Pierwszy punkt w Chojnicach JP, 2016-07-31, 18:57

Po raz pierwszy w historii Zagłębie nie przegrało w Chojnicach. W meczu inaugurującym sezon 2016/2017 sosnowiczanie zremisowali z Chojniczanką 2:2.
Pierwszy punkt w Chojnicach

Świetny mecz obejrzeli kibice zgromadzeni na stadionie w Chojnicach. Żałować może telewizja Polsat Sport, która w poprzednim sezonie tak często pokazywała mecze Zagłębia, że w premierowej kolejce sezonu 2016/2017 nie wybrała tego meczu do transmisji, bo był on świetną reklamą pierwszej ligi.

Zagłębie Sosnowiec po raz szósty grało w Chojnicach i po raz pierwszy nie wraca z kaszubskiego miasta na tarczy. W 1971 w Pucharze Polski porażka, dwa mecze w 2011 - dwie porażki, w tym ta niesławna ze stanu 3:0 na 3:5. Wiosną 2013 porażka i wreszcie ostatni mecz, rozegrany 15 maja tego roku - również porażka.

Dziś na boisko w Chojnicach wyszło zaledwie trzech piłkarzy, którzy znaleźli się w wyjściowym składzie 2,5 miesiąca temu - Sebastian Dudek, Łukasz Matusiak i Robert Bartczak. Tylko to wystarczy do zobrazowania, jak wielkie zmiany zaszły w sosnowieckiej drużynie.

Zaczęło się źle. Już w 3. minucie akcję prawą stroną przeprowadził Jakub Biskup. Po dośrodkowaniu w pole karne piłka trafiła przed "szesnastkę", gdzie znajdował się Paweł Zawistowski, który strzałem prawą nogą pokonał Jakuba Szumskiego. Dla pomocnika Chojniczanki był to już trzeci kolejny mecz przeciwko Zagłębiu, w którym wpisał się na listę strzelców.

Sosnowiczanie od razu starali się odrabiać straty. Na efekty trzeba było czekać do 28. minuty i stałego fragmentu gry podyktowanego za faul na Martinie Pribuli. Do piłki ustawionej na 18. metrze podbiegł Krzysztof Markowski i strzelił w stojącego w murze Michała Jakóbowskiego. Futbolówka trafiła do Sebastiana Dudka, który uderzył z dystansu i nie dał szans Kamilowi Miazkowi.

Już w pierwszej akcji po stracie bramki gospodarze mogli ponownie wyjść na prowadzenie. W sytuacji sam na sam znalazł się Patryk Mikita, ale posłał piłkę obok słupka bramki sosnowiczan. W 34. minucie dobrą okazję dla gospodarzy zmarnował Rafał Grzelak.

Co nie udało się gospodarzom, udało się gościom z Sosnowca. W 39. minucie akcję prawą stroną przeprowadził Robert Bartczak. Gdy był na wysokości pola karnego odegrał piłkę do tyłu do Tomasza Nowaka, a ten uderzył prawą nogą i pokonał chojnickiego golkipera. Drugi gol sosnowiczan i drugi strzelony zza pola karnego.

Po przerwie do odrabiania strat ruszyła Chojniczanka i już w 52. minucie Marcin Sierczyński udaremnił próbę strzału głową Michała Jakóbowskiego po dośrodkowaniu Jakuba Biskupa. W 68. minucie Jakuba Szumskiego wyręczył Kamil Wiktorski, który odbił piłkę po strzale Patryka Mikity.

W 75. minucie wyborną okazję miał Jakub Biskup, który po podaniu Rafała Grzelaka stanął oko w oko z Jakubem Szumskim i nasz golkiper popisał się kapitalną interwencją. Niestety, minutę później nowy bramkarz sosnowiczan był już bez szans. Po strzale Pawła Zawistowskiego piłka odbiła się od słupka i spadła pod nogi Patryka Mikity, który doprowadził do wyrównania.

W końcówce obie drużyny dążyły do strzelenia zwycięskiej bramki. Uderzenie Patryka Mikity w 86. minucie na róg wybił Jakub Szumski, a ze strony Zagłębia stuprocentową okazję zmarnował debiutujący w I lidze Konrad Handzlik, który po rajdzie Žarko Udovičicia nie trafił do bramki z kilku metrów.

Zagłębie przełamało chojnicką klątwę i zaczęło sezon od remisu, który chyba nie krzywdzi żadnej z drużyn. Już jest lepiej niż przed sezonem. Wtedy bowiem na inaugurację ulegliśmy Wiśle Płock 0:1.

Chojniczanka Chojnice - Zagłębie Sosnowiec Chojniczanka Chojnice - Zagłębie Sosnowiec Chojniczanka Chojnice - Zagłębie Sosnowiec