Facebook youtube rss ZS na komórkę Hokej Koszykówka
Tradycji stało się zadość JP, 2016-05-15, 20:56

Zagłębie Sosnowiec po raz piąty grało w Chojnicach i doznało piątej porażki. Gospodarze wygrali 2:0 po golach Pawła Zawistowskiego (30') i Daniela Ferugi (44')
Tradycji stało się zadość

Żaden inny stadion w lidze nie jest dla Zagłębia tak niegościnny jak obiekt przy ulicy Mickiewicza w Chojnicach. Sosnowiczanie przegrali tutaj w Pucharze Polski jeszcze w 1971 roku. Trzy wyprawy na mecze w II lidze zachodniej także zakończyły się fiaskiem. Nasza drużyna, prowadzona wtedy przez Piotra Stacha, przegrała nawet mecz, w którym prowadziła już 3:0. Pierwszy mecz w Chojnicach o pierwszoligowe punkty zakończył się dla sosnowiczan kolejną przegraną.

W meczowej kadrze na mecz w Chojnicach znalazło się zaledwie 16 graczy Zagłębia. Do nieobecnych już w poprzednich meczach z powodu kontuzji Dawida Ryndaka oraz Marcina Sierczyńskiego dołączyli także Martin Pribula oraz Žarko Udovičić, a Krzysztof Markowski musiał pauzować z powodu nadmiaru żółtych kartek. W kadrze znalazł się 18-letni Igor Krzykowski, któremu dane było zadebiutować w końcowych sekundach spotkania.

Przez długie momenty pierwszej połowy niewiele wskazywało na to, że sosnowiczanie ponownie wrócą z Chojnic na tarczy. Podopieczni Artura Derbina nadawali ton boiskowym wydarzeniom i mieli optyczną przewagę. Dwie dobre sytuacje do zdobycia bramki miał Sebastian Dudek. W 17. minucie jego strzał pod poprzeczkę został złapany przez Damiana Podleśnego, a 3 minuty później kapitan Zagłębia uderzał z rzutu wolnego z 18 metrów i posłał futbolówkę tuż nad poprzeczką, a w międzyczasie po dośrodkowaniu Jakuba Wilka z prawej strony boiska z bliska spudłował zamykający akcję Robert Bartczak.

Co nie udało się Zagłębiu, udało się Chojniczance w 30. minucie spotkania. Bartłomiej Niedziela z prawej strony boiska podał w pole karne do Daniela Ferugi, który wyłożył piłkę Pawłowi Zawistowskiemu, a ten strzelał na raty i za drugim razem umieścił piłkę przy bliższym słupku sosnowieckiej bramki. Ten zawodnik drugi raz wpisał się na listę strzelców w meczu przeciwko Zagłębiu.

W 37. minucie powinno być już 2:0 dla miejscowych. Z prawej strony pola karnego zagrywał Patryk Mikita, a w polu bramkowym znalazł się osamotniony Bartłomiej Niedziela. Na szczęście dla nas nie trafił głową w piłkę. Chojniczanka zdołała jeszcze przed przerwą zdobyć drugą bramkę. Miało to miejsce w 44. minucie. W pole karne zagrał Paweł Zawistowski, a Przemysław Pietruszka odegrał piłkę głową do tyłu do Daniela Ferugi, który ładnym strzałem prawa nogą zza pola karnego pokonał Wojciecha Fabisiaka. Feruga po raz drugi na tym stadionie grał z Zagłębiem i strzelił drugą bramkę (wcześniej trafił wiosną 2013).

Sosnowiczanie mogli schodzić na przerwę w nieco lepszych nastrojach, gdyby w ostatniej akcji pierwszej połowy lepiej głową uderzył Sebastian Dudek. który po dośrodkowaniu Roberta Bartczaka uderzył głową z kilku metrów, a piłkę zdołał odbić Damian Podleśny.

Po przerwie na boisku widzieliśmy o wiele gorsze Zagłębia i o wiele lepszą Chojniczankę. Gospodarze bawili się grą i mieli kilka dobrych akcji do podwyższenia rozmiarów wygranej. Już w pierwszych 10 minutach drugiej połowy dwóch wybornych okazji nie wykorzystał Rafał Grzelak, który najpierw zza pola karnego posłał piłkę obok bramki, a w 54. minucie spudłował w sytuacji sam na sam.

W środę Chojniczanka w drugiej połowie roztrwoniła dwubramkowe prowadzenie i zremisowała w Katowicach 2:2. Dziś gospodarze byli już mądrzejsi o te niemiłe doświadczenia i dowieźli prowadzenie do końcowego gwizdka, a Maciej Bartoszek jest pierwszym trenerem, który w tym sezonie pokonał Zagłębie z dwoma różnymi zespołami - jesienią 6:1 z Zawiszą, a dziś znacznie skromniej z Chojniczanką.

Po porażce w Chojnicach Zagłębie spadło na 9. miejsce w tabeli. Pewni możemy być nie tylko tego, że utrzymamy się w I lidze, ale także tego, że na koniec sezonu zajmiemy co najmniej 12. miejsce, dzięki czemu zaczniemy rozgrywki w Pucharze Polski od rundy wstępnej, a nie przedwstępnej.