Sparingi 2019

Dyskusje o wszystkim co dotyczy hokejowego Zagłębia Sosnowiec
http://hokej.zaglebie.sosnowiec.pl

Moderatorzy: flex, Smazu, krzysiu, swiezy52, kierat, BrzydaL

Sparingi 2019

Postprzez bolo73 2019-08-09, 7:57 am

Pozwoliłem sobie otworzyć taki temat bo gramy trochę tych meczów więc i pisać będzie o czym. Meczu w Oświęcimiu nie widziałem, ale zakładam, że tam wyszliśmy najsilniejszym składem a w trakcie meczu stopniowo następowała rotacja. Zresztą kibice Unii w komentarzach coś w tym stylu pisali, że 1 tercja w naszym wykonaniu była najlepsza. Natomiast w meczu wczorajszym z kadrą u20 zagraliśmy na 2 drużyny. I teraz tak. Jak to jest możliwe, że znowu przegrywamy z juniorami? Wiem, że to sparing, ale szanujmy się. Skoro mamy walczyć o szóstkę to nie możemy w sparingach przegrywać z kadrą u20. Nasza gra poza końcówką 1 tercji i meczu była słaba. Nie wiem czy to dobry pomysł aby w sparingach grali wszyscy. Wg mnie powinno być wyselekcjonowanych 25 zawodników i oni powinni grać aby zgrywać się w tych meczach między sobą oraz aby zgrywały się formacje. Koziołek mówi, że na dzisiaj plan będzie inny. Ano zobaczymy bo ciulato będzie wyglądało jak znowu przegramy ze szkółką, którą wszyscy leją tylko Zagłębie wiecznie ma problemy aby z nimi zdecydowanie wygrać. Ludzi przyszło sporo jak na sparing i wypadłoby dać im trochę radości bo ileż normalny kibic może znieść tych upokorzeń. Piłka dno więc niechże przynajmniej hokej daje nam radość w tym sezonie.
bolo73
 
Posty: 979
Dołączył(a): 2006-10-17, 7:28 am


Re: Sparingi 2019

Postprzez Blajpios 2019-08-09, 4:26 pm

Dzięki za podzielenie się obserwacjami z zawodów. Z tym, że przyznam, iż akurat w tych sprawach, jak mają być rozgrywane sparingi, to byłbym cierpliwszy. Zwłaszcza na tym etapie, to przecież początek. Najpierw więc, jak rozumiem, zwłaszcza na początku sparingów, gdy w dodatku dość dużo ich zaplanowano - idzie "rozpoznanie w boju", popatrzenie jak mogą wyglądać i zestawienia awaryjne, dopiero potem ułożenie już konkretnych formacji, no i szlifowanie. Fakt natomiast, kibicowi w nagrodę można by zafundować jakieś satysfakcje. Może coś "interaktywnego", możliwość pogadania, jakieś konkursy, których w lidze nie można?
Blajpios
 
Posty: 3073
Dołączył(a): 2004-07-08, 9:54 pm

Re: Sparingi 2019

Postprzez bolo73 2019-08-19, 1:47 pm

Szanowny Blajpiosie, Jaki jest sens utrzymywania w kadrze ponad 30 zawodników? W tym momencie powielamy drogę jaką przeszli piłkarze a do czego doprowadziło łożenie na rozdymaną do granic absurdu kadrę widzimy teraz a skutki tego będziemy jeszcze długo odczuwać. 25 zawodników czyli 4 piątki plus 5 walczących o wejście do składu w zupełności wystarczy. Ubiegły sezon pokazał trenerowi i prezesowi kto nadaje się na ekstraligę oraz kto ewentualnie jest melodią przyszłości i komu należy się przyglądać oraz dawać szansę. Nie łudźmy się, że zawodnik, który jest przeciętniakiem w wieku ponad 20 lat, nagle rozwinie skrzydła i jego talent eksploduje. Owszem, niekiedy takie rzeczy mają miejsce, ale wyjątek nie stanowi reguły. Dlatego tak jak napisałem wyżej, ubiegły sezon miał być poligonem bo tak przecież mówiono a teraz oczekiwałbym aby kadra zgrywała się podczas tych sparingów a nie grała w różnych konfiguracjach. Doszło 7 zawodników (3 Rosjan z Torunia, obrońca kazachski, Turon - on zdaje się przyszedł dopiero na mecze o utrzymanie, Cunik oraz Kaluza, którego liczę jak nowego bo praktycznie cały sezon mia z głowy. Aha jeszcze podobna sytuacja miała miejsce z Salomonem i Stoklasą więc 9 chłopa. Skoro ich kontraktowano to po to by grali. Więc gdzie tutaj miejsce na walkę o skład dla tych, którzy w ubiegłym sezonie grali ogony? Bez sensu. Co do transferów to mam obawy czy to wypali. Zaciągi z innych klubów w ostatnich latach w Sosnowcu nie sprawdzały się vide Różański, Jaros, Gabryś i wielu innych. Wyjątkiem byli ludzie z Bytomia a więc Puzio, Banaszczak i Jaworski. Oby toruński trio odpaliło, ale mam obawy, że u nas nie będą tak skuteczni jak tam. Inne transfery typu Turon, Cunik, Stoklasa, Salomon to są już zgrane karty. Podoba mi się podejście Torunia w temacie transferów. Zaprosili do siebie całą hordę ludzi ze wschodu i testują. I pewnie będzie tak, że znowu zakontraktują jakieś strzelby i to za o wiele mniejszą kasę niż Zagłębie płaci za tych których wymieniłem wyżej. Temat rzeka, o tym już pisałem nie jeden raz. Na koniec kilka słów odnośne naszych planów, celów czyli awansu do szóstki. Wg mnie cel nierealny już na starcie podobnie jak piłkarze, hokeiści mają iluzoryczne szanse na szóstkę. Dlaczego? Ano z prostej przyczyny. Drużyny typu Tychy, Katowice, Cracovia, Jastrzębie i Unia mają o wiele lepsze składy od nas. Natomiast Podhale i Stoczniowiec na tą chwilę porównywalne chociaż też nie wiem czy nie silniejsze. Nie wiadomo jak będzie wyglądał Toruń, ale zakładam, że kadrowo gorzej niż my. Tak więc aby znaleźć się w 6 trzeba będzie wyprzedzić tak Stocznię jak i Górali a to wydaje mi się na tą chwilę nierealne. Zagłębie póki co w sparingach z ekipami typu kadra u20 czy Janów nie pokazało siły rażenia, nie liczę tego 8:2. Grając z kadrą u20 strzelamy 2 gole a sytuacji mamy jak na lekarstwo, w Janowie poza 1 tercją też szału nie było a dodajmy, że w 1 tercji bronił u nich Niemczyk czyli słabszy bramkarz. Jak wszedł testowany bodajże Czech to już przegrywamy z nimi 1:2. Nie widziałem meczu z Góralami ale wynik 1:5 w pewnym momencie meczu mówi wiele. Owszem, ktoś napisze poczekajmy bo sezon zweryfikuje wszystko. To prawda, ale właśnie trzeba mądrze dobierać transfery oraz mądrze rozgrywać sparingi aby optymalnie przygotować się do tej sezonowej weryfikacji. Piszcie co myślicie i jak to widzicie.
bolo73
 
Posty: 979
Dołączył(a): 2006-10-17, 7:28 am

Re: Sparingi 2019

Postprzez Blajpios 2019-08-21, 9:09 pm

Czy droga, którą idzie hokej w Zagłębiu jest drogą, którą poszło Zagłębie piłkarskie? Myślę, że trudno tak to w tej chwili określić mając pewność. Są bowiem podstawy, by mieć nadzieję, iż pewne rzeczy są inaczej prowadzone i fakt, że Prezesem i w hokeju został też M. Jaroszewski nie musi oznaczać, że na pewno wszystko zostanie przeszczepione. Inne możliwości lawirowania, inne środowisko i co najważniejsze - mam nadzieję, że zaciętość, walka nawet w biedzie charakteryzujące dotychczas hokej w Sosnowcu wciąż jest znaczącym elementem. Owszem, podstaw do obaw, że jednak się środowiska upodobnią jest też więcej niż fakt, że tu i tu ten sam prezes. Jednym z takich elementów dających powody do obaw w obu wypadkach wg mnie jest coś,co w wypadku piłkarzy już kilkanaście lat temu pisałem, w wypadku hokeja trochę później. Mianowicie.... obawa, że wpływ na patrzenie w przyszłość może mieć, czy też może pokazywać zacieśnienie horyzontów fakt wypychania poza orbitę sosnowiecką największych w minionym czasie graczy a pozostawianie w roli "bożyszczy lokalnych" tych, co usadowili się na poziomie dokonań co najwyżej średniej krajowej. Tymczasem siłą faktu, jeżeli ktoś grał ponadprzeciętnie, ocierał się o kadrę lub w niej brylował, pograł na poziomie międzynarodowym: to ma spojrzenie mniej więcej z tego poziomu. Nie chcę i nie mogę tu rozstrzygać, bo przecież trzeba mieć szczegółową wiedzę, często zakulisową, by orzekać, czy to ci "więksi" olali miejscowych, bo przekonani "o swojej wielkości nie będą się zniżać", czy też dlatego, że wypchani przez tych "lokalnych" czy też to pierwszym ruchem było wypychanie przez lokalnych tych "gwiazdorów" a my tu wystarczy jak "polska wieś spokojna i nie chcemy mieszania w głowach i interesach przez jakiś taki wymiar większego kapelusza". Ba! Z tym, że właśnie - także się liczy, który ruch był pierwszy, która siła większa, blokowania, czy nie zwracania uwagi - a potem coś, co może wyglądać na "olanie" jest po prostu reakcją... Trudno naprawdę to rozstrzygać - ale to jeden z wymiarów, który może decydować o tym, że nawet jeżeli skutecznie "jakoś radzą sobie" na poziomie tymczasowości którejś tam ligi - to nie widać perspektyw rozwoju na poziomie posiadania planu przychodzenia do czołówki krajowej a potem europejskiej. Tak więc - wydaje mi się, że tych powodów do obaw "pójścia drogą piłkarzy" jest i u hokeistów więcej niż tylko prezesura M. Jaroszewskiego. Niemniej niekoniecznie musi to być dokładnie tak samo. U piłkarzy wydaje się to już osiągnięte w sposób ewidentny. Na forum piłkarskim trwa festiwal niedowiarstwa co do tej drużyny i leczenia zawiedzionych uczuć wylewaniem pomyj - ja zaś nie jestem tak przekonany, że pewny jest tak tragiczny los. Wydaje mi się nawet, że ta drużyna jest - pomijając fakt bulwersujących powodów do pytań, czy tego nie szyją w kupę różne układy - ciut mądrzej tworzona niż dotąd i raczej powinna dać radę w rozgrywkach a może nawet o czołówkę się ocierać. To pozwala wręcz na drwienie z kibiców, gdy w zeszłym roku też sugerowano, że po spadku będzie dymisja a tymczasem nie było jej ani nawet "dla picu" i teraz też gruszki na wierzbie są obiecywane, by wytworzyć wrażenie odpowiedzialnego podejścia. Niemniej jednak - na poziomie grajdołka, jakiegoś tam zaplecza w polskiej piłce, to pewnie ten zakres mentalności jakoś jest wyznaczony i trzymany. To jednak, by przeskoczyć do kategorii tworzenia rozwojowego klubu co do struktur, poziomu istnienia - to chyba zupełnie jest poza horyzontem. To powód, dla którego naprawdę szkoda się ekscytować tym, co wymyślają na Kresowej. Wiadomo, Zagłębie pozostanie Zagłębiem, człowiek będzie się interesował i życzył sukcesów - ale szkoda czasu na zajmowanie się działalnością rządców z punktu widzenia rozwoju i wchodzenia na wyższe stadia rozwoju.
Niestety - obawiam się, że jakoś może być podobnie i w hokeju (dlatego taki duży wywód na przykładzie piłki zrobiłem), jakkolwiek na przykład poziom "kręcenia się na starym, dobrze znanym siermiężnym poziomie" może być bardziej satysfakcjonujący. Było nie było - przecież gra Zagłębie w Ekstraklasie, może bardziej niż w wypadku zeszłego sezonu u piłkarzy można mówić, że walczyć będzie Zagłębie hokejowe w kraju o wyższe cele. Niemniej - "podobieństwa mentalnościowego" to się obawiam.
Natomiast liczbę graczy, to widzę w innym trochę kluczu. To znaczy - czytam to przez pryzmat informacji o stworzeniu drużyny rezerw, które moim zdaniem nie tylko że na zdrowy rozum są dobre, bo stanowią zaplecze: ale też stwarzają szanse zaproponowanie czegoś młodzieży, która takie sukcesy ostatnio osiągała, pomimo, że seniorzy byli w rozsypce. Tym Mistrzom Polski to się należy w pewnym sensie - a szkolącej ich "Akademii" należy się szansa osiągnięcia pozycja na mapie kraju, której na pewno piłkarska Akademia pomimo zadęcia nie prezentuje, bo nawet warszawski pierwowzór (w piłce) systemu szkolenia jest dęty, co dopiero to, co prezentuje Zagłębie. Otóż - hokej natomiast jest bardziej wychudzony w Polsce niż piłka - a sukcesy młodych Zagłębia nie były wydumane. Jeżeli więc tylko nie będzie to generować katastrofalnych zadłużeń (czyli przy rozsądnym gospodarowaniu a nie rozpasaniu "dla idei" - to sądzę, że warto w tę ścieżkę pójść, by nie zmarnować kolejnego potencjału wielkości, jaki jest, jeżeli chodzi o hokejowe Zagłębie na skalę Polski. Dlatego, nie jestem tak przekonany jednoznacznie o tym, że cała ta tabunowość prób sparingowych, to jedynie pomysł poroniony. Jakkolwiek, podzielam przekonanie, że tym ruchom trzeba się przyglądać rozsądnie, żeby faktycznie nie skończyło się to bezsensownym "urządzeniem ciepłych stołków. Tak sobie myślę przy okazji, jakkolwiek nie upieram się, gotów jestem przyjąć kontrargumenty, tym bardziej, jak pisałem,że przecież człowiek mało wie takich zakulisowych spraw. Z tym, że obawiam się, iż koniec końców, to tzreba będzie przejść na stanowisko podobne jak w sprawach piłkarskich, czyli - pozostaje życzenie dobrze na bieżąco drużynie, jako drużynie, aktualnym rozgrywkom bez łudzenia się, co do szczytów i bez marnowania czasu na zajmowanie się poczynaniami zarządców. Tak więc, nie wiem też, czy będzie ze mnie także i tu wielki obecnie pożytek w dziedzinie dyskusji, podobnie jak w piłce obawiam się, że nie za bardzo jest sens szukać i dyskutować co do rozwiązań rozwojowych. Pozdrawiam.
Blajpios
 
Posty: 3073
Dołączył(a): 2004-07-08, 9:54 pm

Re: Sparingi 2019

Postprzez Adam1906 2019-08-24, 8:34 am

Wygrana na SÅ‚owacji

Obrazek

W pierwszym z dwóch spotkań rozgrywanych na Słowacji hokeiści Zagłębia Sosnowiec pokonali drużynę ze Spisskiej Nowej Wsi 3:2.

Było to pierwsze spotkanie obu drużyn. Przypomnijmy, że w ramach przygotowań do sezonu oba zespoły spotkają się czterokrotnie. Dwa pojedynki zostaną rozegrane na Słowacji i dwa na Stadionie Zimowym w Sosnowcu.

W piątkowym pojedynku na początku przeważali gospodarze, którzy po błędach Zagłębia prowadzili dwoma bramkami. Pierwsza z nich padła po dwójkowej akcji miejscowych, a Lukáš Vartovnik dobił krążek odbity od Rafała Radziszewskiego. Bramkarz Zagłębia ponownie skapitulował w 19 minucie meczu przepuszczając krążek po strzale z przestrzeni międzybulikowej. Kilka sekund później kontaktową bramkę zdobył Siarhiej Garszyn, który wyjechał przed bramkę i mocnym strzałem skierował krążek w okienko.

Na początku drugiej odsłony sosnowiczanie doprowadzili do wyrównania, a krążek z bliskiej odległości za linię bramkową skierował Robert Karczocha. Po dwóch tercjach na tablicy wyników widniał remis, mimo wielu akcji po obu stronach tafli.

Obrazek

W ostatniej tercji na lodzie nie brakowało emocji. Gospodarze mimo wielu szans nie byli w stanie pokonać Radziszewskiego lub krążek po ich strzałach odbijał się od słupka. W 55 minucie zakotłowało się pod polem karnym Zagłębia. Mimo wielu prób zawodników Spisskiej Nowej Wsi krążek szczęśliwie dla sosnowiczan nie przekroczył linii bramkowej. Chwilę później dużym sprytem wykazał się Adam Jaskólski, który wykorzystał nieporozumienie bramkarza z obrońcą rywali i strzelił jak się później okazało zwycięską bramkę.

- Gol dość szczęśliwy ale dał nam zwycięstwo. Widać, że jest to trochę inny hokej. Chłopaki na pewno mają inną szkołę gry, jednak w moim odczuciu nie byliśmy gorszą drużyną. Myślę, że przeważaliśmy przez większość czasu. Przy tych golach, które straciliśmy zabrakło na pewno trochę komunikacji - powiedział po meczu strzelec zwycięskiej bramki, Adam Jaskólski.

Drugie spotkanie zostanie rozegrane już jutro o godzinie 11:00. W składzie Zagłębia nastąpią niewielkie korekty. W sobotnim meczu zabraknie Damiana Słabonia, Filipa Stoklasy i Adriana Duszaka. W ich miejsce zagrają Jakub Blanik, Armen Khoperia i Andrzej Stojek.

Obrazek

- Jestem zadowolony z końcowego wyniku oraz walki zawodników. Cieszymy się w szczególności z tego gola, który dał nam zwycięstwo. Cieszymy, gdyż wcześniej w naszej tercji panował bardzo duży chaos i pojawiła się duża nieodpowiedzialność. Taki, którego już dawno nie widziałem. Mieliśmy bardzo dużo niewykorzystanych sytuacji, a zawodnicy z przodu podejmowali złe decyzje. Teraz odpoczywamy, a jutro gramy kolejny mecz. Nie obawiam się braku świeżości zawodników - podsumował pojedynek trener Zagłębia Sosnowiec, Marcin Kozłowski.

W meczach na Słowacji zabrakło Vyacheslava Tryasunova, który kompletuje dokumentację w swoim kraju.

HK Spisska Nowa Wieś Zagłębie Sosnowiec 2:3 (2:1, 0:1, 0:1)

Bramki dla Zagłębia
: Garszyn, Karczocha i Jaskólski

Zagłębie: Radziszewski Cunik, Turoň; T. Kozłowski, Slaboń, Salamon Kaluža, Horzelski; Oriechin, Karczocha, Garszyn Podsiadło, Charousek; Bernacki, Butsenko, Stoklasa Działo, Duszak; Nahunko, Rutkowski, Jaskólski.

http://hokej.zaglebie.eu/aktualnosci/42 ... a-slowacji
Avatar użytkownika
Adam1906
 
Posty: 6778
Dołączył(a): 2009-11-13, 8:04 am
Lokalizacja: Dębowa Góra

Re: Sparingi 2019

Postprzez Blajpios 2019-08-29, 10:04 pm

No i Słowacy w końcu nie przyjadą. Wystraszyli się Zagłębia? ;-) w każdym razie, pewnie szkoda trochę, bo zawsze sparing międzynarodowy daje więcej materiału szkoleniowego. Dobrze chociaż, że jest załatwiona alternatywa - i to nie najgorsza, bo obecnie Unia Oświęcim, to chyba dobry sparingpartner na tym etapie.
Blajpios
 
Posty: 3073
Dołączył(a): 2004-07-08, 9:54 pm

Re: Sparingi 2019

Postprzez bolo73 2019-09-02, 9:18 am

Dobry mecz z Unią, zaskakująco dobry mecz bo było i odpowiednie tempo i walka i szybkość oraz zaangażowanie. Brawo! Szwankuje gra w przewagach, za mało strzałów oddajemy a przecież ma kto uderzać. Cieszy gra czwartej piątki czyli naszych młodych wychowanków, którzy systematycznie robią postęp. Widać u nich chęć i zaangażowanie. Jaskólski znowu strzelił bramkę. W piątek gramy ostatni sparing przed ligą z Naprzodem po którym przewidziana jest prezentacja drużyny więc kto może to niech przybędzie.
bolo73
 
Posty: 979
Dołączył(a): 2006-10-17, 7:28 am

Re: Sparingi 2019

Postprzez Blajpios 2019-09-02, 11:02 am

bolo73 napisał(a):Dobry mecz z Unią, zaskakująco dobry mecz bo było i odpowiednie tempo i walka i szybkość oraz zaangażowanie. Brawo! Szwankuje gra w przewagach, za mało strzałów oddajemy a przecież ma kto uderzać. Cieszy gra czwartej piątki czyli naszych młodych wychowanków, którzy systematycznie robią postęp. Widać u nich chęć i zaangażowanie. Jaskólski znowu strzelił bramkę. W piątek gramy ostatni sparing przed ligą z Naprzodem po którym przewidziana jest prezentacja drużyny więc kto może to niech przybędzie.

Dzięki za recenzję, cieszy ona, także cieszę się, że młodzi mają możliwość rozwijania się, by juniorskie sukcesy w barwach Zagłębia nie pozostały jedynie jako wspomnienie kiedyś "dawnej pięknej młodości, która musiała zostać utrącona". Także gdzieś czytałem, że trener M. Kozłowski chwalił zespół wskazując, że realizował to, co założone oraz że walczył cały mecz i cały zespół (a ta ostatnia pochwała cieszy też dlatego, że zdaje się zapowiadać, iż to co przez lata było charakterystyczne dla zespołu, w ostatnich latach często będąc jedynym elementem łączącym z wielką historią, nadal będzie występować w charakterystyce Zagłębia, podtrzymując ciągłość tradycji).
Powyższe opinie mogły być jednak też takim "trenerskim obowiązkiem", więc cieszę się, że zostają potwierdzone już w tej "prywatnej perspektywie forumowej przez zaufanego naszego człowieka" obecnego na sparingu.
Blajpios
 
Posty: 3073
Dołączył(a): 2004-07-08, 9:54 pm


Powrót do Hokej

Kto przeglÄ…da forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników