Mistrzowie powrotów! JP, 2015-04-10, 19:49

Zagłębie Sosnowiec po oszałamiającej końcówce odrobiło stratę dwóch bramek i wygrało z Nadwiślanem Góra 3:2. Bramki strzelili Łukasz Tumicz (70'), Jakub Arak (83') i Hubert Tylec (85').
Mistrzowie powrotów!

Na mecz z Nadwiślanem Góra Robert Stanek po raz pierwszy dokonał zmian w składzie. Po czterech meczach rozpoczynanych w tym samym składzie, doszło do aż czterech zmian. Na środek obrony wrócił Krzysztof Markowski, Tomasz Szatan zastąpił Grzegorza Fonfarę, Mateusz Wrzesień, który trzy razy strzelał gole po wejściu na boisko jako rezerwowy, rozpoczął w wyjściowym składzie, a na bramce stanął Szymon Gąsiński, dla którego był to pierwszy występ w barwach Zagłębia od grudnia 2007.

Zagłębie miało przewagę w pierwszej połowie, ale niewiele z niej wynikało. W 13. minucie groźnie zza pola karnego strzelał Tomasz Szatan, a piłkę po jego uderzeniu wypiąstkował Mateusz Taudul. Na trzy minuty przed przerwą Tomasz Szatan skierował futbolówkę głową po dośrodkowaniu Jovana Ninkovicia z rzutu rożnego, ale sędzia uznał, że przy strzale nasz gracz sfaulował golkipera z Góry, a tuż przed końcowym gwizdkiem strzałem z dystansu próbował zdobyć bramkę Sebastian Dudek i zabrakło niewiele.

Prawdziwe emocje mieliśmy dopiero po przerwie. Zaczęło się zgodnie ze scenariuszem znanym nam dobrze tej wiosny. Pierwszą bramkę zdobyli rywale. Kapitalnym strzałem lewą nogą z dystansu popisał się Adam Setla i goście objęli prowadzenie w 50. minucie. 5 minut poźniej po podaniu Damiana Furczyka na 2:0 dla Nadwiślana podwyższył Dawid Retlewski i zrobiło się trochę nieciekawie.

Trener Zagłębia szybko zareagował. Dokonał dwóch zmian, wprowadził na boisko Łukasza Tumicza i Przemysława Mizgałę i nasz zespół zaczął grać trójką w obronie. Zagłębie natarło z wielką furią i zamknęło rywali na ich połowie. W 66. minucie po centrostrzale Marcina Sierczyńskiego piłka wylądowała na poprzeczce, a w 70. minucie drogę do bramki Nadwiślana wreszcie znalazł Łukasz Tumicz, który sfinalizował głową dośrodkowanie Marcina Sierczyńskiego z prawej strony boiska.

Najlepszy strzelec Zagłębia w ubiegłym sezonie wreszcie przełamał swoją strzelecką niemoc. Poprzednią bramkę Łukasz Tumicz zdobył prawie rok temu - 23 kwietnia w wyjazdowym meczu z Rozwojem Katowice. W tym sezonie do Zagłębia doszedł Jakub Arak, przez co Łukaszowi Tumiczowi trudniej jest o miejsce w składzie i zdobywanie bramek, za to sprowadzony z Legii Warszawa młodzieżowiec. W 83. minucie wyrównał głową po wrzutce Konrada Budka z lewego skrzydła i zdobył swoją trzynastą bramkę w tym sezonie, a jednocześnie był to jego trzeci kolejny mecz ze zdobyczą bramkową.

Stadion Ludowy już po wyrównującym golu oszalał, a szaleństwo osiągnęło jeszcze większe rozmiary dwie minuty później. Rzut wolny dla sosnowiczan. Dośrodkowanie Sebastiana Dudka, małe zamieszanie. Piłkę przejmuje Przemysław Mizgała, wykłada do Huberta Tylca, a ten ogrywa rywala i strzela w stronę bramki. Przy interwencji nie popisał się Mateusz Taudul i Zagłębie wyszło na prowadzenie 3:2.

Hubert Tylec jest w tym sezonie specjalistą od trzecich bramek. W meczach z Siarką Tarnobrzeg, Limanovią Limanowa (w obu Zagłębie przegrywało już 0:2), to właśnie on dawał naszej drużynie prowadzenie. Bramkę na 3:0 strzelił także w spotkaniu ze Stalą Mielec. Warto również docenić trenerski nos Roberta Stanka. W pięciu meczach prowadzonych przez niego rezerwowi strzelili aż pięć bramek.

Zagłębie w pięciu meczach w tym sezonie przegrywało 0:2 i tylko jedno z tych spotkań zakończyło się porażką (jesienią z Okocimskim). Trzy z takich meczów wygraliśmy, a jeden zremisowaliśmy. Ten zespół w ostatnich spotkaniach pokazuje wielki charakter i determinację i udowadnia, że walczy do samego końca i za to należą się wielkie brawa i uznanie. Już nie ma tak męczącej gry "na zero z tyłu". Jest za to gra na "o jedną więcej z przodu".

Dodajmy, że przy okazji dzisiejszego meczu nie brakowało miłych uroczystości. Przed meczem z okazji 60. urodzin wręczono Leszkowi Baczyńskiemu okazały bukiet kwiatów i okolicznościową koszulkę, a w przerwie prezydent Sosnowca wraz z prezesem Zagłębia uhonorowali koszykarki JAS-FBG, które wywalczyły awans do Ekstraklasy