Z Kielc znowu na tarczy JP, 2021-05-01, 18:57

Zagłębie po raz szósty w historii grało na wyjeździe z Koroną Kielce i doznało szóstej porażki. Gospodarze oddali jeden celny strzał w meczu (Jakub Łukowski w 68. minucie) i to dało im wygraną 1:0.
Z Kielc znowu na tarczy

Zagłębie po raz szósty w historii zmierzyło się w wyjazdowym meczu z Koroną Kielce. Dwukrotnie graliśmy na starym stadionie przy ulicy Szczepaniaka i trzy razy już na nowym obiekcie, noszącym obecnie nazwę Suzuki Arena. Wszystkie poprzednie wyprawy sosnowiczan na starcia z Koroną kończyły się porażkami - dwa razy w dawnej II lidze, dwa razy w Ekstraklasie i raz w Pucharze Polski. Do tamtej serii dziś przyszło nam dołożyć szóstą porażkę, na drugim poziomie rozgrywkowym, ale w lidze zwanej pierwszą.

Do dyspozycji Kazimierza Moskala w meczu z Koroną Kielce był już Szymon Sobczak, ale szkoleniowiec Zagłebia uznał, że skoro w środowym meczu z Arką Gdynia Martim Maia tak dobrze poradził sobie w ataku (strzelił bramkę i zanotował asystę), to nie ma powodów do zmian na tej pozycji i Portugalczyk pozostał "na szpicy", a Szymon Sobczak powędrował na lewą pomoc. Na tej pozycji ostatnio występował Patrik Mišák, ale dziś Słowak został przesunięty na prawą stronę trzyosobowego środka pomocy, bo z jedenastki wypadł Nikolas Korzeniecki. Jedynym młodzieżowcem w wyjściowej jedenastce był więc Szymon Frankowski. Mimo wielkiego błędu, który skutkował trzecią bramką dla Arki, szkoleniowiec Zagłębia nie stracił zaufania do młodego golkipera i pozostawił go w składzie na spotkanie w Kielcach.

Spotkanie rozpoczęło się z około trzyminutowym opóźnieniem. Piłkarze już wyszli na boisko i oczekiwali na arbitrów, którzy pojawili się na murawie nieco później niż powinni. Powodem tego była konieczność zerwania chorągiewki z narożnika boiska i zainstalowania jej na kijku u sędziego asystenta Tomasza Niemirowskiego, który zamiast biegać z żółto-czerwoną szachownicą, miał flagę w barwach czerwonych.

O pierwszej połowie meczu w Kielcach nie można powiedzieć wiele dobrego. Najlepszym jej podsumowaniem niech będzie to, że w ciągu 45 minut oba zespoły łącznie oddały zaledwie trzy strzały. Jako pierwszy próbował już w 5. minucie Martim Maia, który tuż za środkową linią boiska odebrał piłkę Rafałowi Kobryniowi i zauważył, że wysunięty przed linię bramkową był Jakub Osobiński. Niestety, Portugalczykowi wiele brakuje do Adama Dei jeśli chodzi o siłę i precyzję uderzenia. Pomocnik Arki w środę strzelił bramkę z podobnej odległości, a po uderzeniu Martima Mai około 10 metrów od bramki spokojnie interweniował bramkarz kielczan.

Drugie celne uderzenie gości z Sosnowca obejrzeliśmy w 18. minucie, gdy po dośrodkowaniu Łukasza Turzynieckiego główkował Szymon Sobczak, a bramkarza Korony w interwencji wyręczył Rafał Kobryń. Korona pierwszy strzał w meczu oddała dopiero w 41. minucie. Po rzucie wolnym podyktowanym przez sędziego za faul Macieja Ambrosiewicza na Marcinie Szpakowskim z lewej strony boiska strzelał Jacek Podgórski, a piłka poszybowała nad bramką sosnowiczan.

W przerwie mieliśmy nadzieję na to, że gra rozkręci się w drugiej połowie. I faktycznie, na murawie stadionu w Kielcach działo się nieco więcej niż w pierwszych 45 minutach, ale w dalszym ciągu nie można było powiedzieć o meczu Korony z Zagłębiem, że było to pasjonujące widowisko. Już w trzeciej minucie statystyka strzałów Korony poprawiła się o 100 procent, bo zza pola karnego nad poprzeczką uderzył Jacek Podgórski.

W 54. minucie dobrze zapowiadającą się kontrę przeprowadziło Zagłębie. Szymon Sobczak dograł z prawej strony pola karnego przed bramkę do Quentina Seedorfa, ale czujny Jacek Podgórski zdołał odbić piłkę na rzut rożny i uniemożliwił Holendrowi oddanie strzału. Sześć minut później Jakub Łukowski przedarł się lewą stroną pola karnego i podał na pole bramkowe, gdzie jednak brakowało jego kolegów z zespołu. W kolejnej akcji Łukasz Turzyniecki zbiegł z futbolówką z prawego skrzydła przed pole karne i uderzył lewą nogą. Niestety, na drodze piłki znalazł się Martim Maia i to on oberwał futbolówką i przy okazji uchronił bramkarza Korony od konieczności interwencji.

Korona nacierała coraz mocniej, chcąc przerwać serię trzech kolejnych porażek. W 63. minucie Filipe Oliveira dostał piłkę w polu karnym od Jacka Podgórskiego i przymierzył lewą nogą. Po odbiciu od Macieja Ambrosiewicza futbolówka wyszła na rzut rożny. Dwie minuty później po podaniu Jakuba Rybusa z lewej strony pola karnego Jackowi Kiełbowi nie udało się trafić w futbolówkę.

Bramka dla gospodarzy padła w 68. minucie spotkania. Marko Pervan zagrał w bok do Filipe Oliveiry, który miał przed sobą mnóstwo miejsca, bo na swojej pozycji w środku pomocy brakowało João Oliveiry. Gracz Korony na 20. metrze przed bramką zagrał w pole karne do Jakuba Łukowskiego, którego nie dopilnował wracający w "szesnastkę" João Oliveira. Lewy pomocnik Korony uderzył lewą nogą obok Piotra Polczaka i skierował piłkę w długi róg bramki Szymona Frankowskiego.

Portugalski środkowy pomocnik Zagłębia próbował odkupić winy za straconą bramkę i dwukrotnie celnie uderzał na bramkę Korony. W obu przypadkach górą był Jakub Osobiński. Najpierw odbił reką niesygnalizowany strzał João Oliveiry zza pola karnego, a po chwili złapał piłkę po uderzeniu Portugalczyka z kilku metrów (dośrodkowywał z prawego skrzydła Łukasz Turzyniecki). Z kolei Korona najpoważniej zagroziła sosnowieckiej bramce w 77. minucie, gdy po strzale Marko Pervana z 18 metrów futbolówka odbiła się od poprzeczki.

Trener Kazimierz Moskal próbował odmienić losy meczu, wpuszczając na murawę dwóch młodzieżowców, Mateusza Popczyka i Marcina Pisarka, jednak wychowankowie naszego zespołu nie potrafili nic zdziałać poza obejrzeniem żółtej kartki (Popczyk) i "zarobieniu" kartki dla gracza Korony (Pisarek). Ostatni celny strzał w meczu oddał w doliczonym czasie gry Lukáš Ďuriška, który w końcówce przeszedł do ofensywy i główkował po wrzutce Macieja Ambrosiewcza.

Zagłębie przegrało drugi kolejny mecz w Fortuna I lidze i po wygranej w Rzeszowie, która wlała nieco optymizmu, znowu trzeba się oglądać do tyłu tabeli i kontrolować punktowe zdobycze klubów z Bełchatowa i Jastrzębia. W najbliższy piątek na Stadionie Ludowym pojawi się Radomiak Radom i w spotkaniu z drużyną trenera Dariusza Banasika na pewno nie będziemy faworytami.

Korona Kielce - Zagłębie Sosnowiec 1:0 (0:0)

1:0 Jakub Łukowski 68'

Korona: 97. Jakub Osobiński - 6. Jacek Podgórski, 77. Rafał Kobryń, 71. Remigiusz Szywacz, 29. Dawid Lisowski - 10. Jacek Kiełb, 55. Marcel Gąsior, 24. Filipe Oliveira, 20. Marcin Szpakowski (6', 22. Marko Pervan), 7. Jakub Łukowski - 91. Jakub Rybus (79' 8. Zvonimir Petrović).

Zagłębie: 34. Szymon Frankowski - 27. Łukasz Turzyniecki (83' 80. Mateusz Popczyk), 18. Lukáš Ďuriška, 25. Piotr Polczak, 94. Dawid Gojny - 22. Quentin Seedorf (58' 26. Michał Masłowski), 11. Patrik Mišák, 28. Maciej Ambrosiewicz, 6. João Oliveira, 77. Szymon Sobczak (83' 15. Marcin Pisarek) - 10. Martim Maia (66' 16. Dawid Ryndak).

żółte kartki: Podgórski, Filipe Oliveira, Gąsior, Lisowski - Martim Maia, Popczyk.

sędziował: Piotr Urban (Warszawa).

Korona Kielce - Zagłębie Sosnowiec Korona Kielce - Zagłębie Sosnowiec Korona Kielce - Zagłębie Sosnowiec