BLK: JAS-FBG Zagłębie Sosnowiec - Energa Toruń 71:82 JP, 2018-01-07, 18:42

Koszykarki JAS-FBG Zagłębia Sosnowiec przegrały z Energą Toruń w meczu otwierającym rundę rewanżową sezonu zasadniczego Basket Ligi Kobiet.
BLK: JAS-FBG Zagłębie Sosnowiec - Energa Toruń 71:82

(Na zdjęciu: z lewej Ines Ćorda, która dziś zadebiutowała w JAS-FBG Zagłębiu, obok niej Michaela Stara)

Drużyna z Torunia przyjechała do Sosnowca w zaledwie dziewięcioosobowym składzie, a dwie zawodniczki (wśród nich była koszykarka naszej drużyny Anna Bekasiewicz) nawet się nie rozgrzewały. Cały mecz przesiedziały w dresach na ławce rezerwowych i na parkiecie pojawiły się tylko w trakcie przedmeczowej prezentacji. Siedmioosobowy skład okazał się wystarczający do pokonania zespołu z Sosnowca.

Sosnowiczanki ani przez chwilę nie były na prowadzeniu. Co więcej, wynik remisowy utrzymywał się przez niecałą minutę. Najpierw, co zrozumiałe, gdy na początku meczu było 0:0 i chwilę później, gdy w odpowiedzi na punkty Agnieszki Skobel wyrównała Michaela Stara. Torunianki w pierwszej kwarcie prowadziły maksymalnie 7 punktami, a ostatecznie po 10 minutach było 13:19.

Drugą kwartę nasz zespół rozpoczął od trafienia Robyn Parks niwelującego straty do 4 punktów. Niestety, potem do głosy doszły torunianki, które w drugich dziesięciu minutach meczu trzykrotnie zanotowały serię 7:0 i systematycznie odjeżdzały sosnowiczankom. Po 20 minutach gry Energa prowadziła w Sosnowcu 43:23. Skuteczność naszego zespołu przed przerwą pozostawiała bardzo wiele do życzenia - zaledwie jeden celny rzut za trzy punkty na 16 prób to dramatycznie słaby wynik.

W trzeciej kwarcie nasz zespół zdobył więcej punktów niż łącznie w pierwszych dwóch odsłonach meczu, a do tego zagrały mocniej w obronie i wygrały trzecią kwartę 11 punktami. Torunianki w 24. minucie prowadziły różnicą 21 punktów (51:30), jednak między 27. a 30. minutą rywalki miały kryzys i seria 11 kolejnych punktów pozwoliła drużynie Mirosława Orczyka zniwelować różnicę do siedmiu "oczek" (49:56). Przed czwartą kwartą Energa prowadziła 9 punktami.

W ostatniej kwarcie naszej drużynie udało się dojść rywalki tylko na 7 punktów. Torunianki, mimo tego, że trzy zawodniczki miały na koncie 4 faule, dograły do końca meczu w pełnym składzie. Górę wzięło doświadczenie ich koszykarek, a także warunki fizyczne.

W drużynie z Sosnowca zadebiutowała dziś serbska rozgrywająca Ines Ćorda, która w kadrze JAS-FBG Zagłębia zastąpiła Chorwatkę Lanę Packovski. Serbka rozegrała dziś ponad 14 minut (w III kwarcie weszła na dłużej za kontuzjowaną Naketię Swanier i wtedy nasz zespół zanotował serię 11:0) i zdobyła 7 w debiucie 7 punktów. Warto zawuażyć, że jej wskaźnik +/- wyniósł +5.

-  Do przerwy graliśmy na bardzo słabym procencie, z bardzo słabą obroną. W drugiej połowie dziewczyny pokazały charakter. Nowa, młoda zawodniczka z Serbii musiała być szybko wprowadzona w grę i dała bardzo dobrą zmianę, nakręciła grę. Dobry występ także Michaeli Starej i punktowo dobrze wypadła Robyn Parks. Trzeba dalej walczyć i pracować. Za tydzień bardzo ważny mecz w Ostrowie Wielkopolskim - powiedział po meczu trener Mirosław Orczyk.

Po dzisiejszej porażce i niespodziewanym zwycięstwie AZS Poznań nad Basketem Gdynia, nasza druzyna spadła na 10. miejsce w tabeli Basket Ligi Kobiet. Kolejny mecz w hali w Sosnowcu odbędzie się za 3 tygodnie. Rywalem będzie CCC Polkowice.

JAS-FBG Zagłębie Sosnowiec - Energa Toruń 71:82 (13:19, 10:24, 28:17, 20:22)
JAS-FBG Zagłębie:
Robyn Parks 26 (3x3), Michaela Stara 13 (1x3), Egle Siksniute 11, Naketia Swanier 4 (6 zb), Agnieszka Fikiel 2 oraz Ines Ćorda 7 (1x3), Stephany Skrba 6 (7 zb), Marta Urbaniak 2, Marta Dobrowolska 0

JAS-FBG Zagłębie Sosnowiec - Energa Toruń JAS-FBG Zagłębie Sosnowiec - Energa Toruń JAS-FBG Zagłębie Sosnowiec - Energa Toruń