Marketing klubu

Dyskusje o wszystkim co dotyczy piłkarskiego Zagłębia Sosnowiec
http://zaglebie.sosnowiec.pl

Moderatorzy: flex, turku, Landryn, Smazu, krzysiu, LucasUSA, swiezy52

Postprzez psv 2008-08-25, 11:11 am

werty2 napisał(a):A po co sie będzie odnosil jak Pawełek i Adaś wiedza wszystko najlepiej :D


Nie chodzi mi o Pawełka czy Adama ale o kogoś z działu marketingu!
psv
 
Posty: 325
Dołączył(a): 2007-02-22, 10:49 pm
Lokalizacja: Sosnowiec Pogoń


Postprzez PawełK 2008-08-25, 11:54 am

Oferta będzie poprawiana pod względem merytoryki jak i grafiki.
PawełK
pyszałek
 
Posty: 1759
Dołączył(a): 2003-10-20, 3:08 pm
Lokalizacja: Sosnowiec-Åšrodula

Postprzez Bartos 2008-08-25, 8:12 pm

Mr. M napisał(a):Tak to widzi człowiek, który skończył studia z marketingu i napisał magisterkę z marketingu sportu. Nie musicie się zgadzać ze mną w każdej mej opinii, ale chyba przyznacie, że niektóre uwagi są bardzo cenne i trafne.


najpierw przejrzałem ofertę a później przeczytałem Twojego posta

w pełni się z wszystkim zgadzam (pewnie dlatego, że też kończyłem studia z marketingu :D )

ja do tego wszystkiego co powiedziałeś dodam jeszcze jedną rzecz, która od wielu lat mnie drażni.

otóż chodzi mi o podejście do ew. sponsorów.

Podejście władz Zagłębia (nie tylko tych za Szatana bo podobne było za Baczyńskiego i Rudego) jest takie:
"Chodzcie do nas i dawajcie kase bo mamy duze tradycje i sporo kibiców a my gdzieś tam pokażemy Wasze logo"
(oczywiście to tylko karykaturalne przerysowanie tego co zauważam)

Takie podejscie sprawdzało się tylko w czasach komunizmu, gdy wszystko było państwowe i było centralnie sterowane i takie duże państwowe firmy dawały pieniądze na kluby bo pieniądze były nie ich - czyli nie menadżerów, którym zależałoby na zyskowności firmy a tylko najemnym dyrektorom, którzy rozdawali nie swoje pieniądze (a przy okazji punktowali wśród lokalnej społeczności co wykorzystywali przy jakiś tam wyborach :D )

Obecnie 99% to firmy prywatne.
Prywatne firmy czy to zarządzane przez właścicieli czy to przez najemnych menadżerów - wszystkie firmy tego typu nastawione są na zysk!
Do takich firmy trzeba mieć inne podejście!!
Takim firmą trzeba przedstawić przede wszystkim korzyści jakie będą miały te firmy jeśli zainwestują (za sponsorują) w dany klub.
Dla takich firmy trzeba przygotować szereg powiązanych działań marketingowych, które dadzą sponsorowi jakieś korzyści (albo większą sprzedaż albo większą/lepiej rozpoznawalną markę).
Samo hasło: "dajcie nam 300 tys zl a my gdzieś tam pokażemy Wasze logo" - nic nie da!
Do potencjalnych sponsorów należy mówić językiem korzyści (które mogli by odnieść inwestując w klub) a nie językiem kosztów, które muszą ponieść aby gdzieś tam zaistniało ich logo!

Do sponsorów nie można podchodzić w stylu "Wyślemy im linka do oferty w PDFie" - bo te firmy nawet nie otworzą tej oferty tylko odrazu wyląduje ona w koszu!
każda taka firmy ma tygodniowo kilkanaście/kilkadziesiąt różnych ofert współpracy czy sponsoringu czy wykupienia reklamy

Takich potencjalnych sponsorow nalezy wytypować a później zaprosić na jakiś bankiet, impreze czy na mecze ... (np. mozna dac właścicielą większych sosnowieckich/zagłębiowskich firm karnecik na np. 3 mecze - oczywiście za free) bo tym ludziom należy pokazać klub i trzeba ich zarazić sportem i miłością do Zagłębia!

Ja nie mówię o jakiś wielkich pieniądzach, które klub musi wydać aby dotrzeć do sponsorów ... moim zdaniem na początek wystarczy zmiana samego podejście działaczy klubowych do marketingu czy sponsoringu a później działanie wg. nowoczesnych metod marketingowych!!
Bartos
 
Posty: 411
Dołączył(a): 2003-06-15, 12:36 pm
Lokalizacja: Czeladź - Piaski

Postprzez psv 2008-08-25, 10:46 pm

Bartos tylko co my, kibice możemy zrobić jak mamy takich debilnych działaczy i nie mówię tu o właścicielu tylko tylko całej tej świcie co mu mydli oczy jacy to oni są oddani dla dobra Zagłębia a w rzeczywistości nie zrobili nic , absolutnie nic, żeby było lepiej. Tylu kibiców im już oferowało swoje usługi a ci dalej swoje. Chciałbym aby doszło kiedyś w najbliższym czasie do spotkania na linii właściciel - kibice albo jakiś mały czat z właścicielem.
Adam czy to jest realne?
psv
 
Posty: 325
Dołączył(a): 2007-02-22, 10:49 pm
Lokalizacja: Sosnowiec Pogoń

Postprzez fan78 2008-08-26, 12:02 am

Ja moze troche nie na temat ale tylko troche.pamietacie lata 90-te kiedy powstawalismy jak feniks z popiolow?Wtedy Leszek Baczynski wpadl na pomysl naklejek "Sponsorujemy Zaglebie Sosnowiec" ktore mozna bylo nabyc za 1000 zl chyba i kazdy zaglebiak ktorego bylo na to stac mogl byc dumny ze sponsorowania swojego klubu.Te naklejki byly bardzo popularne,mozna je bylo spotkac na sklepach,kioskach,taksowkach itp.Moze warto powtorzyc ten pomysl?Choc z drugiej strony niewielu ufa naszym wlodarzom i pewnie nie podarowaloby im chocby tego tysiaca zlotych.Pozdrawiam.
fan78
 
Posty: 1094
Dołączył(a): 2003-04-25, 5:03 am
Lokalizacja: Sosnowiec/Londyn

Postprzez werty2 2008-08-26, 9:11 am

psv napisał(a):
werty2 napisał(a):A po co sie będzie odnosil jak Pawełek i Adaś wiedza wszystko najlepiej :D


Nie chodzi mi o Pawełka czy Adama ale o kogoś z działu marketingu!


Otóż Paweł jest dyrektorem tego działu...
werty2
 
Posty: 241
Dołączył(a): 2008-08-17, 10:28 am
Lokalizacja: Będzin

Postprzez YOOSHKY 2008-08-26, 9:19 am

Wieczne niezadowolenie, wieczne spory, wieczne kłótnie, buractwo na trybunach - kibice nie są dobrym produktem marketingowym.
Można być niezadowolonym ale trzeba umieć to wyrazić. 99% kibiców wyraża swoje niezadowolenie przez bluzgi na zawodników, zarząd, trenerów i innych pracowników. Sami siebie nie szanujemy. Nie widać tu oddania dla klubu (nie mówię że go nie ma), raczej byłbym skłonny stwierdzic że kibic jest zawsze przeciw klubowi.

Naklejki miały sens bo jej nabywca miał nadzieję na pozyskanie nowych klientów z grupy kibiców.
YOOSHKY
 
Posty: 2045
Dołączył(a): 2005-05-29, 10:13 pm
Lokalizacja: Wychowany: POGOŃ-CZELADZKA, Zamieszkały: BMC

Postprzez werty2 2008-08-26, 9:27 am

Otóż konstruktywna kulturalna krytyka odbijała się od zarządu niczym groch od ściany.Stąd pewnie narastająca złośc i rzucanie kurwami.
werty2
 
Posty: 241
Dołączył(a): 2008-08-17, 10:28 am
Lokalizacja: Będzin

Postprzez Mathof 2008-08-26, 10:22 am

YOOSHKY napisał(a):Wieczne niezadowolenie, wieczne spory, wieczne kłótnie, buractwo na trybunach - kibice nie są dobrym produktem marketingowym.
Można być niezadowolonym ale trzeba umieć to wyrazić. 99% kibiców wyraża swoje niezadowolenie przez bluzgi na zawodników, zarząd, trenerów i innych pracowników. Sami siebie nie szanujemy. Nie widać tu oddania dla klubu (nie mówię że go nie ma), raczej byłbym skłonny stwierdzic że kibic jest zawsze przeciw klubowi.

Naklejki miały sens bo jej nabywca miał nadzieję na pozyskanie nowych klientów z grupy kibiców.


Jest nie zadowolenie bo ludzie nie oczekują w Sosnowcu ledwo wygrywanych meczów w IIIlidze, zarządu który wiecznie ma z czymś problem i stadionu który każdy odpycha jak niechciane dziecko.
Mathof
 
Posty: 119
Dołączył(a): 2007-06-07, 1:19 pm

Postprzez YOOSHKY 2008-08-26, 12:55 pm

Mathof napisał(a):Jest nie zadowolenie bo ludzie nie oczekują w Sosnowcu ledwo wygrywanych meczów w IIIlidze, zarządu który wiecznie ma z czymś problem i stadionu który każdy odpycha jak niechciane dziecko.


Spoko, ale różnie można wyrażać swoje niezadowolenie. Najlepszą metodą choć średnio skuteczną była akcja kibiców, którzy potrafili się ze sobą dogadać i zorganizować manifestację. Próba zwrócenia uwagi na problemy klubu (min. stadion), manifestacja swojego niezadowolenia z działań UM a jednocześnie pokaz tożsamości z klubem. Pokazaliśmy wtedy że Zagłębie to my, jesteśmy silni i jesteśmy z naszym klubem. Wielki plus dla kibiców. Ogromny minus przez buractwo stadionowe. My też powinniśmy się zastanowić nad naszym "marketingiem" inaczej wszyscy nas oleją. Nadchodzi pora znów zamanifestować, tym razem w pierwszej kolejności należy spytać Tow. Górskiego co zrobił w sprawie pomocy w znalezieniu sponsorów którą tak obiecywał, w drugiej - co dalej ze stadionem? Górski to człowiek na właściwym stanowisku, mający odpowiednie narzędzia i jest zobowiązany do ich użycia na rzecz naszej części społeczeństwa.
YOOSHKY
 
Posty: 2045
Dołączył(a): 2005-05-29, 10:13 pm
Lokalizacja: Wychowany: POGOŃ-CZELADZKA, Zamieszkały: BMC

Postprzez psv 2008-08-26, 1:21 pm

YOOSHKY po części się z tobą zgadzam ale w pierwszej kolejności protest kibiców powinien rozpocząć się od klubu a nie miasta bo co ma tow. Górski do zarządzania naszym klubem. Wszyscy widzą że źle dzieje się w naszym klubie tylko nie właściciel, który ma największą władzę,wziął jakiegoś pseudoprezesa który nie ma pojęcia o zarządzaniu i myśli że wszystko jest ok.
psv
 
Posty: 325
Dołączył(a): 2007-02-22, 10:49 pm
Lokalizacja: Sosnowiec Pogoń

Postprzez novack 2008-08-26, 1:40 pm

Czym zakoÅ„czyÅ‚o siÄ™ oddanie do dyspozycji Hytrego? Czy „już” to rozpatrzono? Nie znalazÅ‚em żadnej informacji na ten temat.
Jest taki skarb na dnie duszy polskiej zakopany, jak wierność sprawie z pozoru przegranej...
novack
 
Posty: 5685
Dołączył(a): 2006-08-06, 6:55 pm
Lokalizacja: Śródmieście

Postprzez WaluÅ› 2008-08-26, 8:25 pm

fan78 napisał(a):Ja moze troche nie na temat ale tylko troche.pamietacie lata 90-te kiedy powstawalismy jak feniks z popiolow?Wtedy Leszek Baczynski wpadl na pomysl naklejek "Sponsorujemy Zaglebie Sosnowiec" ktore mozna bylo nabyc za 1000 zl chyba i kazdy zaglebiak ktorego bylo na to stac mogl byc dumny ze sponsorowania swojego klubu.Te naklejki byly bardzo popularne,mozna je bylo spotkac na sklepach,kioskach,taksowkach itp.Moze warto powtorzyc ten pomysl?Choc z drugiej strony niewielu ufa naszym wlodarzom i pewnie nie podarowaloby im chocby tego tysiaca zlotych.Pozdrawiam.


Właśnie, ze na temat.
Dzisiaj po Auchan widziałem Peugota z firmy Lemir (jest to chyba dealer Peugota), który mial na tylnej klapie napis "Lemir sponsorem klubu "KS Zagłębie Sosnowiec". To nie wiem czy to jest stary napis czy jest coś może faktycznie na rzeczy.
WaluÅ›
kumaty
 
Posty: 206
Dołączył(a): 2007-04-25, 5:43 pm
Lokalizacja: 41-203 MILOVICE

Postprzez kret75 2008-08-26, 8:33 pm

Waluś napisał(a):
fan78 napisał(a):Ja moze troche nie na temat ale tylko troche.pamietacie lata 90-te kiedy powstawalismy jak feniks z popiolow?Wtedy Leszek Baczynski wpadl na pomysl naklejek "Sponsorujemy Zaglebie Sosnowiec" ktore mozna bylo nabyc za 1000 zl chyba i kazdy zaglebiak ktorego bylo na to stac mogl byc dumny ze sponsorowania swojego klubu.Te naklejki byly bardzo popularne,mozna je bylo spotkac na sklepach,kioskach,taksowkach itp.Moze warto powtorzyc ten pomysl?Choc z drugiej strony niewielu ufa naszym wlodarzom i pewnie nie podarowaloby im chocby tego tysiaca zlotych.Pozdrawiam.


Właśnie, ze na temat.
Dzisiaj po Auchan widziałem Peugota z firmy Lemir (jest to chyba dealer Peugota), który mial na tylnej klapie napis "Lemir sponsorem klubu "KS Zagłębie Sosnowiec". To nie wiem czy to jest stary napis czy jest coś może faktycznie na rzeczy.

"Lemir" jest sponsorem hokeja.
kret75
Osiedle Piastów
 
Posty: 866
Dołączył(a): 2005-04-17, 10:15 am
Lokalizacja: z nad Brynicy

Postprzez turku 2008-09-11, 4:39 pm

Przykro mi się robi jak porównuję nasz maketin to marketingu gieksy. Ich klub wyniki sportowe ma takie same jak my ale marketing to jak niebo a ziemia w porówniau do naszego.

Bywam czasami w katowicach, może nie za często ale wystarczajaco by zawsze wiedzieć, kiedy z kim i o której godzinie gra gieksa. A co więcej nawet w sosnowcu będąc lepiej jestem poinformowany o poczynaniach katowickiego klubu.
Powiem szczerze gdybym hnie odwiedzał strony Zagłębia to nie miałbym pojęcia z kim grają, gdzie i w ogóle nic bym o Zagłębiu nie wiedział.
Wiadomości o gieksie są wszędzie być moze echo miasta to gazeta katowicka i normalne jest to że nie ma tam nic o Zagłębiu ale przecież sosnowoiec też ma jakiś periodyk.
W echu co tydzien wiem wsyztsko o tym jak gra gieksa, komu sie but rozwiązał i mam piętnaśnie możliwości żeby wygrać bilet na mecz. Nad "pięknym" katowickim dworcem bije do mnie ogłoszenie kup bilety na giekse.
Idąc śląskimi ulicami widze wszędzie plakaty dziś gieksa gra z tymi a jutro z tamtymi.

A o zagłębiu nic, ani widu anio słychu. Tylko jak w OE byliśmy to od czasu do czasu wykosztowano sie na billboardy.

To sie musi zmienić.

Bo jak sie ma dowiedzieć zwykły mieszkaniec Zagłębia o naszej drużynie jak nigdzie jej nie widać. Kilka lat temu gieksa nie istniała, teraz pomimo że piłkarsko też jej sie średnio wiedzie to trzeba oddac jej cześć że mają kogoś od marketingu.

A u nas? Nic.
Tyle w tej sprawie. Wstyd że ślązacy są od nas lepsi
turku
 
Posty: 1269
Dołączył(a): 2007-04-21, 6:38 pm
Lokalizacja: Pogoń

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Piłka nożna

Kto przeglÄ…da forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników

cron