Słaba Legia lepsza od Zagłębia JP, 2018-08-19, 17:27

Zagłębie przegrało w Warszawie z Legią 1:2. Gole dla gospodarzy strzelili Artur Jędrzejczyk (39') i Carlitos (77'). Dla sosnowiczan trafił w 54. minucie Konrad Wrzesiński.
Słaba Legia lepsza od Zagłębia

Piłkarze Zagłębia Sosnowiec wracają bez punktów z wyjazdu na stadion mistrza Polski. Po raz drugi już może się nie powtórzyć sosnowiczanom tak dogodna okazja do wywiezienia z Łazienkowskiej przynajmniej jednego punktu. Trafiliśmy na Legię w wielkim kryzysie, rozbitą po pucharowej kompromitacji i w chaosie po czwartej zmianie trenera w ciągu niespełna roku. Kibice Legii dali wyraz swojemu zdenerwowaniu fatalną grą piłkarzy na europejskich arenach i przez cały mecz mocno się oberwało zawodnikom. Także prezes i właściciel Legii Dariusz Mioduski nie mógł liczyć na taryfę ulgową.

Sosnowiczanie przystąpili do meczu z czterema zmianami w porównaniu do spotkania przed tygodniem w Poznaniu. Poza meczową karą znaleźli Się Vamara Sanogo, Nuno Malheiro i Żarko Udovicić, a na ławce rezerwowych usiadł Bartłomiej Babiarz. W ich miejsce zagrali Junior Torunarigha, Tymoteusz Puchacz (po raz pierwszy od meczu z Piastem Gliwice), Mello (debiut w wyjściowej jedenastce) oraz Sebastian Milewski (nie grał od spotkania w Lubinie).

W Poznaniu po 20 minutach Zagłębie przegrywało 0:2. W Warszawie Legia dopiero gdy dochodziła 20. minuta oddała pierwszy groźny strzał. Po uderzeniu Carlitosa piłka trafiła w poprzeczkę bramki gości. W 38. minucie dwa groźne strzały w jednej akcji obronił Dawid Kudła. Po strzale Michała Kucharczyka zza pola karnego nasz golkiper odbił piłkę przed siebie, a przy dobitce Carlitosa skierował futbolówkę nad bramkę.

Niestety, po dośrodkowaniu Domagoja Antolicia z rzutu rożnego piłkę głową do bramki skierował Artur Jędrzejczyk. Dla "Jędzy" był to drugi gol w drugim kolejnym ligowym spotkaniu. Po strzelonej bramce piłkarze Legii zaprezentowali kołyskę, bo strzelcowi gola w tym tygodniu urodziło się dziecko. Żyleta przyjęła jednak bramkę bez entuzjazmu. "Było strzelać w Luksemburgu" - ryknęli fanatycy siedzący na trybunie za bramką, a po chwili dodali "Nic się nie stało, Zagłębie, nic się nie stało".

Zagłębie na przerwę schodziło ze stratą jednej bramki i trener Dariusz Dudek szybko zareagował zmianami na niekorzystny wynik. Na drugą połowę nie wyszli już Tomasz Nowak i Mello. Zastąpili ich Alexandre Cristovao i debiutujący w naszej drużynie Szymon Pawłowski.

Wejście byłego reprezentanta Polski dało efekty już po dziewięciu minutach drugiej połowy. To właśnie Szymon Pawłowski napędził akcję Zagłębia, wykorzystał dużą bierność w grze defensywnej Michała Kucharczyka i obsłużył świetnym podaniem Konrada Wrzesińskiego, który w polu karnym przełożył sobie piłkę na lewą nogę i pokonał Arkadiusza Malarza. Po golu radowali się kibice Zagłębia rozsiani po całym stadionie Legii.

Trener Legii podobnie jak szkoleniowiec Zagłębia zareagował dwoma zmianami na niekorzystny obrót meczu. Z boiska zeszli Michał Kucharczyk i Jose Kante, a weszli Kasper Hamalainen i Dominik Nagy. Węgier w jednej ze swoich pierwszych akcji popisał się "padolino" w polu karnym i tylko pobłażliwości Bartosza Frankowskiego może zawdzięczać fakt, że nie obejrzał żółtej kartki.

Niestety, Zagłębiu nie udało się utrzymać korzystnego wyniku, bo za taki należy uznawać remis, do końcowego gwizdka. Podobnie jak przed trzema tygodniami w Lubinie, kluczowa okazała się 77. minuta spotkania. Wtedy to po podaniu Domagoja Antolicia Carlitos zgubił krycie Tymoteusza Puchacza i w sytuacji sam na sam strzelił prawą nogą w słupek, a po chwili lewą nogą dobił swój strzał i dał Legii zwycięstwo.

Zagłębiu brakowało już argumentów w ataku, a po zmianie Juniora Toruanrighi na Mateusza Cichockiego sosnowiczanie w końcówce grali trójką środkowych obrońców. W 84. minucie po akcji Tymoteusza Puchacza z piłką w polu karnym znalazł się Alexandre Cristovao, ale zabrakło dokładnego wykończenia.

Sosnowiczanie doznali czwartej porażki w pięciu rozegranych meczach. Po raz trzeci przegraliśmy 1:2 i po raz trzeci wcale nie musieliśmy uznawać wyższości rywala. Poza meczem w Poznaniu, gdzie Lech już do przerwy strzelił trzy bramki, w każdym z pozostałych meczów udało nam się albo objąć prowadzenie (z Piastem) albo doprowadzić do remisu (z Zagłębiem Lubin i Legią).

Mimo porażki piłkarze Zagłębia otrzymali sporo braw od fanów zasiadających na Żylecie. Dziś w Warszawie role się odwróciły. Wyszydzani piłkarze Legii nawet nie podeszli pod trybunę podziękować za doping, tylko szybko udali się do szatni. Za to piątki z kibicami poszli przybijać Zagłębiacy.

Legia Warszawa - Zagłębie Sosnowiec 2:1 (1:0)

1:0 Artur Jędrzejczyk 39'
1:1 Konrad Wrzesiński 54'
2:1 Carlitos 77'

Legia: 1. Arkadiusz Malarz - 55. Artur Jędrzejczyk (76' 9. Eduardo), 34. Iñaki Astiz, 4. Mateusz Wieteska, 5. Mateusz Hołownia - 53. Sebastian Szymański, 26. Cafú, 7. Domagoj Antolić, 18. Michał Kucharczyk (62' 21. Dominik Nagy) - 19. José Kanté (62' 22. Kasper Hämäläinen), 27. Carlitos.

Zagłębie: 1. Dawid Kudła - 17. Michael Heinloth, 4. Arkadiusz Jędrych, 25. Piotr Polczak, 99. Tymoteusz Puchacz - 77. Konrad Wrzesiński, 3. Adam Kokoszka, 21. Sebastian Milewski, 6. Tomasz Nowak (46' 42. Alexandre Cristóvão), 28. Mello (46' 8. Szymon Pawłowski) - 9. Junior Torunarigha (78' 16. Mateusz Cichocki).

żółte kartki: Wieteska, Antolić - Torunarigha, Milewski.

Sędziowie Bartosz Frankowski (Toruń) - Jakub Winkler (Toruń), Marek Arys (Szczecin).
Techniczny: Grzegorz Kawałko (Białystok)
VAR: Tomasz Musiał (Kraków), Marcin Boniek (Bydgoszcz)