Zagłębie opuszcza fotel lidera JP, 2016-11-05, 19:35

Po niedzielnej porażce w Mielcu Zagłębie zagrało drugi kolejny fatalny mecz i przegrało z Chrobrym Głogów 0:2. Ten wynik oznacza spadek na trzecie miejsce w tabeli.
Zagłębie opuszcza fotel lidera

Od ósmej kolejki i zwycięstwa 4:0 nad MKS-em Kluczbork Zagłębie było liderem I ligi. Sosnowiczanie przebywali na fotelu lidera przez osiem kolejek. Przetrwali na nim zamieszanie po odejściu Jacka Magiery do Legii Warszawa, przejęciu obowiązków przez Tomasza Łuczywka na licencji Jarosława Araszkiewicza i zatrudnieniu na stałe Piotra Mandrysza. Porażka z Chrobrym Głogów oznacza, że nowym liderem rozgrywek został GKS Katowice, a Zagłębie spadło na trzecie miejsce, bo zostało jeszcze wyprzedzone przez Chojniczankę Chojnice, która pokonała Wigry Suwałki 3:2.

Zagłębie do meczu z drużyną z Głogowa przystępowało jako najbardziej bramkostrzelna ekipa w lidze, natomiast Chrobry dysponował najgorszą defensywą. W tej kwestii nic się po tym meczu nie zmieniło - sosnowiczanie nadal nie mają sobie równych w I lidze, jeśli chodzi o zdobyte bramki, a żaden zespół nie stracił więcej bramek od klubu z Głogowa.

Niestety, bramkowy dorobek sosnowiczan nie został dziś poprawiony. Zagłębie po raz pierwszy w tym sezonie przegrało dwa mecze z rzędu i po raz pierwszy w dwóch kolejnych meczach sosnowiczanie nie strzelili bramki. Bramkowa posucha Zagłębia trwa już 221 minut (po golu Dawida Ryndaka w 49. minucie meczu z Wigrami Suwałki sosnowiczanie przegrali po 0:2 ze Stalą Mielec i Chrobrym Głogów).

Po porażce w Mielcu Piotr Mandrysz dokonał dwóch zmian w składzie Zagłębia - obu na skrzydłach. Dawida Ryndaka i Roberta Bartczaka zastąpili Jakub Wilk i Martin Pribula. I znowu boczni pomocnicy Zagłębia byli pierwszymi graczami, który w drugiej połowie zmienił szkoleniowiec Zagłębia.

Pierwsza połowa nie mogła porwać widzów zgromadzonych na trybunach Stadionu Ludowego. Oba zespoły oddały w niej łącznie 10 strzałów, z czego zaledwie 4 były celne. Najgroźniejszy w tej części gry był jednak strzał niecelny. W 42. minucie zza pola karnego w słupek trafił Mateusz Machaj, a próbujący dobijać piłkę Dominik Kościelniak minimalnie spudłował. Kościelniak zaliczyłby asystę, gdyby w 29. minucie Paweł Wojciechowski lepiej wykończył akcję po jego podaniu. Dobrze przy strzale głogowianina interweniował Jakub Szumski.

Najgroźniejszą akcję sosnowiczanie przeprowadzili w 12. minucie. Martin Pribula zagrał w pole karne do Žarko Udovičicia. Serb uciekł obrońcy Chrobrego i przymierzył lewą nogą w krótki róg, a Karol Szymański wybił piłkę na róg. W drugiej części meczu Zagłębie oddało zaledwie jeden celny strzał na bramkę rywali. W 71. minucie po prostopadłym podaniu Tomasza Nowaka prawą nogą uderzał Martin Pribula. Piłkę bez większych kłopotów złapał Karol Szymański.

Im bliżej było końca meczu, tym goście poczynali sobie odważniej, co przyniosło im dwie bramki i w konsekwencji jak najbardziej zasłużone zwycięstwo. W 75. na boisku pojawił się Konrad Kaczmarek, dla którego był to pierwszy w tym sezonie występ w Chrobrym. Niespełna trzy minuty po wejściu na boisko zawodnik Chrobrego mógł cieszyć się z gola. Z prawej strony boiska dośrodkował Mateusz Machaj, a Kaczmarek wyskoczył w polu karnym wyżej od Arkadiusza Najemskiego i umieścił piłkę w bramce.

W 85. minucie drużyna z Głogowa podwyższyła na 2:0. Po podaniu Pawła Wojciechowskiego pięknym strzałem z około 20 metrów popisał się Mateusz Machaj. Piłka wpadła pod poprzeczkę, a Jakub Szumski był bez szans. Golkiper uratował nas od wyższej porażki w końcowych fragmentach meczu. Defensywa Zagłębia już wtedy w ogóle nie istniała. Rywale przeprowadzili dwie kontry, po których mieli sytuacje sam na sam, ale na szczęście górą w nich był Jakub Szumski.

Tydzień temu po dziewięciu meczach bez zwycięstwa po raz pierwszy w swojej trenerskiej karierze z Zagłębiem wygrał Zbigniew Smółka. Dziś pierwszy raz z drużyną Piotra Mandrysza wygrał Ireneusz Mamrot. Cztery poprzednie starcia tych dwóch szkoleniowców kończyły się zwycięstwami do zera zespołów obecnego trenera Zagłębia.

Teraz drużynę Zagłębia czeka dwutygodniowa przerwa, po której w ciągu ośmiu dni nasz zespół rozegra trzy spotkania.