Kompromitacja JP, 2013-09-07, 19:54

Najgorsza drużyna II ligi zachodniej, która od początku rozgrywek przegrała sześć meczów z rzędu, zremisowała z Zagłębiem Sosnowiec na Stadionie Ludowym 1:1.
Kompromitacja

"Jesteś najgorszy w lidze? Nie idzie ci? Nie potrafisz wygrać, ani nawet zremisować meczu? Nie umiesz strzelić bramki? Zagraj z Zagłębiem! Gwarantujemy, że się przełamiesz!" - takim sloganem mogłoby reklamować się Zagłębie. Jesienią 2009 pierwszy punkt po serii ośmiu porażek zdobyła na Stadionie Ludowym Lechia Zielona Góra. Jesienią zeszłego roku Elana Toruń nie wygrała żadnego z pierwszych 14 meczów i strzeliła w nich tylko jednego gola. Gdy Zagłębie pojechało do Torunia, Elana przełamała się i wygrała 2:0. Dzisiaj o tym, że jeśli się przełamać, to tylko na Zagłębiu, przekonała się Calisia.

Trener Mirosław Kmieć dokonał dwóch zmian w składzie w porównaniu do spotkania z Gryfem Wejherowo. Zdrowie nie pozwoliło na grę Hubertowi Tylcowi, na którego miejsce wskoczył Tomasz Szatan. Miał on grać na trochę nietypowej dla siebie pozycji prawego pomocnika. Do zmiany doszło na bramce, gdzie zamiast Mateusza Wieczorka wystąpił jego imiennik Struski.

Dla Zagłębia był to trzeci remis w ciągu ośmiu dni. Frustrujące jest to, że w każdym kolejnym meczu drużyna Mirosława Kmiecia grała coraz gorzej, choć za rywali miałą teoretycznie coraz słabszych rywali. Tydzień temu oglądaliśmy naprawdę świetny mecz w Bytowie, gdzie Zagłębie mimo szybkiej straty bramki, szybko się otrząsnęło, grało z polotem i przez długi okres tłamsiło gospodarzy. We wtorek w Wejherowie tak dobrze już nie było. Momentami nasz zespół miał przewagę, mógł nawet objąć dwubramkowego prowadzenie, ale w końcówce Gryf rządził na boisku i możemy się cieszyć z tego, że w końcówce gospodarze nie zdobyli zwycięskiej bramki.

Przeciwko Calisii Zagłębie zagrało fatalnie, tak jakby chciało dostroić się poziomem do słabego rywala, czego efektem było bardzo przeciętne spotkanie, które nie było w stanie porwać niezbyt licznej publiczności na Stadionie Ludowym. Mnożyły się niecelne podania i dośrodkowania. Sporo było chaosu z obu stron. Calisia grała ostrożnie, w wielu akcjach nawet jej jedyny napastnik wracał się głęboko na własną połowę, co utrudniało sosnowiczanom prowadzenie akcji.

Goście z Kalisza nieoczekiwanie wyszli na prowadzenie w 24. minucie, gdy po podaniu Bartosza Bujalskiego, prawą stroną boiska ruszył Szymon Sobczak, który wpadł w pole karne i ustawił sobie piłkę do strzału na lewej nodze i precyzyjnym uderzeniem w długi górny róg pokonał Mateusza Struskiego. Calisia przerwała tym samym serię 471 minut bez strzelonego gola.

W doliczonym czasie pierwszej połowy Zagłębie miało dwa rzuty rożne. Po pierwszym strzelał Paweł Domańskii odbita rykoszetem piłka jeszcze raz wyszła za końcową linię. Tym razem po dośrodkowaniu Łukasza Grubego futbolówkę głową do bramki skierował Radosław Kursa, dla którego był to premierowy gol w barwach sosnowieckiego zespołu. Sędzia już nawet nie wznawiał gry po tym strzale, tylko dał sygnał na przerwę

Po doprowadzeniu do wyrównaniu mieliśmy nadzieję na to, że w drugiej odsłonie spotkania Zagłębie pokaże swoją wyższość nad ostatnim w tabeli przeciwnikiem. Niestety, były to tylko złudzenia i wynik spotkania po przerwie się już nie zmienił. Co musi smucić, bliżsi strzelenia bramki na wagę wygranej byli goście z Kalisza. W 79. minucie Łukasz Matusiak sfaulował Szymona Sobczaka około 23 metry od bramki Zagłębia. Do piłki podszedł Bartosz Bujalski, który zawinął prawą nogą nad murem i trafił w słupek.

W doliczonym czasie drugiej połowy sosnowiczanie także mieli dogodną okazję ze stałego fragmentu gry. Prawą nogą uderzał Łukasz Grube, który z podobnego miejsca dał Zagłębiu zwycięstwo w spotkaniu z Błękitnymi Stargard Szczeciński, ale dzisiaj już się nie udało. Jego strzał przyniósł Zagłębiu tylko rzut rożny.

Zagłębie nadal jest pod kreską i jeśli dalej będzie grało tak jak dzisiaj i traciło punkty z takimi rywalami jak Calisia, to nie ma co liczyć na to, że wydostaniemy się ze strefy spadkowej i na dłużej zagościmy w bezpiecznej ośemce.