Awans w niezłym stylu JP, 2013-07-24, 20:50

Zagłębie Sosnowiec pokonało Wartę Poznań 4:1 po bramkach Michała Cyganka (26'), Łukasza Grubego (57' -k), Bartłomieja Czarneckiego (77') i Jovana Ninkovicia (84'). Dla gości trafił Grzegorz Rasiak (49')
Awans w niezłym stylu

(Na zdjęciu: Michał Cyganek strzelił pierwszą bramkę dla Zagłębia i zaliczył asystę przy golu Jovana Ninkovicia)

Po raz pierwszy od sezonu 2009/2010, w którym Zagłębie awansowało aż do ćwierćfinału Pucharu Polski, sosnowiczanom udało się wygrać dwa kolejne mecze w pucharowych rozgrywkach. I to wygrać w naprawdę dobrym stylu z rywalem, w szeregach którego grało wielu doświadczonych zawodników na czele z byłym reprezentantem Polski Grzegorzem Rasiakiem.

Zagłębiu udało się strzelić Warcie cztery bramki mimo tego, że w wyjściowym składzie nie było żadnego nominalnego napastnika. Drobne kontuzje wykluczyły z gry Rafała Jankowskiego i Łukasza Tumicza. W związku z tym najbardziej wysuniętym do przodu piłkarzem sosnowiczan był Michał Cyganek. I to właśnie on dał Zagłębiu prowadzenie w 26. minucie, gdy po podaniu Tomasza Szatana wbiegł z piłką w pole karne, strzelił prawą nogą i mimo interwencji Adriana Lisa umieścił piłkę przy dalszym słupku bramki gości.

W początkowej fazie meczu było sporo nerwowości i niezrozumienia pomiędzy obrońcami i bramkarzem Zagłębia. Już w 3. minucie niewiele brakowało, aby Sławomir Jarczyk pokonał strzałem samobójczym Mateusza Wieczorka. Na szczęście skończyło się tylko rzutem rożnym. Nasz zespół miał także sporo szczęścia w 20. minucie, gdy po prostopadłym podaniu Grzegorza Rasiaka w sytuacji sam na sam z Mateuszem Wieczorkiem znalazł się Paweł Piceluk. Zawodnik Warty posłał piłkę nad naszym golkiperem, ale także nad poprzeczką.

W końcówce I połowy boisko z powodu kontuzji musiał opuścić Tomasz Szatan, za którego Mirosław Kmieć desygnował do gry debiutującego w barwach Zagłębia rosłego napastnika Bartłomieja Czarneckiego. Jak się później okazało piłkarz, który wszedł na boisko trochę z przymusu, został jednym z bohaterów spotkania.

Drugą część meczu goście zaczęli od mocnego uderzenia. Już w 49. minucie po dośrodkowaniu Artura Marciniaka z prawej strony boiska, w polu karnym najwyżej wzbił się Grzegorz Rasiak i strzałem głową pokonał Mateusza Wieczorka. Zagłębie nie pozwoliło gościom na zmianę losów meczu i szybko wróciło na prowadzenie.

Po prostopadłym podaniu od Łukasza Grubego w pole karne wbiegł Bartłomiej Czarnecki i podczas próby miniećia poznańskiego golkipera został przez niego sfaulowany. Sędzia Marcin Muszyński podyktował rzut karny, a pod nieobecność etatowego egzekutora "jedenastek" w Zagłębiu Rafała Jankowskiego, piłkę na "wapnie" ustawił Łukasz Grube i od 57. minucie sosnowiczanie prowadzili 2:1. Golkiper Warty wyczuł co prawda intencje strzelca, ale uderzenie było na tyle precyzyjne, że nie miał już szans skutecznie interweniować.

W odpowiedzi na stratę drugiej bramki trener Warty Marek Kamiński postanowił wprowadzić na plac gry kolejnego doświadczonego zawodnika, 32-letniego Michała Golińskiego, ale to nie pomogło gościom. Górą była młodość. W 77. minucie z prawej strony boiska dośrodkował 19-letni Hubert Tylec, a 20-letni Bartłomiej Czarnecki pokazał, że nie tylko Grzegorz Rasiak potrafi strzelać bramki głową. Było 3:1, ale minutę wcześniej znowu szczęście było sprzymierzeńcem Zagłębia, gdy po potężnym strzale Adriana Bartkowiaka zza pola karnego piłka odbiła się od poprzeczki i spadła w polu bramkowym.

Dzieła zniszczenia Warty dokończył w 84. minucie Jovan Ninković. Obrona Warty grała już bardzo wysoko, co wykorzystał Michał Cyganek, który prostopadłym podaniem uruchomił lewego obrońcę z Serbii, a ten przebiegł z piłką ponad 30 metrów i będąc w polu karnym strzelił po ziemi obok Adriana Lisa. W samej końcówce szansę debiutu w Zagłębiu dostał jeszcze jeden młodzieżowiec - 19-letni Filip Kazimierczyk.

Już jutro o 13:00 odbędzie się losowanie par 1/16 finału Pucharu Polski. W tej fazie gry możemy trafić zarówno na Legię Warszawa, jak i na Ursus Warszawa. Mecz z teoretycznie słabszym rywalem dałby nadzieję na awans do kolejnej rundy, a mecz z którymś z ligowych potentatów takie szanse by znacznie ograniczył, ale za to z pewnością przyciągnąłby na trybuny Stadionu Ludowego tłumy. Już dzisiaj frekwencja była bardzo przyzwoita, a jeśli piłkarze Zagłębia nadal będą grali tak skutecznie i efektownie, to można być pewnym, że publika będzie dopisywać.

W sobotę Zagłębie podbudowane awansem do 1/16 finału Pucharu Polski zainauguruje rozgrywki II-ligowe. Zła wiadomość jest taka, że zagramy z naszym dzisiejszym rywalem, któremu na pewno nie zabraknie motywacji, aby odegrać się za porażkę w Sosnowcu.