Koszmarny koniec świetnej rundy JP, 2015-12-05, 17:53

Zagłębie Sosnowiec od 8. minuty po czerwonej kartce dla Łukasza Sołowieja grało w dziesiątkę i przegrało z Zawiszą Bydgoszcz 1:6. Jedyną bramkę dla sosnowiczan strzelił Michał Fidziukiewicz.
Koszmarny koniec świetnej rundy

Ostatni mecz Zagłębia w tym roku zakończył się sromotną porażką. Podopieczni Artura Derbina ulegli bydgoskiemu Zawiszy aż 1:6. Po raz ostatni nasza drużyna przegrała różnicą pięciu bramek jeszcze w Ekstraklasie, gdy na Łazienkowskiej Legia Warszawa pokonała Zagłębie 5:0.

Całe nieszczęście zaczęło się w 8. minucie. Łukasz Sołowiej źle przyjął piłkę we własnym polu karnym i stracił ją na rzecz Kamila Drygasa. Stoper Zagłębia dopuścił się "akcji ratunkowej". Sfaulował znajdującego się w sytuacji sam na sam gracza Zawiszy. Decyzja arbitra mogła być, niestety, tylko jedna - czerwona kartka dla naszego gracza i rzut karny dla bydgoszczan.

Kamil Drygas nie dał szans Wojciechowi Fabisiakowi i gospodarze już w 9. minucie objęli prowadzenie. Szkoleniowiec Zagłębia szybko zareagował i wprowadził na boisko Konrada Budka, który zastąpił Grzegorza Fonfarę. Zaraz po stracie bramki nasz zespół ruszył do przodu i na efekty nie trzeba było długo czekać.

W 13. minucie po dośrodkowaniu Jakuba Wilka głową strzelał Łukasz Matusiak i świetnie nogą interweniował Łukasz Sapela, ale w kolejnej akcji golkiper Zawiszy nie miał szans. Marcin Sierczyński podał w pole karne z prawej strony boiska, a Michał Fidziukiewicz przyjął futbolówkę, ograł obrońcę i płaskim strzałem pokonał bydgoskiego bramkarza. Był to dla niego ósmy gol w tym sezonie (plus dwa w Pucharze Polski), a zarazem pierwszy zdobyty poza Stadionem Ludowym.

Niestety, nasz zespół popełnił dziś zbyt dużo błędów, by myśleć o tym, aby wywieźć choćby punkt z Bydgoszczy. a gospodarze byli bardzo zdeterminowani, aby zakończyć niezbyt udaną dla nich rundę mocnym uderzeniem. Oprócz czerwonej kartki dla Łukasza Sołowieja, drugim kluczowym momentem meczu była końcówka pierwszej połowy.

Trzy kolejne bramki dla Zawiszy padły w podobny sposób - po dośrodkowaniach z prawego skrzydła i zagraniach głową Kamila Drygasa. W 37. minucie po dośrodkowaniu Sebastiana Kamińskiego Drygas zgrał futbolówkę głową do Szymona Lewickiego, a ten pokonał Wojciecha Fabisiaka. W 44. minucie oraz doliczonym czasie gry kapitan zespołu z Bydgoszczy już bezpośrednio uderzał głową na bramkę - za pierwszym razem po dośrodkowaniu Wasiła Panajotowa, a czwarty gol dla "Zetki" padł po wrzutce Sebastiana Kamińskiego.

W drugiej części meczu gospodarze strzelili już "tylko" dwie bramki. W 56. minucie Szymon Lewicki strzelił lewą nogą pod poprzeczkę. Dzięki tej bramce napastnik Zawiszy objął samodzielne prowadzenie w klasyfikacji strzelców I ligi i był to dla niego czwarty gol w karierze strzelony Wojciechowi Fabisiakowi. Rok temu, także w ostatnim meczu w rundzie jesiennej, grający wówczas w Legionovii Lewicki strzelił dwie bramki i przyczynił się do wygranej swojej drużyny.

W 72. minucie swojej bramki doczekał się Jakub Smektała. Prawoskrzydłowy Zawiszy wcześniej trzy razy przegrywał pojedynki sam na sam z Wojciechem Fabisiakiem, ale po dośrodkowaniu Krzysztofa Nykiela z lewej strony boiska zamknął akcję na dalszym słupku i ustalił wynik spotkania. Dla Zawiszy był to 37. gol strzelony w tym sezonie i bydgoszczanie zrównali się bramkami z Dolcanem Ząbki, z kolei dla naszego zespołu była to 30. bramka stracona w tej rundzie. Tylko Rozwój Katowice i MKS Kluczbork dały sobie strzelić w tej rundzie więcej goli.

Sosnowiczanie w 14. kolejnym meczu na wyjeździe strzelili co najmniej jedną bramkę. Paradoksalnie - trzy ostatnie ligowe mecze na wyjazdach zakończyły się porażkami 1:4, 1:3 i 1:6, a w tym czasie wygraliśmy tylko w Pucharze Polski z Cracovią, która w Ekstraklasie ma serię sześciu zwycięstw.

W końcówce meczu obaj trenerzy dali szansę debiutu w I lidze dwójce młodych zawodników. W Zawiszy debiut zaliczył 18-letni Daniel Włosiński, a w naszym zespole 17-letni Patryk Mularczyk.

Mimo tak wysokiej porażki w Bydgoszczy, nie można zaprzeczyć, że jesienna runda w wykonaniu Zagłębia była bardzo dobra - czy przed rozpoczęciem sezonu ktoś spodziewał się, że przed przerwą zimową sosnowiczanie będą na trzecim miejscu w tabeli I ligi, a do tego awansują do półfinału Pucharu Polski?