Przegląd prasy

Dyskusje o wszystkim co dotyczy piłkarskiego Zagłębia Sosnowiec
http://zaglebie.sosnowiec.pl

Moderatorzy: flex, turku, Landryn, Smazu, krzysiu, LucasUSA, swiezy52

Re: Przegląd prasy

Postprzez August 2019-01-01, 12:57 pm

Pod poniższym linkiem, który wrzucił wcześniej Novack można zobaczyć m.in. kamienicę Kiepurów przy ul. Miłej i obecny skwer przy ul. Kiepury. W oddali widać zabudowania Kauflandu. A zdjęcie zrobiono od strony alei Mireckiego: http://twojezaglebie.pl/milosnicy-fotog ... sosnowiec/
Ostatnio edytowano 2019-01-01, 1:07 pm przez August, łącznie edytowano 1 raz
Divina favente clementia Romanorum imperator semper Augustus
August
 
Posty: 14656
Dołączył(a): 2005-04-19, 4:48 pm


Re: Przegląd prasy

Postprzez achter 2019-01-01, 1:07 pm

sprawa się wyjaśniła
"Początkowo małżeństwo zamieszkało w rejonie tzw. „lepianek” na Pogoni obok szpitalika dziecięcego (gdzie obecnie stoi budynek neofilologii przy ul Grota Roweckiego). Przed przyjściem na świat syna Jana małżeństwo zdobywa mieszkanie przy ul. Majowej 6 gdzie 16 maja 1902 roku przychodzi na świat ich pierwszy syn Jan - Wiktor. Dwa lata po Janie rodzina Kiepurów powiększa się o następnego członka rodziny. Jest nim Władysław, zwany przez matkę do końca życia zdrobniale„Włodyjoskiem” lub „Masiupeckim”

Kiepurowie przenoszą się na trzy lata do miejscowości Janów koło Częstochowy. Jan z bratem Władysławem uczęszczali do ochronki w Złotym Potoku w majątku hrabiego Karola Raczyńskiego, a ojciec Franciszek prowadził tam piekarnie do końca 1908 roku. Następnie kupuje dom wraz z piekarnią przy ul. Miłej 4 w Sosnowcu. Nosi ona nazwę „Lech”."
http://kiepura.pl/pl,m,54,zyciorys
to dwie różne ulice
achter
 
Posty: 360
Dołączył(a): 2007-06-24, 4:09 pm
Lokalizacja: Sosnowiec - śródmieście

Re: Przegląd prasy

Postprzez August 2019-01-01, 1:10 pm

achter napisał(a):sprawa się wyjaśniła

Nie trzeba nic wyjaśniać tylko wierzyć autochtonom
Divina favente clementia Romanorum imperator semper Augustus
August
 
Posty: 14656
Dołączył(a): 2005-04-19, 4:48 pm

Re: Przegląd prasy

Postprzez novack 2019-01-01, 1:13 pm

W Złotym Potoku jest nawet tablica upamiętniająca pobyt Janka.
Jest taki skarb na dnie duszy polskiej zakopany, jak wierność sprawie z pozoru przegranej...
novack
 
Posty: 5710
Dołączył(a): 2006-08-06, 6:55 pm
Lokalizacja: Śródmieście

Re: Przegląd prasy

Postprzez RUDI 2019-01-01, 1:20 pm

August szacunek :brawo: ,nawet nie wiem co napisać :redface: ,obyś daj Boże(?) przekazał tą miłość do Sosnowca(Zagłębia Dąbrowskiego) swoim dzieciom .
Ps Moje rodzinne korzenie są związane od kilku pokoleń z Dąbrową Górniczą ,ale od lat kilkudziesięciu jestem/jesteśmy mieszkańcami Sosnowca kocham/ kochamy(i kochali je moi nieżyjący rodzice) to miasto,ten region.
Wszystkiego najlepszego w Nowym Roku PRZYJACIELU (pozwolę sobie Ciebie tak nazwać ,mogę ;-) )
Ps Z wypiekami (jeżeli jest to możliwe w moim wieku ;-) ) czytałem wszystkie książki Zbigniewa Białasa ,fajnie poruszać się po Starym Sosnowcu (wyobraźnią) .
Ostatnio edytowano 2019-01-01, 1:35 pm przez RUDI, łącznie edytowano 1 raz
> O KIBICOWANIU WIEM NIEWIELE <
Avatar użytkownika
RUDI
 
Posty: 1883
Dołączył(a): 2009-03-16, 9:23 am

Re: Przegląd prasy

Postprzez August 2019-01-01, 1:32 pm

Dzięki Przyjacielu za miłe słowa. Nie zaznam spokoju wiekuistego jeśli nie wychylę z Tobą choćby kapsla od butelki. A chłopakom swoim wpajam co mogę.
Divina favente clementia Romanorum imperator semper Augustus
August
 
Posty: 14656
Dołączył(a): 2005-04-19, 4:48 pm

Re: Przegląd prasy

Postprzez August 2019-01-01, 1:35 pm

PS. Rudi. Polecam Ci jeszcze lekturę „Listów z pudełka”. Ciekawa lektura m.in. Sosowca czasu wojny
Divina favente clementia Romanorum imperator semper Augustus
August
 
Posty: 14656
Dołączył(a): 2005-04-19, 4:48 pm

Re: Przegląd prasy

Postprzez RUDI 2019-01-01, 2:00 pm

Dzięki za polecenie (chyba coś kojarzę,może czytałem ?) ja bardziej "poluję" na książki "Na podszybiu" i "Po dniówce" z mojego wrodzonego(?) lenistwa emeryta ;-) nie chce mi się ruszać do Katowic gdzie dziwnym trafem książki pisane podobno w "gwarze zagłębiowskiej "(jedyne) są na stanie a nie ma ich w żadnej bibliotece w Sosnowcu .
Autor: Jan Waśniewski -"Na podszybiu " "Po dniówce" .
Ostatnio edytowano 2019-01-08, 1:17 pm przez RUDI, łącznie edytowano 1 raz
> O KIBICOWANIU WIEM NIEWIELE <
Avatar użytkownika
RUDI
 
Posty: 1883
Dołączył(a): 2009-03-16, 9:23 am

Re: Przegląd prasy

Postprzez August 2019-01-01, 2:03 pm

Też nie czytałem. Trzeba będzie nadrobić zaległości . Na razie jeZDem w trakcie lektury książki Jacka Skuty
Divina favente clementia Romanorum imperator semper Augustus
August
 
Posty: 14656
Dołączył(a): 2005-04-19, 4:48 pm

Re: Przegląd prasy

Postprzez Adam1906 2019-01-01, 2:13 pm

Kiedy spojrzy na ciebie tym swoim lodowatym wzrokiem, naprawdę możesz się przez chwilę poczuć jak liliput. I od razu pyta, skąd jesteś. Najlepiej być z Sosnowca. Jak on. Kibol od niemal półwiecza, który za Zagłębie dałby się połamać kołem…

http://sportdziennik.pl/zaglebie-sosnowiec-guliwer/

Od samego początku jak znam Guliwera (czyli od czasów wspólnej pracy na KWK "Sosnowiec" w 1989r.), był to gościu masakrycznie zakręcony Zagłębiem i to mu zostało do dzisiaj :) Zajebisty człowiek i oby takich kibiców było u nas jak najwięcej!!! :niezle:
Avatar użytkownika
Adam1906
 
Posty: 6809
Dołączył(a): 2009-11-13, 8:04 am
Lokalizacja: Dębowa Góra

Re: Przegląd prasy

Postprzez August 2019-01-01, 2:24 pm

Z tą trumną w barwach Zagłębia to faktycznie odjechanej ale jakoś mnie to nie dziwi. Prezes powinien Mu jeszcze załatwić Mu miejsce na pochówek pod krytą. I jeszcze link do materiału z canal+, z cyklu „witaj w klubie” z Interwió z Guliwerem. Niech ktoś przekaże Guliwerowi z adnotacją że czekam na ozłocenie ;-) : https://www.canalplus.pl/sport/wideo_w/ ... -sosnowiec
Divina favente clementia Romanorum imperator semper Augustus
August
 
Posty: 14656
Dołączył(a): 2005-04-19, 4:48 pm

Re: Przegląd prasy

Postprzez Tadeusz Wisniewski 2019-01-01, 2:31 pm

Kol. Achter - pisze o braciach Jan i Władysław Kiepura - fakty podobno były
takie iż Władysław Kiepura miał głos ładniejszy od brata Jana - nie mógł
robić kariery na estradzie w kraju i zagranicą - natomiast występował
w Polskim Radio. Powód dla którego tak to się działo - miał krzywy
kręgosłup -mówiono ze miał garb.
Pozdrawiam
Tadeusz
Tadeusz Wisniewski
 
Posty: 3202
Dołączył(a): 2004-08-31, 2:59 pm
Lokalizacja: Zalesie Dolne k/Warszawy

Re: Przegląd prasy

Postprzez August 2019-01-01, 2:49 pm

Wbrew pozorom Ladis też zrobił niemałą karierę. Tyle że głównie w Europie. A w naszej świadomości i tak funkcjonuje jako brat Jana.
Divina favente clementia Romanorum imperator semper Augustus
August
 
Posty: 14656
Dołączył(a): 2005-04-19, 4:48 pm

Re: Przegląd prasy

Postprzez mason 2019-01-01, 3:03 pm

RUDI napisał(a):Dzięki za polecenie (chyba coś kojarzę,może czytałem ?) ja bardziej "poluję" na książkę "Na podszybiu" z mojego wrodzonego(?) lenistwa emeryta ;-) nie chce mi się ruszać do Katowic gdzie dziwnym trafem książka pisana podobno w "gwarze zagłębiowskiej "(jedyna) jest na stanie a nie ma jej w żadnej bibliotece w Sosnowcu .
Autor: Jan Waśniewski -"Na podszybiu "

O tą chodzi?

http://wikizaglebie.pl/wiki/Na_podszybiu_(wyd._2011)
(nie wiem dlaczego się ten link nie otwiera ale wpisz tam do okna wyszukiwarki ten tytuł i są nawet dwa wydania z 1930 i i z 2011)

Zamiast w Katowicach można ją sobie kupić (ok 20 zł) w dworku w Bolesławiu pełniącym obecnie rolę Ośrodka Kultury. Pzdr. :)
ZAGŁĘBIE KLUB!
ZAGŁĘBIE REGION!
mason
 
Posty: 373
Dołączył(a): 2010-11-24, 7:44 pm
Lokalizacja: Breslau/Sosnowiec

Re: Przegląd prasy

Postprzez Blajpios 2019-01-01, 3:53 pm

O, jak się miło czyta - taki klimat zapanował. Dobry pomysł z tym wywiadem ze St. Jędryką, dzielącym się trudnymi swymi losami. Ucieszyłem się, że wśród filmów swoich najbardziej ceni Zielone Lata (i "Do góry nogami") - bo mnie też się tak jakoś odbijały od reszty, że bardziej "wydobyte z wnętrza" - no i wprost Sosnowiec. Można powiedzieć - genialny, czy choćby bardzo dobry twórca filmu dla młodzieży, konstruktywnego - ale te dwa, a przynajmniej Zielone lata" ("Do góry nogami" chyba nie widziałem, nie pamiętam): jakby to było objawienie źródła jego pedagogii skutecznej, mianowicie kopalnia bólu w dorastaniu. Jakoś - okazuje się - teraz zaś w dobry klimat trafił ten artykuł, choć przecież nie taki świeży, ponad dwuletni. Tak więc dzięki dla Kolegi August za wygrzebanie go, przypomnienie.
Także fajnie, że wywiązała się dyskusja o J. Kiepurze, czy raczej o Kiepurach - i że już wyjaśniona (napisałem - "o Kiepurach", bo również międzynarodowej sławy bracie jego Władysławie, ale i o synach wspomnieć warto - a nade wszystko o Marcie Eghert należy, nie tylko że Węgry to sprawdzeni sojusznicy. Tymczasem - Pani Marta to niezwykłe zjawisko i moim zdaniem obraz wyzwania i wysoko zawieszonej poprzeczki przez Jana Kiepurę (obok "starego Giertycha", Jędrzeja, tyle że ten to jednak przyczepiony wzór, przez chwilę w Zagłębiu - a Jan Kiepura, to całkiem z tej ziemi. Mianowicie - chodzi o wzór ojca, mężczyzny dla regionu. Nie tylko - przyznaje się, "chłopak z Sosnowca". To jednak, jakie przywiązanie zostało do miasta także u Pani Marty, to jak relacja została po śmierci - to wszystko pokazuje, jak "rozkochiwać kobiety może Zagłębiak". To nie tylko lekko do odśpiewania jak romansiczek "Brunetki, blondynki - ale to także ta więź - z tą "Jedną Jedyną" - naprawdę budująca. Tak to czasem sobie myślę o tym światowym bożyszczu z Zagłębia.
Wracając wszak do ulic... Dla mnie - to zawsze były wspomnienia "z drogi" - Majowa, która była czasem "obudowanym kościelnym", czyli nie najprostszą drogą do domu, tylko taką świąteczną (również ze szkoły, acz rzadziej, bo wtedy "inne zboczenia z trasy" grały rolę - a z kolei Stary Sosnowiec, zwłaszcza Miła - to gdy szło się do Babci, tu i tu zawsze z pewnych racji był to punkt odniesienia, "Kiepurowie" (choć, dla jasności: nie spotkałem samego Mistrza nigdy na żywo, ostatnia jego wizyta w Polsce, to 60 lat temu, potem już tylko w roku milenijnym po śmierci na pogrzeb przetransportowano zwłoki). Dzięki też za podsunięcie możliwych lektur, choć kto wie, kiedy uda się sięgnąć. W końcu - i ten dzisiejszy "Żurek na prezent 1 stycznia" (mam nadzieję, że się. Pan Redaktor Żurek nie obrazi za wykorzystanie gry słów). No, jedynie trochę akurat oponowałbym wobec tej ślepej uwielbieniowej postawy wobec E. Gierka (podobnie, jak kiedyś nie mógł trawić A. Michnik posłuchu dla Wałęsy, faktycznie też dziwnego, ale swego czasu nie do wybicia z głów niektórych, co kwitował naczelny Wyborczej "a ludzie Wałęsie wierzą jak Panu Bogu"). Otóż - zawsze powtarzam, że warto pokazywać takim entuzjastom - ile tytułów ma Zagłębie Mistrza Polski? Gdyby rzeczywiście E. Gierkowi na tym zależało, takim "oczkiem w głowie był", jak faktycznie był Górnik dla J. Mitręgi - to liczba Mistrzów Polski na pewno byłaby 0 (słownie: zero)? Nie twierdzę, że nigdy E. Gierek nie pomógł, nie dawał poparcia i że nie był kibicem - bo relatywnie pewnie był, samemu korzystając z tego, że mógł się do tego Sosnowca (na koszt sławy dziadka jako sztygara w Sosnowcu) przyczepić; skorzystał - i chyba relatywnie wspierał, ot, choćby chyba przy naściąganiu ekipy ratunkowej gdy Zagłębie po pierwszej rundzie było ostatnie. Niemniej to było relatywne - nie do poważnych pozycji, pomimo ówczesnego totalnego skorumpowania polskiej piłki. W tym wymiarze - to np tak tytuły zdobywał Górnik za sprawą J. Mitręgi - a nie Zagłębie za sprawą E. Gierka, podczas gdy "medialnie" to pozwolił Sosnowiec z Zagłębiem na przyklejenie tej łatki - względnie musiał się pogodzić. Jednak - kiedy nie odcina się od takich opinii, wręcz jakoś powiela takim uwielbieniem dla E. Gierka - to jednak samym sobie Zagłębiacy szkodzą.
W każdym razie - ciekawe te zwierzenia St. Jędryki, wieści o pozostałych - i tak sobie myślę, że ciekawe też byłoby może sięgnięcie do innych budujących zagłębiowskie serca.
Natomiast, trochę nawiązując do jeszcze wcześniejszych wpisów z wczoraj czy przedwczoraj, choćby moich własnych... Tak zastanawiam się, przypomnę, nad stanem ducha rodzinnej Ziemi - a wyrażę to tak. OK! Wspaniałe wspomnienia. Jak to jest jednak - że tych "chłopaków z Sosnowca" wśród tych, co wyfrunęli, to ewentualnie tylko wśród starszych ludzi można szukać (nie piszę tu nie tylko o Forum, ale w ogóle: nie tylko o tych w masie, co gdzieś tam kiedyś wyemigrowali - ale o tych, co choćby jakiś ułamek mieli osiągnięć J. Kiepury). Ba! Dokładniej, to chyba niemal tylko starsi jeszcze przedwojenni - taki choćby już powojenny Z. Ziaja, to już nie bardzo. Który zaś młody tak robi - a jeżeli już tak, to czy proporcjonalnie jest ich tylu - i czy czynią to tak mocno jak J. Kiepura, czy ci inni starsi?
Blajpios
 
Posty: 3073
Dołączył(a): 2004-07-08, 9:54 pm

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Piłka nożna

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników