Kibicowski Styl ...

Wszelkie tematy dotyczące kibicowania oraz kibiców Zagłębia

Moderatorzy: flex, Smazu, krzysiu, swiezy52

Kibicowski Styl ...

Postprzez MuMiN 2004-01-25, 12:30 am

No właśnie jak to z nami jest ? - Codziennie na ulicy mijam kilkudziesięciu "hooliganów", którzy śmigają w czapkach z bazaru z takim samym napisem, setki bluz "Pit Bull" itp. - lecz tak naprawdę 98% z nich nigdy nie widziało nawet stadionu. Co kieruje młodych ludzi do chodzenia w tej jakże elitarnej marce odzieżowej ? - czy założenie czapki "Hooligan" przez ucznia 1 klasy gimnazjum to powód do dumy ? , to pokazanie swojej wyższości nad rówieśnikami, chęć zaistnienia, czy może chęć pokazania w bardziej mocniejszej stronie swojego wizerunku ? - czy chcemy się dowartościować ? - choć starsi wiedzą że to dziecko chuliganem nie jest. Czy ta marka ciuchów, niegdyś dla wybranych straciła swą niepowtarzalną wartość ? Dlaczego obecnie jest to tylko dobry produkt, który świetnie się sprzedaje, przez co firmy zbijają "kokosy" z ich produkcji - czy zły stereotyp kibica stał się motorem do zarabiania dużych pieniędzy - chyba niestety tak :(

Czy dobrym pomysłem, który warto wprowadzić jest przykład Poznania, gdzie osoby które na Lecha nie chodzą, a śmigają w odzież kibicowskiej są po prostu "krojone" z ciuchów, przez co fikcyjni chuligani znikają. Czy jest szansa, aby wprowadzić to i u nas ? - czy jest sens ? - czy dziecko któremu zabrano czapkę, nie pójdzie na Polcije, choć ciągle mówi "CHWDP" i "CHWDP" ? czy wszystko to minie z biegiem czasu (przykładem może być właśnie chociażby CHWDP) ? - Proszę o wasze refleksje, przy okazji wklejam ciekawy artykuł który niedawno znalazłem.

Poniższy artykuł znalazłem na stronie GKS-u Jastrzębie a jego autorem jest Marek S.:

Kibicowski styl ubioru pojawił się równo z pojawieniem samych kibiców. Jako, że kolebką ruchu kibicowskiego jest Anglia, własnie stamtad przychodziła moda do innych krajów Europy. W 1888 roku kibice nie odróżniali się od zwykłych ludzi zamieszkujących blokowiska. Późniejszy wizerunek kibica to flaszka pod pazucha wytartej kurtki. Przelomem było pojawienie się na stadionach Skinhedów. Ogolone głowy, szelki, wojskowe buty, oraz fleyersy panowały na stadionach całej Europy. Odwrócony na pomarańczową stronę fleyers oznaczał gotowosc do walki. Symbolem najważniejszym stal się jednak szal ukochanej drużyny. Duma bylo go zdobyc, wowczas wiazano go na kolanie, a hanba stracic. Moda ta panowała do ok. 2000 roku, ale date tę nalezy uznac za umowna. Wówczas na rynku pojawila się firma Lonsdale, ktorej bluzy noszone pod biodrowką ukazywaly napis NSDA zakazany w Niemczech, popularny wsród Skinhedow. Kolejnymi markami byly Pit Bull i Everlast. Firmy te produkowały ubrania dla ludzi uprawiających sporty walki, dlatego tez przypadły do gustu tzw. elicie swiata kibicowskiego chuliganom. Obecnie jednak wartość tego typu ubrań spadla. Chodzą w nich ludzie niezwiazani ze sportem walki, stadionem. Na bok odstawione zostaly szaliki. Wielu zapomniało, że chuligan to przede wszystkim kibic. Dawniej osoby chodzące w tego typu ubraniach stanowiły trzon ekip. Teraz każdy może kupić bluzę firmy Everlast i poczuć się chodź przez chwile chuliganem, zapominając, że ważniejsze od ubioru są czyny. Naprzeciw zachodniej modzie i utraty jej wizerunku wśród kibiców na rynku pojawiła się polska odzież Ofensywa, która jest teraz jedyna marka typowo kibicowska.

Ponadto już jakiś czas temu napisałem posta odnośnie CHWDP, jeżeli chcecie poczytać i się wypowiedzieć to zapraszam: http://free4web.pl/3/2,27808,21753,2367 ... 95199C6A3A
MuMiN
Kuba Wojewódzki
 
Posty: 294
Dołączył(a): 2003-01-01, 12:41 pm
Lokalizacja: Z Doliny ...


Postprzez CzArNe*KoRoNkOvE 2004-01-25, 12:52 am

Mumin tak jak pisałam dla mnie trafny bardzo temat...i z pryjemnoscia napisze to co mysle...Ostatniego czasu gdzie kolwiek sie nie ruszyc...Tak jak napsiales widac czapki,bluzy,t-shirty z npisem "CHWDP" albo smiesnziej"HWDP"... Dla mnie CHWDP slowo bardzo smieszne bo ja zatargow z policja narazie nie mialam, co neiznaczy ze mam do nich jakikolwiek respect...Nie czuje do nich zadnego szacunku za ich wizerunek jaki sobie stwarzaja, bo zamaist pomagac ludziom zajmuja sie czyms innym niepotrzebnym...Ostatnio bylam swiadkiem jak spisywali dwoch chlopakow za to ze przebiegli ulice bo sie spiesyzli na tramwaj...
Ale co do CHWDP slowo dla mnie smieszne bo w sumie policja jakaby nie byla to jednak jest...Kots mowi CHWDP czy nosi hasło to na kosuzlce, ale nie pomysli ze moze go keidys ktos pobije, albo okradnie...To ciekawa jestem gdzie pojdzie?!! Zapewnie zglosi sie na policjie...
Bardzo smiesyz mnie moda na bycie chuliganem ... (lansujacym sie) czy kibolem... Przeciez np nasz bojowka jest niewidoczna na forum, i wcale im rozglos wiekszy nie potzrebny a znani sa na cała Polske (tu mowa o BB)czy oni musza chodzic w koszulkach BB i pokazywac jakeis puste hasła... ?? Wcale nie
Co do tekstu Marka S. napisal on historie kibicowania... Fakt szal jest czyms waznym dla kibica, ale sa tez ludzie ktorzy nie potzrebuja atrybutów zeby inni uwazlai go za kibica... Szkoda patrzec jak mlode dzieci mowia puste slowa ktorych nie rozumia... Moj chlopak mial smiesnzy incydent ... Wchodizl do bloku i widiz ze mloda dzxiewczynka moze z 13 lat pisze cos po klatce przyjzal sie okazalo sie ze CHWDP, wiec moj chlopak zapytal czy ona wie co to znaczy, a ona do niego spada, po chwili pojawila sie matka dziewczynki a moj chlopak ponownie zapytal cyz wie co to znaczy przy matce, dziewczynka nie powiedziala nic a w tym momencie moj chlopak jej wytlumaczyl dziecko dostalo od matki... a moj chlopak mial satysfakcje ze wytepil malego insekta ktory nie wie co znaczy to puste slowo...
Dla mnie pojmowanie kibicowskiego stylu jest dla kazdego indywidualne, a lansowanie sie tym ze jest sie KIBICEM jest smeisnz ei niedorzeczna...
Najwazniejsze ejst to zeby robic cos z sensem z sercem nie dla pokazania sie... Kibicujesz - wiec rob to dla innych ale nie z korzyscia tylko pokazania sie... Ja jestem Piknikiem i innaczej postrzegam kibicowanie niz np ultrasi . Ale wcale nie mam potzreby pokazywania sie az takiej wole postac z boku... a przynajmnienw eicje robic niz mowic...
A ci ktorzy tak namietnie wymawiaja slowo CHWDP niech sie troche zastanowia... czy przypadkiem sie nie lansuja bo to slow jest nudne...
CzArNe*KoRoNkOvE
 
Posty: 193
Dołączył(a): 2003-08-08, 6:38 pm
Lokalizacja: Sosnowiec

:)

Postprzez ^m@rcin^ 2004-01-25, 9:19 am

Ostanio w sklepiku kibica babka pytala sie o czapk (chwdp) i mowi ,ze to znczy chowaj windows do piwnicy i , ze to modnme czapki teraz.
^m@rcin^
ULTRAS ZAGŁĘBIE
 
Posty: 4439
Dołączył(a): 2002-12-31, 2:53 pm
Lokalizacja: Sosnowiec-Pogoń

Postprzez _sZaDi_ 2004-01-25, 9:39 am

mumin stajesz sie coraz bardziej smiesznym chlopakiem;] juz nie masz co w domu robic tylko pisac glupoty,po co?-sie pytam,ma to sens..przez to Twoja osoba jest coraz bardziej tzn jebana przez innych,ludzie zaczynaja z Ciebie drwic i smiac sie heh po co te pamietniki itd.,z Twoich pamietnikow;] dej se dupie spokuj chopie,sam nosisz te szmaty (czyt. ubrania) od mareczka z czewy a nie jestes zadnych chuliganem,teraz chyba nawet w fb nie jestes,a pamietasz jak byles z kolega na odrze w polonezie ? pamietasz tekst krymiksa : "kup se k***a z krasnalami a nie chwdp.." a tam taki kozak nie byles,bo wiesz Ty i wiem ja jak bylo,wiec prosze Cie nie rozpoczynaj wywodo na takie tematy,bo to nie ma wiekszego sensu,jak zwykle ja musze Ci pisac troche prawdy bo nikt inny sie nie odwazy;] ale Akceptujemy Cie Takiego Jaki Jestes;] Pzdr
_sZaDi_
 
Posty: 234
Dołączył(a): 2003-01-01, 4:57 pm
Lokalizacja: Sosnowiec City

Postprzez jasju 2004-01-25, 9:49 am

Kiedys nosilem NIKE, ADIDAS i inne guwna, teraz nosze EVERLAST, LONSDALE i co?? Lubie to nosze. Nikt mi nie bedzie mowil chyba w czym mam chodzic, nieprawdaz?? Polska wolny kraj :!:
jasju
Niwka Fans
 
Posty: 214
Dołączył(a): 2003-01-11, 2:03 pm
Lokalizacja: Sosnowiec - Niwka

Postprzez Polak_sts1906 2004-01-25, 9:51 am

Nie jest tak źle. Babci Tereski jeszcze w czapce Hooligana i bluzie Pit Bulla nie widziano chyba :lol:
Polak_sts1906
erotoman
 
Posty: 348
Dołączył(a): 2003-10-18, 2:07 pm
Lokalizacja: BĘDZIN

Postprzez CzArNe*KoRoNkOvE 2004-01-25, 10:35 am

Boze wy chyba czytac nie umiecie ...... Muminowi nie chodiz o to w czym wy sie nosicie...Tylko chodzi o to co sie dzieje na około ze gowniarze ktorzy niewiedza co to stadion, przynajmniej srodowisko kibicowskie nosza takie marki ciuchow...A wy oburzacie przykro mi MuMin ze oni nie rozumia tegoo czym gadalismy wczoraj...
CzArNe*KoRoNkOvE
 
Posty: 193
Dołączył(a): 2003-08-08, 6:38 pm
Lokalizacja: Sosnowiec

Postprzez amstat 2004-01-25, 11:01 am

bardzo dobry temat MuMiN, wiec i Ty szadi nie masz powodu by sie czepiac wypowiedzi Mlodego, podjal wyzwanie uswiadomienia osob co to styl kibica, chuligana czy zwyklego "sezonowca" tego kibica co zniknie za sezon lub dwa zapominajac o Ludowym i kolegach z sektora oddajac sie pokusie pantoflarza w ramionach swojej nowo poznanej dziewczynie...
Wedlug mnie wiekszosc ludzi te marki kojarzy z moda wielkiego kibica, kibica chuligana, a jestem pewny ze nie maja pojecia co oznaczaja nazwy mark ciuchow typu Lonsdale, Pit Bull, Everlast... Nie wiedza tak naprawde z czym kojarzy sie ta marka i jakiemu typowi subkultur ona dominuje. Wedlug mnie powinna sie skonczyc era ciuchowych chuliganow, chociaz by z tego wzgledu, ze przy okazji "polowan" moze niechcacy dostac w trabke za to ze ma taki ciuch i nawet nie bedzie wiedzial on sam za co ma teraz zlamany nos lub podbite oko. Zgadzam sie tez czasami, za to moda kreuje ludzi, ale czasami warto sie zastanowic by nie pozostac takim jakim sie jest - Naturalnym. Ciuchowym Chuliganom Nie
Pozdrawiam
amstat
Fanatyk
 
Posty: 409
Dołączył(a): 2003-01-01, 3:02 pm
Lokalizacja: Sosnowiec

Postprzez MuMiN 2004-01-25, 11:44 am

Szadi bardzo zdziwiła mnie twoja wypowiedź, wiec odpowiednią ją skomentuje.

Piszesz że staje się coraz bardziej śmieszną osobą, z której wszyscy zaczynają drwić, że pisze pamiętnik itp. Troszkę to dziwne, bo w sumie odrobina humoru jeszcze nikomu nie zaszkodziła. Wiadomo jednego śmieszy żart o blondynkach, a inni pośmieją się z opowieści kibicowskich, które pisane są z przymrużeniem oka.

Co do mojego stylu to troszkę mnie zaciekawiłeś, bo podając przykład Marka, masz na myśli jego wzory. Uświadamiam że z tej "firmy" nie mam żadnych ubrań (kiedyś miałem jedną koszulkę) - może "coś" Ci się pomyliło ?

O sytuacji z meczu z Odrą nie będę nic pisał, ponieważ Ci co tam byli wiedzą jak było ! Napisałeś "tam taki kozak nie byłeś" - ciekawe stwierdzenie w sumie to fakt, bo nigdy nie zachowuje się jak kozak, a kto bardziej "wymiękł" pozostawię bez komentarza bo to nie sprawa na forum, ponadto dotycząca dwóch osób. Chodzę odzieży kibicowskiej (Everlast) ponieważ uważam się za kibica z krwi i kości, który chociaż nie bawi się w chuligance, reprezentuję tą grupę osób - czyli kibiców ! Sam wiesz jak ty "wszedłeś" do tego świata, i jakim torem działania to osiągnąłeś. Zresztą sam śmigasz w takich ciuchach więc nie wiem o co "ale". Nie mam zamiaru się kłócić i rozmywać tematu, ale niech słowa krytyki będą poparte argumentami, a nie jak te wg. Wyssane z palca.

Marcin podany przez Ciebie przykład, dobitnie pokazuje problem i przesłanie tego tematu -niestety kilka osób go nie rozumie :( - szkoda
MuMiN
Kuba Wojewódzki
 
Posty: 294
Dołączył(a): 2003-01-01, 12:41 pm
Lokalizacja: Z Doliny ...

Postprzez jasju 2004-01-25, 11:56 am

Wiec mam pytanie, czy te firmy to bluzy dla kibicow czy huliganow?? Wiecie co mam na mysli ;)
jasju
Niwka Fans
 
Posty: 214
Dołączył(a): 2003-01-11, 2:03 pm
Lokalizacja: Sosnowiec - Niwka

Postprzez CZaRnYY 2004-01-25, 4:22 pm

NO MNIe osobiście wkurza jak jakiś łebek co ledwo odrósł od ziemi piszę na murze CHWDP albo jeb** policję... Do policji nic nie mam, są to ludzie tacy jak my, tak jak my popełniają błędy, czasami kierują się w działaniu strachem (wyobraźcie sobie co czuje prosty policjant z prewencji, który został wysłany przez swoich zwierzchników do tłumienia jakiś rozruchów kibicowskich, facet kieruje sie strachem, często atakuje pierwszy bo po prostu się sam boi o własny los - w końcu też człowiek). Fakt policja nie jest lubianą instytucją, ale oni tylko mają za zadanie egzekwować prawo, które nie sami wymyślili, to nie jest ich wymysł że karze się za przechodzenie przez ulicę, za picie alkoholu. Oni tylko wykonują polecenia wynikające z obowiązującego prawa. Fakt faktem, że czasami niektórzy pałkarze wykorzystują swoją pozycję, aż za bardzo, ale wiadomo są różni ludzie - jedni gorsi drudzy lepsi jak wszędzie. Dobra ale piszę nie na temat...

A co do tego jak kto chodzi ubrany, dzisiaj jak jechałem tramwajem widziałem jakąś laskę wiek ok. 16-18 w czapce Pit Bulla :shock: , więc produkty w/w firm weszły do użytku publicznego. Ciuchy nie powinny świadczyć o tym jaki kto jest, kto jest większym kibicem itp. niektózy nie mają z tym nic wspólnego, a chodzą tak ubrani i co zrobić?

A co do dyskusji Mumin-Szadi, odniosłem wrażenie, że chodzi tu o udowodnienie kto jest większym kibicem, ale co to da?
CZaRnYY
 
Posty: 840
Dołączył(a): 2003-01-01, 5:02 pm
Lokalizacja: Sosnowiec - Piastów

Postprzez xXx_1906 2004-01-25, 8:18 pm

Dobry temat :!: Odziez marki Pit Bull czy Everlast stala sie powszechnie dostepna przez podrobki z bazarow. Sam widzialem jak mamusia kupuje swojemu dzieciakowi na oko dziesiecioletniemu czapke z napisem chwdp a sama nie wie co to znaczy. Jak dla mnie chwdp powinno byc w nas samych nie sa potrzebne jakies gadzety z tym zwiazane. A chodzenie przez kibicow nie chuliganow w odziezy Everlast etc. uwazam za normalne. Moda na te marki pewnie z czasem minie i dzieciaki nie beda juz tak chetnie tego kupowac.
xXx_1906
 
Posty: 644
Dołączył(a): 2003-05-07, 1:25 pm
Lokalizacja: tu tyle pokemonów?

Postprzez _sZaDi_ 2004-01-25, 9:31 pm

MuMiN napisał(a):Szadi bardzo zdziwiła mnie twoja wypowiedź, wiec odpowiednią ją skomentuje.

Piszesz że staje się coraz bardziej śmieszną osobą, z której wszyscy zaczynają drwić, że pisze pamiętnik itp. Troszkę to dziwne, bo w sumie odrobina humoru jeszcze nikomu nie zaszkodziła. Wiadomo jednego śmieszy żart o blondynkach, a inni pośmieją się z opowieści kibicowskich, które pisane są z przymrużeniem oka.

Co do mojego stylu to troszkę mnie zaciekawiłeś, bo podając przykład Marka, masz na myśli jego wzory. Uświadamiam że z tej "firmy" nie mam żadnych ubrań (kiedyś miałem jedną koszulkę) - może "coś" Ci się pomyliło ?

O sytuacji z meczu z Odrą nie będę nic pisał, ponieważ Ci co tam byli wiedzą jak było ! Napisałeś "tam taki kozak nie byłeś" - ciekawe stwierdzenie w sumie to fakt, bo nigdy nie zachowuje się jak kozak, a kto bardziej "wymiękł" pozostawię bez komentarza bo to nie sprawa na forum, ponadto dotycząca dwóch osób. Chodzę odzieży kibicowskiej (Everlast) ponieważ uważam się za kibica z krwi i kości, który chociaż nie bawi się w chuligance, reprezentuję tą grupę osób - czyli kibiców ! Sam wiesz jak ty "wszedłeś" do tego świata, i jakim torem działania to osiągnąłeś. Zresztą sam śmigasz w takich ciuchach więc nie wiem o co "ale". Nie mam zamiaru się kłócić i rozmywać tematu, ale niech słowa krytyki będą poparte argumentami, a nie jak te wg. Wyssane z palca.

Marcin podany przez Ciebie przykład, dobitnie pokazuje problem i przesłanie tego tematu -niestety kilka osób go nie rozumie :( - szkoda


okej nie wymiekles,wymiekla ta druga osoba i kazala sie rozkuc:P a ty sciemniales heh;] niech bedzie zreszta nie wazne,co ty piszesz do jakiego swiata wszedlem;]?? przeciez jestem fuocoweteranem:P a ciuchy jak everlast nosze bo cos trenuje,przeciez ta marka to firma wywodzaca sie bodajze? ze stanow zjednoczonych i byla przenaczona dla bokserow,podobnie zreszta jak lonsdale..co do pitbulla sie nie orientuje ale chyba wywodzi sie z europy,przeznaczony jest dla chlopakow walczacych..]

co do lebkow w targowych ciuchach i nie tylko,drogi muminie przypomne Ci osobe malego chlopczyka w pomaranczowej bluzie "hooligan" ,to prawda ze jezdzi na mecze i byl wiecej razy w wawie niz nie jeden tu osobnik na tym forum mimo swoich 13-14 lat,ale czy to nie przypal? a na nasze zaczepki w jego kierunku slyszalem Twoje slowa:P : zostaw go niech sie uczy czy cos w tym stylu,wiec wybacz,moda weszla i moda jeszcze jakis czas bedzie trwac..nawet brat mojej laski (czyt, jebany bachor lat 12) ma dwie bluzy pitszczura z targu,hmm bylem wtedy gdy matka mu kupywala,mowie mu bierz ta z PUMA jets fajna,a on : nie bo pitbull jest fajny,wszyscy koledzy nosza( a to taki smark wykozaczony)popularny i w tym sie chodzi;] i co? zrobisz..odp. nic

ostatnio nawet idac z przystanku ze szkoly...szedlem przed 8 latkiem w czapie targ everlast i co miales mu zabrac? smiech,mama mu kupila i nosi .tyle.. pozdrawiam wszystkich bez wyjatku;]
_sZaDi_
 
Posty: 234
Dołączył(a): 2003-01-01, 4:57 pm
Lokalizacja: Sosnowiec City

Postprzez fabian 2004-01-25, 10:31 pm

A ja szczególnie pozdrawiam huligana numer 1 RP, pana Kube Wojewodzkiego, ktory kilka programow wstecz wystapil w swoim show w bluzie LONSDALE bodajze :D :D :D
fabian
 
Posty: 890
Dołączył(a): 2003-04-24, 12:24 pm
Lokalizacja: Warszawa/Sosnowiec

Postprzez warchlak 2004-01-25, 10:34 pm

cóż tu powiedzieć.nie popieram chuliganów ale sądze ze powinni miec swoje własne ciuchy niedostepne dla innych.mnie równiez denerwują takie łebki co sie uwarzają za nie wiadomo kogo a są łagodnie mówiąć słabi.nie twierdze że ja jestem dobry dlatego nie nosze ciuchów everlasta,pit bulla itd.czuje się w 100% kibicem dlatego mam bluze zagłębia i chetnie w niej chodze równiez w szkole.u mnie w szkole jest dużo takich gości co chodzi w bluzach everlasta i szalikach zagłębia ale na stadionie byli moze z raz bo raczej ich nie widuje na stadionie oraz nic nie słyszałem żeby chodzili.oczywiście sa goście tacy co chodza na mecze i wyglądają jak wyzej wymienieni ale takich jest mało.mam nadzieje że chociaz 30 % osobó co chodzi w szalikach i bluzach everlasta itd. bedzie chodzić na mecze, ale to jest chyba nie do zrealizowania :( pozdrowienia dla prawdziwych kibiców :!:
warchlak
Prowokator
 
Posty: 1512
Dołączył(a): 2003-09-23, 1:08 pm
Lokalizacja: Sosnowiec-Zagórze

Następna strona

Powrót do Kibice

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników