Remis na koniec udanej wiosny JP, 2013-06-15, 18:53

Na koniec sezonu 2012/2013 Zagłębie zremisowało z Jarotą Jarocin 2:2. Oba gole dla sosnowiczan strzelił Rafał Jankowski, a zwycięstwo odebrał nam gol Huberta Antkowiaka w doliczonym czasie gry.
Remis na koniec udanej wiosny

(Na zdjęciu: Rafał Jankowski poleruje buta Łukaszowi Grubemu po idealnej asyście)

Mimo straty punktów w dzisiejszym meczu, sosnowiczanie zajęli w końcowej tabeli czwarte miejsce, bo MKS Kluczbork przegrał w Chojnicach 1:2.

W kończącym sezon meczu trener Mirosław Kmieć zmuszony był do dokonania aż trzech zmian w składzie. Z powodu kontuzji nie zagrali Dawid Kudła i Jovan Ninković, a ze względu na swoje własne wesele zabrakło w zespole Łukasz Matusiaka. Tym samym szansę gry po raz pierwszy w wyjściowym składzie dostał dziś Paweł Domański.

Przed rozpoczęciem meczu kibice zgromadzeni na stadionie byli świadkami szpaleru, którym piłkarze, sztab szkoleniowy oraz nowy prezes Zagłębia Marcin Jaroszewski pożegnali odwołanego w czwartek ze stanowiska byłego prezesa naszego klubu Leszka Baczyńskiego.

Już pierwsze minuty meczu były ciekawe i emocjonujące. W 5. minucie wybornej sytuacji nie wykorzystał Damian Pawlak, który po podaniu od Krzysztofa Czabańskiego strzelił obok bramki. Jak wykorzystywać dobre sytuacje pokazał za to w 9. minucie Rafał Jankowski. Po akcji napędzonej przez Łukasza Grubego i przedłużeniu podania przez Michała Cyganka "Jankes" płaskim strzałem z pola karnego pokonał debiutującego w II lidze Simona Krawczyka.

Taki wynik utrzymał się do przerwy, po której emocji, akcji i bramek było jeszcze więcej. Sosnowiczanie dwa razy przekonali się, że niewykorzystane sytuacje się potrafią srogo zemścić. W 51. minucie nad poprzeczką po podaniu Dawida Ryndaka strzelił Łukasz Grube. W 54. minucie dwa razy gola mógł zdobyć Rafał Jankowski - za pierwszym razem dostał piłkę od Huberta Tylca i strzelił w poprzeczkę, a w drugiej sytuacji po podaniu Dawida Ryndaka "Jankes" trafił w stojącego przy słupku Huberta Oczkowskiego.

Zamiast 2:0 niespodziewanie zrobiło się 1:1. W 57. minucie po składnej akcji gości piłkę z prawej strony boiska w pole karne zagrał Karol Danielak, Damian Pawlak przedłużył podanie, a Łukasz Białożyt strzałem prawą nogą pokonał Mateusza Wieczorka, a próbujący jeszcze uratować sytuację Sławomir Jarczyk nie zdążył z interwencją. Po 540 minutach rywale strzelili Zagłębiu bramkę na Stadionie Ludowym. Ostatni raz naszego golkipera pokonał w 57. minucie meczu z MKS-em Oława Waldemar Gancarczyk. Zespoły Chrobrego Głogów, MKS-u Kluczbork, Górnika Wałbrzych, Ruchu Zdzieszowice i Elany Toruń wyjeżdżały z Sosnowca z zerem po stronie bramkowych zdobyczy.

Odpowiedź sosnowiczan była natychmiastowa. Już w 60. minucie obrona Jaroty została rozklepana. Michał Cyganek zagrał na prawą stronę pola karnego do Łukasza Grubego, który wyłożył piłkę przed bramkę do Rafała Jankowskiego, a "Jankes" tylko dostawił nogę i wpakował futbolówkę do siatki.

Rafał Jankowski na dobre rozstrzelał się w końcówce sezonu i miejmy nadzieję, że swoją kapitalną strzelecką dyspozycją będzie imponował także w nowym sezonie w barwach naszego zespołu. W ostatnich siedmiu spotkaniach "Jankes" zdobył aż dziewięć goli, co pozwoliło mu zakończyć sezon z dorobkiem 13 goli. Tylko trzech zawodników w II lidze zachodniej było lepszych - Szymon Skrzypczak (21 bramek), Marcin Lachowski i Paweł Tabaczyński (obaj po 14 trafień).

W 79. minucie przy burzy oklasków Rafał Jankowski zszedł z boiska zastąpiony przez Łukasza Tumicza. "Jankes" od razu po opuszczeniu placu gry wbiegł po schodach na ostatni rząd trybuny VIP, serdecznie uściskał siedzącego tam byłego prezesa Leszka Baczyńskiego i przekazał mu swoją koszulkę.

Jeszcze gdy Rafał Jankowski przebywał na placu gry, dwa groźne strzały oddał Hubert Tylec, ale najpierw golkiper gości sparował piłkę na rzut rożny, a około minutę później młodzieżowiec Zagłębia minimalnie przestrzelił po podaniu Dawida Ryndaka.

W kończącym sezon meczu trener Mirosław Kmieć dał wreszcie zadebiutować w Zagłębiu Maciejowi Rozmusowi. Wprowadzony na boisko w 81. minucie 19-latek mógł zaliczyć bramkę w debiucie i przypieczętować zwycięstwo sosnowiczan. W 90. minucie po zagraniu z prawej strony od Dawida Ryndaka nasz młodzieżowiec fatalnie przestrzelił.

Ta zmarnowana okazja zemściła się w drugiej doliczonej minucie. Jak zachować zimną krew pod bramką rywali pokazał 16-letni Hubert Antkowiak. Po dalekiej wrzutce z rzutu wolnego z własnej połowy rezerwowy Jaroty wykorzystał chwilowe zagubienie w naszej defensywie, dopadł do futbolówki i strzałem po ziemi pokonał Mateusza Wieczorka.

Zagłębie po raz piętnasty z rzędu zeszło z boiska niepokonane, ale stracona w doliczonym czasie gry bramka odebrała nam miano zespołu tracącego najmniej bramek w II lidze zachodniej (Chojniczanka okazała się lepsza o jedną bramkę) oraz drugie miejsce w tabeli rundy wiosennej (lepsze były tutaj dwa zespoły, które wywalczyły awans do I ligi).

Mimo tak niefartownego zakończenia rundy wiosennej, całemu zespołowi i sztabowi trenerskiego należą się słowa pochwały. Po słabej jesieni chyba nawet najwięksi optymiści nie spodziewali się tego, że Zagłębie wiosną przegra tylko raz i to na wyjeździe z zespołem, który w całym sezonie u siebie tylko raz przegrał i raz zremisował.

Przerwa między rundą wiosenną i jesienną potrwa tyle samo, co... przerwa w trakcie rundy wiosennej spowodowana przedłużającą się zimą. Już 13 lipca spotkamy się ponownie na Stadionie Ludowym, aby piąć się jak najwyżej w drabince Pucharu Polski.

Zagłębie Sosnowiec - Jarota Jarocin Zagłębie Sosnowiec - Jarota Jarocin Zagłębie Sosnowiec - Jarota Jarocin