ZAGŁĘBIE SOSNOWIEC - Pogoń Szczecin 03.04.18 20.30

Dyskusje o wszystkim co dotyczy piłkarskiego Zagłębia Sosnowiec
http://zaglebie.sosnowiec.pl

Moderatorzy: flex, turku, Landryn, Smazu, krzysiu, LucasUSA, swiezy52

Re: ZAGŁĘBIE SOSNOWIEC - Pogoń Szczecin 03.04.18 20.30

Postprzez RUDI 2018-08-07, 3:33 pm

Drogi Auguście ale broń Boże nie myśl ze ja dążę do ,,kwasów,, między nami ,podniosłem sprawę osadników (repatriantów) ,byli tam i ci z kresów i ci z terenów Polski gdzie działali upowcy ,ani nie ganiłem kolegi gregora ani go nie broniłem ,wtrąciłem tylko wątek historii (pochodzenie ludności woj. szczecińskiego,w częsci).Po razie dawać sobie wzajemnie nie zamierzam ;-) a piwa napić zawsze się można :) .Miłego i efektywnego wypoczynku życzę i też Pozdrawiam :)
> O KIBICOWANIU WIEM NIEWIELE <
Avatar użytkownika
RUDI
 
Posty: 1881
Dołączył(a): 2009-03-16, 9:23 am


Re: ZAGŁĘBIE SOSNOWIEC - Pogoń Szczecin 03.04.18 20.30

Postprzez gregor 2018-08-07, 9:24 pm

August zawsze ma rację , zawsze wie lepiej , na Chwałę Twą oooo Auguście . RUCH czy sie podoba czy nie to żywioł polski , co do Miszy nie znasz a piszesz bzdury , bynajmniej byś chłopa nie wkręcał . Ohydne jest to ze nie dopuszczasz odmiennego zdania bo wiesz naj.... krynico mądrości i wiedzy wszelakiej . Nie pozdrawiam , bywaj .
gregor
 
Posty: 285
Dołączył(a): 2005-02-16, 2:24 pm
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie

Re: ZAGŁĘBIE SOSNOWIEC - Pogoń Szczecin 03.04.18 20.30

Postprzez August 2018-08-07, 10:05 pm

Sempre sempre Gregor. I tyle w temacie. Bez odbioru.
Divina favente clementia Romanorum imperator semper Augustus
August
 
Posty: 14656
Dołączył(a): 2005-04-19, 4:48 pm

Re: ZAGŁĘBIE SOSNOWIEC - Pogoń Szczecin 03.04.18 20.30

Postprzez Blajpios 2018-08-09, 2:14 pm

Po namyśle odpowiadam w tym wątku, choć bardziej chyba by wypadało w wątku o Ekstraklasie - lub jeszcze bardziej: w tąku o przyszłości Zagłębia. Do wątku tego próbowałem przenieść dyskusję już poprzednio, dodając też kontekst nieporozumień wokół Ruchu i w ogóle śląskich zespołów i innych "przekręconych skutkiem PRL-u". To chyba do tego mojego wpisu parę wpisów wyżej w niniejszym wątku nawiązywał Kolega TadeuszWiśniowski, którego przy okazji przepraszam za nieco świadomie prowokacyjny mój wpis, który uczyniłem takim, gdyż pisałem z palmfonu i nie łatwo rozwinąć myśl a chodziło mi o to, by nie rozszerzyło się zamieszanie wokół tematów Pogoń Szczecin, Pogoń Lwów, Polonia Bytom itp. Odpowiedział też szybko Kol August, więc nie mogąc pisać szerzej samemu, summa summarum sprowokowałem w dobrym kierunkku. Podejmując zaś teraz wątek - bynajmniej nie chcę też odwoływać z zasłużonego urlopu Kol. Augusta, który dzielnie walczył o pewne zdrowe granice w problematyce relacji z obcymi klubami; raczej chodzi o to, by "przy okazji" dyskusji, która jakoś się skupiła na jednym aspekcie, który wyczerpał już dynamikę, choćby dlatego, że mecz z Pogonią to już historia: nie pozwolić "utopić" istotnych kwestii.
Ogólniej ujmując "podwątek" odnoszenia się do Pogoni i jej kibiców - można powiedzieć, jak to i Kol. August ujmował: chodzi o pytanie, jakie są granice w inwektywach, jakie miejsce nienawiści, lub stanów jej pobliskich - i w związku z tym, też chodzi o granice określeń nienawistnych. Trzeba więc wziąć pod uwagę, jeżeli faktycznie występuje jakiś nurt np. w Pogoni przesiedleńców przymusowych w powiązaniui z Ukraińcami - czy oni wszyscy faktycznie z Banderowcami się utożsamiali a nawet jeżeli znaczni - to czy do tego się odwołują obecnie? Nadto - jaką część nurtu kibicowskiego stanowili oni porównując z "żywiołem" polskim. Więcej jeszcze, jeżeli liczni byli ci Polacy, którzy ucierplieli np. w rzeziach Wołyńskich - to tym bardziej trzeba mieć wrażliwość, która weźmie pod uwagę ich odczucia. itd itp. Słusznie ktoś przypomniał, że historia tych relacji, więc i odniesień kibicowskich w tym względzie, jest skomplikowana - więc tym bardziej słuszny jest postulat Kol. Augusta, by chcąc "przywalić przeciwnikom", jednak ostrożnie do tego podchodzić i pilnować pewnych granic, gdzie już zaczyna się nienawiść. Pomocne tu też będzie - że chyba, o ile wiem, raczej w Pogoni narodowościowo, to jednoznacznie polskie są odniesienia (ale szczegółów nie znam - niemniej z powyższego można by wnioskować więc, że albo sympatie wyraźnie proukraińskich a jeszcze bardziej probanderowskich przesiedleńców były skierowane w Szczecinie do innych klubópw, albo po prostu probanderowskich było na tyle mało, że zostały wyciszone a de facto przesiedleńcy przymusowi odnajdujący się w Pogoni, szli w kierunku identyfikacji polskiej).
W każdym razie: myślę, że warto powyższe kwestie przemyśleć sobie szerzej, nie tylko w odniesieniu do Pogoni.
Jeszcze bardziej zaś warto - nie ulec pułapce wyciszenia powyższych przemyśleń ("bo mecz z Pogonią to już historia") - w odniesieniu do głównej kwestii. Owszem, łatwo to zrobić, udowadniając samym sobie, że "to był tylko jeden wątek, przy okazji meczu z Pogonią, wątek zresztą dyskusyjny - a w ogóle, to jest OK!".
Otóż - w ogóle nie jest OK! jeżeli główny zamysł dopingu polega na nienawistnych, negatywnych epitetach względem przeciwników i ich kibiców. Może nawet głównie z tej racji próbowałem dyskusję przenieść z niniejszego wątku do wątku o przyszłości Zagłębia, jakkolwiek i z racji dopiero co omówionych także.
Dla mnie - to jest też kwestia przyszłości Zagłębia: jego doping.
Czy mądrze będą rozwiązywane kwestie ocierające się o relacje tak skomplikowane, jak powyżej dotykaliśmy?
Czy i jakie granice będą dla epitetów, haseł nienawistnych wobec przeciwnika?
Czy nienawiść wobec innych polskich klubów a następnie nawet nie tylko polskich: uda się wykluczyć?
Przy czym - proszę mnie nie mylić z częstym polskim problemem "mowy nienawiści". Faktycznie w gorących polskich dyskusjach mamy tendencję: ostre sformułowania przeciwników uważać za mowę nienawiści, nawet niesłusznie - natomiast nie dostrzegamy, że faktycznie sami też do niej się posuwamy, gdy odnosimy się do przeciwnej strony (co najwyżej zauważymy, że "hm, może przesadziliśmy, ale to tylko adekwatna odpowiedź na nienawiść przeciwnika"). Chodzi mi "tu i teraz" po prostu o fakty: "czy doping w głównym jego nurcie chce Zagłębie opierać na nienawiści, wrogości, pogardzie"? Czy też uda się to wyrugować.
Co więcej - czy uda się pójść dalej jeszcze? Ba! Zresztą - właśnie pójście dalej najlepiej ułatwi odrzucenie koncentracji na nienawistnych okrzykach. Mianowicie: czy uda się wytworzyć trend, by główny nurt był po linii pozytywu, pokazywania wielkości Zagłębia, mobilizowania najlepszych czynników, wykazywania co najwyżej sportowej wyższości - w mniejszości zachowując hasła deprymujące przeciwników, wśród których nienawistne do nich pozostawałyby naprawdę jedynie marginesem?
Blajpios
 
Posty: 3073
Dołączył(a): 2004-07-08, 9:54 pm

Poprzednia strona

Powrót do Piłka nożna

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników