17. Michał Cyganek

Trener:
Marek Chojnacki
1:0 - Adrian Marek 1' 2:0 - Vladimír Bednár 4' 2:1 - Daniel Zinke 58'
39' Vladimír Bednár 57' Adrian Marek 70' Adrian Pajączkowski 76' Michał Skórski 78' Marcin Strojek 90' Michał Protasewicz

Robert Bubnowicz
Kibice: 2700 (157) Sędziowie: Mariusz Korzeb - Łukasz Jaworski, Kamil Wójcik (Warszawa)

Zagłębie Sosnowiec wygrało z Górnikiem Wałbrzych 2:1 i odniosło drugie z rzędu zwycięstwo na Stadionie Ludowym. O wygranej zadecydował imponujący początek spotkania. Sosnowiczanie już po 195 sekundach prowadzili 2:0, ale niestety, w kolejnych minutach meczu robili bardzo wiele, aby zatrzeć korzystne wrażenie z początkowej fazy meczu.

Gdy kończyła się pierwsza minuta spotkania z rzutu rożnego dośrodkował Adrian Pajączkowski, Adrian Mielec nie zdołał sięgnąć piłki głową, a całą akcję sfinalizował trzeci sosnowiecki Adrian - Marek, który uderzył głową nie do obrony. Jeszcze nie ucichły oklaski po pierwszym golu, a już kibice Zagłębia mieli powody do świętowania kolejnej bramki. Marcin Lachowski zagrał do Tomasza Stolpy, który po akcji lewą stroną boiska zdecydował się na dośrodkowanie w pole karne, a zamykający akcję Vladimír Bednár uderzył z powietrza. Piłka odbiła się od murawy i wpadła w długi róg bramki Górnika.

Wydawało się, że po takim kapitalnym rozpoczęciu spotkania w kolejnych minutach będzie jeszcze lepiej i Zagłębie dobije przeciwnika, który już leżał na deskach po dwóch szybkich ciosach. Niestety, im dalej w mecz, tym gorzej. Górnik otrząsnął się po stracie dwóch goli od około 20. minuty przejął inicjatywę. W 22. minucie pierwszy celny strzał na naszą bramkę oddał Jan Rytko. Tym razem bez zarzutu interweniował Adam Bensz, ale za chwilę po strzale tego samego zawodnika nasz golkiper wypuścił piłkę przed siebie i Adrian Marek zapobiegł dobitce.

Najlepszą sytuację do zdobycia bramki w pierwszej połowie goście mieli w 35. minucie. Po błędzie Tomasza Balula w sytuacji sam na sam z Adamem Benszem znalazł się Daniel Zinke. Bramkarz Zagłębia zdołał jednak odbić piłkę na tyle skutecznie, że uderzyła ona w poprzeczkę i wróciła w boisko.

Kontaktowa bramka dla Górnika padła w 58. minucie spotkania. Zaczęło się od faulu Adriana Marka na Danielu Zinke, za który nasz stoper obejrzał żółtą kartkę. Z rzutu wolnego z około 30 metrów strzelił dobrze znany w Sosnowcu Marcin Morawski. Adam Bensz wypuścił piłkę z rąk po jego strzale, a nadbiegający Daniel Zinke z bliska strzelił do bramki.

Tuż po bramce dla Górnika mogło być 3:1 dla sosnowiczan. Po akcji Marcina Strojka precyzyjnym strzałem w okienko popisał się Adrian Mielec, ale Damian Jaroszewski bardzo dobrze interweniował i przeniósł piłkę nad poprzeczkę. Goście starali się zaskoczyć Adama Bensza uderzeniami z dystansu, być może licząc po raz kolejny na jakiś błąd naszego golkipera, ale drugiego podobnego klopsa Adam Bensz już nie popełnił, choć raz po strzale Marcina Morawskiego także zagrał mało przekonująco.

Goście w obecnym sezonie aż w czterech meczach zdobywali bramki w końcowych minutach i obawialiśmy się, czy nie powtórzą tego wyczynu także na Stadionie Ludowym. Na szczęście im się to nie udało, a bliżsi zdobycia bramki byli sosnowiczanie. Najlepszą okazję zmarnował w 86. minucie Michał Filipowicz. Po podaniu Marcina Lachowskiego "Filip" przymierzył z około 20 metrów. Piłka odbiła się od jednego słupka, przetoczyła wzdłuż linii bramkowej, następnie od drugiego słupka i wróciła na boisko.

94.0000
94' gwizdek Po 48 minutach i 20 sekundach gry kończy się II połowa.
92' zmiana Ostatnia zmiana w Zagłębiu - Jakub Snadny za Sebastiana Stefańskiego.
91' Chwila grozy! Po dośrodkowaniu Jana Rytki Adam Bensz wypuszcza piłkę z rąk, ale na szczęście szybko ją łapie.
90' Mecz potrwa jeszcze 3 minuty.
90' żóta kartka Michał Protasewicz ukarany żółta kartką za faul na Michale Filipowiczu.
88' To mogła być niezła sytuacja na zdobycie trzeciej bramki, gdyby tylko Michał Filipowicz w kontrze nie wdał się w drybling, tylko podał do któregoś z kolegów.
87' zmiana Trzecia zmiana w Zagłębiu - Marcin Folc za Vladimíra Bednára
86' Marcin Lachowski wyłożył piłkę do Michała Filipowicza, a ten uderzył lewą nogą z około 20 metrów. Piłka odbiła się od jednego słupka, przeleciała wzdłuż linii bramkowej, odbiła się od drugiego słupka i wróciła w pole. Niesamowite!
85' Adrian Pajączkowski dośrodkował z rzutu wolnego, a Damian Jaroszewski wypiąstkował piłkę z pola karnego.
84' Michał Skórski wrzucił w pole karne do Marcina Lachowskiego, ale "Lacha" znalazł się na spalonym i efektowne przyjęcie piłki na nic się nie zdało.
82' Daniel Zinke dośrodkował z lewej strony boiska, a Bartosz Konarski strzelił głową tuż nad poprzeczką.
79' zmiana Druga zmiana w Zagłębiu - Michał Filipowicz za Adriana Mielca.
78' Z rzutu wolnego na bramkę Zagłębia strzelał Marcin Morawski i znowu niepewna interwencja Adama Bensza. Na szczęście tym razem nasz bramkarz nie wybił piłki pod nogi żadnego z rywali a na rzut rożny.
78' żóta kartka Jan Rytko sfaulowany przez Marcina Strojka i nasz obrońca ogląda kartonik w kolorze żółtym.
77' Vladimír Bednár wrzucił piłkę z prawej flanki, ale Sebastianowi Stefańskiemu nie udało się wygrać rywalizacji z Markiem Wojtarowiczem.
76' żóta kartka Michal Skórski ukarany żółtą kartką za faul na Marcinie Morawskim.
75' Vladimír Bednár dośrodkował lewą nogą z prawej strony boiska w pole karne, ale od Adriana Mielca wyżej wyskoczył Damian Jaroszewski.
74' Daniel Zinke z lewej strony boiska zagrał po ziemi w pole karne, ale dobrze jego zamiary przewidział Michał Skórski i przejął piłkę.
71' Z ponad 20 metrów strzelał Tomasz Wepa i piłka przeszła blisko słupka bramki gospodarzy.
70' żóta kartka Adrian Pajączkowski ukarany żółtą kartkę za zwlekanie z oddaniem piłki graczom gości.
68' Po dośrodkowaniu Adriana Pajączkowskiego z rzutu rożnego nad bramką strzelał głową Adrian Marek.
68' zmiana Dwie zmiany w Górniku - Bartosz Konarski za Dominika Janika i Paweł Tobiasz za Grzegorza Michalaka.
67' Vladimír Bednár zablokowany przez Michała Protasewicza i mamy rzut rożny.
66' Marcin Strojek bardzo nieprecyzyjnie dośrodkował z prawej strony boiska w pole karne.
62' zmiana Pierwsza zmiana w Zagłębiu - Tomasz Szatan wchodzi za Tomasza Stolpę.
60' Mogło być 3:1! Po akcji Marcina Strojka, piłka odbita przez graczy Górnika trafia na 18. metr do Adriana Mielca, który miał czas, żeby dobrze przymierzyć, wycelował w okienko bramki Górnika, ale Damian Jaroszewski przeniósł piłkę nad poprzeczkę.
58' gol - piłka nożna 2:1 Który to już raz w tym sezonie tracimy gola po błędzie Adama Bensza? Z rzutu wolnego z około 30 metrów strzela Marcin Morawski, Bensz odbija piłkę, zamiast ją złapać, a do dobitki pospieszył Daniel Zinke i z bliska wpakował piłkę do siatki. Gdzie byli w tym czasie obrońcy Zagłębia? Czemu nikt nie ruszył asekurować Adama Bensza, skoro wiadomo, że takie klopsy zdarzają mu się w tym sezonie zdecydowanie za często?
57' żóta kartka Adrian Marek ukarany żółtą kartką za faul na Danielu Zinke.
56' Vladimír Bednár zbyt mocno dośrodkował z prawej strony boiska, ale piłkę zdołał przed boczną linia opanować Sebastian Stefański. Odegrał do tyłu do Adriana Pajączkowskiego, a po jego centrze niepewnie interweniował Damian Jaroszewski.
55' Tym razem także z dystansu i także niecelnie strzelał Michał Skórski.
54' Zagłębie przez chwilę zamknięte we własnym polu karnym. Po dwóch dośrodkowaniach piłka wychodzi na 30. metr, aż w końcu na strzał z dystansu zdecydował się Tomasz Wepa i posłał piłkę nad bramką.
53' Marcin Strojek wrzucił piłkę z autu w pole karne Górnika. Futbolówka trafiła do Marcina Lachowskiego, który mimo asysty dwóch obrońców gości zdołał oddać celny strzał głową.
51' Daniel Zinke już wbiegał z piłką w pole karne Zagłębia, ale przegrał pojedynek z Adrianem Markiem.
51' Vladimír Bednár posłał piłkę w pole karne, Dariusz Michalak wykonał zły wślizg i nie trafił w piłkę, a zamykający akcję Marcin Lachowski strzelił nad poprzeczką.
48' Z rzutu rożnego nie było dośrodkowania w pole karne, tylko płaskie zagranie przed pole karne do wbiegającego Marcina Morawskiego. Pomocnik Górnika został jednak przy próbie strzału zablokowany przez Sebastiana Stefańskiego.
47' Niefortunna interwencja Adriana Pajączkowskiego. Piłka trafia pod nogi Tomasza Wepy, który strzela z narożnika pola karnego i po odbiciu od któregoś z graczy Zagłębia Górnik ma róg.
47' gwizdek Po 46 minutach i 2 sekundach gry Mariusz Korzeb kończy pierwszą połowę meczu. Za pierwsze 4 minuty Zagłębiu należą się słowa pochwały, a za pozostałe ponad 40 minut ostra reprymenda.
46' gwizdek 20:02 Gramy dalej!
45' Minuta doliczona do pierwszej połowy.
44' Po dośrodkowaniu Adriana Pajączkowskiego z rzutu rożnego nie udało się sosnowiczanom oddać strzału. Piłka tylko musnęła po głowie Marcina Lachowskiego, a może to był Tomasz Stolpa. Trudno było dostrzec w tym zamieszaniu.
43' Kontra Zagłębia - Adrian Mielec zagrał do Tomasza Stolpy, który ruszył lewą stroną boiska, poczekał chwilę na kolegów, a potem przerzucił na prawo do Vladimíra Bednára. Stolpa ruszył w pole karne, a Bednár do niego dośrodkował i interwencja Piotra Przerywacza zapobiegła strzałowi Stolpy i dała Zagłębiu rzut rożny.
41' Na boisku leży Tomasz Stolpa, a Marcin Morawski, widząc leżącego sosnowiczanina wybił piłkę poza boisko, chociaż akcja Górnika mogła się ciekawie zapowiadać. Zanim zdążyliśmy napisać te słowa, Stolpa już się podniósł z murawy cały i zdrowy.
39' żóta kartka Vladimír Bednár obejrzał żółtą kartkę za faul na Marcinie Morawskim. Z tego akurat "Moraś" był dobre znany w Sosnowcu. Rywale nałapali mnóstwo kartek za faule na nim.
38' Vladimír Bednár dośrodkował lewą nogą z prawej strony boiska, ale w polu karnym Górnika raczej brakowało jego kolegów z zespołu i piłka znalazła się w rękach Damiana Jaroszewskiego.
35' Błąd Tomasza Balula. Nasz stoper traci piłkę na rzecz Daniela Zinke. Napastnik Górnika wbiega w pole karne, jest w sytuacji sam na sam z Adamem Benszem, jednak nasz golkiper wyczuł intencje strzelca i zdołał podbić piłkę na tyle skutecznie, że ta odbiła się od poprzeczki i wyszła w pole.
34' Mocne uderzenie Dominika Janika zza pola karnego i broni Adam Bensz.
33' Rzut wolny dla Górnika z około 35 metrów. Strzelał Marcin Morawski, jednak dosyć niedokładnie, a warto wspomnieć, że swoje dwie bramki w Zagłębiu "Moraś" zdobył uderzeniami z podobnej odległości - pierwszego gola kapitalnym lobem pod poprzeczkę w meczu z Piastem Gliwice, a drugiego z rzutu wolnego w meczu z Polonią Bytom. Czy ktoś to jeszcze pamięta?
31' To chyba pierwszy strzał Zagłębia od 4. minuty. Marcin Lachowski zagrał piłkę do Tomasza Stolpy, a nasz obieżyświat strzelił lewą nogą z około 25 metrów obok bramki Damiana Jaroszewskiego.
29' Dariusz Michalak dośrodkował z prawej strony boiska, piłka trochę się poodbijała od głów piłkarzy w polu karnym Zagłębia i w końcu wyszła poza jego obręb.
26' Górnik atakuje coraz groźniej, a Zagłębie zaczyna usypiać na boisku. Dominik Janik zagrał z prawej na lewą do Grzegorza Michalak, a lewoskrzydłowy Górnika strzelił z 20 metrów nad poprzeczką.
23' Jan Rytko po raz kolejny zagroził naszej bramce. Po akcji prawą stroną boiska i strzale Rytki niepewnie interweniuje Adam Bensz, wypuszcza piłkę przed siebie, ale na szczęście we właściwym miejscu znalazł się Adrian Marek i nie pozwoił Dominikowi Janikowi na dobitkę.
22' Pierwszy celny strzał gości, którzy już chyba się lekko otrząsneli po szoku, jakiego doznali w pierwszych czterech minutach. Z 20 metrów prawą nogą po ziemi uderzał Jan Rytko - obronił Adam Bensz.
20' Grzegorz Michalak przedzierał się lewą stroną boiska, doszedł z piłką do końcowej linii, ale nic więcej nie był w stanie zrobić.
17' Michał Skórski próbował prostopadłym podaniem uruchomić Tomasza Stolpę, jednak szybszy był Damian Jaroszewski i to on dopadł piłki tuż za linią pola karnego.
17' Grzegorz Michalak strzelał po raz drugi, tym razem z lewej strony pola karnego i trafił w nogi kryjącego go Marcina Strojka.
15' Górnik wywalczył pierwszy rzut rożny, ale nie skończyło się tak, jak w przypadku pierwszego rogu dla Zagłębia. Piłkę płasko w pole karne zagrał Marcin Morawski, tam powstało lekkie zamieszanie, ale wszystko wyjaśnił Adam Bensz, pewnie łapiąc piłkę.
13' Pierwszy strzał gości, ale to raczej żeby zaistnieć w statystykach, a nie zagrozić naszej bramce. Z ponad 30 metrów niecelnie strzelał Grzegorz Michalak.
9' Kolejne długie podanie. Tym razem Michał Skórski rzucił piłkę na lewą stronę do Vladimíra Bednára, ale mimo sprintu Słowak nie opanował piłki przed końcową linią boiska.
8' Ładne prostopadłe podanie Adriana Mielca do Sebastiana Stefańskiego, ale akcję powstrzymał gwizdek sędziego - nasz młody pomocnik był na spalonym.
4' gol - piłka nożna 2:0 Ale początek meczu. Po 195 sekundach gry prowadzimy już 2:0. Adrian Pajączkowski zagrał z własnej połowy do Marcina Lachowskiego, "Lacha" odegrał na lewe skrzydło do Tomasza Stolpy, a ten wrzucił w pole karnego. Akcję zamknął Vladimír Bednár, uderzając z woleja po koźle w długi róg bramki gości.
3' Z lewej strony boiska dośrodkował po ziemi Adrian Pajączkowski i piłka wylądowała w rękach Damiana Jaroszewskiego.
1' gol - piłka nożna 1:0 59. sekunda spotkania i już prowadzimy. Z rzutu rożnego dośrodkował Adrian Pajączkowski, a piłkę głową do bramki Górnika wpakował Adrian Marek.
1' Sebastian Stefański dośrodkował w pole karne z lewej strony boiska, trafił w Marka Wojtarowicza i mamy rzut rożny.
1' gwizdek 19:01 Zaczęło się!
0' 18:59 Przed rozpoczęciem meczu minuta ciszy ku pamięci zmarłego niedawno kibica Zagłębia.
0' 18:58 Już wyszli z tunelu. Sędziowie dzisiaj na żółto, Zagłębie na czerwono-biało, Górnik na niebiesko, a kibice głośno śpiewają. Może wreszcie na Ludowym będzie mecz z porządnym dopingiem.
0' 18:55 Włączyli światła, włączyli znany wszystkim przebój Horrorshow, a to oznacza, że za chwilę piłkarze włączą się do gry.
0' 18:52 Ze stadionowego nagłośnienia po raz kolejny leci hit "Zawsze wierni". Dwa razy wcześniej włączano go, gdy swoje śpiewy zaczynali kibice Górnika Wałbrzych, którzy stawili się w Sosnowcu w dosyć przyzwoitej liczbie, nieźle oflagowani i ubrani w białe koszulki.
0' 18:50 Rozgrzewka dobiega końca, a na Ludowym dzisiaj chyba zastosowano wariant oszczędnościowy - mimo tego, że jest dosyć ciemno, jupitery nadal są włączone gdzies tak na połowę mocy, a sieć Wi-Fi na trybunie prasowej już na którymś kolejnym meczu nie działa nawet na pół mocy, tylko jest wyłączona.
0' 18:45 Tomasz Stolpa ostatni raz grał w ligowym meczu na Stadionie Ludowym 31 lipca 2004. W tym samym meczu po raz pierwszy w Zagłębiu zagrał Marcin Morawski, dzisiaj reprezentujący drużynę z Wałbrzycha. Ot, to taka ciekawostka, która może kogoś zainteresuje.
0' 18:40 W składzie Zagłębia jedna zmiana w porównaniu do spotkania w Żaganiu. Od pierwszej minuty zagra Tomasz Stolpa, a na ławce usiadł Marcin Folc. Adrian Pajączkowski może grać, ponieważ w meczu z Czarnymi obejrzał czerwoną kartkę za dwie żółte, a nie od razu. Z kolei Vladimír Bednár już jest zdolny do gry po urazie głowy i założeniu pięciu szwów.
0' 18:30 Na pół godziny przed rozpoczęciem meczu z Górnikiem Wałbrzych witamy ze Stadionu Ludowego i zapraszamy do śledzenia relacji na żywo z tego spotkania.