Przed nowym sezonem na Stadionie Ludowym
Janusz Lewanda / sosnowiec.info.pl
Zagłębie Sosnowiec rozpocznie zmagania drugoligowe 31 lipca od pojedynku z Zawiszą Bydgoszcz. Według ustalonego już terminarza, mecz ma się rozpocząć o godzinie 19. Prawdopodobnie jednak to spotkanie rozpocznie się wcześniej. Zgodnie bowiem z ostatnimi ustaleniami pomiędzy miastem a policją, mecze rozgrywane na Stadionie Ludowym nie mogą się kończyć w ciemnościach.
Spotkanie z Zawiszą zostało zakwalifikowane przez policję do meczów podwyższonego ryzyka.
- Na ten pojedynek są już zapewnione większe siły policyjne (nie będzie grała ekstraklasa), a jeśli również wzmocni się ochrona, to będziemy w stanie zapewnić porządek i bezpieczeństwo; na obiekt nie wejdzie nikt nietrzeźwy – deklarował zastępca komendanta miejskiego policji, Marek Andrzejewski, na posiedzeniu Komisji Bezpieczeństwa Rady Miejskiej, która odbyła się na Stadionie Ludowym.
Na spotkanie z Zawiszą nie będzie jeszcze gotowy system monitoringu i identyfikacji wejścia na obiekt, który aktualnie jest instalowany na Stadionie Ludowym kosztem 1 mln 337 tys. zł. System, złożony m.in. ze 120 kamer zainstalowanych przy wejściu na obiekt, w sektorach oraz w niektórych pomieszczeniach budynku MOSiR-u, będzie gotowy na koniec sierpnia.
Komendant Andrzejewski podkreślił, że system monitoringu i identyfikacji wejścia jest podstawą bezpieczeństwa na stadionie, ale też dodał, że nie należy bagatelizować innych spraw, takich jak sprzątanie butelek pozostawionych wokół stadionu przez kibiców. Te butelki posłużyły chuliganom do ataku na policję po meczu z Pogonią Szczecin.
Policja w tej chwili ma zastrzeżenie do stanu liczącego już pół wieku ogrodzenia zewnętrznego. Za szczęśliwe uznaje położenie stadion na uboczu, dzięki czemu wybryki nie przenoszą się na miasto.
Jarosław Mędrzyk, kierownik ds. bezpieczeństwa w Zagłębiu S.A. poinformował, że klub zrezygnował z usług Pogotowia Ratunkowego. Teraz mecze na Stadionie Ludowym będą obsługiwane przez GR PCK Będzin. Obsługa karetki Pogotowia ponosi pewną odpowiedzialność za nieudzielenie pomocy oparzonemu chłopcu w trakcie meczu z Pogonią Szczecin, gdyż nie pobrała z klubu sprzętu do łączności z organizatorem meczu, a w momencie zdarzenia zawiodła łączność telefoniczna.
Konkluzja posiedzenia Komisji Bezpieczeństwa jest optymistyczna: ocena Stadionu Ludowego pod kątem bezpieczeństwa jest na dzień dzisiejszy niezła, a po zainstalowaniu systemu monitoringu i identyfikacji wejścia na obiekt, będzie jeszcze lepsza.
Dużą część posiedzenia Komisji poświęcono zamknięciu obiektu przez wojewodę. Ze strony władz miasta usłyszeliśmy pretensje do policji, mniejsze do wojewody. Z kolei radny Arkadiusz Chęciński miał uwagi do prezydenta miasta, Kazimierza Górskiego, że po meczu z Pogonią nie zamknął stadionu, co uniemożliwiłoby taki ruch ze strony wojewody. W pewnym momencie dyskusji zdarzył się nieprzyjemny incydent, który na szczęście zakończył się podaniem rąk.
http://www.sosnowiec.info.pl/informacje ... ,1,4,17706