Facebook youtube rss ZS na komórkę Hokej Koszykówka
Przed piątkowym wieczorem w Bielsku-Białej JP, 2017-10-25, 19:06

Podbudowane dwoma kolejnymi zwycięstwami na wlasnym boisku Zagłębie jedzie w piątek do Bielska-Białej po pierwsze wyjazdowe zwycięstwo w tym sezonie.
Przed piątkowym wieczorem w Bielsku-Białej

(Na zdjęciu: Rok temu na stadionie w Bielsku-Białej dominował Vamara Sanogo)

Ubiegłoroczny mecz Podbeskidzia z Zagłębiem bez wątpienia na długo pozostanie w pamięci wszystkich, którzy go obejrzeli, zarówno na trybunach Stadionu Miejskiego w Bielsku-Białej, jak i w Polsacie Sport. Emocji, zwrotów akcji i bramek było co niemiara. Gospodarze szybko objęli prowadzenie, ale jeszcze przed przerwą sosnowiczanie strzelili trzy gole i prowadzili 3:1.

Przez większą część drugiej połowy dominowało Podbeskidzie, co pozwoliło im odrobić straty i ponownie być na prowadzeniu. Ostatnie słowo należało jednak do Zagłębia. Vamara Sanogo i Martin Pribula sprawili, że nasza drużyna wygrała w Bielsku-Białej 5:4. Był to ostatni mecz Zagłębia pod wodzą Jacka Magiery, który wrócił do Legii Warszawa, zastąpił Besnika Hasiego i na koniec sezonu cieszył się z mistrzostwa Polski.

W rundzie rewanżowej, w meczu rozgrywanym w Wielką Sobotę już nie było tak ciekawie. Kibice nie obejrzeli ani jednej bramki, a najwięcej emocji było już w doliczonym czasie gry. Marcin Sierczyński sfaulował w polu karnym Mariusza Magierę. Sędzia podyktował "jedenastkę", a Wojciech Fabisiak obronił strzał Michała Janoty. Dziś w zespole z Bielska-Białej nie ma już gracza, który zmarnował rzut karny (przeniósł się do Stali Mielec), jest za to bramkarz, który wiosną pozbawił bielszczan dwóch punktów, a także defensor, który sprokurował karnego.

Oprócz "Siary" i Fabisiaka, w kadrze Podbeskidzia Bielsko-Biała znajdziemy jeszcze dwóch piłkarzy z sosnowiecką przeszłością. Razem z wymienioną wcześniej dwójką w letnim okienku transferowym z Zagłębia do bielskiego klubu przeszedł Kamil Wiktorski, a z Wigier Suwałki do składu bielszczan dołączył grający w Sosnowcu jesienią 2014 Miłosz Kozak.

W drugą stronę niż trójka Fabisiak-Sierczyński-Wiktorski podążył za to Szymon Lewicki. W zeszłym sezonie był on wypożyczony z Arki Gdynia do Podbeskidzia Bielsko-Biała i w 24 meczach zdobył 9 bramek, co sprawiło, że był najlepszym strzelcem swojego zespołu. W Zagłębiu "Lewy" zdobył już 8 bramek. Trafiał do siatki w trzech ostatnich meczach i będzie starał się przedłużyć tę serię na dobrze znanym sobie stadionie.

Do piątkowego meczu podopieczni Dariusza Dudka przystąpią po dwóch kolejnych zwycięstwach i serii czterech meczów bez porażki. Odmienne nastroje panują za to w Podbeskidziu Bielsko-Biała. "Górale" nie wygrali żadnego z trzech ostatnich spotkań. Wspólnym mianownikem wszystkich tych trzech meczów jest to, że Podbeskidzie pierwsze strzelało bramkę, a punkty traciło w końcówkach meczów. Z GKS-em Katowice prowadziło od 24. minuty, a bramkę na 1:2 straciło w doliczonym czasie drugiej połowy. Z Rakowem Częstochowa bielszczanie objęli prowadzenie w 8. minucie, a wyrównującego gola stracili w 79. minucie. Jeszcze szybciej, bo już w 3. minucie Podbeskidzie strzeliło gola w spotkaniu z Odrą Opole, ale musiało się zadowolić tylko jednym punktem, tracąc bramkę na 2:2 w 86. minucie.

W 14 meczach Podbeskidzie zgromadziło 19 punktów i do piątkowego meczu przystępuje jako siódma drużyna Nice I ligi. Na swoim obiekcie bielszczanie w tym sezonie odnieśli cztery zwycięstwa (1:0 z Ruchem Chorzów, 3:0 z Olimpią Grudziądz, 2:0 z Pogonią Siedlce i 2:1 z Puszczą Niepołomice) i doznali dwóch porażek (0:2 z Bytovią Bytów i 1:2 z GKS-em Katowice). Najlepszym strzelcem jest wypożyczony z Lecha Poznań młodzieżowiec Paweł Tomczyk, który ma w swoim dorobku pięć trafień.

Trener Podbeskidzia Bielsko-Biała Adam Nocoń po raz czwarty poprowadzi swój zespół w meczu przeciwko Zagłębiu. Wygrał tylko raz - jesienią 2010 na Stadionie Ludowym prowadzony przez Noconia GKS Tychy wygrał 3:1 (tymczasowym szkoleniowcem sosnowiczan, po zwolnieniu Marka Chojnackiego, a przed zatrudnieniem Leszka Ojrzyńskiego był wówczas Tomasz Łuczywek). W sezonie 2014/2015 Zagłębie dwa razy pokonało prowadzonego przez Noconia Nadwiślana Góra - jesienią na wyjeździe 3:1 (trenerem naszego klubu był Mirosław Smyła) i wiosną u siebie 3:2 (pod kierunkiem duetu Robert Stanek i Artur Derbin).

Warto dodać, że jednym z asystentów Adama Noconia jest były piłkarz Zagłębia, 38-letni Adrian Pajączkowski. Popularny "Pająk" przyszedł do Sosnowca w 2008 z Podbeskidzia Bielsko-Biała i spędził w naszym klubie 3,5 roku. W tym czasie rozegrał 112 meczów i zdobył 8 goli. Przed dwoma laty zakończył karierę piłkarską i zajął się trenerką.

Zagłębie Sosnowiec jest drugą najgorzej punktującą na wyjazdach drużyną w Nice I lidze. Z sześciu wyjazdów nasz zespół przywiózł zaledwie trzy punkty (gorszy jest tylko Stomil Olsztyn). Sosnowiczanie pozostają bez wygranej w siedmiu kolejnych ligowych meczach w roli gości. Po raz ostatni wracaliśmy do Sosnowca z kompletem punktów 17 maja po wygranej 3:0 w Suwałkach. Jeśli Zagłębie przerwie tę czarną serię i wygra w Bielsku-Białej, to po raz pierwszy od ponad roku odniesie trzy zwycięstwa z rzędu. Na przełomie sierpnia i września 2016, jeszcze za kadencji Jacka Magiery, Zagłębie triumfowało w aż czterech kolejnych spotkaniach - 2:1 z Górnikiem Zabrze, 4:1 ze Zniczem Pruszków, 4:0 z MKS-em Kluczbork i 5:4 z Podbeskidziem Bielsko-Biała.

W sezonie 2016/2017 po obu meczach z Podbeskidziem Bielsko-Biała Zagłębie prowadziło w tabeli Nice I ligi (jesienią już pojechaliśmy na południe jako lider). Pewne jest, że tym razem nie powrócimy z Bielska-Białej jako lider tabeli, ale w przypadku wygranej na pewno przeskoczymy bielszczan i możemy awansować maksymalnie na piątą pozycję.

Na murawie Stadionu Miejskiego w Bielsku-Białej na pewno nie obejrzymy Wojciecha Łuczaka, który pauzuje za cztery żółte kartki. Do dyspozycji szkoleniowca będzie natomiast Sebastian Milewski, który niedzielny mecz ze Stomilem Olsztyn oglądał z trybun z powodu żółtych kartek.

Piątkowy mecz będzie dziewiątym starciem Zagłębia i Podbeskidzia. Wszystkie odbyły się na drugim szczeblu rozgrywkowym (w dawnej II lidze oraz nowej I lidze). Zarówno sosnowiczanie, jak i bielszczanie odnieśli po trzy zwycięstwa, a w dwóch meczach padły bezbramkowe remisy. Bramkowy bilans jest korzystny dla Zagłębia - 15:14.

Aż dziewięć z piętnastu bramek dla Zagłębia w meczach z Podbeskidziem zdobyli obcokrajowcy - cztery Bośniak Hadis Zubanović, dwie Francuz Vamara Sanogo, po jednej Bośniak Dženan Hošić, Serb Žarko Udovičić i Słowak Martin Pribula.