Niewesołe Święta JP, 2012-04-07, 17:56

Po słabej grze Zagłębie przegrało z Górnikiem Wałbrzych 0:2. Oba gole zdobył Marcin Orłowski - w 34. i 67. minucie. Po czterech wiosennych meczach perspektywa spadku do III ligi, zamiast oddalać, przybliża się.
Niewesołe Święta

(Na zdjęciu: Artur Karpowicz walczy o piłkę z Michałem Zawadzkim. Całej akcji przygląda się Paweł Matuszak, a w tle znajduje się Wołodymyr Ostrouszko)

Po rundzie jesiennej Zagłębie traciło do bezpiecznego miejsca w tabeli 4 punkty. Po czterech wiosennych kolejkach strata wzrosła do 8 punktów, a do końca sezonu pozostało już tylko dziewięć meczów. Utrzymanie się sosnowiczan w II lidze zaczyna powoli urastać do misji niemożliwej.

Ciężko walczyć o utrzymanie, jeśli w trzech kolejnych spotkaniach drużyna nie strzela bramek. Jedynego gola w tym roku strzelił w 73. minucie meczu w Głogowie Rafał Jankowski. Przez 287 minut bramkarze rywali Zagłębia nie wyciągali piłek z siatki.

Dzisiaj w porównaniu do poprzedniego meczu w Jaworznie było o tyle lepiej, że sosnowiczanom udało się oddać celne strzały. Dwukrotnie w pierwszej połowie na bramkę gości strzelał Marcin Lachowski - w 34. minucie po wymianie podań z Arkadiuszem Mrozem i w 42. minucie po zgraniu piłki przez Rafała Jankowskiego. Najgroźniejsze byłu uderzenie wspomnianego już Mroza w 49. minucie. Po podaniu Łukasza Matusiak przymierzył pod poprzeczkę i Damian Jaroszewski zmuszony został do interwencji i wybicia piłki na rzut rożny.

Dwukrotnie piłkarzom Zagłębia na drodze do bramki stanął słupek. W 16. minucie Zagłęie ruszyło z kontra, którą zainicjował Tomasz Szatan, przejmując piłkę po dośrodkowaniu Marcina Morawskiego z rzutu wolnego. Pół boiska z piłką przy nodze przebiegł Rafał Jankowski, aż w końcu dośrodkował do Marcina Lachowskiego, który strzelił głową w słupek.

Po raz drugi słupek uratował wałbrzyszan od straty gola w 88. minucie. Z rzutu wolnego dośrodkował Łukasz Matusiak. Damian Jaroszewski wybił piłkę prosto pod nogi stojącego na 16. metrze Adriana Marka, a ten kopnął piłkę prawą nogą i znowu usłyszeliśmy tylko jak futbolówka odbija się od słupka.

Piłkarze gości wykazali się za to stuprocentową skutecznością - mieli w meczu zaledwie dwa celne strzały i oba zakończyły się bramką. W 34. minucie wszystko zaczęło się od prostopadłego podania Marcina Morawskiego, które przeszyło obronę Zagłębia. Piłka trafiła do Daniela Zinkego, który natychmiast odegrał do Marcina Orłowskiego, a ten wbiegł między Adriana Marka i Łukasza Wawrzyniaka i mocno strzelił prawą nogą z 12 metrów. Marcin Suchański nie miał nic do powiedzenia.

Drugi gol dla wałbrzyszan padł w 67. minucie. Z autu piłkę wrzucił Dariusz Michalak, a Marcin Orłowski płaskim strzałem z prawej strony pola karnego pokonał Marcina Suchańskiego. Przy tej akcji zbyt beztrosko zachowała się obrona Zagłębia, która pozwoliła Orłowskiego na dojście do piłki i oddanie strzału. Chyba także golkiper sosnowiczan mógł się lepiej zachować przy strzałe napastnika gości.

Po drugim golu dla gości już praktycznie było pozamiatane. Górnik przedłużył swoje serie - nie przegrał ośmiu kolejnych meczów, a bramkarz Damian Jaroszewski zachowuje czyste konto od 440 minut. A Zagłębie nie wygrało czwartego spotkania z rzędu i doznało czwartej kolejnej porażki na Stadionie Ludowym. To smutne, ale chyba powoli musimy się zacząć przyzwyczajać do tego, że w sezonie 2012/2013 nasz zespół zagra w III lidze śląsko-opolskiej.