Do Krawca i autorów strony ...

Wszelkie uwagi i pomysły dotyczące funkcjonowania forum oraz serwisu.

Moderatorzy: flex, krzysiu, swiezy52

Do Krawca i autorów strony ...

Postprzez kondi 2003-06-05, 1:24 pm

Dzięki chłopaki za nowy dział REGION.

Zagłębie Sosnowiec to klub całego Zagłebia Dąbrowskiego i tak trzymać :!: :!:

pzdr.
kondi
 
Posty: 151
Dołączył(a): 2003-01-02, 11:50 am
Lokalizacja: sercem w Sosnowcu


Postprzez fabian 2003-06-05, 4:46 pm

Działy Kibice i Region wymiatają!!!! Najlepszy klub, najlepszy region, najlepsi kibice, najlepsza strona!!!
Ale nie byłbym sobą jakbym sie nie przyczepił. Jest w opisie pikników jedno uogólnienie, pod którym sie nie podpisuje. To, że nie latam i nie zrywam szalkiów (na trzeżwo) nie oznacza, że jestem " z zasady (..) pozytywnie nastawiona do kibiców innych klubów.
fabian
 
Posty: 890
Dołączył(a): 2003-04-24, 12:24 pm
Lokalizacja: Warszawa/Sosnowiec

też się cieszę z działu o Regionie! Gratuluję!

Postprzez Blajpios 2003-06-05, 8:02 pm

Cieszę się także dlatego, że po ostatnich moich wpisach - odnoszących się w dużej części i do problematyki Zagłębia jako regionu - nawet miałem zacząć nowy temat: że nie chcę zamykać tematów. Czy tak są dalekie od zainteresowania? Bo parę razy się zdarzyło, że po moich wpisach już nie było następnych. Tymczasem tutaj - taka bomba, jakby zgodna z moimi postulatami. Tak się składa, że już przez lata będąc bliżej czy dalej ale zawsze poza Zagłębiem śledzę trochę ten temat. Powtarzam ? boli, jeżeli Zagłębie ginie, rozmywa się - a przecież tyle jest rzeczywiście nieprzychylnych zewnętrznych działań, mówiąc delikatnie. Zagłębie albo zniknęło z powszechnej świadomości polskiej, albo zostawia się je jako relikt komunistycznego matecznika. Natomiast ograniczałem się, bo wiadomo, że nie jest to temat bezpośrednio będący kibicowaniem. Tymczasem te strony, to strony kibiców.
Jak już kiedyś jednak pisałem ? wydaje się jednak, że to jedno z podstawowych środowisk, które jednak może służyć integracji i rozwojowi dumy regionu. Nie ma ich poza tym za wiele. Wśród partii idzie często szukanie stołków nawet bez wielkich skrupułów łączone ze sprzedawaniem się, w postaci "autoślązaczenia się". Kultura ? też już sprzedana, Teatr Zagłębia ? nie ma ani jednego już chyba człowieka stąd. Ważnym czynnikiem powinien być Kościół, choć to temat trudny dla niektórych. Pamiętajmy jednak ? jedynie w tych strukturach jest miejsce w tej chwili na odrębność Zagłębia. Stąd trzeba mądrego otwarcia Zagłębiaków na poszerzanie przynajmiej bliskości: po Olkusz, Jaworzno, poza Zawiercie (wszystko to Małopolska Zachodnia - a to przecież realia Zagłębia). Warto przypomnieć i słowa pierwszego biskupa Zagłębia, podczas inauguracji posługi: "Czerwone Zagłębie? - ależ tak, czerwone miłością, zaangażowaniem serc ludzi".
Kończąc pozwolę sobienastępne rzeczy podpowiedzieć w punktach, by krótko:
a) nie upraszczajmy, nie chwytajmy najprostszych materiałów historycznych spłycających znaczenie regionu, niekoniecznie złośliwie, tylko z nieznajomowści
b) budujmy szerszą perspektywę dorobku i dumy tego regionu, tolerując do pewnego stopnia nawet trendy mocno przeciwne (co mnie jako antykomuniście czyli wolnościowcowi trudno przychodzi) - jeżeli jest szczere zaangażowanie w realne budowanie jedności i specyfiki tej naszej ziemi.
c) dział linków można byłoby ubogacić i mógłbym podpowiedzieć kilkanaście co najmniej z tego, co zebrałem w internecie z różnych fascynatów, hobbystów przedstawiających region, jego miejsca - czy też środowisk, mediów angażujących się w integrację.

No i chyba trzeba mi teraz się modlić, by ktoś szybko się odezwał w tym wątku, żebym znowu długością nie przyblokował odpowiedzi. Więc apeluję: napiszcie coś pozytywnie co do tego tematu, bo warto, nawet jeżeli nie we wszystkim pasuje mój głos - TO PRZECIEŻ CHODZI O WAŻNY DLA NAS TEMAT![/b]
Blajpios
 

Postprzez fabian 2003-06-05, 8:15 pm

Odpwoem, żeby ci przykro nie było... Tyle że nie ma co po tym co napisałeś dalej pisać. Chyba powinienś na priva do Krawca pisać i z nim się zgadać co do pomocy.
fabian
 
Posty: 890
Dołączył(a): 2003-04-24, 12:24 pm
Lokalizacja: Warszawa/Sosnowiec

za odpowiedź dzięki i...

Postprzez Blajpiios 2003-06-05, 9:52 pm

Fabianowi za życzliwą odpowiedź dzięki ? i do dalszych reakcji zachęcam.
Blajpiios
 

Postprzez Monti 2003-06-05, 10:32 pm

Moja rola w budowie działu w zasadzie jest już skończona . Ja to ten techniczny od treści jest teraz Krawiec. Jako techniczny jednak chętnie dołączę linki o regionie . Jeśli to nie problem prosze na skrzynkę zaglebie@alpha.pl
Monti
Moderator
 
Posty: 451
Dołączył(a): 2002-12-30, 10:11 pm
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Postprzez fabian 2003-06-05, 10:41 pm

No a teraz na poważnie. Zagłębie. Tak ten region zawsze w moim sercu nie ważne co on oznacza. Bo Blajpios u mnie w rodzinie: Pradziadek z Będzina + Pradziadek z Kielc; Prababcia z Niwki + pradziadek z Wyszkowa. Dziadek mieszkał w Warszawie, tata w Katowicach. Mama w Sosnowcu. I myslę, że większość naszych rodzin ma takie pochodzenie, pomieszanie. Jestem dumny z tradycji Zagłebia, tej ostatniej ostoi polskości na południu ;) Zresztą jak przyjechałem do Wawy pięć lat temu wszyscy mówili, że jestem ze śląska, teraz już mówią tak tylko jak się pokłócimy ;)
A moja miłość do regionu zrodziła się w dość śmiesznej sytuacji, na kolonie jeździłem z hanysami i były to czasy kiedy mialem w dupie skąd kto jest. Nie dość, że z nikim sie nie mogłem dogadać, to co noc dostawałem wpierdol za to, że jestem z Sosnowca - byłem jedyny. Od tej pory stwierdziłem, że jak mam zbierac wpierdól to tylko wtedy jak jest powód.
Ale Blajpios, budujmy swoją odrębność pozytywnie. W Polsce jest miejsce dla wszystkich. Takie tam ekumeniczne przesłanie dla Ciebie ;) Ojciec Pio nie był seperatystą regionalnym ;) Jestem z Sosnowca, Zagłebia i jestem z tego dumny ale nie czuję się lepszy (no może troszkę;)
Fajnie jest mieć swoją małą ojczyznę, ale zdaję sobię sprawę, że do Sosnowca raczej nie wrócę. Będzie Zagłebie w moim sercu do końca, bo to moje miasta, moje dzieciństwo, moja rodzina (która nawiasem mówiąc powoli emigruje, dzięki wspaniałym rządom SLD i etatyzmowi - który jakoś nie działa w naszym mieście, Keynes'owski mnożnik też nie za bardzo działa ;))
No i na koniec wielke NIE dla integracji wokół tow. Gierka. To nie są chlubne karty naszego miasta, już wolę z socjalistycznych 1905 (6?) rok. Nie chcę o tym zapomnieć, ale nie chcę się tym szczycić. To że G. zostawił swoje "jajowody" w centrum nie zmieni ogólnej wymowy tych rządów. Wszystkim miłośnikom tamtych czasów polecam lekturę Kisiela.
fabian
 
Posty: 890
Dołączył(a): 2003-04-24, 12:24 pm
Lokalizacja: Warszawa/Sosnowiec

Postprzez DOMATOR 2003-06-05, 11:21 pm

tez mi nie pasuje ten wpis o "pozytywnym nastawieniu do kibicow innych klubow" - szczerze proponuje usuniecie go...
DOMATOR
 

:-)

Postprzez Krawiec 2003-06-08, 9:08 am

Na wstępie dzięki wszystkim za miłe słowa !

Witam kol. Blajpios’a i pozwolę sobie od razu przejść do odpowiedzi na Twój post.

Cytuję:
a) nie upraszczajmy, nie chwytajmy najprostszych materiałów historycznych spłycających znaczenie regionu, niekoniecznie złośliwie, tylko z nieznajomości
b) budujmy szerszą perspektywę dorobku i dumy tego regionu, tolerując do pewnego stopnia nawet trendy mocno przeciwne (co mnie jako anty-komuniście czyli wolnościowcowi trudno przychodzi) - jeżeli jest szczere zaangażowanie w realne budowanie jedności i specyfiki tej naszej ziemi.


Ad a) Nie wiem jak mam to rozumieć. Czy jest to uwaga do materiałów, na których oparłem się w publikacji „Stare czy młode Zagłębie” czy też postulat na przyszłość. Jeśli to pierwsze to poczułem się trochę głupio bo historia Zagłębie Dąbrowskiego jest moim konikiem od mniej więcej 10 lat a nabycie wiedzy , którą po małej części przedstawiłem kosztowało mnie dziesiątki godzin spędzonych w regionaliach . Byłbym Ci zatem wdzięczny gdybyś najlepiej w tym wątku wpisał jakieś pozycje zwarte lub periodyczne (brzmi lekko nie z tej beczki ;-) ) , które mogłyby ten temat pogłębić . Oczywiście jeśli jest to postulat na przyszłe funkcjonowanie działu to zapewniam Cię, że nie mam zamiaru przedstawiać i nawet nie mam w posiadaniu pro-rewolucyjnej historii regionu drukowanej po 1945 roku (a raczej historii ruchu robotniczego w regionie – bo przecież PZPR tępił wszelkie regionalizmy) .
Niemniej nie mam też zamiaru traktować historii Czerwonego Zagłębia w sposób jaki zrobił to bp. Śmigielski bo było by to mocne okrojenie historii i właśnie znaczenia jakie region miał w owym czasie. Czerwone Zagłębie jest świetnie opisane przez St. Radka przed wojną i są tam ujęci również działacze prawicowi , którzy włączyli się w rewolucję 1905. (autor nota bene wciągnięty przez PZPR na czarną listę gdyż wskazywał na marginalne znaczenie SDKPiL i KPP w życiu politycznym regionu)

Ad b) pełna zgoda.
Ad c) A co do linków ....no cóż moja koncepcja działu jest pomyślana tak by zainteresowani poznawali Zagłębie Dąbrowskie od ogółu do szczegółu . Wprowadzenie TERAZ odnośników mogłoby zburzyć ten zamysł . Oczywiście sam kolekcjonuje strony związane z Zagłębiem ale na taką , która opisuje dzieje naszej ziemi w formie całościowej (a nie poszczególnych miast) jeszcze się nie natknąłem - więc również w tym zakresie czekam na info.

Chciałbym w tym miejscu powiedzieć kilka słów Fabianowi. Bardzo polecam Ci przeczytanie jeszcze raz od nowa wątku o Cz. Z. . Myślę, że nikt z wypowiadających się tam nie należy do fascynatów E.Gierka i okresu PRL. Najpierw pomysł z Gierkiem na fladze był rodzajem happeningu w rodzaju „ jude gang” Cracovii , później niektórzy bronili Gierka nie pod kątem sympatii do systemu ale sympatii do jajowodów :-) , jeszcze później wszyscy jak jeden mąż wycofali się z Gierka by pozostać przy robotniczej symbolice. Tak wiec wokół Gierka nikt nie robi żadnego towarzystwa. Mój osąd historii zbiega się z poglądami Kisiela ale należy przyznać obiektywnie, że nasz Edward nie był żadnym krwawym Mao ani też Leninem, Stalinem czy Breżniewem ale raczej Gorbaczowem tamtych czasów.
Natomiast co do Piknik Klubu powiem Ci, ze ja również jestem za stosunkiem neutralnym do innych kibiców o ile nie zajdą szczególne okoliczności. Zachęcam bardzo do aktywnego włączenia się w budowanie PK.
Cześć !
Krawiec
 
Posty: 1961
Dołączył(a): 2003-05-13, 2:07 am
Lokalizacja: ZD-SO-Środula/Pogoń

cieszę się

Postprzez Blajpios 2003-06-09, 6:53 am

cieszę się, że zyskuje jakiś odzew pozytywny ten dział, także moje wpisy. Dopiero jednak teraz mogłem zajrzeć - a tak szerzej napisać będę mógł może dopiero w środę, czwartek jeżeli nie uda się w poniedziałek. Trochę tu tymczasem ja namieszałem, więc chciałbym od razu dopisać chociaż słówko. Przemyślenia szersze, w odpowiedzi tym, którzy się wypowiadali, jak wspomiałem, muszą niestety ciut poczekać, choć już Fabianowi dziękuję za osobisty ton. Wszyscy trzej zaś chyba jakoś się odnajdujemy w zrozumieniu Kisiela! Linki zaś prześlę na adres wskazany, by poczekały do momentu właściwego. Nie chciałbym Kol. Krawcowi mieszać szyków i zamierzeń, to był odruch podzielenia się tym, co mam; choć może też przemyśli kolejność rozszrzenia, by skorzystać z gotowości "technicznego". W każdym razie - koncepcji nie chcę burzyć. Przykro mi, że przykro było Krawcowi - to nie był mój zamysł. Choć trochę obawiając się na podstawie tego, co u niektórych kibiców czasem w wypowiedziach pobrzmiewało, to wypowiadałem się rzeczywiście "na przyszłość", by uniknąć przewagi tych głosów. Wpisywałem się zresztą 5 czerwca a Stare a nowe ukazało się chyba 6 czerwca - i jest w tym duchu właśnie sensownym, nie powierzchownym. To najszybciej byłoby tyle. Duma z Zagłębia - nie znaczy pogardy i wywyższania, tylko własne dorastanie i rozwój. O coś takiego by chodziło.
Blajpios
 

Witam ponownie

Postprzez Krawiec 2003-06-09, 3:29 pm

Witam Blajpios!!!

Powiem na wstępie ,ze przykro zrobiłoby mi się wówczas gdybyś mi zarzucił, że moje materiałyt s przypadkowe i płytkie. Jeśli jest to rada na przyszłość to jak już zapewniłem nie mam zamiaru tworzyc jakiejś jednostronnego obrazu przeszłości Zagłębia.
Musze się streszczać bo robi się młyn wokół Piknik Klubu więc powiem Tobie i Fabianowi ,że oczywiście starą zagłębiowską tradycją nie mam zamiaru wywyższać naszości nad inne regiony. Właśnie to nas różni od Ślazaków że nie wprowadzamy u siebie podziału na swoich lepszych i obcych gorszych. Jesteśmy regionem ludzi z życiorysami takimi Fabian i społeczenstwo nasze powinnoi postawić na otwartość a nie na etniczny determinizm.
O tym będzie traktować jedna z publikacji i w tym miejscu prosze Fabiana o zgodę na przedstawienie jego przykładu w tekście. Treści gościnne przewiduję po tym jak już przeprawię sie przez zagadnienia ogólne .
Muszę też trochę zapromowac dział na forum i nie tylko.

Pozdrawiam.


Pozdrawiam ,
Krawiec
 
Posty: 1961
Dołączył(a): 2003-05-13, 2:07 am
Lokalizacja: ZD-SO-Środula/Pogoń

Re: Witam ponownie

Postprzez fabian 2003-06-09, 3:37 pm

Krawiec napisał(a):Witam Blajpios!!!

Powiem na wstępie ,ze przykro zrobiłoby mi się wówczas gdybyś mi zarzucił, że moje materiałyt s przypadkowe i płytkie. Jeśli jest to rada na przyszłość to jak już zapewniłem nie mam zamiaru tworzyc jakiejś jednostronnego obrazu przeszłości Zagłębia.
Musze się streszczać bo robi się młyn wokół Piknik Klubu więc powiem Tobie i Fabianowi ,że oczywiście starą zagłębiowską tradycją nie mam zamiaru wywyższać naszości nad inne regiony. Właśnie to nas różni od Ślazaków że nie wprowadzamy u siebie podziału na swoich lepszych i obcych gorszych. Jesteśmy regionem ludzi z życiorysami takimi Fabian i społeczenstwo nasze powinnoi postawić na otwartość a nie na etniczny determinizm.
O tym będzie traktować jedna z publikacji i w tym miejscu prosze Fabiana o zgodę na przedstawienie jego przykładu w tekście. Treści gościnne przewiduję po tym jak już przeprawię sie przez zagadnienia ogólne .
Muszę też trochę zapromowac dział na forum i nie tylko.

Pozdrawiam.


Pozdrawiam ,

spox Krawiec, ale zmień moje dane. Najlepiej przedstaw mnie jako 26-letnią blondynę z wielkimi piersiami ;))
Pozdrawiam,
T.
Aha, jeszcze jedno u mnie w bylym liceum dziala preznie kolo wychowankow, ktore ma oddzial w Wawie, takze jakbys chcial przyklady zycierysow starszych ode mnie ludzi, ktorzy maja w pamieci Zaglebie to daj znac!
Zreszta do dzialu tez nadaje sie sylwetka Janka strzeleckiego, kazdy kto krecil sie w okolicach IV LO wie o kim mowie.
fabian
 
Posty: 890
Dołączył(a): 2003-04-24, 12:24 pm
Lokalizacja: Warszawa/Sosnowiec

:-)

Postprzez Krawiec 2003-06-09, 8:26 pm

Chodziło mi raczej o kogoś z nas . Ok będzie to blondi26 z dużym regionalnym zaangażowaniem ;-).
Krawiec
 
Posty: 1961
Dołączył(a): 2003-05-13, 2:07 am
Lokalizacja: ZD-SO-Środula/Pogoń

odpowiedź na dotychczasowe "impulsy"

Postprzez Blajpios 2003-06-18, 10:27 am

Cóż, można by napisać: obiecałem w środę więcej napisać - no i piszę w środę. Tyle tylko, że po tygodniu, niestety. Przepraszam. Końcówka roku, przygotowania do "transferu" do innego miasta, choć nie w dziedzinie sportowej, inne komplikacje i opóźnienie wyszło rzeczywiście duże. Przepraszam raz jeszcze. W tej chwili przede wszystkim nawiążę do kwestii sprzed tygodnia. Jak wspominałem, cieszę się, że jest zainteresowanie - a nade wszystko dla mnie "bomba", że odezwali się i widać, że są zaangażowani ludzie mentalnościowo mi bliżsi, niż sądziłem. Ba, mam wrażenie, że Kol. Fabian poszperał trochę w necie, by sobie przybliżyć dane - i dzięki za to również. Cóż, Kisiela czytałem "na bieżąco" jeszcze, choć nie od samego początku jego publikacji, ale w latach siedemdziesiątych. Ponieważ jednak komuniści zawłaszczyli mocno propagandę i wpływ mieli na urabianie ludzi - to obawiałem się, że podejście mnie bliskie będzie bardziej na marginesie. Zaczynałem więc ostrożniej, by mieć szanse na przebicie się ze swoimi opiniami. Ubawiło mnie jednak, że ktoś się wystraszył, że może chcę wepchać się z propagandą w stylu "my dzieci Gierka". Ubawiłem się tym, bo przecież jasno chyba jednak widać w moich wypowiedziach, że raczej z natury jestem zupełnie innego spojrzenia, antykomunista raczej - więc i ucieszyło mnie to wzdraganie się na tandetną propagandę i robienie wody z mózgu. Ta postawa autorów, pod dowództwem Kol. Krawca cieszy i daje podstawy nadziei, że budowanie działu będzie miało pewien zdrowy fundament. Myślę także, że i z Kol. Fabianem też możemy odnaleźć wiele wspólnego, nie tylko przez fakt jakiejś "emigracji, która jednak nie zatarła korzeni - ale choćby przez fakt nawet może wielu wspólnych elementów postawy. Co prawda - ja akurat pierwszy raz, jak się znalazłem pośród masy Ślązaków byłem uczniem w szkole średniej no i początki też były trudne. Rodzinnie natomiast od paru pokoleń raczej jestem właśnie zakorzeniony w tej ziemi, bo najwyżej na obrzeżach się kończyło, terenach "spornych", czyli Zawiercie lub Żarnowiec, dopiero za rządów komuny poszło to dalej. Czyli trochę inaczej niż niektórzy w tym forum. Ba, ma to taki niemiły też wydźwięk, bo rzutowało na fakt, że jeszcze sobie profilu na tych stronach nie założyłem - akurat z mojej rodziny osoby, z Sosnowcem samym związanej już co najmniej 4 pokolenia, dwukrotnie poturbowane były przez takich kibiców - chuliganów, bo im się "na ich patrzenie to nie byli ludzie stąd, Zagłębiowscy". Nie byli, fakt - chamskimi chuliganami, kibolamii rozboju. Jednak tu bardziej chciałbym podkreślać wspólne podejścia - tak jak Fabian przecież powtarzam i nie raz pisałem, że nie chodzi o propagowanie jakiegoś rasizmu, nadrzędności Zagłębia, wprowadzania zafałszowań. Także pisałem, że trzeba spojrzeć w sposób konstruktywny itp. Rzeczywiście, porównanie Gierka do Gorbaczowa jest jest dobre, gdyby Gierek rzeczywiście sobie przewidywał demontaż tą drogą, mógłby być uważany za genialniejszego - ale na pewno trzeba się przeciwstawić chamskiej postkomunistycznej gloryfikacji. Nie znaczy to jednak, że nie należy tej części, która jest prawdą przyznać - a nawet przecież wykorzystać w budowaniu obrazu Zagłębia, byle bez manipulacji. Stąd, nawet, jeżeli różnią nas z niektórymi, pewne spojrzenia o znaczeniu szerszym, to przecież na zasadach uczciwego podejścia można wykorzystać zbieżności, które będą na pewno, jeżelil ktoś przeżywa tak samo realnie zaangażowanie "Zagłębiowskie" i to z sercem. Teraz, żeby nie przedłużać już tego postu - zakończę tę odpowiedź na tematy wywołano ostatnio a dalszą część tego wprowadzenia, bardziej "postualatywną" dopiszę w innym wątku, tam gdzie jest pytanie autorów, co sądzą internauci o serwisie Zagłębia. Przepraszam zainteresowanych w tym miejscu za tę niewygodę, ale będzie krótszy wpis, czyli strawniejszy, jeżeli będzie tekst podzielony - no i może posłuży skanalizowaniu w jednym miejscu dwóch podobnych wątków. Więcej tych sugestii rzeczywiście natomiast sensowne będzie skierować w prywatnej wiadomości - no i w końcu w drugiej prywatnej wiadomości prześlę zbiór linków. Kończąc tutaj - pozdrawiam wszystkich, zwłaszcza cierpliwych i zachęcam do dalszego rozwijania i tej "działki" ?zaangażowania w Zagłębie?.
Blajpios
 


Powrót do Forum oraz serwis zaglebie.sosnowiec.pl

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników