Chrobry nie taki dobry JP, 2015-11-08, 14:41

Zagłębie Sosnowiec wygrało z Chrobrym Głogów 2:0 i utrzymało drugie miejsce w tabeli. Gole dla sosnowiczan zdobyli Grzegorz Fonfara (44') i Martin Pribula (73').
Chrobry nie taki dobry

Podopieczni Artura Derbina udowodnili, że wysoka porażka z Dolcanem Ząbki to tylko wypadek przy pracy. Sosnowiczanie pewnie pokonali Chrobrego Głogów - jednego z rywali z czołówki pierwszoligowej tabeli. Drużyna z Głogowa do tej kolejki punktowała najlepiej na wyjazdach spośród wszystkich ekip w lidze, a do tego straciła najmniej bramek. Okazało się jednak, że dla Zagłębia Chrobry wcale nie jest taki dobry.

Trzech zmian dokonał szkoleniowiec Zagłębia w wyjściowym składzie. Na lewej stronie obrony za Serba Žarko Udovičicia zagrał jego rodak Jovan Ninković. Na ławce usiadł Jakub Arak, co sprawiło, że zamiast duetu napastników nasz zespół zagrał z najbardziej wysuniętym do przodu Michałem Fidziukiewiczem i wspomagającym go w roli ofensywnego pomocnika Grzegorzem Fonfarą. Nieoczekiwanie szansę debiutu w bramce sosnowiczan dostał Matko Perdijić. Z powodu choroby nie mógł bowiem zagrać dzisiaj Wojciech Fabisiak, dotychczasowy pewniak w bramce Zagłębia.

Pierwsza połowa meczu nie była wielkim widowiskiem, ale dla nas najważniejsze, że skończyła się ona bramką dla sosnowiczan. W 44. minucie do piłki zagranej przez Łukasza Matusiaka ruszył Grzegorz Fonfara i sprytnym strzałem posłał ją do głogowskiej bramki. Futbolówka toczyła się i jakby powiedział jeden z byłych trenerów Zagłębia "płakała i wpadła". W tej sytuacji szczęście sprzyjało Zagłębiu - trochę pomógł nam porywisty wiatr i niezbyt pewna interwencja bramkarza Chrobrego.

Zagłębie przed strzeleniem gola stworzyło sobie w zasadzie tylko jedną groźną sytuację. W 40. minucie po dośrodkowaniu Jovana Ninkovicia głową obok słupka uderzał Michał Fidziukiewicz, a Grzegorz Fonfara mógł się wpisać na listę strzelców już w 34. minucie, gdyby tylko ruszył do piłki zagranej przez Michała Fidziukiewicza i wykorzystał błąd Łukasza Bogusławskiego.

Po zmianie stron mecz nabrał rumieńców, bo goście nie mieli już czego bronić i zaczęli grać coraz bardziej ofensywnie, co otworzyło więcej miejsca dla akcji Zagłębia. Debiutujący w naszej bramce Chorwat co najmniej trzy razy uratował Zagłębie przed stratą bramki. W 59. minucie obronił mocny strzał Damiana Sędziaka z około 18 metrów, w 68. minucie powstrzymał strzelającego z około 5 metrów Macieja Górskiego, a w 83. minucie wybił piłkę zmierzającą w okienko po strzale tego samego gracza.

Zagłębiu grało się o wiele spokojniej od 73. minuty gdy strzałem z lewej strony pola karnego w krótki róg drugą bramkę dla naszej drużyny strzelił Martin Pribula. Znowu lepiej mógł zachować się bramkarz Chrobrego, ale to już nie nasz problem. Rozochoceni sosnowiczanie poszli za ciosem i mogli strzelić jeszcze więcej goli. Najbliższy podwyższenia wyniku był w 80. minucie Łukasz Matusiak. Po jego strzale z dystansu piłka ostemplowała słupek.

Sosnowieckie Zagłębie po raz pierwszy od 11 lat wygrało z Chrobrym Głogów. W sześciu kolejnych spotkaniach drużyna prowadzona przez Ireneusza Mamrota albo wygrywała, albo remisowała z Zagłębiem. Piotrowi Stachowi, Jerzemy Wyrobkowi, Mirosławowi Kmieciowi i Mirosławowi Smyle nie udało się zdobyć kompletu punktów w starciach z głogowianami. Artur Derbin uczynił to już przy pierwszym podejściu.

Po szenastu rozegranych kolejkach sosnowiczanie zajmują drugie miejsce w tabeli i mogą pochwalić się największą liczbą strzelonych bramek. Rok temu, na tym samym etapie drugoligowych rozgrywek Zagłębie miało o trzy punkty mniej i było na siódmym miejscu.