http://www.zaglebie.eu/kto-by-nie-chcia ... 2_202.htmlBez Bernasia nie dadza rady....a moze odkryje sie kolejna mloda gwiazda w Zaglebiu

Nie zagrał dla Zagłębia jeszcze ani minuty, a już przeszedł do historii
21:30, 2010-01-05
Autor: KP
Brazylijczyk Lilo, który trafił do Sosnowca z chorzowskiego Ruchu to pierwszy w historii piłkarz Zagłębia z Ameryki Południowej. Graczy z innych stron świata w klubie jednak nie brakowało.
Do tej pory w Zagłębiu grali Europejczycy oraz Nigeryjczyk Eric Fasindo. Napastnik z Afryki przygody z Sosnowcem zapewne miło nie wspomina. W sezonie 2000/2001 rozegrał 11 spotkań, nie strzelił żadnej bramki, a jego romans z Polską zakończyło poważne złamanie nogi. - Bardzo wówczas liczyliśmy na Erica. Niestety, przykra kontuzja pokrzyżowała te plany. To był bardzo fajny chłopak - wspomina Leszek Baczyński, ówczesny prezes klubu z Sosnowca.
Pierwszym obcokrajowcem w historii Zagłębia był Białorusin Siergiej Gornak, który grał w Sosnowcu wiosną 1993 roku. Po spadku do III ligi klub ogłosił upadłość i przez lata błąkał się po peryferiach ligowego futbolu.
Na obcokrajowców postanowił postawić wiosną 2005 roku trener Krzysztof Tochel. Wówczas kontrakty z klubem podpisało trzech Bośniaków: Dzenan Hosić, Admir Adżem i Hadis Zubanović oraz Czarnogórzec Aleksandar Madżar. Bośniackie trio przez dłuższy czas broniło barw sosnowieckiego klubu, zresztą Hosić do dziś jest jego podporą. Zarówno on, jak i Zubanović przewodzą "sosnowieckim obcokrajowcom" pod względem ilości spotkań i bramek. Hosić rozegrał już 115 ligowych spotkań. Zubanović zdobył 17 bramek.
Hosić przeszedł też do historii Zagłębia, będąc pierwszym zagranicznym graczem, który założył opaskę kapitana drużyny. - Satysfakcję przyniósł fakt, że to koledzy z zespołu dwukrotnie wybierali mnie kapitanem drużyny. Zagłębie na zawsze będzie w moim sercu. Mam nadzieję, że za kilka miesięcy wraz z kolegami będziemy świętować awans do I ligi - podkreśla Bośniak, którego kibice z Sosnowca darzą ogromną sympatią.
Czy w jego ślady pójdzie Lilo? W Zagłębiu z jego przyjściem wiążą spore nadzieje. Klub walczył o niego już kilka miesięcy wcześniej. Brazylijczyk będzie trzecim obcokrajowcem, który w tym sezonie zagra w Zagłębiu. Oprócz Hosicia w zespole Piotra Pierścionka występuje Słowak Vladimir Bednar, który, podobnie jak Bośniak, wrócił na Ludowy po roku przerwy.
Obcokrajowcy w Zagłębiu Sosnowiec:
Dzenan Hosić (Bośnia i Hercegowina): 115 bramek / 7 goli, lata gry: 2005-2008 oraz 2009
Vladimir Bednar (Słowacja): 69/3, 2006-2008 oraz 2009
Hadis Zubanović (Bośnia i Hercegowina): 58/17, 2005-2007
Admir Adżem (Bośnia i Hercegowina): 57/1, 2005-2008
Siergiej Gornak (Białoruś): 14/0, 1993
Boris Peskovic (Słowacja): 14/0, 2007
Erick Fasindo (Nigeria): 11/0, 2000
Pavol Hustava (Słowacja): 8/0, 2009
Aleksandar Madżar (Czarnogóra): 7/1, 2005
Jewhen Kopyl (Ukraina): 4/0, 2008
Jewhen Demydenko (Ukraina): 2/0, 2008
http://sportslaski.pl/Nie-zagral-dla-Za ... ,info.html