Rybnik zdobyty! JP, 2013-05-03, 18:56

Zagłębie wygrało w Rybniku 2:1. Sosnowiczanie prowadzili od 2. minuty po golu Tomasza Szatana. W 61. minucie wyrównał Kamil Kostecki, a gola na wagę zwycięstwa strzelił w 79. minucie Michał Cyganek.
Rybnik zdobyty!

(Na zdjęciu: Michał Cyganek przedziera się między Marcinem Grolikiem i Markiem Krotofilem)

Zagłębie przerwało dzisiaj serię trzech meczów bez zwycięstwa. I to w jakim stylu! Pokonując w Rybniku wicelidera tabeli, który w tym sezonie na własnym boisku jeszcze nie przegrał. Co więcej - w trzynastu spotkaniach stracił zaledwie trzy gole. Dzisiaj sosnowiczanom udało się dwukrotnie skierować piłkę do bramki Energetyka ROW-u, ale trzeba też przyznać, że spory udział przy obu trafieniach miał miejscowy golkiper.

Przed spotkaniem i w jego trakcie nad Rybnikiem padał rzęsisty deszcz, co miało olbrzymi wpływ na poczynania piłkarzy, a jak się okazało już na początku meczu - także na wynik. W drugiej minucie spotkania sosnowiczanie mieli pierwszy rzut rożny. Po dośrodkowaniu Łukasza Grubego głową z około 8 metrów strzelił Tomasz Szatan. Piłka zmierzała w ręce Daniela Kajzera, ale rybnicki golkiper nie zdołał opanować śliskiej futbolówki, wypuścił ją z rąk i przetoczyła się ona za linię bramkową.

Piłkarze z Rybnika po szybkim ciosie starali się jak najszybciej odwrócić losy meczu. Mieli inicjatywę, zagrażali naszej bramce, ale najgrożniejszą akcję przeprowadzili także przy pomocy sił natury. W 14. minucie Sławomir Jarczyk poślizgnął się na własnej połowie i umożliwił Kamilowi Kosteckiemu wbiegnięcie z piłkę w pole karne. Dawid Kudła nie dał się jednak zaskoczyć i złapał piłkę lecącą po murawie.

Drugi cios na drużynę z Rybnika spadł w 28. minucie. Po podaniu z własnej połowy w stronę rybnickiej bramki ruszył Łukasz Tumicz i gdy znajdował się przed polem karnym został pociągnięty za koszulkę przez Sławomira Szarego. Sędzia Sebastian Jarzębak długo się nie namyślał nad decyzją i sięgnął do kieszonki po czerwony kartonik.

Przez większą część spotkania wcale nie było widać, że gospodarze grają w osłabieniu. Sosnowiczanie już w poprzednim spotkaniu z MKS-em Kluczbork przez całą drugą połowę grali z przewagą jednego zawodnika i nie potrafili tego atutu wykorzystać. Patrząc na to, co się dzieje w Rybniku, także mogliśmy mieć obawy, że i dzisiaj nie uda się zdobyć kompetu punktów, zwłaszcza gdy w 51. minucie świetnej okazji po podaniu Dawida Ryndaka nie wykorzystał Łukasz Tumicz.

Od 61. minuty zaczęliśmy się poważnie obawiać o to, czy z Rybnika uda się wywieźć choćby punkt. Gospodarze przeprowadzili świetną zespołową akcję. Jarosław Wieczorek podał do Rolanda Buchały, który wyłożył piłkę Kamilowi Kosteckiemu, a najlepszy snajper rybniczan zdobył swoją dziesiątą bramkę w tym sezonie.

Decydujące słowo należało jednak do sosnowiczan. Po raz drugi w tej rundzie bramkę na wagę zwycięstwa strzelił wprowadzony w 66. minucie Michał Cyganek. Dostrzegł on, że Daniel Kajzer opuścił linię bramkową i technicznym strzałem z około 25 metrów posłał piłkę "za kołnierz" rybnickiego bramkarza.

W końcówce siły liczebne obu zespołów się wyrównały, bo w 85. minucie za przepychankę sędzia ukarał żółtymi kartkami Sławomira Jarczyka i Marcina Grolika, a ponieważ nasz kapitan 12 minut wcześniej obejrzał pierwsze "żółtko" za faul na Marku Gładkowskim, musiał udać się do szatni. Sosnowiczanie przetrwali nerwową końcowkę i nie popełnili błędu z ostatniego meczu w Rybniku, gdy w doliczonym czasie gry stracili bramkę na 2:3.

Po zwycięstwie w Rybniku Zagłębie awansowało - przynajmniej do jutra - na czwarte miejsce w tabeli. Byłoby dobrze, gdyby sezon udało się zakończyć co najmniej na tym miejscu. A może nawet wyżej?