2018-07-23, 18:00 Miejsce rozgrywania meczu: Sosnowiec
1:2(1:0)
Piast Gliwice
Stroje: czerwone (4-5-1)
1. Dawid Kudła 77. Konrad Wrzesiński 4. Arkadiusz Jędrych 25. Piotr Polczak 99. Tymoteusz Puchacz 42. Alexandre Cristóvão (73' 66. Adam Banasiak) 21. Sebastian Milewski 72. Dejan Vokič (63' 10. Callum Rzonca) 6. Tomasz Nowak (80' 9. Junior Torunarigha) 22. Žarko Udovičić 27. Vamara Sanogo   Rezerwowi: 23. Matko Perdijić 16. Mateusz Cichocki 24. Bartłomiej Babiarz 70. Nuno Malheiro   Trener: Dariusz Dudek
1:0 - Vamara Sanogo 36' 1:1 - Aleksandar Sedlar 67' (k.) 1:2 - Tomasz Jodłowiec 80'
1. Jakub Szmatuła 5. Marcin Pietrowski 25. Aleksandar Sedlar 4. Jakub Czerwiński 2. Mikkel Kirkeskov 19. Mateusz Mak 3. Tomasz Jodłowiec 10. Patryk Dziczek 17. Joel Valencia (90+1' 18. Patryk Sokołowski) 11. Jorge Felix (56' 7. Aleksander Jagiełło) 27. Michal Papadopulos (63' 9. Piotr Parzyszek)   Rezerwowi: 26. Frantiszek Plach 20. Martin Konczkowski 29. Remigiusz Borkała 88. Uros Korun   Trener: Waldemar Fornalik
Sędziowie: Tomasz Musiał - Sebastian Mucha, Jakub Ślusarski (wszyscy Kraków). VAR: Szymon Marciniak (Płock), Piotr Lasyk (Bytom)
90.0000
90+5' gwizdek Po 49 minutach i 5 sekundach gry kończy się druga połowa meczu z Piastem. Przegrywamy na inaugurację 1:2.
90+4' Nieporozumienie między Tymoteuszem Puchaczem i Žarko Udovičiciem.
90+4' Junior Torunarigha powstrzymany przez Jakuba Czerwińskiego na skraju pola karnego.
90+3' Sędzia Tomasz Musiał uspokaja Adama Banasiaka, który domagał się rzutu rożnego.
90+2' Niestety, zbyt mocne dośrodkowanie Adama Banasiaka z narożnika boiska. Grę wznowi Jakub Szmatuła.
90+1' Žarko Udovičić wstrzelił piłkę w pole karne, Rykoszet i rzut rożny.
90+1' gwizdek +4
90+1' zmiana Ostatnia zmiana w Piaście - Patryk Sokołowski w miejsce Joela Valencii.
89' Adam Banasiak uderzył z ponad 20 metrów niecelnie po ziemi.
89' Aleksandar Sedlar wybiciem na aut powstrzymał Vamarę Sanogo.
87' Tomasz Jodłowiec ograł Tymoteusza Puchacza i wyłożył piłkę na środek pola karnego, ale na nasze szczęście był tam Tylko Adam Banasiak.
86' Strzał Adama Banasiaka zza narożnika pola karnego. Piłka szybuje nad bramką.
85' Przerwa w grze. Na murawie leżą Vamara Sanogo i Jakub Czerwiński.
83' Tomasz Jodłowiec faulowany przez Sebastiana Milewskiego.
80' zmiana Ostatnia zmiana w Zagłębiu - Junior Torunarigha za Tomasza Nowaka.
80' gol - piłka nożna 1:2 Po indywidualnej akcji Tomasz Jodłowiec pokonał Dawida Kudłę strzałem lewą nogą z 16 metrów.
79' Daleki wrzut Patryka Dziczka. Piłkę wybił Vamara Sanogo.
79' Po dośrodkowaniu z rogu goście zostają z piłką pod bramką Zagłębia. Tym razem aut.
78' Tomasz Jodłowiec wpadł z piłką w pole karne Zagłębia, oddał strzał i dobrze ustawiony Dawid Kudła wybił piłkę na róg.
77' "Piątkę" wybijał nie Dawid Kudła, a Arkadiusz Jędrych
77' Mateusz Mak wstrzelił piłkę z prawej strony boiska, ale Piotr Parzyszek nie sięgnął piłki.
75' Po dośrodkowaniu Mikkela Kirkeskova z lewego skrzydła niecelnie głową strzelał Piotr Parzyszek.
74' Vamara Sanogo po ziemi z ostrego kąta. Broni przy bliższym słupku Jakub Szmatuła.
73' zmiana Druga zmiana w Zagłębiu - Adam Banasiak za Alexandre Cristovao.
73' Piast długo utrzymywał się w posiadaniu piłki aż w końcu Jakub Czerwiński zagrał na aut.
71' Joel Valencia przedarł się środkiem boiska, ale stracił piłkę, gdy podawał piętą.
70' Mikkel Kirkeskov sfaulował w ataku Konrada Wrzesińskiego.
69' Petarda Sebastiana Milewskiego z 25 metrów. Tuż nad poprzeczką.
67' gol - po karnym 1:1 Piast wyrównuje po strzale Aleksandra Sedlara rzutu karnego.
66' Piotr Polczak chwilę wcześniej zagrał piłkę ręką w polu karnyi sędzia po wideoweryfikacji dyktuje rzut karnym.
65' Sędzia Tomasz Musiał podszedł do monitora.
64' Alexandre Cristovao wybił głową piłkę po dośrodkowaniu z rogu.
64' Po dośrodkowaniu Aleksandra Jagiełły piłkę głową na róg wybił Tymoteusz Puchacz.
63' zmiana Pierwsza zmiana w Zagłębiu. Callum Rzonca za Dejana Vokicia.
63' zmiana Druga zmiana w Piaście. Piotr Parzyszek za Michala Papadopulosa
62' Mateusz Mak podał z prawej strony na środek pola karnego do Michala Papadopulosa, a Czech strzelił nad bramką.
62' Brawa dla Sebastiana Milewskiego, za powstrzymanie Joela Valencii.
62' Konrad Wrzesiński po przejęciu piłki ruszył do przodu, zbiegł do środka i został zatrzymany przez Jakuba Czerwińskiego.
61' Zagłębie rozsądnie gra w tyłach. Arkadiusz Jędrych wycofał do Dawida Kudły, a ten poczekał aż ze środka boiska podbiegnie Dejan Vokić.
59' Alexandre Cristovao wrócił do defensywy i umiejętnie zablokował Mikkela Kirkeskova, nie pozwalając mu dojść do piłki.
58' Aleksander Jagiełło wyłożył piłkę z lewej strony boiska, a Patryk Dziczek przestrzelił z ponad 20 metrów.
57' Vamara Sanogo w indywidualnej akcji powstrzymany przez Aleksandra Sedlara.
56' zmiana Pierwsza zmiana w Piaście. Aleksander Jagiełło za Jorge Felixa.
56' Tomasz Nowak dośrodkował z rzutu rożnego, a faulowany w polu karnym był Mikkel Kirkeskov.
55' Žarko Udovičić wrzucił piłkę z lewego skrzydła przed bramkę Piasta. Mikkel Kirkeskov uprzedził Alexandre Cristovao i wybił piłkę na róg
54' Za mocne dośrodkowanie Jorge Felixa z rzutu rożnego. Piłka wylatuje poza pole karne.
54' Michal Papadopulos znalazł się z piłką po lewej stronie pola karnego. Próba dogrania przed bramkę i interwencja Piotra Polczaka. Róg dla Piasta.
53' Za mocne dośrodkowanie Marcina Pietrowskiego z prawego skrzydła.
52' Žarko Udovičić rozpędził się na lewym skrzydle, ale nie dał rady uciec Jakubowi Czerwińskiemu.
52' Mikkel Kirkesov dośrodkował z lewego skrzydła, a Dawid Kudła przeskoczył Michala Papadopulosa i złapał piłkę.
51' Aleksandar Sedlar przerwał faulem akcję Tomasza Nowaka.
50' Joel Valencia jednym zwodem ograł Sebastiana Milewskiego i Alexandre Cristovao, był na skraju pola karnego, ale podanie było niedokładne.
49' Biegowy pojedynek między Vamarą Sanogo a Jakubem Czerwińskim. Górą stoper Piasta.
49' Zagłębie oddało dziś trzy celne strzały na bramkę gości. Wszystkie były autorstwa Vamary Sanogo.
48' Kontra Zagłębia. Žarko Udovičić podał do Tomasza Nowaka, który odnalazł w polu karnym Vamarę Sanogo i zagrał do Francuza, a ten strzelił na bramkę Piasta. Jakub Szmatuła odbił piłkę nogą.
47' Defensywa Zagłębia radzi sobie z dośrodkowaniem Patryka Dziczka z rzutu wolnego.
46' Sebastian Milewski faulował Joela Valencię ponad 30 metrów przed sosnowiecką bramką.
46' gwizdek Rozpoczęła się druga połowa meczu.
45+3' gwizdek Po 47 minutach i 3 sekundach gry sędzia Tomasz Musiał zakończył pierwszą połowę spotkania.
45+2' Na spalonym Michal Papadopulos.
45+1' Po dośrodkowaniu Joela Valencii z prawego skrzydła niecelna główka Jorge Felixa.
45' doliczony czas +2
45' Joel Valencia zbiegł na prawe skrzydło, ale nie zdołał zmieścić się z piłką przed boczną linią.
43' Marcel Płachta i Grzegorz Buczek zajmują się Dawidem Kudłą, a piłkarze korzystają z przerwy na uzupełnienie płynów.
42' W polu bramkowym Zagłębia leżą Dawid Kudła i Piotr Polczak. Faulował Michal Papadopulos.
41' W środkowej strefie boiska leżał kontuzjowany Vamara Sanogo, ale Francuz już wstał, potruchtał i gra dalej.
39' Piast bliski wyrównania. Po uderzeniu Joela Valencii z linii pola karnego niewiele brakowało. Piłka trafia w bandę reklamową i tył siatki.
38' Zagłębie idzie za ciosem, Kąśliwy strzał Konrada Wrzesińskiego i piłke przechodzi obok bramki.
36' gol - piłka nożna 1:0 GOOOOL!!!! Pierwszą bramkę dla Zagłębia po powrocie do Ekstraklasy strzela Vamara Sanogo. Rzut rożny wybity przez Tomasza Nowaka. Piłka wraca w pole karne po zagraniu głową Žarko Udovičicia. Małe zamieszanie pod bramką Piasta. Po pierwszym strzale Francuza piłkę odbija Jakub Szmatuła. Potem futbolówka po odbiciu od Piotra Polczaka ponownie trafia do naszego napastnika, a ten już nie marnuje okazji
35' Rajd Konrada Wrzesińskiego i nasz prawoskrzydłowy wywalczył rzut rożny.
34' Wrzucał Tomasz Nowak, po jego dośrodkowaniu piłkę przedłużył Arkadiusz Jędrych, który trafił w jednego z gliwiczan i pokazywał sędziemu, że była ręka, ale sędzia miał inne zdanie.
34' Zagłębie w natarciu. Podanie Tomasza Nowaka blokowane przez Aleksandra Sedlara i jest rzut rożny.
33' Po akcji prawą stroną boiska Mateusz Mak zagrał w pole karne do Jorge Feilixa, który miał kłopoty z opanowaniem piłki.
31' Mateusz Mak uciekł Tymoteuszowi Puchaczowi i dośrodkował z prawego skrzydła, a Michal Papadopulos niecelnie strzelił głową z około 5 metrów. Do bramki zamiast piłki wpadł czeski napastnik.
31' Złe podanie Dejana Vokicia. Do piłki nie dobiegł Piotr Polczak i aut dla Piasta.
30' Joel Valencia uderzył z około 30 metrów. Nad poprzeczką.
29' Z rzutu wolnego piłkę nad bramką posłał Mikkel Kirkeskov.
28' Faul Konrada Wrzesińskiego na Jorge Felixie około 28 metrów od bramki Zagłębia.
28' W odróżnienia od zegara system TRACAB powinien działa jak się należy. Czekamy, jaką prędkość wyliczył Konradowi Wrzesińskiego w jego sprintach.
27' Konrad Wrzesiński rozpędzał się prawą stroną boiska, ale sędzia odgwizdał faul.
26' Po akcji Joela Valencii piłkę zablokował Arkadiusz Jędrych, a Dawid Kudła złapał futbolówkę przed końcową linią i zapobiegł rzutowi rożnemu dla Piasta.
24' Tomasz Nowak faulowany przez Aleksandra Sedlara.
24' Po podaniu Joela Valencii z lewej strony boiska piłkę z pola karnego wybił Arkadiusz Jędrych.
23' Za nami połowa pierwszej połowy, a jeszcze chyba nie wszyscy kibice weszli na Stadion Ludowy. "Od strony trybuny odkrytej na sześć kołowrotków są czynne cztery (bo dwa są podobno zepsute), przez co przed wejściami 5 minut przed meczem stoją gigantyczne kolejki" - tak poinformował na forum Adam1906
22' W okolicach narożnika boiska pod bramką Piasta Vamara Sanogo sfaulował Mikkela Kirkeskova.
21' Po wznowieniu akcji przez Zagłębie Patryk Dziczek faulował Sebastiana Milewskiego.
21' Po dośrokdkowaniu Mikkela Kirkeskova piłkę łapie Dawid Kudła.
20' Z rzutu wolnego z prawej strony boiska dośrodkował Patryk Dziczek, a Michal Papadopulos niecelnie główkował z około 16 metrów.
20' Faul Dejana Vokicia na Michale Papadopulosie.
19' Tomasz Nowak posłał piłkę z rzutu wolnego nad murem, ale także nad bramką Jakuba Szmatuły.
17' Jakub Czerwiński faulował Vamarę Sanogo około 25 metrów od bramki Piasta.
16' Dejan Vokić odebrał piłkę Joelowi Valencii.
15' Z rzutu wolnego dośrodkował Tomasz Nowak i kończy się tylko autem po wybiciu piłki przez Tomasza Jodłowca.
14' Jakub Czerwiński faulował Vamarę Sanogo i był to faul z gatunku takich, w których faulującego bardziej boli niż faulowanego.
13' Po podaniu Alexandre Cristovao na spalonym znalazł się Vamara Sanogo.
12' Z narożnika boiska dośrodkował Jorge Felix. W polu karnym Zagłębia główkował Žarko Udovičić
12' Po akcji lewą stroną boiska goście wywalczyli drugi rzut rożny.
11' Vamara Sanogo faulował w ataku Aleksandra Sedlara.
10' Mateusz Mak zakręcił Tymoteuszem Puchaczem, wbiegł w pole karne i miękko dośrodkował przed bramkę, a Michal Papadopulos oddał niecelny strzał głową.
9' Joel Valencia faulowany przez Piotra Polczaka daleko od bramki.
9' Piotr Polczak z 25 metrów podaje głową do Dawida Kudły. Duży spoko naszego nowego stopera.
8' Na spalonym złapany Joel Valencia.
8' Pierwszy strzał Zagłębia w Lotto Ekstraklasie. Vamara Sanogo uderzył niecelnie prawą nogą z około 20 metrów.
7' Z lewej strony pola karnego wrzucił Tomasz Nowak. Mikkel Kirkeskov zgrał piłkę klatką piersiową do Jakuba Szmatuły.
6' Žarko Udovičić zwiódł Marcina Pietrowskiego i dośrodkował prawą nogą w pole karne. Piłkę głową wyekspediował Jakub Czerwiński
6' W środku boiska Vamarę Sanogo faulował Jakkub Czerwiński.
5' Z narożnika boiska dośrodkował Jorge Felix. Niecelny strzał głową oddał Tomasz Jodłowiec.
5' Po podaniu Mateusza Maka dośrodkowywał Jorge Felix. Piłkę na róg wybił Piotr Polczak.
4' Niestety, presji związanej z meczem w Lotto Ekstraklasie nie wytrzymał zegar, który nie działa.
3' Konrad Wrzesiński dał próbkę swoich sprinterskich umiejętności, ale gorzej było z umiejętnościami piłkarskimi, bo przegrał rywalizację z Mikkelem Kirkeskovem.
2' "W Ekstraklasie jest, ukochane me, w Ekstraklasie jest, nasze Zagłębie" - śpiewa młyn.
2' Akcja Piasta zakończona niedokładnym podaniem Tomasza Jodłowca w pole karne.
1' gwizdek Gramy! Pierwsze podanie Zagłębia w Lotto Ekstraklasie wykonał do Tomasza Nowaka Vamara Sanogo.
0' 17:58 Jeszcze jeden miły akcent przed pierwszym gwizdkiem Tomasza Musiała. Józef Gałeczka odebrał koszulkę z numerem 333, a więc liczbą występów w Zagłębiu
0' 17:56 Sędziowska trójka z Krakowa wyprowadziła piłkarzy obu drużyn na pierwszy mecz Zagłębia w Ekstraklasie od maja 2008. Sosnowiczanie wystąpią dziś w swoich podstawowych kompletach strojów, a więc na biało. Piast w jednolitych czerwonych strojach. Przed rozpoczęciem meczu prezes Marcin Jaroszewski odebrał puchar za awans do Ekstraklasy.
0' 17:50 Dziś Zagłębie poinformowało o podpisaniu umowy sponsorskiej z firmą LV BET. Dzięki temu, oprócz poprawienia stanu klubowej kasy, zmianie uległ także wygląd stadionu, a konkretnie wyłączonych z użytkowania sektorów. Wielkie płachty reklamowe przykryły sektor obok zegara, a także sektor buforowy. Za pierwszym rzędem reklamowych banerów pojawiła się reklama LV BET z kursami na wynik dzisiejszego sporkania. Minimalnym faworytem według bukmacherów jest Piast (2,60). Kurs na zwycięstwo gospodarzy to 2,75, a na remis 3,05.
0' 17:40 Kilkanaście metrów od miejsca, przy którym stoją wysłannicy Eurosportu, na statywie stoi monitor zasłonięty płachtą, odgrodzony barierkami i pilnowany przez ochroniarza. Po raz pierwszy w historii Stadionu Ludowego sędziów będzie wspierał system VAR. W wozie VAR pracować będą Szymon Marciniak i Piotr Lasyk. Widzieliśmy wóz VAR z zewnątrz i skojarzył nam się z nieoznakowanymi radiowozami z videoradarami. To zwykły, biały Mercedes na krakowskich tablicach rejestracyjnych, który nie ma żadnych oznaczeń wskazujących na to, jak ważną rolę w futbolu pełni.
0' 17:30 Już rozpoczęła się transmisja z meczu w Eurosporcie. Z murawy nadają Tomasz Lach i Maciej Żurawski. Ten pierwszy nazwał Stadion Ludowy "wysłużonym", ale "klimatycznym". Za chwilę chyba przed kamerami wystąpią Józef Gałeczka i Leszek Baczyński. Obaj już stoją nieopodal telewizyjnego stanowiska.
0' 17:20 Dwóch piłkarzy zadebiutuje dziś w Zagłębiu. Są to Piotr Polczak i Dejan Vokič. Słoweniec jest jednym z sześciu zawodników naszego klubu, którzy rozegrają dziś pierwszy mecz w Lotto Ekstraklasie. Pozostała piątka to Arkadiusz Jędrych, Sebastian Milewski, Alexandre Cristovao, Žarko Udovičić i Vamara Sanogo. Konrad Wrzesiński i Tymoteusz Puchacz zagrali w najwyższej klasie rozgrywkowej epizody - pierwszy z nich ma na koncie trzy występy, a drugi jeden. Tylko Dawid Kudła, Piotr Polczak i Tomasz Nowak to "weterani", którzy w ekstraklasie grali dłużej niż sezon.
0' 17:10 Znamy już skłąd, w jakim wystąpią dzisiaj piłkarze Zagłębia. Można powiedzieć, że nie ma niespodzianek. Nie udało się jeszcze uprawnić do gry Michaela Heinlotha, co oznacza, że na prawej obronie zagra Konrad Wrzesiński. Z kolei w ataku z duetu czarnoskórych napastników Dariusz Dudek wybrał Vamarę Sanogo, a nie Juniora Torunarighę.
0' 17:00 Zagłębie po raz dwunasty w historii zmierzy się z Piastem. jednak dopiero pierwszym na najwyższym szczeblu rozgrywkowym. Do tej pory Zagłębie i Piast osiem razy grały o punkty dawnej II ligi, dwukrotnie zmierzyły się w dawnej III lidze, a zdecydowanie najwyższą stawkę miał mecz rozegrany nieco ponad 40 lat temu. 6 maja 1978 Zagłębie wygrało z Piastem w finale Pucharu Polski i po raz czwarty, a zarazem ostatni jak do tej pory, zdobyło to trofeum.
0' 16:50 Ponad dziesięć długich lat minęło od ostatniego meczu Zagłębia w Ekstraklasie. Błąkaliśmy się przez te lata po niższych ligach. Najpierw siedem lat na peryferiach szczebla centralnego, w II lidze - najpierw przez sześć lat w grupie zachodniej, a potem przez sezon w jednej ogólnopolskiej grupie. Od 2015 roku trzy lata w I lidze. Pierwsze dwa sezony tuż za miejscami dającymi awans - najpierw za Arką Gdynia i Wisłą Płock, a następnie za Sandecją Nowy Sącz i Górnikiem Zabrze. Aż wreszcie 27 maja sosnowiczanie wygrali w Chorzowie z Ruchem i zapewnili sobie awans. Ależ się trzeba było naczekać.
0' 16:40 Nadszedł dzień dzisiejszy...
Skrót z meczu Zagłębie - PiastSkrót z meczu Zagłębie - Piast Na oficjalnej stronie Ekstraklasy dostępny jest 4,5-minutowy skrót meczu Zagłębia Sosnowiec z Piastem Gliwice. » Czytaj więcej
Druga galeria zdjęć z meczu z PiastemDruga galeria zdjęć z meczu z Piastem Zapraszamy do oglądania drugiej galerii zdjęciowej z dzisiejszego meczu Zagłębie Sosnowiec - Piast Gliwice, zakończonego zwycięstwem gliwiczan 2-1. » Czytaj więcej
Zdjęcia z meczu z Piastem GliwiceZdjęcia z meczu z Piastem Gliwice Zapraszamy do obejrzenia pierwszej galerii zdjęć z meczu Zagłębia Sosnowiec z Piastem Gliwice. Prezentujemy w niej 37 fotografii zarówno z trybun, jak i z murawy. » Czytaj więcej
Dariusz Dudek: Doświadczenie wzięło góręDariusz Dudek: Doświadczenie wzięło górę - To spotkanie pokazało, że wygrał zespół bardziej doświadczony - przyznał po spotkaniu z Piastem Gliwice szkoleniowiec Zagłębia. » Czytaj więcej
Inauguracja na minusInauguracja na minus Na inaugurację sezonu 2018/2019 Zagłębie przegrało z Piastem Gliwice 1:2. Sosnowiczanie prowadzili po golu Vamary Sanogo (36'). Goście odpowiedzieli golami Aleksandra Sedlara (67' - karny) i Tomasza Jodłowca (80'). » Czytaj więcej