System rozgrywek PLH

Dyskusje o wszystkim co dotyczy hokejowego Zagłębia Sosnowiec
http://hokej.zaglebie.sosnowiec.pl

Moderatorzy: flex, Smazu, krzysiu, swiezy52, kierat, BrzydaL

System rozgrywek PLH

Postprzez bolo73 2009-03-05, 10:26 am

Postanowiłem założyć taki temat ponieważ od jakiegoś czasu nasze władze hokejowe z doradcą Czerkawskim na czele oraz w porozumieniu z klubami próbują stworzyć coś nowego, co jednak wcale nie oznacza,że lepszego.
http://www.hokej.net/?c=mdAktualnosci-c ... et,przeciw
Otóż uważam,że wszędzie na świecie gra się sezon zasadniczy,po czym następuje faza play-off,nigdzie nie kombinują w trakcie trwania rozgrywek z dokooptowywaniem drużyn z niższego szczebla,play-off gra się w zależności do 3 lub 4 zwycięstw.U nas natomiast próbuje się wyjścia przed szereg i proponuje się jakieś chore nowatorskie rozwiązania.A przecież Czerkawski liznął hokeja w kilku krajach i powinien błysnąć pomysłami ale na litość boską nie takimi.Ja przede wszystkim zrezygnowałbym z podziału na "6" (jakoś nikt na to dotychczas nie wpadł).Ostatnie sezony pokazują,że hokej strasznie się wyrównał i każdy może wygrać z każdym (oczywiście były dwie drużyny,które znacznie odstawały od reszty zespołów:Unia i Polonia)ale przykład Sanoka,który potrafił wygrywać z czołówką potwierdza moje powyższe słowa (nie wiadomo czy w przypadku obowiązywania takiego systemu w tym sezonie Sanok nie połknąłby Torunia i nie zagrał w play-off).Gramy 4 rundy każdy z każdym,po czym gramy play-off z tym,że drużyny z miejsc 1-3 mają prawo wybrać sobie w 1 rundzie przeciwnika.Ot i cała filozofia.Naprawdę nie potrzeba podziału na "6",jest to jedynie ze szkodą dla tych klubów,które do niej nie załapią się (mniejsze zainteresowanie kibiców,sponsorów,mediów - brak transmisji tv).Można oczywiście kombinować np. ekipy z miejsc 1-2 grają od razu w półfinale a 3-6 walczą w ćwierćfinale.Uważam jednak,że w play-off powinno uczestniczyć8 drużyn a nie 6.Jeżeli macie jakieś koncepcje to piszcie.Zarząd a na pewno Darek zaglądają na forum, być może coś im się spodoba i będą mogli wypłynąć z tym na szersze wody.
bolo73
 
Posty: 979
Dołączył(a): 2006-10-17, 7:28 am


Re: System rozgrywek PLH

Postprzez Blajpios 2009-03-05, 10:52 am

temat ciekawy, bo na pewno jeżeli chodzi o atrakcyjność rozgrywek "coś się zacina", stąd pomysły. Na pewno i pomysły Kolegi bolo73 są warte rozważenia - o ile to, co tu piszemy ma jakieś szanse na znaczenie czegokolwiek, czyli ktoś się tym przejmie. Do tego, by się przejęli - trzeba byłoby ujednolicić stanowisko, lub kilka stanowisk i takie postulaty w masie kibiców przekazać do centrali. Niemniej, całkowicie nie odcinałbym się i od tego pomysłu centrali czy Czerkawskiego, bo wydaje mi się, że "coś" reprezentują. Mianowicie - intuicyjnie wyczuwają, że "coś się zacina", choć analizy może nie przeprowadzili i stąd jednocześnie pomysły są problematyczne. Przyznam, że - jako pomysły ludzi, niekoniecznie z systemu - tak w hokeju, jak i w piłcen nożnej uważałem, że akurat polskie pomysły reorganizacji były ciekawe. W piłce - system promowania gry o zwycięstwo zdecydowane, czyli 3 punkty dopiero za zwycięstwo 3 bramkami, potem "ujednolicono" z Zachodem (podobnie, jak nieszczęśliwie się złożyło, że Rosjanie grają systemem wiosna/jesień, który w tym klimacie jest naturalniejszy - toteż jako od sowieckiego pomysłu odeszli i od tego niepotrzebnie).
W hokeju zaś - jeden bonus z rozgrywek zasadniczych pochodził za wyższą lokatę a drugi za lepszy wynik w konfrontacjach bezpośrednich. Tu już było się o co bić. Tymczasem obecny system, jest po prostu śmieszny, zwłaszcza, jeżeli doda się małą atrakcyjność, niski poziom ligi oraz biedniejsze społeczeństwo, które przez to nie daje się tak "nakręcić na oglądanie widowiska, kiepskiego zresztą", jak np w NHL, że i z samych meczów można zrobić atrakcję. Myślę, że to właśnie wyczuwają w centrali, bo wyczuwają wszyscy, tyle że przez brak analizy niedorobiony mają pomysł. Uważam bowiem, że jakieś systemy "kooptacji po drodze" są jakąś próbą uatrakcyjnienia "tego co w trakcie rozgrywek" i nie jest to całkowicie głupia idea. Choć może do przeprowadzenia inaczej. Chodzi o to w każdym razie - co do generaliów - by ten etap rozgrywek sam w sobie był atrakcyjny, by ludzie nie czuli się "robieni w balona", bo nie przyjdą. A w tej chwili tak jest - bo tyle meczów zasadniczych po co? By sobie pograć. Liczy się tak czy siak, by załapać się do ósemki. Później, to co najwyżej jeden mecz więcej do wygrania. Powtarzam, przy większej atrakcyjności tych widowisk, to jeszcze jest może to do przyjęcia w bogatym społeczeństwie. A i tak i u nich - wprowadzono np bijatyki, przygrywki, konsumpcję (na poziomie też zresztą wyższym niż chamskie zaśmiecanie jak na śmietniku słonecznikiem).
Reasumując - chodziłoby o uatrakcyjnie nagród i wartości walki z sezonu zasadniczego. Stąd - np jakieś "dokooptowanie" mogło się pojawić. Może jednak jeszcze - np pierwza runda jest też eliminacją Pucharu Polski, albo Pucharu Ligi? Może jednak wrócić do dwóch bonusów z zasadniczego sezonu? Może jakieś profity od związku za zajęcie poszczególnych miejsc, które i kibice odczują? Albo - np. coś w rodzaju draftu wprowadzić, albo ilość miejsc dla obcokrajowców, czy inne tego typu atrakcyjności. To - taki dodatek do przemyśleń Kol. bolo73
Blajpios
 
Posty: 3073
Dołączył(a): 2004-07-08, 9:54 pm

Re: System rozgrywek PLH

Postprzez Przemek26 2009-03-05, 11:36 am

Chyba 3 lata temu tamtejsze włodarze Polskiego hokeja wpadły na pomysł zwiększenia ligi do 10 zespołów. Zeszło sie to dziwnym trafem z otwarciem Sanok Arena i po porażce Sanoka z KTH w playoucie ich powrocie do ligi. Potem podział na grupy i ten cały burdel mamy do dziś.

Przede wszystkim reforme należy zacząć od bezapelacyjnego powrotu do 8 zespołów w Ekstralidze
Ciekawym rozwiązaniem mogło by być odejście od Play-out-u dlaczego? a dlatego że patrząc na przykładzie PB można było zauważyć że w pewnym etapie rozgrywek zespół całkiem odpuścił walke o punkty i skupił sie bardziej na przygotowaniu do walki w meczach o utrzymanie.Wtedy taki zespół teoretycznie ma szanse utrzymanie choć gdzie to uczciwość że może być tak że zespół który wygrał np. 2 mecze w sezonie zasadniczym, w ostatecznym rozrachunku w lidze zostaje.
Natomiast zespół przed ostatni z ligi walczy o utrzymanie / awans ze zwycięzcą I ligi.
Pomysłów na zmiany w systemie PLH jest mnówstwo , lecz ciągle jest wybierany ten który nabija kapsy góry.
I jeszcze jedna reforma możliwe że najważniejsza. Zakaz sponsoringu klubu i kadry przez jednego sponsora.

Dopóki w naszym przypadku nie rozdzieli sie kadry od Craxy czy na odwrót bo tak naprawdę to w wielu przypadkach nie wiadomo co jest co.
Przemek26
 
Posty: 3225
Dołączył(a): 2005-10-15, 10:21 pm
Lokalizacja: Sosnowiec - Niwka

the way to keep your dress

Postprzez gucci232 2009-10-18, 10:43 pm

A wedding dress is worn for just one day but its significance lasts a lifetime. The following information will be help you to keep your wedding dresses:http://www.royalmedresses.com fresh and beautiful...both now and in the years to come, the wedding gown dress will always seem to be new bridal wedding dress
gucci232
 
Posty: 2
Dołączył(a): 2009-10-12, 10:41 am

Re: System rozgrywek PLH

Postprzez Darian 2009-10-21, 8:11 pm

bolo73 napisał(a):Gramy 4 rundy każdy z każdym,po czym gramy play-off z tym,że drużyny z miejsc 1-3 mają prawo wybrać sobie w 1 rundzie przeciwnika.Ot i cała filozofia.Naprawdę nie potrzeba podziału na "6",jest to jedynie ze szkodą dla tych klubów,które do niej nie załapią się (mniejsze zainteresowanie kibiców,sponsorów,mediów - brak transmisji tv).Można oczywiście kombinować np. ekipy z miejsc 1-2 grają od razu w półfinale a 3-6 walczą w ćwierćfinale.Uważam jednak,że w play-off powinno uczestniczyć8 drużyn a nie 6.Jeżeli macie jakieś koncepcje to piszcie.Zarząd a na pewno Darek zaglądają na forum, być może coś im się spodoba i będą mogli wypłynąć z tym na szersze wody.


Dobry pomysł chyba zresztą zaczerpnięty z ligi norweskiej i napewno bardziej zdrowe rozwiązanie niż "reforma pzhl" która zmniejszyła ilość spotkań nie proponując w zamian nic. A można by było np. jakis udział w Interlidze , czy innych rozgrywkach międzynarodowych z zespołami z krajów hokejowo bardziej rozwiniętych niż Polska. Ta reforma zmniejszająca ilość meczy przy poziomie polskiego będzie tylko dobijała nasz hokej do dna na którym zresztą jesteśmy.

Nie wiem czy zauważyliście ale jest tragiczna frekwencja na polskich lodowiskach :!:
Na mecze Stoczniowca w poprzednim przychodziło średnio 2000 kibiców podczas gdy w obecnym sezonie nieco 1000.
Na mecze naszego Zagłębia średnio 1500 a obecnie 1000-1200.
Sanok 2000 w poprzednim sezonie a w tym 1000.
Cracovia jedynie podobnie jak w tamtym, chłopaki z pasów trzymają poziom :lol:
Tychy 1000 a w obecnym sezonie w Tychach po 1500-2000.
Toruń 1500 a w obecnym góra 1000.
Janów i Jastrzębie podobnie jak w zeszłym.
Podhale gorzej niż w ubiegłym kiedy chodziło tak koło 1000 a teraz raptem koło 500 osób.
Unia zawyża nieco frekwencje bo chodzi tam po 2000 ludzi, no ale tam jest głód hokeja po zeszłorocznym sezonie spędzonym w 1 lidze.

I czy za tym aby nie stoi między innymi nieudolna reforma i ogólna działalność pzhl???
Sami sobie na to pytanie odpowiedzcie.
Darian
 
Posty: 1423
Dołączył(a): 2006-02-20, 2:52 pm
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: System rozgrywek PLH

Postprzez innu 2009-10-21, 10:02 pm

Darian napisał(a):Dobry pomysł chyba zresztą zaczerpnięty z ligi norweskiej i napewno bardziej zdrowe rozwiązanie niż "reforma pzhl" która zmniejszyła ilość spotkań nie proponując w zamian nic. A można by było np. jakis udział w Interlidze , czy innych rozgrywkach międzynarodowych z zespołami z krajów hokejowo bardziej rozwiniętych niż Polska. Ta reforma zmniejszająca ilość meczy przy poziomie polskiego będzie tylko dobijała nasz hokej do dna na którym zresztą jesteśmy.


Akurat tu się mylisz, bo po ostatnich poprawkach które weszły przed uchwaleniem zmian dołożyli parę rund po podzieleniu na grupy. Ogółem meczy jest o 2 więcej niż w poprzednich sezonach (6 rund w 6 osobowej silniejszej grupie)
innu
 
Posty: 255
Dołączył(a): 2007-10-07, 10:08 pm

Re: System rozgrywek PLH

Postprzez bolo73 2009-10-22, 12:54 pm

innu,małe sprostowanie-teraz będzie 18 meczów w rundzie zasadniczej + 30 po podziale na "6" - łącznie 48 spotkań.Poprzednio było w rundzie zasadniczej 36 meczów (4 rundy każdy z każdym) + 10 po podziale na "6" co dawało nam 46 spotkań.Tak więc teraz zagrają tylko 2 mecze więcej.
bolo73
 
Posty: 979
Dołączył(a): 2006-10-17, 7:28 am

Re: System rozgrywek PLH

Postprzez innu 2009-10-22, 5:57 pm

innu napisał(a): Ogółem meczy jest o 2 więcej niż w poprzednich sezonach


Wiem, napisałem to przecież wyżej :)
innu
 
Posty: 255
Dołączył(a): 2007-10-07, 10:08 pm

Re: System rozgrywek PLH

Postprzez Snow Patrol 2009-10-22, 7:28 pm

bolo73 napisał(a):Gramy 4 rundy każdy z każdym,po czym gramy play-off z tym,że drużyny z miejsc 1-3 mają prawo wybrać sobie w 1 rundzie przeciwnika.


Widać zmniany w systemie są tak głębokie że jest wielkie zamieszanie bo pojawiają się coraz to nowe, inne i często nieprawdziwe informacje. Nie wiem skąd wziąłeś tę,bo nie z miejsc 1-3 i nie wybrać. Drużyna z 1 miejsca losuje (nie wybiera) drużyny z miejsc 7-8, drużyna z miejsca 2 dostaje tę niewylosowaną i znowu miejsce 3 losuje z miejsc 5-6, a 4 dostaje niewylosowaną. Wybór tak jak w Szwecji czy Szwajcarii byłby chyba lepszy ale bez żadnych podziałów.

Ja osobiście jestem za 8 drużynami w lidze i skorzystaniem z wzoru czeskiego/niemieckiego tzn. że część drużyn wchodzi do playoffów od razu a część walczy.Tylko nie tak jak u nich 1-6 i 7-10 tylko 1-2 w półfinale, a 3-6 grają baraże czy "ćwierćfinały". Wtedy by była mobilizacja do walki o miejsca bo u nas druga faza to zwykle ślizgawki na stojąco.

Przede wszystkim jednak trzeba zlikwidować te idiotyczne "bonusy".Niestety w tym sezonie się to już nie uda, ale mam nadzieję że to ostatni rok istnienia tego absurdu,bo mówiąc szczerze dla mnie playoffy w tej formie nie mają sensu.Całe szczeście że nikt za granicą sie nie interesuje polską ligą,bo bylibyśmy pośmiewiskiem Europy.Nikomu poza Polską nigdy coś takiego nawet do głowy nie przyszło a u nas od razu każdą bzdurę na jaką wpadną genialni działacze się wprowadza.
Snow Patrol
 
Posty: 322
Dołączył(a): 2006-03-23, 10:41 pm

Re: System rozgrywek PLH

Postprzez bolo73 2009-10-23, 8:12 am

Snow Patrol, to co ja napisałem to była moja prywatna koncepcja na system rozgrywek, :-)
bolo73
 
Posty: 979
Dołączył(a): 2006-10-17, 7:28 am

Re: System rozgrywek PLH

Postprzez robson_77 2009-10-25, 8:06 pm

Po 18 kolejkach liga będzie podzielona na dwie grupy - zespoły od 1 do 6 oraz zespoły od 7 do 10 plus dwa najlepsze z drugiej ligi. W przypadku słabszej grupy wydaje mi się oczywiste, że punkty z pierwszych 18 meczów nie będą się liczyły w drugiej rundzie bo gdyby było inaczej to lider i wicelider z drugiej ligi miałyby więcej punktów niż drużyny 7 i 8 z PLH co byłoby bez sensu. Ale w przypadku tej grupy która nas interesuje czyli kibiców Zagłębia (miejsca od 1 do 6) nie jestem pewny czy punkty z pierwszych 18 meczów wlicza się do drugiej rundy czy może tabela jest zerowana. Wie ktoś może jak to będzie ?
robson_77
 
Posty: 113
Dołączył(a): 2006-07-10, 7:48 pm
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: System rozgrywek PLH

Postprzez bolo73 2009-10-25, 10:32 pm

Punkty zostajÄ… zaliczone i gra siÄ™ dalej
bolo73
 
Posty: 979
Dołączył(a): 2006-10-17, 7:28 am


Powrót do Hokej

Kto przeglÄ…da forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników