Inne artykuły
Top 25 meczów Zagłębia w XXI wieku (część IV) JP, 2020-05-17, 20:21

Prezentujemy czwartą część naszego podsumowania, a w niej mecze z miejsc 6-10. Tym razem trafiamy tylko i wyłącznie na mecze rozegrane na Stadionie Ludowym.
Top 25 meczów Zagłębia w XXI wieku (część IV)

(Na zdjęciu: radość piłkarzy Zagłębia po zwycięstwie nad Śląskiem Wrocław w 2004 roku)

[Miejsca 21-25]

[Miejsca 16-20]

[Miejsca 11-15]

(Na zdjęciu: warunki podczas meczu Zagłębia z Wisła nie sprzyjały graniu w piłkę)

10. 25.11.2007, Zagłębie Sosnowiec - Wisła Kraków 1:3

0:1 Rafał Boguski 33'
1:1 Vladmir Bednar 51'
1:2 Paweł Brożek 85'
1:3 Paweł Brożek 88'

Skład: Adam Bensz - Arkadiusz Kłoda, Adrian Marek, Dženan Hošić, Grzegorz Kaliciak - Dawid Skrzypek (77' Tomasz Szatan), Rafał Berliński, Sławomir Pach, Paweł Cygnar (64' Piotr Bagnicki), Vladimir Bednar - Marcin Folc (58' Przemysław Oziębała).

W tym meczu wiele rzeczy było pierwszych. Pierwszy mecz Ekstraklasy w Sosnowcu od ponad 15 lat (wcześniej w sezonie 2007/2008 Zagłębie mecze w roli gospodarza rozgrywało w Wodzisławiu Śląskim) i pierwszy mecz po przystosowaniu Stadionu Ludowego do wymagań licencyjnych, czyli zainstalowaniu oświetlenia oraz podgrzewanej murawy. Pierwsza w tabeli była też Wisła Kraków, która pod kierownictwem Macieja Skorży pewnie zmierzała po mistrzostwo kraju i przed przyjazdem do zajmującego ostatnie miejsce Zagłębia zdobyła 38 punktów w 12 meczach. "Biała Gwiazda" była więc niekwestionowanym faworytem tego spotkania, ale trudne warunki w Sosnowcu, padający deszcz i nie do końca sprawny drenaż płyty boiska, nie ułatwiały jej gry. Pierwszą bramkę sezonu na Ludowym strzelił w 33. minucie Rafał Boguski. 6 minut po przerwie wyrównał Vladimir Bednar. Minuty upływały, wydawało się, że Zagłębie może sprawić sensację i urwać punkty liderowi, ale Wisła miała niezawodnego Pawła Brożka, który w końcówce dwa razy głową pokonał Adama Bensza.

(Na zdjęciu: Najlepszy asystent Zagłębia w rundzie jesiennej 2018/2019 Konrad Wrzesiński jedną z asyst zaliczył w meczu ze Śląskiem)

3:3 Marcin Robak 90+1' (k.)

Skład: Dawid Kudła - Michael Heinloth, Arkadiusz Jędrych, Piotr Polczak, Adam Banasiak - Konrad Wrzesiński (85' Alexandre Cristovao), Sebastian Milewski, Callum Rzonca (46' Tomasz Nowak), Szymon Pawłowski, Žarko Udovičić - Vamara Sanogo.

Typowy mecz na Stadionie Ludowym z ekstraklasowej jesieni 2018 za kadencji Dariusza Dudka. Nasz zespół prowadził, ale nie potrafił utrzymać wyniku i tracił punkty w końcówce. Tak samo było także w spotkaniach z Piastem Gliwice, Górnikiem Zabrze i Cracovią, ale w potyczce z wrocławianami było najwięcej emocji i bramek. Śląsk pierwszą połowę kończył z prowadzeniem 2:0, ale po przerwie nastąpiło 9 minut, które wstrząsneły drużyną z Wrocławia. Między 56. a 65. minutą Zagłębie strzeliło trzy bramki. Dwa razy po akcjach Žarko Udovičicia trafiał Vamara Sanogo, a trzecią bramkę Serb strzelił po asyście Konrada Wrzesińskiego. W międzyczasie czerwoną kartkę obejrzał gracz gości Augusto i sosnowiczanie grali do końca meczu w liczebnej przewadze. Niestety, w 90. minucie goście mieli rzut karny po zagraniu piłki ręką przez Arkadiusza Jędrycha i podpowiedziach z wozu VAR, a w doliczonym czasie przed stratą czwartej bramki uratował nas słupek.

(Na zdjęciu: oprawa podczas meczu ze Śląskiem Wrocław w 2004 roku zorganizowana przez ekipę FB'03)

8. 18.04.2004 Zagłębie Sosnowiec - Śląsk Wrocław 3:0

1:0 Mariusz Ujek 29'
2:0 Konrad Koźmiński 71'
3:0 Jarosław Rak 74'

Skład: Sławomir Rydel - Jarosław Rak, Marcin Drzymont, Daniel Treściński, Łukasz Antczak - Dawid Skrzypek (73' Tomasz Malinowski), Patryk Stemplewski (83' Damian Jajeśniak), Marcin Lachowski, Bartłomiej Chwalibogowski (46' Tomasz Łuczywek) - Mariusz Ujek, Tomasz Stolpa (62' Konrad Koźmiński)

To najstarsze spotkanie w naszym zestawieniu. Był to kluczowy mecz jeśli chodzi o losy awansu do II ligi w sezonie 2003/2004, bo tylko te dwie drużyny liczyły się w walce o promocję do wyższej ligi. Jesienią sosnowiczanie przegrali we Wrocławiu 0:3 i pałali rządzą rewanżu za tamto niepowodzenie. Tak licznej frekwencji jak na tamtym meczu ze Śląskiem nie było już nigdy na Ludowym w XXI wieku. Wtedy były trochę inne realia niż obecnie i na trybuny weszli praktycznie wszyscy, którzy tylko chcieli. Publiczność wpuszczano także na wyłączone z użytkowania sektory między trybuną krytą (wówczas składającej się tylko z sektora VIP i dwóch sektorów po obu jej stronach) a zegarem. W komplecie wypełniła się trybuna otwarta oraz sektor gości.Kołowrotki zliczające wchodzących na stadion jeszcze wtedy nie istniały, więc trudno podać dokładną frekwencją, ale szacowano ją na co najmniej 10 tysięcy. Na boisku dominowało Zagłębie, które pewnie wygrało 3:0 i po tym meczu miało już 10 punktów przewagi nad Śląskiem.

7. 29.11.2015 Zagłębie Sosnowiec - GKS Katowice 2:1

0:1 Povilas Leimonas 83'
1:1 Michał Fidziukiewicz 84'
2:1 Michał Fidziukiewicz 90'

Skład: Wojciech Fabisiak – Marcin Sierczyński, Konrad Budek, Krzysztof Markowski, Žarko Udovičić - Dawid Ryndak (56' Jakub Wilk), Grzegorz Fonfara (78' Adrian Paluchowski), Sebastian Dudek, Michał Fidziukiewicz, Martin Pribula – Jakub Arak (46' Łukasz Sołowiej).

Na zwycięstwo nad GKS-em Katowice na Stadionie Ludowym czekaliśmy ponad 31 lat. To była już druga w sezonie 2015/2016 wygrana sosnowiczan nad drużyną z Bukowej, którą w starciu w Sosnowcu prowadził obecny selekcjoner kadry narodowej, Jerzy Brzęczek. Zwycięstwo smakowało szczególnie dobrze ze względu na okoliczności. GKS wyszedł na prowadzenie w 83. minucie. Po dośrodkowaniu wychowanka Zagłębia Rafała Pietrzaka nie popisał się bramkarz Wojciech Fabisiak i gola strzelił Povilas Leimonas. Goście się radowali, szczególnie aktywny był siedzący na ławce rezerwowych Wojciech Trochim, który swoim zachowaniem podburzał sosnowiecką publiczność. Bohaterem końcówki został jednak Michał Fidziukiewicz, który wyrównał w 84. minucie, a w 90. minucie dał Zagłębiu tak wyczekiwane zwycięstwo. Dla "Fidziego" był to jeden z kilku meczów, w których był "Łowcą Hanysów". Jego bramki przesądzały o zwycięstwach Zagłębia nad GKS-em i Górnikiem Zabrze w sezonie 2016/2017.

6. 07.03.2008 Zagłębie Sosnowiec - Legia Warszawa 2:1

0:1 Takesure Chinyama 37'
1:1 Rafał Bałecki 53'
2:1 Marcin Folc 90'

Skład: Adam Bensz - Tomasz Łuczywek, Dženan Hošić, Tomasz Ciesielski, Marcin Komorowski - Dawid Skrzypek (77' Bartłomiej Chwalibogowski), Michał Skórski, Sławomir Pach, Vladimir Bednar - Patryk Małecki (88' Marcin Folc), Sebastian Olszar (46' Rafał Bałecki)

Podczas pobytu w Ekstraklasie w sezonie 2007/2008 Zagłębie wygrało tylko jeden mecz na Stadionie Ludowym. Jeden, ale za to z rywalem z najwyższej półki. Z Legią Warszawa, prowadzoną wówczas przez Jana Urbana, która zdobyła w tamtym sezonie wicemistrzostwo Polski. W ten chłodny, piątkowy wieczór w Sosnowcu legioniści musieli jednak przełknąć gorycz porażki. Na trybunach zasiadł komplet publiczności, a dodatkowym "kibicem" okazał się łabędź, który w 14. minucie przeleciał nad Ludowym. Legia objęła prowadzenie w 37. minucie, gdy w sporym zamieszaniu pod bramką Zagłębia gola zdobył Takesure Chinyama. Po przerwie trener Zagłębia Andrzej Orzeszek trafił ze zmianami. W 53. minucie dośrodkował Marcin Komorowski, a wprowadzony na boisko na początku drugiej części spotkania Rafał Bałecki uderzył głową po koźle i pokonał Jana Muchę, a w 90. minucie dwaj kolejni rezerwowi przeprowadzili akcję na wagę trzech punktów. Z lewej strony boiska podawał Bartłomiej Chwalibogowski, a Marcin Folc strzałem lewą nogą z około 13 metrów dał sosnowiczanom sensacyjne zwycięstwo i był to najbardziej radosny moment w tym smutnym sezonie.