Szaleństwo w Bielsku-Białej JP, 2016-09-16, 19:57

Zagłębie wygrało z Podbeskidziem 5:4, choć zaczęło od 0:1, a potem pozwoliło gospodarzom z wyniku 1:3 wyjść na prowadzenie 4:3. Bohaterem Zagłębia był Vamara Sanogo, który strzelił dwa razy i miał asystę.
Szaleństwo w Bielsku-Białej

Takiego meczu z udziałem Zagłębia Sosnowiec, jaki rozegrano dziś w Bielsku-Białej, dawno nie widzieliśmy. Sosnowiczanie gonili, uciekali, dali się dogonić, by wreszcie na końcu zadać gospodarzom dwa decydujące ciosy i odnieść czwarte kolejne zwycięstwo w rozgrywkach I ligi.

Jacek Magiera dokonał dwóch zmian w porównaniu do meczu z MKS-em Kluczbork. Na prawej obronie miejsce pauzującego za żółte kartki Marcina Sierczyńskiego zajął Konrad Budek, a na prawej pomocy za Dawida Ryndak w wyjściowym składzie wyszedł Robert Bartczak, który tydzień temu strzelił bramkę i zaliczył dwie asysty w niespełna 40 minut gry.

Gorzej nie dało się zacząć meczu. Zagłębie już po 72 sekundach przegrywało 0:1. Piłkę stracił Sebastian Dudek. Daniel Feruga zagrał na lewą stronę do Łukasza Sierpiny, który wyłożył piłkę Pawłowi Tarnowskiemu, a ten z bliska wpakował ją do siatki.

Osiem minut później powinno być 2:0 dla gospodarzy. Katastrofalnie zagrał Krzysztof Markowski, który podał do Daniela Ferugi, a ten wpadł w pole karne i w sytuacji sam na sam strzelił w słupek. W 14. minucie w niepotrzebny drybling z boku pola karnego wdał się stoper Podbeskidzia Martin Baran. Piłkę odebrał mu Sebastian Dudek, który strzałem w długi róg doprowadził do wyrównania i zrehabilitował się za pomyłkę z początku meczu.

Pierwszy błysk talentu Vamary Sanogo ujrzeliśmy na stadionie w Bielsku-Białej w 26. minucie. Po prostopadłym podaniu Francuza Žarko Udovičić z 10 metrów posłał piłkę po ziemi obok interweniującego Mateusza Lisa. Tuż przed przerwą młody napastnik sosnowiczan błysnął po raz kolejny. Odebrał piłkę Adamowi Dei, zagrał do Martina Pribuli. Słowak odegrał piłkę w pole karne, a Vamara Sanogo huknął lewą nogą. Piłka przeszła przez ręce niezbyt dobrze interweniującego Mateusza Lisa i Zagłębie do przerwy prowadziło 3:1.

Jeśli ktoś myślał, że emocje się skończyły i po przerwie sosnowiczanie spokojnie utrzymają korzystny wynik, to srogo się pomylił. Bielszczanie zabrali się do odrabiania strat i znowu pomocną dłoń podał im Sebastian Dudek, który w 53. minucie zgubił piłkę na 18. metrze. Damian Chmiel podał do Daniela Ferugi, a ten strzałem z 14 metrów pokonał Jakuba Szumskiego.

Trener Dariusz Dźwigała postanowił zagrać va banque i zdjął za boiska lewego obrońcę Mariusza Magierę, za którego na murawie pojawił się drugi napastnik Robert Demjan. Na efekty naporu bielszczan nie trzeba było długo czekać. W 65. minucie z ponad 20 metrów lewą nogą strzelił Łukasz Sierpina. Po drodze futbolówka odbiła się od nogi Krzysztofa Markowskiego i zaskoczyła bramkarza sosnowiczan.

W 76. minucie trybuny na stadionie Podbeskidzia oszalały. Po asyście Szymona Lewickiego płaskim strzałem z linii pola karnego prowadzenie miejscowemu zespołowi dał Robert Demjan. Akcję można nazwać mianem królewskiej - podawał były król strzelców I ligi, a do siatki trafił były król strzelców Ekstraklasy.

Nie ukrywamy, w tej sytuacji, po odrobieniu przez gospodarzy dwóch goli straty i objęciu prowadzenia, mieliśmy już przygotowany tytuł artykułu "Liderzy jak frajerzy", bo nie da się określić inaczej niż frajerstwem tego, co Zagłębie zrobiło w ciągu pierwszych 30 minut drugiej połowy.

Na całe szczęście liderzy zagrali jak na liderów przystało. Ostatni okres spotkania należał do podopiecznych Jacka Magiery. W 80. minucie w pole karne Podbeskidzie zagrał Tomasz Nowak. Vamara Sanogo ośmieszył Jozefa Piačka, ubiegł Marka Sokołowskiego i posłał piłkę do bramki obok próbującego interweniować Mateusza Lisa.

Żadna z drużyn nie chciała tego szalonego meczu zremisować. Kluczowa dla losów spotkania okazała się 86. minuta. Po dośrodkowaniu Łukasza Sierpiny głową strzelał Szymon Lewicki i kapitalną paradą popisał się Jakub Szumski. Akcja zaraz przeniosła się pod drugą bramką. Piłkę w pole karne wstrzelił Tomasz Nowak. Pechowo interweniował Jozefa Piaček, który odbił piłkę nogą w kierunku Martina Pribuli, a Słowak skorzystał z prezentu i posłał futbolówkę prawą nogą przy słupku.

Sosnowiczanie dziś pokazali, że są niesamowicie mocni. Dwa razy musieli odrabiać straty i dwukrotnie im się to udało. Takie mecze będzie wspominać się długimi latami. Na pewno minusem jest fakt, że w ciągu 90 minut spotkania w Bielsku-Białej nasza drużyna straciła tyle samo bramek, ile łącznie w poprzednich ośmiu meczach, ale jeśli potrafimy strzelać więcej goli niż rywale, to nie mamy prawa być źli na naszych graczy.

Zagłębie wygrało po raz czwarty z rzędu, a od jedenastu meczów jest niepokonane w I lidze. Sosnowiczanie drugi raz z rzędu strzelili co najmniej cztery bramki, a pięć goli nasz zespół strzelił po raz pierwszy od 8 maja 2013 i wygranego 5:0 meczu z Górnikiem Wałbrzych (na wyjeździe poprzednio zdobyliśmy pięć bramek 22 marca 2003 w spotkaniu z Promieniem Żary). Po raz drugi w historii pokonaliśmy pięciokrotnie bramkarza Podbeskidzia - poprzednio 23 września 2006 na Stadionie Ludowym.