przez DaMi 2004-03-27, 9:13 am
ITI kupi większość udziałów w Legii Warszawa
Rada Dyrektorów grupy ITI Holdings podjęła w piątek decyzję o kupnie 80 procent udziałów klubu piłkarskiego Legia Warszawa, które dotychczas należały do Pol-Mot Holding SA - poinformował w telewizji TVN prezes Grupy ITI Jan Wejchert.
Rada dyrektorów grupy ITI zadecydowała dzisiaj o zakupie udziałów w Legii Warszawa, które do tej pory należały do Pol-Mot-u, powiedział Wejchert.
Piątkowa informacja wyszła ze strony ITI. W Legii w piątek po południu oficjalnie nic jeszcze nie było o tym wiadomo. "Wiemy, że ITI wyraża chęć przejęcia Legii, ale musi to być zrobione w formie dokumentu, którego do tej pory nie ma - mówił prezes Legii Edward Trylnik - Podpisana jest już umowa przedwstępna, ale musi być jeszcze umowa ostateczna, której obecnie jeszcze nie ma."
Podobne zdanie wyraził prezes Pol-Motu Andrzej Zarajczyk. "Grupa ITI musi do nas przysłać oficjalną informację o chęci przejęcia naszych udziałów w Legii. Potem musi zostać podpisana umowa, a na razie nic takiego jeszcze nie nastąpiło. Wszystko jest jednak na dobrej drodze" - powiedział Zarajczyk.
11 grudnia 2003 roku zawarto przedwstępną umowę nabycia akcji Legii przez ITI od Pol-Mot Holding, a 4 lutego strony podpisały aneks, przedłużający moment zawarcia ostatecznej umowy do czasu spełnienia wszystkich warunków koniecznych do jej podpisania.
W grudniu ITI poinformował, że uzależnia kupno akcji Legii od wyników szczegółowego badania stanu prawnego i finansowego klubu, a także uregulowania spraw związanych z korzystaniem przez klub z nieruchomości obejmujących stadion oraz otaczających go terenów.
Sprawa terenów została rozwiązana w środę. Legia podpisała umowę dzierżawy stadionu przy ulicy Łazienkowskiej. ITI w komunikacie pisał: "W dniu 24 marca 2004 roku pomiędzy Klubem Piłkarskim Legia Warszawa SSA a Zarządem Mienia Polikwidacyjnego, działającym w imieniu miasta Warszawy, podpisana została umowa dzierżawy, na mocy której Legia uzyskała prawo do trzyletniego korzystania ze stadionu piłkarskiego wraz z infrastrukturą przy ulicy Łazienkowskiej w Warszawie, z możliwością wydłużenia tego terminu na podstawie decyzji Rady m. st. Warszawy".
Grupa ITI (International Trading Investment) jest jedną z największych w Polsce grup medialnych. Została założona w 1984 roku przez Jana Wejcherta i Mariusza Waltera. W 1991 roku dołączył do nich Bruno Valsangiacomo. Wszyscy trzej tworzą obecnie zarząd Grupy ITI oraz są jej głównymi akcjonariuszami.
W 1997 roku Grupa ITI uruchomiła telewizję TVN. Trzy lata później całkowicie skoncentrowała się na działalności medialnej i rozrywkowej. Zdołała wypracować silną pozycję w trzech głównych sektorach polskiego rynku multimedialnego, tj. w produkcji i nadawaniu programów telewizyjnych, w zakresie rozrywki i nowych mediów.