Katowice pod Sosnowcem JP, 2017-03-17, 22:44

Zagłębie odkupiło winy po blamażu w Nowym Sączu i wygrało z GKS-em Katowice 1:0. Ponownie katem katowiczan okazał się Michał Fidziukiewicz, który w 47. minucie strzelił gola na wagę trzech punktów.

Katowice pod Sosnowcem

Ubiegłotygodniowa porażka w Nowym Sączu miała dosyć spore konsekwencje, jeśli chodzi o skład Zagłębia na mecz z GKS-em Katowice. Trener Dariusz Banasik dokonał w wyjściowym składzie aż siedmiu zmian. Na bramce za nieobecnego z powodu kontuzji Jakuba Szumskiego zagrał Wojciech Fabisiak. W obronie uchował się tylko Žarko Udovičić. Za Marcina Sierczyńskiego na prawej stronie bloku defensywnego zagrał Konrad Budek, a w środku zamiast duetu Kamil Wiktorski-Łukasz Bogusławski wystąpiła para, która najczęściej grała jesienią, czyli Arkadiusz Najemski i Krzysztof Markowski.

Dwóch zmian dokonano w środkowej linii. Na ławkę powędrowali Sebastian Dudek i Martin Pribula, a w ich miejsce zagrali Sebastian Milewski i Konrad Michalak. W ataku nie było Wojciecha Łuczaka, tylko człowiek, który w poprzednim sezonie na Stadionie Ludowym pogrążył Gieksę - Michał Fidziukiewicz. Warto zwrócić uwagę na fakt, że szkoleniowiec desygnował do podstawowej jedenastki aż czterech młodzieżowców.

Pierwsza połowa spotkania wyglądała w wykonaniu Zagłębia bardzo źle. Goście zdecydowanie dominowali, a w naszej drużynie mnożyły się proste błędy, które na szczęście nie miały efektu bramkowego. Obok bramki w 8. minucie główkował Mikołaj Lebedyński po dośrodkowaniu Adriana Frańczaka. Ten sam napastnik w 15. minucie mierzył prawą nogą w długi róg sosnowieckiej bramki, ale minimalnie chybił.

Cztery minuty później wypożyczony z Lecha Poznań Kamil Jóźwiak wszedł w pole karne Zagłębia jak w masło, ale przegrał pojedynek z Wojciechem Fabisiakiem. W 40. minucie golkiper Zagłębia popełnił za to fatalny błąd i w polu karny podał piłkę do Tomasza Foszmańczyka. Szczęście w nieszczęściu, że z interwencją zdążył Sebastian Milewski. Debiutujący w pierwszym składzie Zagłębia defensywny pomocnik nie spisywał się zbyt dobrze i został zdjęty przed drugą połową, ale akurat za to zagranie należą mu się brawa.

Przewagę katowiczan w pierwszej połowie oddają liczby. Goście oddali aż 12 strzałów w tym 5 celnych i egzekwowali aż 8 rzutów rożnych, podczas gdy Zagłębie ani jednego. Kibice, widząc indolencję sosnowieckich piłkarzy, już podczas trwania pierwszej połowy dawali głośno wyraz swojemu niezadowoleniu, a schodzących do szatni zawodników żegnały gwizdy.

Nie wiemy, jakie "mocne słowa" padły w przerwie w szatni Zagłębia, ale one podziałały. Zagłębie już niespełna dwie minuty po wznowieniu gry objęło prowadzenie. Na lewym skrzydle Konrad Michalak ograł Adriana Frańczaka i z końcowej linii boiska odegrał piłkę do Michała Fidziukiewicza, który strzelił lewą nogą. Po drodze piłka odbiła się jeszcze od Tomasza Wisio, co nie pozwoliło Mateuszowi Abramowiczowi na interwencję.

Najskuteczniejszy zawodnik Zagłębia w ubiegłym sezonie po kontuzji i długotrwałej rehabilitacji dopiero dziś po raz pierwszy znalazł się w wyjściowym składzie i zaznaczył swój występ bramką dającą wygraną w niezwykle prestiżowym starciu. Była to jego trzynasta bramka w I lidze. Trzynastka okazała się za to pechowa dla trenera katowiczan Jerzego Brzęczka, który właśnie po raz trzynasty w swojej trenerskiej karierze mierzył się z Zagłębiem.

Po straconej bramce z zespołu gości wyraźnie uszło powietrze. Była to drużyna zupełnie inna niż w pierwszej połowie. W drugich 45 minutach rywale nie oddali już ani jednego celnego strzału, a Zagłębie grające po przerwie ze sprzyjającym wiatrem łapało wiatr w żagle.

Wywalczenie kompletu punktów nie tylko sprawiło, że w aktualnej tabeli Nice I ligi Zagłębie znalazło się nad GKS-em, ale - co na koniec sezonu może okazać się ważniejsze - nasz zespół ma dodatni bilans meczów zarówno z katowiczanami, jak i z prowadzącą obecnie w rozgrywkach Chojniczanką Chojnice.

Za tydzień mamy przerwę w rozgrywkach z powodu powołania czterech graczy Zagłębia do młodzieżowych reprezentacji Polski. Zamiast przełożonego na 12 kwietnia meczu z Górnikiem Zabrze, podopieczni Dariusza Banasika zagrają sparing z Legią Warszawa.

Zagłębie Sosnowiec - GKS Katowice Zagłębie Sosnowiec - GKS Katowice Zagłębie Sosnowiec - GKS Katowice