Ciągle bez punktów JP, 2018-07-28, 20:07

W 2. kolejce Lotto Ekstraklasy Zagłębie Sosnowiec przegrało w Lubinie 1:2. Gole dla gospodarze strzelili Filip Starzyński (61' - karny) i Jakub Maresz (77'). Dla sosnowiczan trafił Konrad Wrzesiński (66')
Ciągle bez punktów

Po dwóch kolejkach nowego sezonu piłkarze Zagłębia pozostają bez punktów. W pierwszym meczu nasz zespół przegrał przed własną publicznością z Piastem Gliwice 1:2, a dziś takim samym wynikiem zakończyło się spotkanie w Lubinie, gdzie nasz zespół grał po raz szósty w historii i doznał szóstej porażki.

Trener Dariusz Dudek dokonał dwóch zmian przed spotkaniem w Lubinie. Na ławkę rezerwowych powędrowali Sebastian Milewski i Tymoteusz Puchacz, a w jedenastce zastąpili ich Bartłomiej Babiarz i Nuno Malheiro. Dla wypożyczonego z Lecha Poznań lewego obrońcy było to pierwszy w tym roku mecz, w którym nie znalazł się w składzie. Brak młodzieżowca w wyjściowym składzie oznaczał, że Zagłębie zagrało bez młodzieżowca w pierwszej jedenastce po raz pierwszy od 14 listopada 2007 i meczu z GKS-em Bełchatów. W kolejnych meczach Ekstraklasy pojawiał się w drużynie przynajmniej jeden gracz poniżej 21. roku życia, a przez następne 10 lat był taki wymóg regulaminowy.

Pierwsza połowa meczu w Lubinie stała na dość średnim poziomie. Oba zespoły oddały w niej zaledwie po jednym celnym strzale. W 8. minucie w podbramkowym zamieszaniu niezbyt czysto uderzał Alexandre Cristovao, a gospodarze aż do 44. minucie czekali na pierwszy celny strzał. Zza pola karnego przymierzył Bartłomiej Pawłowski, a obronił Dawid Kudła.

O wiele ciekawiej było w Lubinie po przerwie, gdy coraz większą część boiska pokrywał już cień i upał piłkarzom już się tak bardzo nie dawał we znaki. W 51. minucie Vamara Sanogo zagrał na lewą stronę pola karnego. Žarko Udovičić dopadł do piłki, ale strzelił obok bramki nad interweniującym Dominikiem Hładunem. Między 53. a 54. minutą gospodarze mieli dwie 100-procentowe sytuacje. Najpierw po zagraniu Łukasza Janoszki w sytuacji sam na sam znalazł się Bartłomiej Pawłowski i trafił w słupek, a po chwili dośrodkował Daniel Dziwniel i Łukasz Janoszka spudłował głową z około 7 metrów.

W 59. minucie po podaniu Damjana Bohara Patryk Tuszyński zbyt długo zwlekał z oddaniem strzału i wywalczył tylko rzut rożny, ale w konsekwencji ta akcja przyniosła lubinianom bramkę. Z narożnika boiska dośrodkował Bartłomiej Pawłowski, a piłkę w polu karnym ręką zagrał w Piotr Polczak. Nowy nabytek sosnowiczan w drugim kolejnym meczu sprokurował "jedenastkę" po zagraniu ręką, a Filip Starzyński w drugim kolejnym meczu pewnie wykorzystał rzut karny i dał swojej drużynie prowadzenie.

Dariusz Dudek na stratę gola zareagował dwoma zmianami. Po raz pierwszy w barwach Zagłębia zagrał Michael Heinloth, który wszedł w miejsce Alexandre Cristovao, ale zagrał na prawej obronie, a do przodu został przesunięty Konrad Wrzesiński. Drugim zmiennikiem został Sebastian Milewski, który zastąpił Dejana Vokicia.

Gospodarze cieszyli się z prowadzenie ledwie 5 minut. W 66. minucie po nieporozumieniu między Bartoszem Kopaczem i Lubomirem Guldanem piłkę przejął Tomasz Nowak i od razu zagrał do wbiegającego w pole karne Konrada Wrzesińskiego, a ten w sytuacji sam na sam z zimną krwią posłał futbolówkę nad interweniującym Dominikiem Hładunem. Dla naszego zawodnika był to nie tylko pierwszy gol w Lotto Ekstraklasie, ale także premierowe trafienie w barwach Zagłębia.

Lubinianie po stracie gola szybko ruszyli za ciosem i sprawdzili umiejętności Dawida Kudły strzałami z dystansu - najpierw Damjan Bohar, a tuż po nim Bartłomiej Pawłowski. Gol dający gospodarzom trzy punkty padł po akcji dwóch rezerwowych. Damjan Bohar przejął piłkę w środku boiska i między środkowymi obrońcami Zagłębia Sosnowiec zagrał do Jakuba Maresza. Czeski napastnik minął Dawida Kudłę i oddał strzał na bramkę, a piłka jeszcze przeszła pomiędzy nogami interweniującego Piotra Polczaka, który nie był w stanie zapobiec utracie gola.

W końcówce meczu obie drużyny miały jeszcze po jednej dobrej szansie na strzelenie bramki. W 89. Junior Torunarigha minimalnie spóźnił się w polu bramkowym do dośrodkowania z lewego skrzydła, a w ostatniej akcji meczu po podaniu Damjana Bohara w sytuacji sam na sam znalazł się Jakub Maresz, ale z około 7 metrów trafił w interweniującego Dawida Kudłę.

Już w piątek Zagłębie Sosnowiec podejmie na Stadionie Ludowym Pogoń Szczecin. Może wreszcie w tym meczu doczekamy się pierwszych punktów w Lotto Ekstraklasie. Ten sezon na razie zaczęliśmy tak jak poprzedni, gdy w pierwszych dwóch kolejkach doznaliśmy porażek z Olimpią Grudziądz i Górnikiem Łęczna.

Zagłębie Lubin - Zagłębie Sosnowiec 2:1 (0:0)

1:0 Filip Starzyński 61' (k)
1:1 Konrad Wrzesiński 66 '
2:1 Jakub Mareš 77'

Zagłębie Lubin: 30. Dominik Hładun - 44. Alan Czerwiński, 2. Bartosz Kopacz, 33. Ľubomír Guldan, 23. Daniel Dziwniel - 14. Łukasz Janoszka (58' 39. Damjan Bohar), 25. Adam Matuszczyk, 24. Jakub Tosik (88' 28. Mateusz Matras), 18. Filip Starzyński, 11. Bartłomiej Pawłowski - 89. Patryk Tuszyński (73' 26. Jakub Mareš).

Zagłębie Sosnowiec: 1. Dawid Kudła - 77. Konrad Wrzesiński (89' 9. Junior Torunarigha), 4. Arkadiusz Jędrych, 25. Piotr Polczak, 70. Nuno Malheiro - 42. Alexandre Cristóvão (62' 17. Michael Heinloth), 24. Bartłomiej Babiarz, 72. Dejan Vokič (62' 21. Sebastian Milewski), 6. Tomasz Nowak, 22. Žarko Udovičić - 27. Vamara Sanogo.

Żółte kartki: Kopacz, Czerwiński, Tosik - Vokič, Wrzesiński.

Sędziowie: Zbigniew Dobrynin (Łódź) - Dawid Golis (Skierniewice), Sebastian Mucha (Kraków)
Sędzia techniczny: Szymon Lizak (Poznań)
Sędziowie VAR: Paweł Raczkowski (Warszawa), Konrad Sapela (Łódź)

widzów: 5215.