Bytów wreszcie zdobyty! JP, 2017-05-06, 19:54

Zagłębie Sosnowiec odniosło pierwsze w historii zwycięstwo ww Bytowie. Nasz zespół wygrał po bramce strzelonej w 18. minucie przez Martina Pribulę i utrzymał drugie miejsce w tabeli.
Bytów wreszcie zdobyty!

W trzech drugoligowych sezonach Zagłębie Sosnowiec remisowało w Bytowie i w końcowej tabeli znajdowało się niżej od Bytovii. W ubiegłym roku, już w walce o pierwszoligowe punkty, sosnowiczanie doznali sromotnej porażki na Kaszubach, która kosztowało pracę trenera Artura Derbina. Dzisiaj, w piątym podejściu, Zagłębie wreszcie okazało się w Bytowie lepsze od gospodarzy i odniosło zwycięstwo niezwykle cenne w walce o awans do Lotto Ekstraklasy, a dla gospodarzy był to dwunasty z rzędu mecz bez zwycięstwo i widmo spadku do II ligi jest coraz bliższe.

Sosnowiczanie wygrali po raz drugi z rzędu i znowu uczynili to za sprawą Martina Pribuli. Słowak dosyć długo się zaciął i nie mógł trafić do bramki rywali. Odblokował się tydzień temu w starciu z Wisłą Puławy, gdy zdobył dwa gole, a dziś zaliczył kolejny mecz z bramką, dzięki której nasz zespół wraca do domu z kompletem punktów.

Bardzo wiele do życzenia pozostawiał stan murawy na obiekcie w Bytowie. Na obu polach karnych było mnóstwo łysin i miejsca te bardziej pasowały do beach soccera niż do poważnego pierwszoligowego futbolu. Bytowskie kartoflisko na pewno nie sprzyjało konstruowaniu koronkowych akcji i w spotkaniu w Bytowie więcej było walki niż finezji. Na szczęście Zagłębiu udało się w miarę szybko zdobyć bramkę i potem można było grać trochę spokojniej.

Gol na wagę wygranej został strzelony w 18. minucie po serii trzech rzutów rożnych. Po dośrodkowaniu Wojciecha Łuczaka Michał Fidziukiewicz przegrał powietrzną walkę o piłkę z rywalem, ale we właściwym miejscu znalazł się słowacki lewoskrzydłowy, który umieścił piłkę w siatce i zdobył swoją dziewiątą bramkę w tym sezonie.

Osiem minut później sosnowiczanie mieli wyborną okazję na podwyższenie wyniku. Michał Fidziukiewicz dostał świetną prostopadłą piłkę z własnej połowy. Ruszył w stronę pola karnego Bytovii, zwiódł Frana Gonzaleza i stanął oko w oko z Gerardem Bieszczadem. Niestety, kapitan Zagłębia przegrał ten pojedynk, strzelając w nogę golkipera Bytovii.

Z dwóch bramkarzy grających w Bytowie bardziej dla swojej drużyny zasłużył się jednak Wojciech Fabisiak. Dzięki swojemu golkiperowi sosnowiczanie mogli zejść na przerwę przy prowadzeniu. Nasz golkiper po raz pierwszy świetnie spisał się w 35. minucie, gdy przysnęła nasza defensywa i z około 16 metrów strzelał były gracz Zagłębia Jakub Wilk. Lewy pomocnik Bytovii mógł strzelić gola swojej byłej drużynie także w 44. minucie. Piłkę po strzale głową zatrzymał przed linią bramkową Wojciech Fabisiak, który jeszcze w doliczonym czasie gry odbił na słupek piłkę uderzoną z rzutu wolnego przez Frana Gonzaleza.

Po przerwie Bytovia dążyła do zdobycia gola, ale dobrze zorganizowane Zagłębie już nie pozwoliło jej na takie sytuacje, jakie miała w końcówce pierwszej części spotkania. Trener miejscowych miał za to pretensje do arbitra o dwa zdarzenia. W 69. minucie przy dośrodkowaniu Jakuba Wilka bliskie spotkanie z piaskiem w polu karnym Zagłębia zaliczył Fran Gonzalez. Sędzia nie dopatrzył się w tej akcji faulu, za to uznał, że faul miał miejsce 4 minuty później. Wtedy futbolówka za sprawą strzału głową Janusza Surdykowskiego wpadła do sosnowieckiej bramki, ale faulowany był golkiper Zagłębia.

W ostatniej fazie meczu, gdy Bytovia jeszcze bardziej się otworzyła, sosnowiczanie mogli dwa razy podwyższyć wynik. W 89. minucie akcję lewą stroną zmarnował Wojciech Łuczak, a już w doliczonym czasie gry po podaniu Łuczaka w krótki róg strzelał Michał Fidziukiewicz, ale górą był Gerard Bieszczad.

Mecz w Bytowie był pierwszym z serii trzech kolejnych wyjazdów. Plan, który zakłada zdobycie w tych meczach dziewięciu punktów, został na razie zrealizowany w 33 %. W najbliższy piątek trzeba wygrać w Legnicy. Zwycięstwo z Miedzią nie tylko przybliży nas do awansu, ale także pozwoli wyeliminować jednego z rywali w walce o Lotto Ekstraklasę.

Bytovia Bytów - Zagłębie Sosnowiec Bytovia Bytów - Zagłębie Sosnowiec Bytovia Bytów - Zagłębie Sosnowiec