Zagłębie rozbiło Czarnych! JP, 2012-05-05, 18:54

Zagłębie wygrało z Czarnymi Żagań 3:0 i zrobiło kolejny krok na drodze do utrzymania w II lidze. Dwa gole dla sosnowiczan strzelił Rafał Jankowski (20' i 60'). Jedno trafienie dołożył Tomasz Szatan (51').
Zagłębie rozbiło Czarnych!

(Na zdjęciu: Rafał Jankowski tuż po zdobyciu pierwszej bramki)

Piłkarze Zagłębia po raz pierwszy w tym sezonie zdołali wygrać dwa mecze z rzędu. Dokonali tej sztuki akurat teraz, w końcówce sezonu, gdy każdy mecz urasta do miana meczu o wszystko i w każdym spotkaniu trzeba wygrywać, aby nie stracić szansy na zachowanie ligowego bytu.

Sosnowiczanie odnieśli zarazem trzecie kolejne zwycięstwo przed własną publicznością (po raz ostatni udało się to w sezonie 2009/2010) i była to najwyższa wygrana tej wiosny. Tydzień temu, za sprawą fatalnej skuteczności, dopiero w doliczonym czasie gry Zagłębie zapewniło sobie zwycięstwo z Chojniczanką Chojnice. Dzisiaj już od początku drugiej połowy byliśmy spokojni o końcowy sukces.

Sukces ten udało się osiągnąć mimo braku lidera i kapitana zespołu Marcina Lachowskiego, który pauzował za żółte kartki. Od 32. minuty graliśmy także bez zastępującego "Lachę" na stanowisku kapitana Adriana Marka, który w jednym ze starć pod własną bramką doznał kontuzji i zastąpić go musiał Sławomir Jarczyk.

W końcu przełamał się Rafał Jankowski, który w trzech poprzednich spotkaniach nie potrafił poprawić swojego bramkowego dorobku. Dzisiaj dwukrotnie pokonał Łukasza Przezdzięka i umocnił się na prowadzeniu w klasyfikacji strzelców II ligi zachodniej.

Sosnowiczanie objęli prowadzenie w 20. minucie, gdy Mateusz Sroka włączył się do akcji ofensywnej, z prawej strony boiska ograł Filipe i dośrodkował w pole bramkowe. Centra była tak precyzyjna, że Rafał Jankowski mógł tylko przystawić głowę do piłki i nie dał najmniejszych szans golkiperowi z Żagania. To był pierwszy gol "Jankesa" na Stadionie Ludowym od 15 października i meczu z MKS-em Kluczbork. W sześciu kolejnych spotkaniach w Sosnowcu Rafał Jankowski nie potrafił strzelić bramki.

Przy drugiej bramce dla Zagłębia także swój udział miał najlepszy snajper naszej ligi.  W 51. minucie "Jankes" trochę za dużo dryblował w polu karnym Czarnych, szukając dobrej pozycji do oddania strzału, aż w końcu jeden z rywali wybił mu piłkę. Na szczęście dla nas futbolówka wpadła pod nogi Tomasza Szatana, który strzelił prawą nogą. Po drodze piłka odbiła się rykoszetem obrońcy Czarnych Bartosza Olejniczaka i kompletnie zmyliła Łukasza Przezdzięka.

Dziewięć minut póżniej było już 3:0. Piłkę z własnej połowy zagrał Michał Cyganek. Rafałowi Jankowskiemu udało się uniknąć pułapki ofsajdowej. Co prawda zagranie było trochę za bardzo w bok i "Jankes" nie mógł iśc sam na sam z Łukaszem Przezdziękiem, ale spokojnie opanował piłkę przy narożniku pola karnego i uderzył prawą nogą w długi róg.

Zagłębie grało spokojnie, kontrolowało przebieg meczu i nie pozwoliło gościom na zdobycie choćby honorowej bramki. Rozmiary wygranej mogły być jeszcze bardziej okazał, bo w końcówce po podaniu Łukasza Matusiaka Rafał Jankowski strzelił w nogi Łukasza Przezdzięka, a sam Matusiak z rzutu wolnego posłał futbolówkę obok słupka.

Podopieczni Romualda Szukiełowicza byli tylko tłem dla graczy Jerzego Wyrobka. Dwa kolejne zwycięstwa pozwoliły Zagłębiu awansować w tabeli o dwie pozycje - po porażce w Jarocinie sosnowiczanie byli na 17. miejscu, a dzisiaj są na 15. pozycji. W nadchodzącym tygodniu przed Zagłębiem mecze z dwoma najgorszymi w tabeli zespołami - w środę wyjazd do Wągrowca, a w sobotę na Ludowym gościmy Bałtyk Gdynia. Dwa kolejne zwycięstwa są obowiązkowe, jeśli liczymy na utrzymanie.

Zagłębie Sosnowiec - Czarni Żagań Zagłębie Sosnowiec - Czarni Żagań Zagłębie Sosnowiec - Czarni Żagań