Zagłębie lepsze od Górnika JP, 2016-08-27, 19:24

Zagłębie wygrało z Górnikiem Zabrze 2:1. Goście prowadzili od 69. minuty po golu Igora Angulo. Wyrównał Arkadiusz Najemski (75'), a zwycięską bramkę z karnego strzelił Sebastian Dudek (81').
Zagłębie lepsze od Górnika

Sosnowiczanie zdobyli komplet punktów w meczu ze spadkowiczem z Ekstraklasy. Było to zarazem trzecie kolejne zwycięstwo naszej drużyny nad rywalem z Zabrza. Dwa poprzednie odniesione zostały w meczach 1/16 finału Pucharu Polski w latach 2009 i 2015. Na ligową wygraną przyszło nam czekać ponad 32 lata - od 9 maja 1984 roku.

Dla sosnowiczan był to trzeci mecz w ciągu siedmiu dni. Maraton zaczął się w niedzielę na Ludowym meczem z Sandecją Nowy Sącz. W środę był wyjazd, na szczęście najbliższy z możliwych, bo do Katowic, a już dziś przyszło nam zmierzyć się z Górnikiem Zabrze. Trener Jacek Magiera postanowił więc racjonalnie gospodarować siłami piłkarzy i dokonał aż czterech zmian w składzie. Na ławce usiedli Marcin Sierczyński, Kamil Wiktorski, Robert Bartczak i Tin Matić, a od pierwszej minuty zagrali Jakub Wilk, Vamara Sanogo, Wojciech Łuczak i Arkadiusz Najemski, dla którego był to debiut w podstawowym składzie.

Zabrzanie przegrali dwa poprzednie wyjazdowe mecze po bramkach swoich byłych zawodników - Macieja Mańki w Tychach i Macieja Korzyma w Nowym Sączu. Gdyby ta seria miałaby być kontynuowana, to do siatki zabrzan powinien dziś trafić Wojciech Łuczak. Były gracz Górnika nie błyszczał jednak na boisku i nie wrócił już na boisko po przerwie, kiedy to Jacek Magiera dokonał dwóch kluczowych zmian - za wspomnianego Łuczaka i Jakuba Wilka na plac gry weszli Martin Pribula i Roberta Bartczak. Zmiana w jakości gry była od razu widoczna.

O pierwszej połowie nie można napisać zbyt wielu pozytywnych rzeczy. Oba zespoły oddały zaledwie po dwa strzały, które mogły przynieść gole. Ze strony Zagłębia w 16. minucie płasko strzelał Vamara Sanogo, a 20 minut później pod poprzeczkę z ponad 30 metrów przymierzył Sebastiana Dudek. Dwa razy udanie interweniował Grzegorz Kasprzik. Z kolei zabrzanie dwa razy strzelali głową po dośrodkowaniach Dawida Plizgi - w 35. minucie Igor Angulo po wrzutce z rogu i w 43. minucie po centrze z lewej strony boiska Roman Gergel. Jakub Szumski nie dał się zaskoczyć.

Znacznie ciekawiej było na Ludowym po przerwie. W 51. minucie Łukasz Matusiak dokładnym podaniem obsłużył Martina Pribulę, który w dogodnej sytuacji uderzył obok bramki, a w 54. minucie po świetnym podaniu Roberta Bartczaka Sebastian Dudek strzelał w krótki róg i piłkę nad poprzeczkę zdołał wybić Grzegorz Kasprzik

Pierwszą bramkę w meczu niespodziewanie strzelili goście z Zabrza. W 69. minucie Roman Gergel podał w pole karne do Igora Angulo. Hiszpan minął Žarko Udovičicia i strzelił obok interweniującego Jakuba Szumskiego. Po drodze piłkę dotknął jeszcze Arkadiusz Najemski, ale nie był w stanie zapobiec utracie gola i po 443 minutach drużyna Zagłębia straciła bramkę.

11 sierpnia 2015 w meczu Pucharu Polski Górnik prowadził 1:0 i przegrał 1:3. Dzisiaj Zagłębie znowu musiało odrabiać straty i ponownie się podniosło. Wyrównująca bramka padła w 75. minucie. Po rzucie rożnym wykonywanym przez Tomasza Nowaka piłka powędrowała na skrzydło do Martina Prribuli, który zagrał w pole karne. Arkadiusz Najemski wygrał przebitkę z Bartoszem Kopaczem i strzelił prawą nogą po ziemi obok Grzegorza Kasprzika.

Sześć minut później nasz zespół objął prowadzenie. Erik Grendel sfaulował w polu karnym Martina Pribulę. Sędzia Adam Lyczmański podyktował "jedenastkę", a do piłki podszedł Sebastian Dudek. W środę w Katowicach kapitan Zagłębia z rzutu karnego strzelił nad poprzeczką, ale nie bał się wziąć odpowiedzialności na swoje barki i pewnym strzałem zrehabilitował się za błąd z meczu z GKS-em i dał Zagłębiu prowadzenie.

Zagłębie wygrało ligowy mecz na wlasnym boisku po raz piąty z rzędu, a do ośmiu meczów urosła seria ligowych spotkań bez porażki. Teraz tydzień przerwy i potem wyjazdowy mecz z ostatnim w tabeli Zniczem Pruszków.

Zagłębie Sosnowiec - Górnik Zabrze Zagłębie Sosnowiec - Górnik Zabrze Zagłębie Sosnowiec - Górnik Zabrze