Przyszłość Zagłębia

Dyskusje o wszystkim co dotyczy piłkarskiego Zagłębia Sosnowiec
http://zaglebie.sosnowiec.pl

Moderatorzy: flex, turku, Landryn, Smazu, krzysiu, LucasUSA, swiezy52

Re: Przyszłość Zagłębia

Postprzez Adam1906 2020-01-07, 11:41 am

novack napisał(a):Szkoda, że teraz Pan Prezes zapomniał zorganizować spotkania z kibicami.

To może jak Pan Prezes się boi to niech spotkanie z kibicami zorganizuje Pan Trener razem z Panem Dyrektorem? W końcu latają cały czas po klubie i jak dzieci chwalą się, jak to odwiedzili Crystal Palace, Brendford i byli na meczu LIverpool U23 - Chelsea U23 :)

Może nam też się pochwalą co tam robili i kogo nam przywiozą z tej wycieczki? ;-)
Avatar użytkownika
Adam1906
 
Posty: 6778
Dołączył(a): 2009-11-13, 8:04 am
Lokalizacja: Dębowa Góra


Re: Przyszłość Zagłębia

Postprzez August 2020-01-07, 11:48 am

Wy chyba chcecie żeby chłop z konfesjonału nie wyszedł. Ponoć po każdym spotkaniu od razu leci do spowiedzi w stałym konfesjonale w kościółku kolejowym.
Divina favente clementia Romanorum imperator semper Augustus
August
 
Posty: 14656
Dołączył(a): 2005-04-19, 4:48 pm

Re: Przyszłość Zagłębia

Postprzez django 2020-01-07, 1:28 pm

Ja bym jeszcze chciał zwrócić uwagę na przytoczoną przez Adama dyskusję na FB. O ile dobrze zrozumiałem matka jednego z dzieci ćwiczących w Akademii pisze, że opłaty za treningi były wnoszone w formie DAROWIZNY. Dla rodziców to jest bardzo dobre rozwiązanie, bo mogą sobie koszty trenowania odliczyć od podatku. Problem w tym, że na mój rozum darowizna absolutnie nie może być powiązana z wykonaniem jakiejkolwiek usługi. A odpłatne trenowanie dzieci to usługa i od wynagrodzenia za nią akademią powinna odprowadzić podatek dochodowy (od darowizny w przypadku tak niewielkich kwot nie musi).

Od razu zaznaczam, że nie jestem księgowym i być może jest tam jakiś knif, który legalizuje te darowizny, ale znając tęgie głowy z Kresowej, obawiam się, że żadnego knifu nie ma. Pytanie jaka była skala tego procederu? Jeżeli oni tam systemowo targali od starych kasę metodą na darowiznę, to możemy sobie wyobrazić co US do spółki z prokuratorem zrobią z klubem
django
 
Posty: 4014
Dołączył(a): 2007-01-09, 12:27 am
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Przyszłość Zagłębia

Postprzez August 2020-01-07, 1:42 pm

Wydaje mi się, że jeśli szkolenie młodzieży jest celem społecznym i jest zapisane w statucie fundacji to możliwe jest, że taka forma jest lege artis. Ale na darowiznę musza być jakiekolwiek kwity. Fundacje są tez zdaje się zwolnione z podatku dochodowego. Stąd masz od zakichania fundacji zakładanych przez duże i zamożne firmy.
Divina favente clementia Romanorum imperator semper Augustus
August
 
Posty: 14656
Dołączył(a): 2005-04-19, 4:48 pm

Re: Przyszłość Zagłębia

Postprzez django 2020-01-07, 1:44 pm

Rzeczywiście, masz rację. Teraz sprawdziłem, że działalność związana z celami statutowymi nie jest nigdy opodatkowana. Sorry za zamieszanie. Tym bardziej nie rozumiem czemu kazali rodzicom płacić w formie darowizny, co tak czy inaczej jest wg mnie niezgodne z prawem.
django
 
Posty: 4014
Dołączył(a): 2007-01-09, 12:27 am
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Przyszłość Zagłębia

Postprzez August 2020-01-07, 1:54 pm

django napisał(a):Tym bardziej nie rozumiem czemu kazali rodzicom płacić w formie darowizny

Też nie rozumiem. A nawet jeśli, nie rozumiem dlaczego nie pozwalano rodzicom wpłacać pieniędzy przelewem na konto bankowe Akademii. Wydaje mi się również, że chyba nie było zatrudnionej osoby, która w obowiązku miałaby m.in weryfikację wpłat. Wbrew pozorom dla 300 dzieci weryfikacja takich wpłat to nie jest nie wiadomo jaka robota. Tym bardziej byłoby to w interesie Akademii bo pozwalałoby dość szybko weryfikować ewentualnych dłużników i zastosować tzw. miękką egzekucję. Ciekawe też na jakiej podstawie przyjmowano dzieci do Akademii. Zawierano umowy czy też na gębę ?
Divina favente clementia Romanorum imperator semper Augustus
August
 
Posty: 14656
Dołączył(a): 2005-04-19, 4:48 pm

Re: Przyszłość Zagłębia

Postprzez slawekchicago 2020-01-07, 1:59 pm

Adam1906 napisał(a):
novack napisał(a):Szkoda, że teraz Pan Prezes zapomniał zorganizować spotkania z kibicami.

To może jak Pan Prezes się boi to niech spotkanie z kibicami zorganizuje Pan Trener razem z Panem Dyrektorem? W końcu latają cały czas po klubie i jak dzieci chwalą się, jak to odwiedzili Crystal Palace, Brendford i byli na meczu LIverpool U23 - Chelsea U23 :)

Może nam też się pochwalą co tam robili i kogo nam przywiozą z tej wycieczki? ;-)


I kto za to zaplacil ???
Niestet Panowie , trzeba tym sqrw.....patrzcie na lapy bo sa lepkie . Nowy wlasciciel ? przestanmy w to wierzyc . Kto by pozwolil sie tak okradac ?
TO SA ZLODZIEJE , kurcze nawet ja nie wierzylem ze na taka skale :twisted:
CZY WROCA JESZCZE DOBRE CZASY
slawekchicago
 
Posty: 3984
Dołączył(a): 2004-05-10, 4:54 am
Lokalizacja: Newcastle

Re: Przyszłość Zagłębia

Postprzez novack 2020-01-07, 2:16 pm

Nie jestem pewien, ale wydaje mi się, że Akademia to jeden podmiot, a Fundacja Akademii to drugi, do tego OPP, więc "przyjmuje" 1% podatku, a jeśli tak jest, to darowizna na Akademię jest czymś innym niż darowizna na Fundację Akademii. Augusto musi poszperać w KRSach ;-)
Ostatnio edytowano 2020-01-07, 2:36 pm przez novack, łącznie edytowano 2 razy
Jest taki skarb na dnie duszy polskiej zakopany, jak wierność sprawie z pozoru przegranej...
novack
 
Posty: 5685
Dołączył(a): 2006-08-06, 6:55 pm
Lokalizacja: Śródmieście

Re: Przyszłość Zagłębia

Postprzez August 2020-01-07, 2:19 pm

Masz na myśli Akademia Gate? Czy ktoś jest złodziejem czy nie, niech to wyjaśni postępowanie prokuratorskie a ewentualnie rozstrzygnie sąd. Na mój gust, Jaroszewski jako Prezes Akademii, nie interesował się nią wcale, poza koniecznymi obowiązkami. Oczywiście nie zwalnia go od ewentualnej odpowiedzialności od tego co się działo przez kilka lat. Jeśli podejrzenia się potwierdzą, oznaczałoby to, że w Akademii była wolna amerykanka, ale też ktoś pilnował aby tak było. Nie wierzę, że tylko trenerzy ewentualnie mogli zatrzymywać wpłaty do kieszeni. Ktoś musiał tego pilnować przecież każdy kto miał dostęp do papierów i je analizował bez problemu by to wykrył. Jak prawdopodobnie ex-Wiceprezes.
Divina favente clementia Romanorum imperator semper Augustus
August
 
Posty: 14656
Dołączył(a): 2005-04-19, 4:48 pm

Re: Przyszłość Zagłębia

Postprzez django 2020-01-07, 3:41 pm

Znalazłem regulamin akademii. Nie mam możliwość podlinkowania, ale wystarczy wpisać w wyszukiwarce żeby znaleźć.

Pkt 3 praw i obowiązków rodziców: "(...) Wysokość składek członkowskich ustala zarząd klubu Zagłębie Sosnowiec, przy czym SKłADKA NIE JEST FORMĄ OPŁATY ZA JAKĄKOLWIEK USŁUGĘ ŚWIADCZONĄ PRZEZ KLUB A ŚWIADOMYM WSPARCIEM I WYRAZEM CHĘCI NALEŻENIA DO SPOŁECZNOŚCI ZAGŁĘBIA SOSNOWIEC I REPREZENTOWANIA JEGO BARW (...)

Jest dowód na papierze, że uciekają od jakiejkolwiek formy działalności gospodarczej i wymuszają opłaty w formie darowizn. Trzeba by jakiegoś speca od podatków i OPP, żeby wyjaśnił czemu ma to służyć i na ile jest zgodne z prawem.

Edit: z ciekawości przejrzałem sobie regulaminy akademii kilku klubów: w Czarnych i Ruchu mają identyczne zapisy, a np. w Górniku nic takiego nie ma.
django
 
Posty: 4014
Dołączył(a): 2007-01-09, 12:27 am
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Przyszłość Zagłębia

Postprzez August 2020-01-07, 4:31 pm

django napisał(a):Znalazłem regulamin akademii

Dzięki aktualnie obowiązującym przepisom prawa obligującym do transparentności można się zapoznać z dokumentami zarówno spółek prawa handlowego jak i fundacji. Jak wejdziesz na stronę:
https://sprawozdaniaopp.niw.gov.pl/
Następnie wpiszesz nr KRS Akademii: 0000498983
to ci wyskoczą sprawozdania Akademii za lata 2016-2018. Co prawda na stronie klubu są też sprawozdania finansowe za te lata przy czym nie tak pełne no i nie można już ściągnąć roku 2018. A z ww. strony jak najbardziej. Polecam tzw. sprawozdania merytoryczne. Wynika z nich np. to, że Akademia formalnie nie prowadziła, dajmy na to, w 2018 r. działalności gospodarczej. Lekturę polecam zwłaszcza rodzicom dzieci.
Divina favente clementia Romanorum imperator semper Augustus
August
 
Posty: 14656
Dołączył(a): 2005-04-19, 4:48 pm

Re: Przyszłość Zagłębia

Postprzez django 2020-01-07, 4:41 pm

Najważniejsze pytanie jest takie, czemu nie prowadziła działalności, skoro miała do tego prawo? Czemu wolą balansować na granicy prawa udając, że zapłata za usługę to darowizna, skoro legalnie mogliby nie płacić podatku z działalności gospodarczej?
django
 
Posty: 4014
Dołączył(a): 2007-01-09, 12:27 am
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Przyszłość Zagłębia

Postprzez novack 2020-01-07, 4:58 pm

August napisał(a):
django napisał(a):Znalazłem regulamin akademii

Dzięki aktualnie obowiązującym przepisom prawa obligującym do transparentności można się zapoznać z dokumentami zarówno spółek prawa handlowego jak i fundacji. Jak wejdziesz na stronę:
https://sprawozdaniaopp.niw.gov.pl/
Następnie wpiszesz nr KRS Akademii: 0000498983
to ci wyskoczą sprawozdania Akademii za lata 2016-2018. Co prawda na stronie klubu są też sprawozdania finansowe za te lata przy czym nie tak pełne no i nie można już ściągnąć roku 2018. A z ww. strony jak najbardziej. Polecam tzw. sprawozdania merytoryczne. Wynika z nich np. to, że Akademia formalnie nie prowadziła, dajmy na to, w 2018 r. działalności gospodarczej. Lekturę polecam zwłaszcza rodzicom dzieci.

To jest KRS Fundacji Akademii (OPP), jesteś pewien, że Akademia to ten sam podmiot?
Jest taki skarb na dnie duszy polskiej zakopany, jak wierność sprawie z pozoru przegranej...
novack
 
Posty: 5685
Dołączył(a): 2006-08-06, 6:55 pm
Lokalizacja: Śródmieście

Re: Przyszłość Zagłębia

Postprzez django 2020-01-07, 5:06 pm

Nie ma takiego podmiotu jak Akademia Zagłębia Sosnowiec. Jest Fundacja Akademii Zagłębia Sosnowiec oraz Zagłębie Sosnowiec S.A. Akademia to fundacja, choć rodzice pisali też, że wpłacali na konto klubowe. Ja się naprawdę nie dziwię, że Kozakowski podziękował za współpracę.
django
 
Posty: 4014
Dołączył(a): 2007-01-09, 12:27 am
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Przyszłość Zagłębia

Postprzez mason 2020-01-07, 5:12 pm

Każda wpłata na rzecz organizacji pozarządowej, w tym przypadku fundacji musi być zaksięgowana. Nie ważne czy składka czy spadek czy darowizna na działalność statutową. Jeżeli jest to przelew to w tytule przelewu ma być adnotacja "darowizna na cele statutowe", jeżeli do reki osoby upoważnionej to pokwitowana dokumentem KP z taką samą adnotacją i stosownymi pieczątkami i podpisami Taki dokument powinien być w posiadaniu obu stron; darczyńcy i obdarowanej fundacji.

Fundacja rozlicza się co roku stosownym PIT-em w Urzędzie Skarbowym z każdej złotówki pochodzącej czy to ze składek czy z darowizn. Nadzór formalno-prawny nad organizacją w tym przypadku zarejestrowaną w Sosnowcu ma starosta powiatowy, w tym przypadku jednocześnie prezydent Sosnowca.

Jeżeli rodzice komukolwiek wpłacali i na to nie mają kwitów (KP lub polecenia przelewu) albo chociaż świadków takich czynności to tak jakby dali do czapki bezdomnemu pod kościołem! Generalnie widać tu absolutny brak nadzoru nad tym "interesem" ale tak to już jest jak to miasto i ten klub, z otoczeniem traktowany jest jak własny folwark. Ale to miasto nie takie rzeczy widziało. Pamiętacie jak przed wyborami Chęciński założył sobie stowarzyszenie którego został prezesem? Jak myślicie kto miał nadzór nad takim stowarzyszeniem, kto go mógł kontrolować? ;-)
ZAGŁĘBIE KLUB!
ZAGŁĘBIE REGION!
mason
 
Posty: 373
Dołączył(a): 2010-11-24, 7:44 pm
Lokalizacja: Breslau/Sosnowiec

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Piłka nożna

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników