Rewanż się udał JP, 2013-06-01, 18:55

Zagłębie pokonało Elanę 3:0 i zrewanżowało się za jesienną porażkę w Toruniu. Dwa gole dla sosnowiczan strzelił Michał Cyganek (71' i 81'), a jednego dołożył Łukasz Grube (75').
Rewanż się udał

Seria spotkań bez porażki w wykonaniu Zagłębia została przedłużona do trzynastu. Na Stadionie Ludowym sosnowiczanie tej wiosny jeszcze nie przegrali, a od 483 minut nie stracili bramki. Jedynym piłkarzem gości, który w tym roku strzelił gola w Sosnowcu był Waldemar Gancarczyk z MKS-u Oława. Piłkarzom Chrobrego Głogów, MKS-u Kluczbork, Górnika Wałbrzych, Ruchu Zdzieszowice i Elany Toruń nie udało się pokonać Dawida Kudły.

Patrząc na dorobek Zagłębia w rundzie wiosennej i postawę Elany Toruń w całym sezonie, ze szczególnym uwzgłędnieniem meczów wyjazdowych, nietrudno było wskazać faworyta tego spotkania. Ale jak to często bywa w meczach, które mają być lekkie, łatwe i przyjemne, na boisku wcale tak łatwo nie było i choć końcowy wynik prezentuje się całkiem okazale, to na skruszenie defensywy Elany trzeba było czekać ponad 70 minut.

W pierwszej połowie trzykrotnie przed stratą bramki uratował Elanę jej bramkarz. Dwa razy po zagraniach z prawej strony boiska (najpierw Dawida Ryndaka, a potem Rafała Jankowskiego) celnie strzelał Tomasz Szatan (w 21. minucie głową, w 34. minucie nogą). W 35. minucie Tomasz Szatan już nie strzelał tylko odegrał do Huberta Tylca, a najmłodszy w zespole Zagłębia zawodnik w sytuacji sam na sam strzelił w nogę Łukasza Osińskiego.

Druga połowa to jeszcze bardziej zdecydowane natarcia Zagłębia, co było widać w statystykach - w drugiej odsłonie meczu sosnowiczanie oddali aż 17 strzałów. Na początku brakowało celności - Łukasz Matusiak, Rafał Jankowski i Łukasz Grube strzelali obok bramki. Potem dwa razy popisał się golkiper Elany, który obronił celne strzały Dawida Ryndaka i Rafała Jankowskiego.

Goście wreszcie pękli za sprawą jokera w talii Mirosława Kmiecia, jakim tej wiosny jest Michał Cyganek. W meczach z MKS-em Oława i Energetykiem ROW-em Rybnik to właśnie wprowadzony z ławki rezerwowych Cyganek strzelał decydujące o zwycięstwie bramki, a dzisiaj rozpoczął i zakończył strzelanie na Stadionie Ludowym.

W 71. minucie po dośrodkowaniu Dawida Ryndaka z prawej strony boiska uderzył z kilku metrów prawą nogą z woleja w długi róg i zmusił Łukasza Osińskiego do kapitulacji. 4 minuty później były piłkarz toruńskiej Elany Łukasz Grube uderzył z dystansu i nie dał szans toruńskiemu bramkarzowi, a w 81. minucie po prostopadłym podaniu Rafała Jankowskiego Michał Cyganek ubiegł stopera Elany i w sytuacji sam na sam posłał piłkę technicznym strzałem w długi róg obok bramkarza.

W końcówce meczu goście trochę rozgrzali mającego niewiele do roboty Dawida Kudłę, oddając trzy celne strzały, ale nie potrafili poprawić swojego dramatycznego wyjazdowego bilansu - w szesnastu meczach na wyjazdach Elana strzeliła zaledwie jednego gola.

Zagłębie w przyszłą niedzielę zagra w Polkowicach. Stawką tego meczu będzie "tylko" czwarte miejsce w II lidze zachodniej. To i tak sporo, biorąc pod uwagę fatalną rundę jesienną.

Zagłębie Sosnowiec - Elana Toruń Zagłębie Sosnowiec - Elana Toruń Zagłębie Sosnowiec - Elana Toruń