Dziadostwa ciąg dalszy JP, 2012-08-25, 18:52

Sosnowiczanie zagrali dziś kolejny żenująco słaby mecz i przegrali na Stadionie Ludowym z kolejnym beniaminkiem. Bramkę na wagę zwycięstwa dla Lecha Rypin strzelił w 35. minucie Jakub Bojas.
Dziadostwa ciąg dalszy

(Na zdjęciu: Marcin Sierczyński i sędzia Robert Podlecki przecierali oczy, nie mogąc uwierzyć w to, że Zagłębie gra tak słabo)

"Co wy robicie? Wy nasze barwy hańbicie", "Szmaciarze", "Piłkarzyki pajacyki" - takich słów musieli wysłuchać po zakończonym meczu piłkarze Zagłębia. Zejście do szatni nie było dla naszych graczy najprzyjemniejsze, ale trudno się dziwić sosnowieckim kibicom. Nie tak miał wyglądać początek sezonu w wykonaniu Zagłębia.

Cztery mecze u siebie, w tym trzy kolejne spotkania z beniaminkami i zaledwie cztery punkty w tabeli. Po udanej końcówce rundy wiosennej mało kto spodziewał się, że po czwartej kolejce punktowy dorobek Zagłębia będzie tak mizerny.

Do meczu z Lechem Rypin Zagłębie przystąpiło aż z pięcioma zmianami w składzie. Szansę na debiut w Zagłębiu dostał od Jerzego Wyrobka Dawid Kudła. Pierwszy ligowy mecz w tym sezonie zagrał Adrian Marek. Po absencji spowodowanej kontuzją wystąpił dzisiaj Rafał Jankowski, ale było widać, że jeszcze nie jest w pełnej dyspozycji. Urazy po raz kolejny wyłączyły z gry Dawida Ryndaka i Tomasza Szatana, a także Adriana Pajączkowskiego.

Spotkanie z Lechem Rypin było bardzo podobne do meczu z Rozwojem Katowice. Dużo błędów, proste straty piłki, nieumiejętne dośrodkowania, a gdy już udało się stworzyć dobrą okazję strzelecką, następowało fatalne pudło. Goście wielkiej futbolu nie grali, ale byli dobrze zorganizowani, szybsi od graczy Zagłębia, bardziej wybiegani, nie gubili głupio piłki, próbowali strzałów z dystansu (zwłaszcza Aleksandar Atanacković i Łukasz Grube), akcji skrzydłami i dopięli swego.

Jedyna bramka padła w 35. minucie. Najpierw akcję lewą stroną przeprowadził Mateusz Fredyk. Gdy po jego dośrodkowaniu nikomu nie udało się dojść w polu karnym do futbolówki, goście nie poddali się. Wznowili atak prawym skrzydłem, Łukasz Grube podał do Jakuba Bojasa, a ten uciekł obrońcom i strzelił w długi róg obok Dawida Kudły.

Niecałe 10 minut podobną akcję mieli sosnowiczanie. Po dośrodkowaniu Marcina Sierczyńskiego z prawego skrzydła piłki nie sięgnął Rafał Jankowski, ale przed lewą linią boczną do futbolówki dopadł Dawid Weis, ponownie dośrodkował i Łukasz Rojewski skiksował z kilku metrów.

Podobnie jak tydzień temu, tak i dzisiaj nasz zespół musiał odrabiać straty po przerwie. W obu tych przypadkach się nie udało i marne to pocieszenie, że dziś było nieco lepiej niż w ubiegłą sobotę. Skuteczność i umiejętność wykańczania akcji wołały jednak o pomstę do nieba.

W 66. minucie Rafał Jankowski przejął piłkę na połowie Lech i zagrał do wbiegającego prawą stroną w pole karne Marcina Lachowskiego. Kapitan Zagłębia miał przed sobą tylko bramkarza, ale nie potrafił wykorzystać tak dogodnej sytuacji i posłał piłkę obok bramki.

Dwóch wybornych szans na pokonanie Karola Szymańskiego nie wykorzystał Michał Grunt, który już w dwóch poprzednich meczach popisał się dwoma zmarnowanymi "setkami". W 79. minucie po dośrodkowaniu Michała Cyganka z rzutu wolnego najmłodszy z braci Gruntów wybiegł zza obrońców Lecha i strzelił głową obok bramki. 10 minut później po raz kolejny świetnym podaniem popisał się Cyganek, a młody napastnik Zagłębia w sytuacji sam na sam strzelił prosto w bramkarza.

Po tak słabym początku sezonu nastroje nie mogą być za dobre. Podobnie było wiosną, gdy Zagłębie w pierwszych pięciu meczach nie potrafiło odnieść zwycięstwa i wydawało się, że już nie ma żadnych szans na uniknięcie degradacji. Póżniej przyszło jednak przełamanie, które zapoczątkowała wygrana na Stadionie Ludowym z liderem tabeli, Miedzią Legnica. Czy teraz powtórzy się ten pozytywny scenariusz z wiosny?

Oby tylko nie było tak, jak jesienią 2011, gdy za kadencji Piotra Stacha sosnowiczanie nie umieli wygrać dziesięciu kolejnych meczów i dopiero po zmianie trenera na Jerzego Wyrobka Zagłębie dopisało do swojego dorobku trzy punkty.

Zagłębie Sosnowiec - Lech Rypin Zagłębie Sosnowiec - Lech Rypin Zagłębie Sosnowiec - Lech Rypin