przez warchlak 2005-08-10, 10:28 pm
Komisja Etyki chce dożywotniej dyskwalifikacji Dziurowicza
Dożywotnia dyskwalifikacja Piotra Dziurowicza, zawieszenie w prawach działacza Zbigniewa Bońka i Zdzisława Sadowskiego, wstrzymanie się z wprowadzeniem tzw. opcji zerowej oraz ograniczenie wyjazdów zagranicznych przez prezesa Michała Listkiewicza do czasu nadzwyczajnego zjazdu - to wnioski ze środowego posiedzenia Komisji Etyki PZPN.
- Bez względu na decyzje Wydziału Dyscypliny w sprawie informacji zawartych w wywiadzie prasowym Piotra Dziurowicza ujawniającym przypadki korupcji w polskim futbolu Komisja Etyki zwróciła się do tego gremium z wnioskiem o dożywotnią dyskwalifikację prezesa GKS Katowice - powiedział na konferencji prasowej szef Komisji Etyki Jan Tomaszewski. - Dla takich ludzi nie ma miejsca w polskim sporcie - podkreślił były reprezentacyjny bramkarz.
- Zwróciliśmy się także do zarządu związku, by skierował sprawę do prokuratury i Urzędu Skarbowego, gdyż jeśli prawdą jest, że pan Dziurowicz wydał milion dolarów na zakup 50 czy 80 meczów, to bezwzględnie trzeba sprawdzić księgowość klubu z Katowic - dodał Tomaszewski.
Komisja Etyki zajmowała się w środę także sprawą przekształceń własnościowych w klubie Widzew Łódź i licencji, jakie stowarzyszenie Widzew uzyskało na grę w drugiej lidze.
Powołując się na protokół z zebrania Łódzkiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej z 30 sierpnia ubiegłego roku Tomaszewski powiedział, że Zbigniew Boniek występował jako reprezentant stowarzyszenia Widzew Łódź nie będąc w tym czasie jego członkiem. - W tym czasie był członkiem zarządu PZPN - wyjaśnił szef Komisji Etyki.
- W związku z tym komisja wystąpiła do zarządu związku, by skierował do Wydziału Dyscypliny wniosek o zastosowanie wobec Bońka i szefa Komisji Odwoławczej ds. Licencji PZPN i jednocześnie wiceprezesa Łódzkiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej Zbigniewa Sadowskiego środka zapobiegawczego w postaci zawieszenia ich działalności sportowej do czasu zakończenia postępowania mającego wyjaśnić sprawę przekształceń własnościowych w łódzkim klubie i udzielenia mu licencji na grę w drugiej lidze w poprzednim sezonie, które prowadzi Prokuratura Okręgowa we Wrocławiu - oświadczył Tomaszewski.
Tomaszewski poruszył także sprawę wprowadzenia tzw. opcji zerowej. "Sugerujemy, by zgodnie z duchem czasu nie powracać do przypadków korupcji, które miały miejsce przed 1 lipca 2003 roku. Decyzję w tej sprawie podejmie nadzwyczajny zjazd PZPN, który zbierze się do 10 listopada" - powiedział Jan Tomaszewski.
Szef Komisji Etyki w imieniu swoim i innych jej członków zaapelował do prezesa PZPN Michała Listkiewicza, by do czasu zwołania nadzwyczajnego zjazdu ograniczył swoje wyjazdy zagraniczne, za które był krytykowany m.in. przez Piotra Dziurowicza.
Tomaszewski złożył także oświadczenie, że "komisja odczuwa zadowolenie i satysfakcję z tego, co władze PZPN zrobiły do tej pory, by naprawić sytuację w środowisku piłkarskim". Za przejaw pozytywnej działalności władz związku uznał m.in. wprowadzenie obowiązku składania przez sędziów i obserwatorów oświadczeń majątkowych i tzw. oświadczeń antykorupcyjnych, mianowanie Andrzeja Strejlaua przewodniczącym Polskiego Kolegium Sędziów.
źródło: PAP