Nowy stadion dla ZAGLĘBIA

Dyskusje o wszystkim co dotyczy piłkarskiego Zagłębia Sosnowiec
http://zaglebie.sosnowiec.pl

Moderatorzy: flex, turku, Landryn, Smazu, krzysiu, LucasUSA, swiezy52

Re: Nowy stadion dla ZAGLĘBIA

Postprzez RUDI 2019-11-03, 12:22 pm

novack napisał(a):Udało mi się skontaktować i zainteresować budową stadionu gościa kręcącego dronem. Oto efekt, mam nadzieję, że pojawią się kolejne filmy.

Podziękowania dla Was obu ,jemu za pracę Tobie za "chciejstwo" coś robić w temacie :brawo:
> O KIBICOWANIU WIEM NIEWIELE <
Avatar użytkownika
RUDI
 
Posty: 1881
Dołączył(a): 2009-03-16, 9:23 am


Re: Nowy stadion dla ZAGLĘBIA

Postprzez novack 2019-11-03, 1:10 pm

Nie pytaj co Zagłębie może zrobić dla Ciebie, zapytaj co Ty możesz zrobić dla Zagłębia i braci po szalu ;-)
Wyświetlać, lajkować, subskrybować, komentować, niech facet widzi korzyści ze swej pracy, bo z daleka przyjechał.
Wklejam jeszcze raz, żeby było "na wierzchu".
https://youtu.be/gTlVpcSNocE
Jest taki skarb na dnie duszy polskiej zakopany, jak wierność sprawie z pozoru przegranej...
novack
 
Posty: 5685
Dołączył(a): 2006-08-06, 6:55 pm
Lokalizacja: Śródmieście

Re: Nowy stadion dla ZAGLĘBIA

Postprzez Tomcjo 2019-11-03, 8:38 pm

Jak będzie tak mało :niezle: lajków to pewnie nowych filmów nie będzie
Tomcjo
 
Posty: 6989
Dołączył(a): 2005-07-30, 6:49 pm
Lokalizacja: AYR Scotland

Re: Nowy stadion dla ZAGLĘBIA

Postprzez STACH PL 2019-11-08, 11:02 am

Tomcjo napisał(a):Jak będzie tak mało :niezle: lajków to pewnie nowych filmów nie będzie


Z tymi lajikami jest trochę problem bo trzeba się zalogować dlatego jest tylko 55 na 700 wyświetleń
STACH PL
 
Posty: 726
Dołączył(a): 2004-03-04, 5:47 pm
Lokalizacja: OSTROWY GÓRNICZE /ŚRÓDMIEŚCIE

Re: Nowy stadion dla ZAGLĘBIA

Postprzez turku 2019-11-08, 2:44 pm

novack napisał(a):Wklejam jeszcze raz, żeby było "na wierzchu".
https://youtu.be/gTlVpcSNocE

Podoba mi się ten film. Trzyma w napięciu, szczególnie między 2:02 a 5:02. Pewnie to dzięki świetnemu montażowi i dobremu scenariuszowi. Brawa dla twórców. Myślę że należy się co najmniej nominacja do Złotych Lwów. :niezle:
turku
 
Posty: 1269
Dołączył(a): 2007-04-21, 6:38 pm
Lokalizacja: Pogoń

Re: Nowy stadion dla ZAGLĘBIA

Postprzez django 2019-11-08, 5:48 pm

Ja odbieram rzeczony fragment jako wizję artystyczną twórcy obrazującą w sposób symboliczny czarną dziurę w miejskim budżecie, która powstanie po wybudowaniu przez Arkadiusza stadionu i hali.
django
 
Posty: 4014
Dołączył(a): 2007-01-09, 12:27 am
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Nowy stadion dla ZAGLĘBIA

Postprzez Lars 2019-11-09, 9:05 pm

django napisał(a):Ja odbieram rzeczony fragment jako wizję artystyczną twórcy obrazującą w sposób symboliczny czarną dziurę w miejskim budżecie, która powstanie po wybudowaniu przez Arkadiusza stadionu i hali.


Zupełnie się z Tobą tym razem nie zgadzam. Muszę powiedzieć, że wyjątkowo, bo zwykle podzielam tutaj Twoje poglądy, o których się wypowiadasz.
Inwestycje są solą gospodarki, również te na kredyt. Przykład: remont patelni z przed lat. Inwestycja warta również wiele milionów, która już została spłacona. Żeby się rozwijać należy inwestować. Tak już jest, taka jest ekonomia, tak funkcjonuje świat.
Wielkie brawa dla Pana Prezydenta, że miał jaja i wziął się za ten ZPS. Przyszłość pokaże, że to była dobra decyzja, wiem to. :brawo:

PS. inna sprawa to sposób zarządzania spółką i budową ZPS oraz dobór ludzi za nią odpowiedzialnych.
MOJE SERCE JEST CZERWONO ZIELONO BIAŁE
Lars
 
Posty: 2249
Dołączył(a): 2003-01-15, 9:34 am

Re: Nowy stadion dla ZAGLĘBIA

Postprzez August 2019-11-10, 1:31 am

Lars napisał(a):Wielkie brawa dla Pana Prezydenta, że miał jaja i wziął się za ten ZPS. Przyszłość pokaże, że to była dobra decyzja, wiem to.

Jestem ciekaw, czy byłbyś tak samo przekonany gdybyś realizował inwestycje z rozmachem ze swojego budżetu, dla własnej przyjemności, wiedząc że tenże budżet masz ograniczony i masz inne potrzeby swoje i swojej rodziny.
Divina favente clementia Romanorum imperator semper Augustus
August
 
Posty: 14656
Dołączył(a): 2005-04-19, 4:48 pm

Re: Nowy stadion dla ZAGLĘBIA

Postprzez Lars 2019-11-10, 8:57 am

August napisał(a):
Lars napisał(a):Wielkie brawa dla Pana Prezydenta, że miał jaja i wziął się za ten ZPS. Przyszłość pokaże, że to była dobra decyzja, wiem to.

Jestem ciekaw, czy byłbyś tak samo przekonany gdybyś realizował inwestycje z rozmachem ze swojego budżetu, dla własnej przyjemności, wiedząc że tenże budżet masz ograniczony i masz inne potrzeby swoje i swojej rodziny.


Inwestycja realizowana jest dla 0,5mln mieszkańców Zagłębia Dąbrowskiego. Zarządzanie w samorządzie to dla mnie polityka zrównoważonego rozwoju. Dlatego tak samo jak musimy dbać o chodniki, place zabaw, przedszkola czy szpitale, musimy również dbać o sport, rozrywkę i kulturę.
Pozostaniemy przy swoich zdaniach. Ja jestem entuzjastą budowy ZPS, Ty natomiast jesteś temu przeciwny. Tylko jeszcze mnie interesuje jedna sprawa. August, to jak Twoim zdaniem Zagłębie mogłoby rozwijać się dalej na starym stadionie? Moim zdaniem nie może. Zależy Ci na Zagłębiu, więc dlatego jest to dla mnie dziwne, że akurat Ty jesteś przeciwnikiem budowy. Słowo odnośnie budżetu. Jesteśmy dość dużym miastem na prawach powiatu, dlatego kogo jak kogo, ale takie duże samorządy powinno być stać na takie duże inwestycje. To nie spowoduje bankructwa Miasta Sosnowiec. Jedna decyzja władzy centralnej może doprowadzić do dużo większych problemów budżetowych niż zadłużenie się na dłuższy okres czasu celem zainwestowania w infrastrukturę miasta.
MOJE SERCE JEST CZERWONO ZIELONO BIAŁE
Lars
 
Posty: 2249
Dołączył(a): 2003-01-15, 9:34 am

Re: Nowy stadion dla ZAGLĘBIA

Postprzez novack 2019-11-10, 9:59 am

Chyba wszyscy dobrze źyczący Zagłębiu są za budową nowego stadionu, zapewne August też, pozostaje tylko różnica w podejściu do kwestii finansowania inwestycji oraz pozyskiwania ministerialnych-europejskich środków , tak jak dzieje się to w innych miastach przy okazji budowy stadionu (Lublin, Szczecin, Częstochowa).Chęciński obraził się na "faszystowski" Rząd, nie potrafił zorganizować źadnego sponsora, inwestora, i nabrał komercyjnych kredytów na konto nasze i naszych dzieci, w tym tkwi problem.
Jest taki skarb na dnie duszy polskiej zakopany, jak wierność sprawie z pozoru przegranej...
novack
 
Posty: 5685
Dołączył(a): 2006-08-06, 6:55 pm
Lokalizacja: Śródmieście

Re: Nowy stadion dla ZAGLĘBIA

Postprzez August 2019-11-10, 10:33 am

Lars napisał(a): Ja jestem entuzjastą budowy ZPS, Ty natomiast jesteś temu przeciwny. Tylko jeszcze mnie interesuje jedna sprawa. August, to jak Twoim zdaniem Zagłębie mogłoby rozwijać się dalej na starym stadionie? Moim zdaniem nie może. Zależy Ci na Zagłębiu, więc dlatego jest to dla mnie dziwne, że akurat Ty jesteś przeciwnikiem budowy.

Śpieszę wyjaśnić drogi Larsie bo jest tutaj kilka aspektów. Gra na nowym obiekcie to absolutny priorytet dla piłkarskiego Zagłębia niezależnie od tego jak oceniamy obecne władze klubu. Przyznaję, że byłem zwolennikiem przebudowy Ludowego aniżeli budowy nowego obiektu ale ponieważ w tym aspekcie "Roma locuta causa finita", nie ma do czego wracać. Natomiast czym innym jest mimo wszystko aspekt ekonomiczny jak i związany z tym sens budowy, przynajmniej w tym samym czasie, pozostałych obiektów, w szczególności hali. Nie mamy silnego klubu w liczącej się i popularnej dyscyplinie typu siatkówka a odnośnie innych imprez mamy w promieniu kilkudziesięciu km sporo nowoczesnych i dużych hal (czytaj: konkurencji). Pozostaną imprezy jak dotychczas. Jakiś festiwal disco polo, imprezy na Dni Sosnowca, prezentacje drużyny piłkarskiej czy jak ostatnio mordobicie ze Szpilką na czele z biletami po kilkaset zł. No nie wiem ale to chyba nie jest coś dla ogółu zagłębiowskiego społeczeństwa. W przypadku lodowiska, ja wiem, że stare się sypie, ale też mam świadomość, że hokej na dzień dzisiejszy w Polsce, to dyscyplina bardzo niszowa i nic nie wskazuje na to aby w kolejnych latach miałaby zyskać na popularności. A i jakby móc stwierdzić jaki procent społeczeństwa lubi sobie pojeździć (a sam jeżdżę) na łyżwach dla przyjemności, myślę, że odsetek społeczności byłby także niewielki. Dlatego, o ile wobec stadionu tak, natomiast budowy w tym samym czasie pozostałych obiektów - niekoniecznie.
Lars napisał(a):Jesteśmy dość dużym miastem na prawach powiatu, dlatego kogo jak kogo, ale takie duże samorządy powinno być stać na takie duże inwestycje. To nie spowoduje bankructwa Miasta Sosnowiec. Jedna decyzja władzy centralnej może doprowadzić do dużo większych problemów budżetowych niż zadłużenie się na dłuższy okres czasu celem zainwestowania w infrastrukturę miasta.

Z racji tego, że w ostatnim ćwierćwieczu ubyło ze 60 tys. mieszkańców Miasto czyli bardzo dużo, sprawiło, że jesteśmy tzw. miastem średniej wielkości i mimo dotychczasowego wzrostu budżetu sprawiło, iż w praktyce jesteśmy proporcjonalnie uboższą Gminą i Powiatem. Tym bardziej, że nie ma już w Mieście naprawdę dużych przedsiębiorstw wpłacających do kasy miejskiej części podatków bezpośrednich stanowiących podstawę budżetu. Chyba, że Orlen zmieni siedzibę z Płocka na Sosnowiec. Z kolei decyzje centralne o obniżce podatków bezpośrednich (PIT, CIT) nie są złe, co prawdopodobnie odczułeś na własnej kieszeni przy wypłacie za październik i np. możesz tę różnicę, którą zyskałeś przeznaczyć np. na karnet czy inne produkty klubu, które z kolei może zyskać większe wpływy, tak samo u przedsiębiorców. To co im zostanie w kasie, mogą przeznaczyć na inwestycje a tym samym na zwiększenie obrotów, a tym samym na zwiększenie zatrudnienia itd. A w konsekwencji mimo mniejszego CIT-u, z czasem samorządy mogą mieć większe wpływy z podatku dochodowego. No, ale t jest czynnik czasowy. Natomiast na chwile obecną z pewnoscią zaistnieje potrzeba zracjonalizowania określonych wydatków w związku z mniejszymi wpływami do budżetów samorządów. Brak ich zracjonalizowania może spowodować dziurę budżetową. I zapewne to miał na myśli Django. A do tego trzeba dodać uszczelnienie podatku vat (nie będzie tak łatwo odzyskać podatek naliczony jak do tej pory, a na tym m.in. opierał się koszt budowy ZPS) będącego jednym z pryncypiów budżetu państwa.
Divina favente clementia Romanorum imperator semper Augustus
August
 
Posty: 14656
Dołączył(a): 2005-04-19, 4:48 pm

Re: Nowy stadion dla ZAGLĘBIA

Postprzez Tomcjo 2019-11-10, 10:39 am

Mnie martwi głównie jedna rzecz . Stadiony nie zarabiają . Są wyjątki ale reguła to ciągłe dopłaty . Żeby tego uniknąć trzeba o tym myśleć non stop a już w fazie projektu nikt o tym nie myślał . Bo potem nie wszystko można zmienić . Czy przy stadionie będą hale hurtowni , centra rozrywki , restauracje inne ? Nic się o tym nie mówi czyli nikt tego nie projektuje . Czyli wydajmy miliony a potem się zobaczy . Słaby biznesplan .
Tomcjo
 
Posty: 6989
Dołączył(a): 2005-07-30, 6:49 pm
Lokalizacja: AYR Scotland

Re: Nowy stadion dla ZAGLĘBIA

Postprzez Blajpios 2019-11-10, 4:15 pm

Spróbuję i ja dodać swój wkład, bo widzę, że jakaś dyskusja merytoryczna się wywiązała. Omijam już personalne odniesienie się do konkretnego głosu, by nie wyszło na "zakrakiwanie" kogoś, kto akurat miał odwagę wypowiedzieć swoje zdanie odmienne od całego zestawu opinii krytycznych wobec... no, właśnie. Wobec - budowy nowego stadionu - czy raczej wobec sposobu budowy? Spróbuję jednak zarazem pisać w zgodności i z tym, co niedawno wzmiankowałem, gdy odezwały się głosy wg ich autorów "nie z głównego nurtu tego forum". Wskazywałem, że wielką szansą jest rozszerzenie "składu" osób wypowiadających się i niech merytoryczność wypowiedzi dopomoże do utrzymania tego rozszerzenia składu na dłużej. Dodatkowo, dziś chyba można też uznać zasługę tamtych wypowiedzi, które wprost pomogły wstrzymać samonakręcanie się spirali z jednej strony zrozumiałej, bo emocjonalnie zaangażowany kibic w złości po porażce najdziwniejsze idee może wyrazić, niemniej z drugiej strony żenujące, gdy po 3 meczach z D. Dudkiem jako trenerem, już niektórzy widzieli dowody, jak to trener jest katastrofalny i należy natychmiast go zmienić. Obecnie - oczywiście, że sytuacja jest inna po zwycięstwie - ale chyba nawet autorzy tamtych wpisów nie napisaliby, że wypowiedzi tutaj ich oponentów nadal są wg nich "słabo skrywaną złością, że było zwycięstwo" (czy coś podobnego). Tak więc spróbuję nawet będąc w dużej mierze człowiekiem piszącym "jak pozostali wg tej samej linii", to jednak nie naruszyć tego poziomu pozwalającego i ludziom innego zdania nie czuć się sterroryzowanymi.
Jednak, kiedy na przykład myślimy, że nowe Centrum Sportowo-Widowiskowe Zagłębia, to inwestycja dla całego regionu — nie dajmy się nabierać przy tym propagandzie rodem z PRL-u a i dzisiaj stosowanym przez różne "totalniackie" ugrupowania. Owszem, możemy mówić o przeznaczeniu Centrum dla "całego półmilionowego regionu", ale nie bujajmy w obłokach, że mówimy o inwestycji, która już obejmuje pół miliona ludzi, bo "kochamy Zagłębie" -tylko uczciwie zauważmy, że to Zagłębie, które już, to przyciąga przyciąga tysiąc kibiców. Zostawiając już na boku, jaki to był ten remont w centrum Miasta, czy przywrócił zmasakrowaną przez przebudowę lat 70-tych duszę Miasta, czy był efektywnie przeprowadzany itd, załóżmy że poszło tylko pozytywnie: ale to jest inwestycja, która faktycznie dotyka może nawet setek tysięcy ludzi. To przebudowa centrum Miasta, w którym faktycznie przynajmniej parę razy w roku, te 150 tysięcy mieszkańców regionu się pojawi. Nie 1,5 tysięcy, jak na stadionie. 150 tysięcy. To skala różnicy inwestycji.
I proszę zauważyć, że piszę to ja - a nie Kolega August, który co prawda podobnie jak ja, dostrzega konieczność takiej inwestycji dla rozwoju Klubu, bo i On i ja od dawna o tym piszemy. Niemniej - zapewne z racji ekonomicznych w dużej mierze, bo na nie sprawnie wskazuje, analizuje - był przeciwny nowej lokalizacji (może także i dla racji "ducha Staruszka Ludowego"). W każdym razie powyższe napisałem ja, który od samego początku jak tu jestem (albo blisko tego początku), pewnie z te przeszło 15 lat aktywnie gardłowałem, by uprzedzić dyskusję, że z racji regionu Zagłębia - trzeba koniecznie przenieść ten stadion bliżej Centrum Regionu, by to Zagłębiacy na stadion mieli najbliżej, nie Ślązacy (przy cały szacunku dla nich, bo wciąż podkreślam ten szacunek) - bo stadion ma być dla Ludu Zagłębia, więc bliżej centrum życia tego ludu powinien być, nie bliżej Ślązaków; nadto - nowy łatwiej tak skonstruować, by wielofunkcyjnie służył regionowi. Tak więc, na pewno nie ocenię negatywnie wybrania takiej lokalizacji. Przeciwnie - mogę się cieszyć, choćby o tyle, o ile wychodzi ona na przeciw moim postulatom.
Co innego jednak realizacja a co innego koncepcja. Co do aspektów ekonomicznych nie będę powtarzał szczegółowych analiz, zwłaszcza Kolegi Augusta, który dobrze to robi, bo zna się na tym lepiej ode mnie, po prostu dogłębnie, nie jako laik. Oczywiście, przy tym, analiza ekonomiczna, jako element całości, może w końcowym rozrachunku "wyglądać" różnie, bo zależy od kierunku naświetlenia, współgrania z innymi aspektami. Stąd - jest tu pole do dyskusji merytorycznej. Jednak - no, musi się liczyć z realiami, nie może być bujaniem w obłokach propagandy.
Idźmy wszakże dalej. "Inwestycja dla pół miliona mieszkańców". Dodawałem nawet więcej, powtarzałem, póki wierzyłem w szanse ocalenia Zagłębia jako realnego regionu zauważanego nie z grzeczności, litości czy ze strachu w rozmowie z Zagłębiakiem, tylko realnie liczącego się w Polsce. Pisałem - musi to być region około miliona mieszkańców, region zbudowany z miast, miasteczek, wsi, region z historią nie stuletnią, tylko w Państwie przeszło tysiącletnim, historia ta musi obejmować parę setek lat.
Czy taki region - jest promowany, budowany, choćby w porozumieniu z silniejszym obok Śląskiem, ale realnie występujący obok partner - a nie "alejka Zagłębiowska", taki folklor zostawiony w jedynym zwartym i sensownym tworze Śląska?
Czy to, że to "inwestycja DLA" - jest tak budowane, że te 149 tysięcy Mieszkańców Sosnowca jest przyciąganych, by być zainteresowanymi oprócz tego 1,5 tysiąca, co to już chodzi na ten dotychczasowy Stadion? Czy "po peerelowsku", bądź "po totalnoideologicznemu" - chce się dalej promować ideę wybudowania tych potężnych kompleksów zabudowań, by służyły temu 1,5 tysięcznemu "tłumowi", kontynuując nadal wmawianie, że to jest dla "całego regionu"?
Czy może - chociaż jest odwaga powiedzieć, że de facto jest to budowa dla ledwo tych 40 tysięcy (bo mamy pomysł na funkcjonowanie nie tylko pośród kibiców) - ale dzięki temu pomysłowi nie tylko dla kibiców, to ta propozycja dla 40 tysięcy jest możliwa, by być zrealizowaną z zadowoleniem tych pozostałych 100 tysięcy, że taki obiekt w Mieście jest (czyli łącznie ok.150 tysięcy)?
Powyższe zaś rzeczy - wydają się uczciwą koniecznością, jeżeli coś ma być realizowane z publicznych pieniędzy, tym bardziej, jeżeli bez współpracy różnych ogólnopolskich funduszy celowych, np. rządowych.
Myślę, że merytoryczna więc dyskusja - mniej więcej jakoś powyższe konteksty powinna uwzględniać (tak stricte ekonomiczne, jak stricte "kulturowe", jak i mieszane) - i pewnie jeszcze parę aspektów innych można by tu poruszyć. W tym więc celu, by kontynuować merytoryczną dyskusję a utrudnić zejście znowu do poziomu "my na was": mój wpis umieszczam. Pozdrawiam PT Wszystkich Dyskutantów.
Blajpios
 
Posty: 3073
Dołączył(a): 2004-07-08, 9:54 pm

Re: Nowy stadion dla ZAGLĘBIA

Postprzez django 2019-11-10, 5:05 pm

Lars napisał(a):Zupełnie się z Tobą tym razem nie zgadzam. Muszę powiedzieć, że wyjątkowo, bo zwykle podzielam tutaj Twoje poglądy, o których się wypowiadasz.
Inwestycje są solą gospodarki, również te na kredyt. Przykład: remont patelni z przed lat. Inwestycja warta również wiele milionów, która już została spłacona. Żeby się rozwijać należy inwestować. Tak już jest, taka jest ekonomia, tak funkcjonuje świat.
Wielkie brawa dla Pana Prezydenta, że miał jaja i wziął się za ten ZPS. Przyszłość pokaże, że to była dobra decyzja, wiem to. :brawo:

PS. inna sprawa to sposób zarządzania spółką i budową ZPS oraz dobór ludzi za nią odpowiedzialnych.


Przebudowa Patelni to moim zdaniem przykład na to, jak można zepsuć tak ważną inwestycję, pozbawiając miasta szansy na stworzenie czegoś w rodzaju centrum z prawdziwego zdarzenia. No ale nie o tym. Odnosząc się do ZPS - stadion jak najbardziej tak, ale tylko stadion, nie w tej skali i nie za te pieniądze. Zresztą już chyba nie ma o czym dyskutować, bo jest musztarda po obiedzie. Chęciński ma w mieście władzę absolutną, więc każdy, nawet najgłupszy pomysł będzie realizowany.
django
 
Posty: 4014
Dołączył(a): 2007-01-09, 12:27 am
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Nowy stadion dla ZAGLĘBIA

Postprzez August 2019-11-13, 11:03 pm

Tak się tłumaczą władze Częstochowy w kwestii braku budowy stadionu: (...) Trzeba pamiętać, że aby podpisać umowę z wykonawcą stadionu, musimy mieć w budżecie zapewnione pełne pokrycie finansowe na realizację inwestycji. Niestety możliwości finansowe miasta (a więc także możliwości kredytowe), zwłaszcza po ostatnich decyzjach rządu dotyczących m.in. podatku PIT, istotnie maleją a nie rosną. Trzeba liczyć się z tymi możliwościami wobec malejących dochodów i lawinowo wzrastających wydatków, bo w obecnej sytuacji groziłoby to utratą płynności finansowej i wypłacalności miasta, także w zakresie obsługi potencjalnie zaciąganego kredytu. Częstochowski samorząd czekają bardzo trudne decyzje w czasie prac nad planem wydatków w budżecie miasta na 2020 rok - dodał Tutaj.(...) https://m.sportowefakty.wp.pl/amp/pilka ... tywny-plan
Divina favente clementia Romanorum imperator semper Augustus
August
 
Posty: 14656
Dołączył(a): 2005-04-19, 4:48 pm

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Piłka nożna

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Zielony