Oficjalny komunikat ze strony Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego:
Wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk orzekł dziś zakaz przeprowadzania przez drużynę piłkarską Zagłębie Sosnowiec meczów piłki nożnej w ramach rozgrywek o mistrzostwo II ligi w grupie zachodniej na stadionie przy ul. Kresowej 1 w Sosnowcu z udziałem publiczności.
Zakaz obejmuje pięć meczów: w dniu 12 maja br. pomiędzy drużynami Zagłębie Sosnowiec i Górnik Polkowice, 15 maja br. pomiędzy drużynami Zagłębie Sosnowiec i Elana Toruń, 26 maja br. pomiędzy drużynami Zagłębie Sosnowiec i Raków Częstochowa, 30 maja br. pomiędzy drużynami Zagłębie Sosnowiec i GKS Tychy oraz 5 czerwca br. pomiędzy drużynami Zagłębie Sosnowiec i Czarni Żagań.
Od tej decyzji służy stronie odwołanie do ministra spraw wewnętrznych i administracji, za pośrednictwem wojewody śląskiego, w terminie 14 dni od jej otrzymania.
U podstaw tej decyzji leży negatywna ocena komendanta wojewódzkiego Policji w Katowicach stanu bezpieczeństwa i porządku publicznego w czasie i w związku z meczem piłki nożnej, który odbył się 16 marca br. pomiędzy drużynami Zagłębia Sosnowiec i Pogoni Szczecin i potwierdzające ją postępowanie administracyjne wszczęte w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim.
Ustalono w czasie czynności dowodowych naganne postępowanie organizatora meczu. „Zagłębie SA jako organizator imprez masowych nie wypełniał w sposób właściwy i skuteczny obowiązków w zakresie: zapewnienia bezpieczeństwa osobom uczestniczącym w imprezie, ochrony porządku publicznego oraz zabezpieczenia pod względem medycznym w trakcie meczu piłki nożnej w dniu 16 marca 2010 r., jak i wcześniejszych spotkań, a nawet poprzez lekceważenie norm prawa powszechnie obowiązującego, w sposób bezpośredni przyczynił się do pogorszenia warunków bezpieczeństwa i porządku publicznego na wskazanej imprezie masowej, co wyczerpuje przesłanki negatywnej oceny warunków bezpieczeństwa, w rozumieniu art. 34. ust. 1 ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych oraz uzasadnia wydanie zakazu przeprowadzenia wskazanych imprez masowych z udziałem publiczności” – czytamy w uzasadnieniu decyzji wojewody. W szczególności stawierdzono nieprawidłowości w zakresie zabezpieczenia medycznego meczu, nie zapewniono łączności pomiędzy podmiotami biorącymi udział w zabezpieczeniu meczu, a służby porządkowe niewłaściwie realizowały swe uprawnienia podczas przeglądania zawartości bagaży i odzieży kibiców, co skutkowało wniesieniem na teren stadionu dużej ilości materiałów pirotechnicznych, które zostały odpalone podczas meczu. Ponadto nie zapewniono identyfikacji uczestników meczu piłki nożnej i odstąpiono od obowiązku weryfikacji danych wchodzących kibiców z wykazem stadionowym.
http://www.katowice.uw.gov.pl/urzad/akt ... :3578.html