Zdeptani przez "Słonie" JP, 2019-08-10, 22:00

Zagłębie przegrało w Niecieczy 0:2. Gospodarze objęli prowadzenie w 57. minucie po golu Martina Mikovicia. Wynik meczu ustalił 12 minut później z rzutu karnego Piotr Wlazło. Sosnowiczanie po trzech kolejkach są w strefie spadkowej.
Zdeptani przez

Drużyna Zagłębia zaliczyła najgorszy start sezonu od 12 lat. Podczas poprzedniego pobytu w Ekstraklasie w sezonie 2007/2008 sosnowiczanie przegrali pierwsze trzy mecze. W kolejnych jedenastu sezonach Zagłębie na pierwsze zwycięstwo nie czekało dłużej niż do trzeciej kolejki. W sezonie 2019/2020 punktowy dorobek podopiecznych Radosława Mroczkowskiego po trzech kolejkach to zaledwie jeden punkt wywalczony w pierwszej kolejce w meczu z Podbeskidziem Bielsko-Biała. Wliczając końcówkę poprzedniego sezonu, Zagłębie pozostaje bez wygranej w ośmiu meczach z rzędu.

Mimo porażki i słabej postawy sosnowiczan w meczu z Olimpią Grudziądz, trener nie zdecydował się na dokonanie ani jednej zmiany w składzie i w pierwszym w historii spotkaniu Zagłębia z drużyną z Niecieczy, zagrała dokładnie ta sama jedenastka, która przed tygodniem ruszyła na Stadionie Ludowym do boju z grudziądzanami. I zagrała, przynajmniej w pierwszej połowie, o wiele lepiej.

W wykonaniu sosnowiczan mógł się podobać zwłaszcza fragment gry między 30. a 45. minutą. Wtedy to nasz zespół miał przewagę i oddawał wiele groźnych strzałów. Niestety, celowniki sosnowiczan były źle ustawione i po uderzeniach Szymona Pawłowskiego (29' i 42'), Stanisława Biłenkiego (32') futbolówka mijała bramkę, a bramkarz gospodarzy nie dał się zaskoczyć Fabiaonowi Piaseckiemu (32. minuta w krótki róg) i Patrykowi Małeckiemu (34. minuta z 20 metrów). Paradoksalnie, w okresie gry, w którym lepsze było Zagłębie, najlepszą sytuację strzelecką stworzyli sobie miejscowi. W 40. minucie ze środka pola karnego przymierzył Martin Bezpalec i świetnie na linii bramkowej interweniował Matko Perdijić.

Przed rozpoczęciem drugiej połowy trener Piotr Mandrysz dokonał jednej zmiany. Za 18-letniego Wojciecha Kamińskiego na boisko wszedł doświadczony 34-letni Vlastimir Jovanović i gra Bruk-Betu Termaliki była w drugich 45 minutach o wiele lepsza. Już pierwsza akcja gospodarzy w tej części meczu mogła, a nawet powinna dać im prowadzenie. Po dośrodkowaniu z lewego skrzydła Vladislavs Gutkovskis z bliska główkował w poprzeczkę. Piłka spadła pod nogi Piotra Wlazły, który natychmiast oddał strzał z około 6 metrów i niesamowitą wręcz paradą popisał się Matko Perdijić.

Niestety, chorwacki bramkarz Zagłębia nie był w stanie obronić strzału Martina Mikovicia z 57. minuty. Lewy obrońca ze Słowacji zbiegł z piłką ze skrzydła do środka boiska i precyzyjnie uderzył prawą nogą z około 20 metrów. Piłka odbiła się od słupka i wpadła do bramki sosnowiczan.

Odrabianie strat przez Zagłębie stało się trudniejsze w 65. minucie, gdy za faul na Dawidzie Kaliszu drugą żółtą kartkę obejrzał Wojciech Słomka i musiał udać się do szatni. Sędzia Zbigniew Dobrynin w tej akcji żółtymi kartonikami potraktował także drugiego trenera Tomasza Świderskiego i fizjoterapeutę Marcela Płachtę, którzy protestowali przeciwko usunięciu z boiska naszego lewego obrońcy.

Niecieczanie szybko wykorzystali grę w przewadze. Już w 68. minucie Piotr Polczak sfaulował w polu karnym Vladislavsa Gutkovskisa. Arbiter wskazał na "wapno", a pewnym egzekutorem rzutu karnego okazał się Piotr Wlazło. To już był praktycznie koniec szans sosnowiczan na wywiezienie z podtarnowskiej wsi choćby jednego punktu.

Zagłębie kończyło mecz z Bruk-Betem Termaliką w dziewiątkę, ale tym razem nie z powodu czerwonej kartki, a kontuzji. Płamen Kraczunow w 85. minucie tak pechowo sfaulował Dawida Kalisza, że nie dość, że obejrzał żółty kartonik, to jeszcze nie był w stanie kontynuować gry i udał się do szatni, a limit zmian w zespole z Sosnowca był już wyczerpany. Bułgar opuścił murawę z podejrzeniem złamania żeber.

Po zwycięstwie nad Zagłębiem drużyna z Niecieczy awansowała na fotel lidera Fortuna I ligi i jest jedyną drużyną w lidze z kompletem punktów, a sosnowiczanie z jednym punktem w dorobku spadli na szesnaste miejsce i znaleźli się w strefie spadkowej.

Bruk-Bet Termalica Nieciecza - Zagłębie Sosnowiec 2:0 (0:0)
1:0 Martin Mikovič 57'
2:0 Piotr Wlazło 69' (k)

Bruk-Bet Termalica: 1. Łukasz Budziłek - 13. Mateusz Grzybek, 32. Jonathan de Amo, 77. Artem Putiwcew, 16. Martin Mikovič - 6. Dawid Kalisz, 27. Wojciech Kamiński (46' 5. Vlastimir Jovanović), 19. Michal Bezpalec (73' 10. Florin Purece), 4. Piotr Wlazło, 7. Roman Gergel - 21. Vladislavs Gutkovskis (78' 20. Jacek Kiełb).

Zagłębie: 23. Matko Perdijić - 7. Tomasz Nawotka, 25. Piotr Polczak, 66. Płamen Kraczunow, 98. Wojciech Słomka - 10. Stanisław Biłeńkyj, 17. Kacper Radkowski (63' 19. Michał Góral), 14. Filip Karbowy (74' 28. Michał Kieca), 8. Szymon Pawłowski, 30. Patryk Małecki - 99. Fabian Piasecki (55' 77. Błażej Radwanek).

Żółte kartki: Gergel, Jovanović - Słomka, Radkowski, Piasecki, Małecki, Kraczunow.

Czerwona kartka: Wojciech Słomka (65. minuta, Zagłębie, za drugą żółtą).

Sędziował: Zbigniew Dobrynin (Łódź). widzów: 2639.

Bruk-Bet Termalica Nieciecza - Zagłębie Sosnowiec Bruk-Bet Termalica Nieciecza - Zagłębie Sosnowiec Bruk-Bet Termalica Nieciecza - Zagłębie Sosnowiec