Facebook youtube rss Hokej Koszykówka
Nie masz konta? zarejestruj sie!    Przypomnij hasło
Inne artykuły
Bramkarze XXI wieku JP, 2020-04-13, 00:25

Na swoim profilu na Facebooku klub wybiera najlepszego bramkarza Zagłębia w XXI wieku. Z tej okazji przypominamy wszystkich golkiperów, którzy bronili bramki naszego klubu od 2001.
Bramkarze XXI wieku

(Na zdjęciu: Dawid Kudła ma najwięcej występów na bramce Zagłębia w XXI wieku)

Poniżej prezentujemy listę wszystkich 31 graczy, którzy bronili bramki Zagłębia od pierwszego meczu wiosny 2001 (wyjazd do Stalowej Woli) do rozegranego sześć tygodni temu spotkania z Puszczą Niepołomice. Celowo napisaliśmy "graczy", bo na bramce naszego klubu stało w tym czasie 30 bramkarzy i jeden... obrońca.

Bramkarze Zagłębia w XXI wieku (według liczby występów)
88 - Dawid Kudła
69 - Robert Stanek
68 - Adam Bensz
60 - Wojciech Fabisiak, Grzegorz Kurdziel
39 - Szymon Gąsiński
34 - Maciej Gostomski
31 - Ołeksij Szlakotin
27 - Marcin Bęben
25 - Mateusz Struski
24 - Jakub Szumski
23 - Matko Perdijić, Robert Piętka
17 - Marcin Suchański
16 - Mateusz Wieczorek
14 - Boris Peškovič
12 - Lukáš Hroššo
11 - Mateusz Matracki, Mateusz Prus
10 - Jakub Miszczuk
9 - Jewhen Kopył, Krystian Stępniowski
8 - Sławomir Rydel
7 - Adam Iwiński
4 - Jakub Wierzchowski
3 - Adrian Masarczyk
2 - Wojciech Skaba
1 - Rafał Brzeziański, Rafał Franke, Robert Kitowicz, Daniel Treściński*

Powyższe liczby uwzględniają wszystkie oficjalne mecze Zagłębia, a więc zarówno spotkania ligowe na trzech różnych szczeblach wraz z barażami o utrzymanie, jak również mecze w Pucharze Polski, Pucharze Ekstraklasy i Pucharze Ligi.

Najwięcej meczów w Ekstraklasie w XXI wieku rozegrał Dawid Kudła (24).

Najwięcej meczów na drugim poziomie rozgrywkowym w XXI wieku rozegrał Robert Stanek (57).

Najwięcej meczów na trzecim poziomie rozgrywkowym w XXI wieku rozegrał Grzegorz Kurdziel (39).

Najwięcej meczów w Pucharze Polski w XXI wieku rozegrał Adam Bensz (7).

Najwięcej meczów w Pucharze Ligi/Pucharze Ekstraklasy w XXI wieku rozegrał Jewhen Kopył (4).

Na wszystkich trzech poziomach rozgrywkowych w XXI wieku zagrali Adam Bensz (18, 6, 35), Szymon Gąsiński (9, 18, 9), Dawid Kudła (24, 33, 29) i Grzegorz Kurdziel (1, 16, 40).

Wymieniony jako ostatni w zestawieniu Daniel Treściński miał swoje, dosłownie, pięć minut w meczu 29. kolejki sezonu 2003/2004. Zagłębie już wtedy było pewne awansu do II ligi i trener Krzysztof Tochel dał od początku drugiej połowy szansę debiutu Rafałowi Brzeziańskiemu. Niestety, młody bramkarz nie dotrwał do końcowego gwizdka, bo w 86. minucie obejrzał czerwoną kartkę za interwencję poza polem karnym. Do bramki musiał więc wejść zawodnik z pola i padło na popularnego "Teresę", którego pierwszym kontaktem z piłką na bramce było... wyciągnięcie futbolówki z siatki.

Dla Rafała Brzeziańskiego debiutancki występ okazał się jedynym meczem w barwach Zagłębia. Podobnie było z Robertem Kitowiczem, który na bramce stanął tylko raz - w ostatnim meczu rundy jesiennej sezonu 2004/2005. Sosnowiczanie przegrali wówczas w Ostrowcu Świętokrzyskim 3:5 i nietrudno zauważyć, że żaden inny golkiper broniący barw naszego klubu w XXI wieku nie ma tak złej średniej bramek wpuszczanych na mecz.

Spośród wymienionych wyżej bramkarzy tylko Rafał Franke nie zagrał ani jednego meczu w lidze. Jego jedyny występ na bramce Zagłębia to spotkanie 1/16 finału Pucharu Polski z Promieniem Opalenica. Pierwszym bramkarzem sosnowiczan był wtedy Maciej Gostomski i Rafał Franke dostał szansę gry tylko w rozgrywkach pucharowych, a ponieważ Zagłębie odpadło z walki o PP już z pierwszym przeciwnikiem, to zawodnik ten nie miał już okazji reprezentować barw Zagłębie. Na otarcie łez pozostał Frankemu fakt, że w swoim jedynym meczu w naszym klubie miał zaszczyt pełnić obowiązki kapitana.

Maciej Gostomski jest jedynym bramkarzem Zagłębia, który w XXI wieku obronił dwa rzuty karne w jednym meczu. Miało to miejsce 13 maja 2009 w wyjazdowym starciu z Victorią Koronowo, gdy z 11 metrów nie potrafili pokonać go Robert Kawałek i Adam Kardasz.

Szymonowi Gąsińskiemu także udało się podczas jednego występu złapać dwa strzały z 11 metrów. Z tą jednak różnicą, że jedną "jedenastkę" obronił w trakcie regulaminowego czasu gry, a drugą w konkursie rzutów karnych, a wszystko to wydarzyło się 25 lipca 2015 podczas wyjazdowego meczu Pucharu Polski z Wisłą Puławy.

Wojciech Fabisiak wyszedł obronną ręką z dwóch pierwszych rzutów karnych, których przyszło mu bronić w Zagłębiu. Jesienią 2014 obronił on strzały Konrada Nowaka z Wisły Puławy i Arkadiusza Jędrycha ze Znicza Pruszków.

Najdłuższą serię bez straconej bramki zaliczył w XXI wieku Grzegorz Kurdziel, który wiosną 2003 nie wpuścił bramki przez 662 minuty. Siedem kolejnych spotkań na zero z tyłu sprawiło, że Grzegorz Kurdziel pobił klubowe rekordy. Wcześniej, jeszcze w XX wieku, po sześć meczów bez straconej bramki zaliczyli Aleksander Dziurowicz, Krzysztof Słabik i Marek Bęben. Doliczając dwa występy Adama Iwińskiego w rundzie jesiennej 2002, Zagłębie nie straciło wtedy bramki przez 781 minut.

Sławomir Rydel wiosną 2004 nie wpuścił bramki w swoich pierwszych pięciu ligowych meczach w Zagłębiu. Przez 500 minut nie był go w stanie pokonać żaden z graczy rywali. Rydel skapitulował dopiero w 50. minucie szóstego spotkania. Co ciekawe, był to jego ostatni występ w Zagłębiu. Doliczając także występy Grzegorza Kurdziela, sosnowiczanie wiosną 2004 mieli serię siedmiu meczów bez straconej bramki i łącznie przez 704 minuty golkiperzy Zagłębia byli niepokonani.

Wspomniani wyżej Sławomir Rydel i Grzegorz Kurdziel oprócz bronienia bramki Zagłębia, w XXI wieku byli także trenerami bramkarzy w naszym klubie, a Robert Stanek nie tylko był trenerem bramkarzy, ale również pełnił obowiązki pierwszego trenera Zagłębia, a później dyrektora sportowego.

Szymon Gąsiński reprezentował Zagłębie w największej liczbie sezonów (2005/2006, 2006/2007, 2007/2008, 2014/2015, 2015/2016). Przez pięć sezonów w kadrze Zagłębie był także Adam Bensz, ale w sezonie 2005/2006 nie rozegrał ani jednego spotkania.

Ośmiu bramkarzy po odejściu z Zagłębia wystąpiło w innych klubach Ekstraklasy. Tę grupę tworzą: Adam Bensz, Szymon Gąsiński, Maciej Gostomski, Jewhen Kopył, Dawid Kudła, Boris Peškovič, Ołeksij Szlakotin i Jakub Szumski. Ponadto w kadrach klubów Ekstraklasy po odejściu z Zagłębia znajdowali się Lukáš Hroššo, Jakub Miszczuk i Mateusz Prus, ale pełnili oni tylko rolę rezerwowych.

Po odejściu z Zagłębia w najwyższych klasach rozgrywkowych za granicą występowali: Jewhen Kopył (Azerbejdżan), Boris Peškovič (Portugalia, Rumunia, Słowacja), Mateusz Prus (Holandia), Ołeksij Szlakotin (Hongkong).

Jedynym bramkarzem, który po zakończeniu gry w Zagłębiu miał okazję świętować mistrzostwo Polski, był Maciej Gostomski, który przyczynił się do wygrania Ekstraklasy przez Lecha Poznań w sezonie 2014/2015. Z kolei Boris Peškovič grając w CFR Cluj zdobył mistrzostwo Rumunii w sezonie 2009/2010. Obaj ci bramkarze są zarazem jedynymi, którzy po odejściu z Sosnowca mieli okazję zagrać w fazie grupowej Ligi Europy.

Mistrzostwem Polski może pochwalić się także Grzegorz Kurdziel, ale już nie jako piłkarz, tylko jako trener bramkarzy. Dokonał tej sztuki w sezonie 2010/2011, gdy był członkiem sztabu szkoleniowego Wisły Kraków.

W Zagłębiu w XXI wieku występował także bramkarz. który po odejściu z Sosnowca został reprezentantem Polski i występował w narodowej kadrze na mistrzostwach świata. Nie była to jednak piłka nożna rozgrywana w 11-osobowych składach na trawiastej nawierzchni, lecz piłka plażowa, a golkiper, o którym mowa to Szymon Gąsiński.

Nawiązując do przywołanego w poprzednim akapicie Szymona Gąsińskiego, można jeszcze z lekkim przymrużeniem oka dodać, że jest on autorem najlepszej interwencji bramkarskiej w XXI wieku na połowie przeciwnika. Miało to miejsce wiosną 2007 podczas meczu z Odrą Opole. Na połowie Odry zrobiło się zamieszanie, obrońca rywali Łukasz Ganowicz odepchnął Jacka Berensztajna, a Szymon Gąsiński ruszył sprintem z własnego pola karnego i wypłacił plaskacza graczowi z Opola.

Na koniec lista 15 bramkarzy, którzy w XXI wieku byli zgłoszeni przez Zagłębie do rozgrywek, ale nigdy nie pojawili się na boisku: Kacper Chorążka, Adrian Czaplak, Artur Częstochowski, Mateusz Czyż, Damian Gieracz, Paweł Grzywa, Marcin Jaszczyk, Aleksander Kłosek, Patryk Kujawa, Dariusz Maciejowski, Artur Melon, Cezary Miszta, Tomasz Morawski, Dominik Piwowar, Marcin Wawrzyń.


  • Podziel się tą informacją:
Komentarze (0)

Zaloguj się aby dodać własny komentarz

Serwis 100% Zagłębie Sosnowiec nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy - są one niezależnymi opiniami czytelników Serwisu. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy zawierających: wulgaryzmy, treści rasistowskie, treści nie związane z tematem, linki, reklamy, obrażające innych czytelników i instytucje. Czytelnik ponosi odpowiedzialność za treść wypowiedzi i zobowiązuje się do nie wprowadzania do systemu wypowiedzi niezgodnych z Polskim Prawem i normami obyczajowymi.




Fotogalerie
Najnowsze galerie
Zobacz więcej
Wideo
Najnowsze filmy
Zobacz więcej
Bramki, asysty, kartki

I LIGA

BRAMKI:
7 - Kamil Biliński
2 - Ołeksij Bykow, Marek Fabry
1 - Kamil Bębenek, Sebastian Bonecki, Meik Karwot, Hubert Matynia, Adrian Troć, Joel Valencia, Marcel Ziemann, samobójcza (Patryk Procek, Podbeskidzie)

ASYSTY:
3 -
Kamil Biliński
2 - Juan Camara, Michał Janota, Adrian Troć
1 - Ołeksij Bykow, Marek Fabry, Dean Guezen,  Meik Karwot, Maksymilian Rozwandowicz, Dominik Sokół, Paweł Szostek, Nikodem Zielonka, Marcel Ziemann

ŻÓŁTE KARTKI:
8 - 
Sebastian Bonecki
7 - Dominik Jończy

6 - Ołeksij Bykow

4 - 
Vedran Dalić, Marek Fabry, Meik Karwot, Joel Valencia
3 -
Maksymiian Rozwandowicz, Michał Janota, Konrad Wrzesiński,
2 - Kamil Biliński, Patryk Caliński, Dean Guezen,  Mateusz Kos, William Remy, Dominik Sokół, Marcel Ziemann
1 - Juan Camara, Ołeksij Dowhyj,  Tymoteusz Klupś, Mateusz Machała, Hubert Matynia, Antonio Pavić,  Artem Polarus,   Artem Suchoćkyj, Paweł Szostek, Adrian Troć, Łukasz Uchnast, Nikodem Zielonka


CZERWONE KARTKI:
1 - Sebstian Bonecki, Marek Fabry, Marcel Ziemann


PUCHAR POLSKI

BRAMKI:
2 - Marek Fabry
1 - Kamil Bębenek, Dawid Ryndak

ASYSTY:
2 - Sebastian Bonecki
1 - Dawid Ryndak

ŻÓŁTE KARTKI:
1 - Kamil Bębenek, Sebastian Bonecki, Ołeksij Bykow, Marek Fabry, Mateusz Machała, Dawid Ryndak


IV LIGA - REZERWY

BRAMKI:
6 - Antoni Kulawiak
5 - Bartosz Paszczela
3 - Mikołaj Staniak
2 - Kamil Bębenek, Igor Dziedzic, Mateusz Machała, Bartosz Martosz, Hubert Matynia,
1 - Karol Adamiec, Marek Fabry, Tymoteusz Klupś, Kamil Lipka, Piotr Płuciennik, Paweł Szostek, Adrian Troć, Łukasz Uchnast, Kacper Wołowiec, Nikodem Zielonka, Marcel Ziemann, samobójcza (Tymoteusz Trzepizur, Unia Rędziny)

PUCHAR POLSKI - REZERWY

BRAMKI:
5 - Bartosz Paszczela
3 - Jan Janosz, Bartosz Martosz, Kacper Wołowiec
2 - Kamil Bębenek, Mateusz Mielczarek,
1 - Michał Barć, Szymon Celej, Igor Dziedzic, Antoni Kulawiak, Maksym Niemiec, samobójcza (Adrian Czaplak, Ostoja Żelisławice)

Marek Fabry
Rozkład jazdy kibica 2024-04-27, 20:00GKS Tychy - Zagłębie Sosnowiec 2024-05-06, 18:00Zagłębie Sosnowiec - Wisła Kraków 2024-05-12, 12:40Arka Gdynia - Zagłębie Sosnowiec 2024-05-18, 15:00Zagłębie Sosnowiec - Miedź Legnica 2024-05-26, 15:00Chrobry Głogów - Zagłębie Sosnowiec
© 1998 - 2024 100% Zagłębie Sosnowiec. All rights reserved. Serwis 100% Zagłębie Sosnowiec jest niezależnym serwisem informacyjnym o klubie piłkarskim Zagłębie Sosnowiec, prowadzonym przez kibiców Zagłębia. Herb Zagłębia oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych, są chronione prawem i zastrzeżone przez ich właścicieli. Redakcja | Mapa strony