Facebook youtube rss ZS na komórkę Hokej Koszykówka
I znowu to samo JP, 2012-09-08, 17:57

Kolejna drużyna II ligi zachodniej przyjechała do Sosnowca jak po swoje i odniosła zwycięstwo nad Zagłębiem. Po bramce Jacka Paczkowskiego w 13. minucie trzy punkty z Ludowego wywiozła Calisia Kalisz.
I znowu to samo

(Na zdjęciu piłkarze Calisii z trenerem Sławomirem Majakiem cieszący się z odniesionego w Sosnowcu zwycięstwa)

Nasi rywale przed sezonem szykowali się na zmagania w III lidze kujawsko-pomorsko-wielkopolskiej. Już po inauguracji drugoligowych rozgrywek dowiedzieli się, że po nieprzystąpieniu Ruchu Radzionków do gry w I lidze zwolniło się tam miejsce dla Polonii Bytom, co efektem domina sprawiło, że kaliszanie pozostaną w II lidze. Dzisiaj ta sklecona naprędce drużyna przyjechała do Sosnowca i wygrała z Zagłębiem 1:0. Czy jakiś dodatkowy komentarz jest jeszcze potrzebny?

Z pewnością Zagłębiu nie ułatwiają gry kontuzje czołowych zawodników. Dawid Ryndak, Adrian Pajączkowski i Tomasz Szatan już od kilku tygodni nie mogą brać udziału w meczach. Przed spotkaniem z Calisią dołączył do nich najlepszy strzelec Zagłębia Rafał Jankowski, a już na początku dzisiejszego meczu straciliśmy Michała Grunta, który w 10. minucie nabawił się urazu kolana. Za sprawą kontuzji starszych kolegów w wyjściowej jedenastce mieliśmy dzisiaj aż czterech młodzieżowców, a dla kolejnych pięciu znalazło się miejsce na ławce rezerwowych (czterech z nich weszło na boisko)

Gdy Zagłębie grało w dziesiątkę, bo do wejścia za Michała Grunta szykował się przy bocznej linii Łukasz Rojewski, goście przeprowadzili akcję, która dała im bramkę i jak się później okazało - trzy punkty. Damian Drężewski zagrał z prawej strony pola karnego do nadbiegającego Patryka Klofika, a ten uciekł obrońcy i znalazł się w sytuacji sam na sam. Dawid Kudła zdołał odbić uderzenie Klofika, ale piłka trafiła pod nogi nieobstawionego Jacka Paczkowskiego, który nie miał kłopotów z umieszczeniem jej w siatce.

Kto wie, jakby potoczyło się to spotkanie, gdyby nie pierwsza interwencja byłego bramkarza Zagłębia Artura Melona. W 3. minucie z prawej strony boiska dośrodkował Marcin Sierczyński, Dawid Weis strzelił głową z kilku metrów, a Melon zdołał wybić piłkę na rzut rożny. Golkiper Calisii był dziś na tyle dobrze dysponowany, że częste w pierwszej połowie strzały sosnowiczan zza pola karnego nie mogły mu sprawić problemów. Uderzenia Wołodymyra Ostrouszki, Łukasza Matusiaka czy Marcina Lachowskiego padały jego łupem, a w innej dobrej sytuacji, gdy świetnym podaniem uruchomił "Lachę" Michał Cyganek, Melona uratowała nieskuteczność naszego kapitana, który źle przymierzył w długi róg.

Sosnowiczanie wyszli na drugą połowę z dużym animuszem. Tak bardzo nie mogli doczekać się wznowienia gry, że pojawili się na boisku na kilka minut przed gwizdkiem arbitra i już po 40 sekundach mogło paść wyrównanie. Po strzale Michała Cyganka zza pola karnego nie po raz ostatni świetnie zachował się Artur Melon, który wybił na róg zmierzającą pod poprzeczkę piłkę.

W 63. minucie Marcin Lachowski wypatrzył Dawida Weisa, zagrał do niego górą, a jeden z czterech młodzieżowców w podstawowym składzie Zagłębia znalazł się na 18. metrze, miał przed sobą bramkę i bramkarza gości, zdecydował się na strzał i niestety minimalnie przestrzelił.

Trener Jerzy Wyrobek w końcówce meczu dał szansę gry dwójce absolutnych debiutantów nie tylko w pierwszym zespole Zagłębia, ale także w seniorskiej piłce. 19-letni Jan Pawlak i 18-letni Sebastian Kopeć nie odmienili jednak losów spotkania.

Bohaterami emocjonujących końcowych minut meczu okazali się obaj bramkarze. W 85. minucie po dośrodkowaniu Marcina Lachowskiego z rzutu wolnego głową strzelał Łukasz Rojewski. Piłka zmierzała przy prawym słupku bramki Calisii, ale jakimś cudem zdołał wygarnąć ją Artur Melon. Jeszcze w tej samej minucie goście przejęli piłkę po stracie Łukasza Matusiaka pod ich polem karnym. Wprowadzony na boisko 7 minut wcześniej Paweł Kowal miał ruszył sprintem, znalazł się z piłką w naszej szesnastce i zdecydował się na strzał w długi róg, ale Dawid Kudła świetnie wyczuł intencje zawodnika gości i nie dał się pokonać.

W 89. minucie sosnowiczanie mieli ostatnią szansę na doprowadzenie do wyrównania. Piłkę z autu w pole karne wrzucił Wołodymyr Ostrouszko. Podanie głową przedłużył Adrian Marek, a Marcin Lachowski doszedł do piłki wślizgiem i strzelił z kliku metrów, ale prosto w kaliskiego golkipera.

Po końcowym gwizdku kibice Zagłębia, już w mniejszej liczbie i mniej aktywnie niż podczas meczu z Lechem Rypin, znowu pożegnali zawodników gwizdami i okrzykami. Tym razem piłkarze mogli jednak tego nie usłyszeć, bo na wysokości zadania stanęła załoga budki spikerskiej, która zagłuszyła dźwięki trybun głośną muzyką.

Sosnowiczanie u siebie przegrali trzeci raz z rzędu i zanotowali czwarty kolejne mecz na własnym stadionie bez zwycięstwa. Ostatnia taka seria miała miejsce na przełomie jesieni i wiosny poprzedniego sezonu, gdy sosnowiczanie najpierw zremisowali z MKS-em Kluczbork, a później ulegli Ruchowi Zdzieszowice, Elanie Toruń, Rakowowi Częstochowa i Górnikówi Wałbrzych. Później po tej serii przyszło siedem kolejnych zwycięstw. Czy teraz będzie podobnie? Ciężko w to uwierzyć, biorąc pod uwagę kadrowe kłopoty sosnowiczan.