Wracamy na szczyt JP, 2015-10-23, 20:57

Zagłębie wygrało z Chojniczanką Chojnice 2:1 i przynajmniej do niedzieli będzie liderem I ligi. Bramki dla naszego zespołu strzelili Łukasz Matusiak (25') i Michał Fidziukiewicz (44').
Wracamy na szczyt

Nie ma mocnych na Zagłębie. Podopieczni Artura Derbina wygrali po raz piąty z rzędu. Z zespołami z I ligi idzie nam ostatnio wyjątkowo łatwo. We wtorek siłę sosnowiczan sprawdzi Cracovia, czyli rywal z czołówki Ekstraklasy. Z kolei dla drużyny z Chojnic spotkanie w Sosnowcu było czwartym z kolei meczem zakończonym porażką.

W wyjściowym składzie na mecz z Chojniczanką znalazł się zawodnik, który odmienił losy meczu w Olsztynie, Michał Fidziukiewicz. Niestety, wspólnie z Jakubem Arakiem dane im było przebywać na murawie niewiele ponad kwadrans, bo z uwagi na kontuzję Jakub Arak musiał opuścić boisko już w 18. minucie.

Zanim nasz młody napastnik opuścił murawę, zdążył oddać jeden strzał. W 4. minucie po podaniu Žarko Udovičicia posłał piłkę nad poprzeczką. Piłkarze Zagłębia w początkowej fazie meczu oddawali wiele strzałów, ale zdecydowanie zawodziła celność. Piłka po niemal wszystkich strzałach omijała bramkę.

Ale jak już Zagłębiu udało się oddać celny strzał, to piłka trafiała do siatki. W 25. minucie sędzia podyktował rzut wolny za faul na Sebastianie Dudku. Do piłki ustawionej przy prawej bocznej linii boiska, mniej więcej na wysokości 10. metra, podszedł sam poszkodowany. Spodziewaliśmy się dośrodkowania, ale nasz kapitan zagrał piłkę po ziemi w pole karne, a Łukasz Matusiak uwolnił się spod opieki rywali i strzałem prawą nogą posłał piłkę pod poprzeczkę.

Sosnowiczanie prowadzili przez sześć minut. Wojciech Fabisiak złapał w polu karnym piłkę zagraną do niego przez kolegę z zespołu. Arbiter uznał, że były to celowe podanie i podyktował rzut wolny pośredni. Długo trwało ustawienia się zawodników obu zespołów, aż w końcu do piłki kopniętej przez kolegę z drużyny podbiegł Paweł Zawistowski i precyzyjnym uderzeniem posłał ją do siatki.

Piłkarze z Sosnowca odzyskali prowadzenie jeszcze przed przerwą. Na 23. metrze boiska Rafał Grzelak sfaulował Sebastiana Dudka. Tym razem kapitan Zagłębia zostawił piłkę Łukaszowi Matusiakowi. Po jego strzale piłka odbiła się od muru i trafiła do będącego kilka metrów od bramki Michała Fidziukiewicza, który uderzeniem po ziemi umieścił futbolówkę w siatce. Najpierw była radość z gola, którą przerwała podniesiona do góry chorągiewka sędziego-asystenta. Główny arbiter postanowił jednak skonsultować się ze swoim pomocnikiem na bocznej linii i efektem tych ustaleń było uznanie bramki.

W drugiej części meczu goście mieli lekką przewagę, ale nie potrafili jej udokumentować strzeleniem choćby jednej, wyrównującej bramki. Dobrze spisywała się defensywa Zagłębia, a gdy zdarzyło jej się zawieść, to na linii był świetnie dysponowany Wojciech Fabisiak. Trzy jego interwencje w drugiej połowie zasługują na uznanie. W 62. minucie jedną ręką sparował na róg piłkę po strzale Rafała Grzelaka. W 82. minucie nie pozwolił na oddanie strzału Patrykowi Mikicie, a na 2 minuty przed końcem spotkania obronił nogami strzał z około 8 metrów tego samego zawodnika.

Nasz zespół w drugiej części spotkania oddał zaledwie jeden celny strzał. W 79. minucie zza pola karnego uderzał wprowadzony na boisko za Michała Fidziukiewicza Grzegorz Fonfara. Co najmniej dwie decyzje sędziego Tomasza Marciniaka wywołały kontrowersje na trybunach. W obu przypadkach chodziło o niepodyktowanie rzutów karnych dla Zagłębia po akcjach, w których udział brali Martin Pribula i Wojciech Lisowski. W pierwszej połowie nasz skrzydłowy upadł w polu karnym po starciu z rywalem z Chojnic, a tuż przed zejściem z boiska po zagraniu Słowaka prawy obrońca Chojniczanki zagrał ręką w polu karnym.

Zagłębie wygrało pięć meczów z rzędu po raz pierwszy od maja 2013. Za kadencji Mirosława Kmiecia nasz zespół w ciągu 16 dni pokonał wówczas Energetyka ROW Rybnik, Górnika Wałbrzych, Raków Częstochowa, Rozwój Katowice i Ruch Zdzieszowice. Teraz Zagłębie zwyciężyło w meczach z Miedzią Legnica, Rozwojem Katowice, Bytovią Bytów, Stomilem Olsztyn i Chojniczanką Chojnice. Tej jesieni na Ludowym gościliśmy trzy zespoły z województwa pomorskiego i wszystkie wracały do domu bez punktów.

Sosnowiczanie, tak jak przed tygodniem, kończą piątek na pierwszym miejscu w tabeli. Teraz prowadzenie może potrwać o jeden dzień dłużej. Jeśli Wisła Płock straci w niedzielę punkty w meczu z Chrobrym Głogów, to będziemy na czele tabeli co najmniej do soboty.