Zagłębie - GKS Bełchatów 1:1 JP, 2021-04-18, 14:42

João Oliveira w 3. minucie strzelił bramkę, a w 15. minucie obejrzał czerwoną kartkę. Grające w osłabieniu Zagłębie nie utrzymało prowadzenia do końca meczu i straciło gola w 82. minucie po strzale Macieja Masa.
Zagłębie - GKS Bełchatów 1:1

Najgorsza drużyna w Fortuna I lidze, która od 13 listopada nie potrafi wygrać meczu, okazała się zbyt silna dla sosnowiczan. Zagłębie wygrało dwa poprzednie mecze na własnym stadionie (2:1 ze Stomilem Olsztyn i 3:0 z Widzewem Łódź), ale nie udało się sosnowiczanom pokonać drużyny z Bełchatowa. Był to ósmy z rzędu ligowy mecz bez wygranej nad GKS-em Bełchatów. Na wygraną nad bełchatowianami czekamy od 30 kwietnia 2005 i pewnie jeszcze trochę poczekamy, bo zanosi się na to, że te dwie drużyny nie spotkają się ze sobą w przyszłym sezonie. Jedna z nich raczej spadnie do II ligi i oby nie było to Zagłębie.

Przed dzisiejszym spotkaniem trener Kazimierz Moskal miał większe pole manewru jeśli chodzi o kadrę. Po przerwie za czerwoną kartkę wrócił Szymon Sobczak, a z urazem uporał się Michał Masłowski. Obaj wskoczyli od razu do pierwszej jedenastki, a na ławce rezerwowych usiedli Filip Karbowy i Quentin Seedorf.

Mecz dla Zagłębia nie mógł się lepiej rozpocząć. Strzał Gonçalo Gregório został zablokowany przez rywala i sosnowiczanie wywalczyli rzut rożny. Dawid Gojny zagrał z narożnika boiska po ziemi do Patrika Mišáka. Słowak odegrał piłkę piętą do "Goja", a ten dośrodkował na 5. metr do João Oliveiry, który strzałem głową pod poprzeczkę pokonał Leonida Otczenaszenkę. Dla Portugalczyka była to siódma bramkę w tym sezonie, piąta po strzale głową i trzecia po asyście Dawida Gojnego. Zagłębie już w trzeciej minucie objęło prowadzenie i była to najszybciej strzelona w tym sezonie przez sosnowiczan bramka.

W ciągu dwunastu minut João Oliveira przeszedł drogę "from hero to zero". W 15. minucie portugalski pomocnik cofnął się do linii obrony, źle przyjął piłkę podaną przez Piotra Polczaka i stracił ją na rzecz Valerijsa Sabali, a następnie tuż przed polem karnym sfaulował Łotysza, który wychodził sam na sam z Szymonem Frankowskim. Decyzja sędziego mogła być tylko jedna - czerwona kartka dla strzelca bramki dla Zagłębia. Faul był lekkomyślny i niepotrzebny. Z tej akcji wcale nie musiał paść gol, a nawet gdyby padł, to sosnowiczanie nadal graliby w komplecie. Tymczasem przez 75 minut Zagłębie musiało sobie radzić w dziesiątkę. Ostatni raz tak szybko nasza drużyna straciła zawodnika z powodu czerwonej kartki 5 grudnia 2015 w Bydgoszczy, gdy w meczu z Zawiszą w 8. minucie "czerwień" ujrzał Łukasz Sołowiej i Zagłębie przegrało 1:6.

Do końca pierwszej połowy meczu wcale nie było widać, żeby goście z Bełchatowa grali w liczebnej przewadze. Co prawda udało im się oddać dwa groźne strzały - w 23. minucie Szymon Frankowski obronił uderzenie Damiana Hilbrychta zza pola karnego, a w 32. minucie Mateusz Bartków z około 25 metrów trafił w słupek - ale Zagłębie umiejętnie się broniło i nie pozwalało na stworzenie zagrożenia w polu karnym.

Na drugą część meczu nie wyszedł już Szymon Sobczak, którego zastąpił Dawid Ryndak. Zagłębie próbowało zaskoczyć rywali podobnie jak w pierwszej części meczu, zaraz po rozpoczęciu gry od środka boiska, ale strzał Dawida Gojnego w 47. minuty okazał się niecelny. Trzy minuty później Gonçalo Gregório sfaulował Damiana Hilbrychta, ale sam po tym zagraniu ucierpiał bardziej od gracza z Bełchatowa. Na murawie pojawili się fizjoterapeuci, którzy sygnalizowali, że konieczna jest zmiana. Do wejścia na boisko był już gotowy Quentin Seedorf, ale napastnik z Portugalii wykazał się ambicją i wrócił na boisko.

Niestety, wytrzymał tylko kilka chwil. Już w 57. minucie Gonçalo Gregório opuścił murawę wsparty na ramionach fizjoterapeutów. Nie mógł kontynuować gry w meczu z Bełchatowem i nie wiadomo jeszcze jak groźny okaże się jego uraz i czy będzie do dyspozycji trenera w kolejnych spotkaniach. Za Portugalczyka na boisko wszedł Quentin Seedorf i już trzy minuty po pojawieniu się na murawie mógł strzelić bramkę. Po podaniu Patrika Mišáka Holender znalazł się w sytuacji sam na sam z Leonidem Otczenaszenką. Niestety, bełchatowski bramkarz odbił piłkę po strzale Seedorfa.

To był drugi i, jak się później okazało, ostatni celny strzał Zagłębia w meczu z Bełchatowem. Goście oddali w drugiej połowie jeden strzał na bramkę i to wystarczyło im na wywiezienie z Sosnowca jednego punktu. W 82. minucie Maciej Ambrosiewicz wdał się w drybling i stracił piłkę na własnej połowie. Przejął ją Waldemar Gancarczyk, który bez problemów przedostał się prawym skrzydłem w pole karne Zagłębia, minął Dawida Gojnego i podał przed bramkę do Macieja Masa, a ten uderzeniem piętą pokonał Szymona Frankowskiego.

Goście zwietrzyli szansę na zwycięstwo i do końca meczu, a sędzia do regulaminowego czasu gry doliczył aż sześć minut, atakowali bramkę Zagłębia. Nie udało im się jednak zdobyć drugiej bramki i wyjeżdżają z Sosnowca z jednym punktem. Daje im on lepszy bilans bezpośrednich spotkań z Zagłębiem, ale wciąż sosnowiczanom pozostają trzy punkty przewagi nad strefą spadkową.

Zagłębie Sosnowiec - GKS Bełchatów 1:1 (1:0)
1:0 João Oliveira 3'
1:1 Maciej Mas 82'

Zagłębie: 34. Szymon Frankowski - 27. Łukasz Turzyniecki, 18. Lukáš Ďuriška, 25. Piotr Polczak, 94. Dawid Gojny - 77. Szymon Sobczak (46, 16. Dawid Ryndak), 26. Michał Masłowski (67, 21. Nikolas Korzeniecki), 28. Maciej Ambrosiewicz, 6. João Oliveira, 11. Patrik Mišák (83, 60. Mateusz Popczyk) - 7. Gonçalo Gregório (57, 22. Quentin Seedorf).

Bełchatów: 25. Leonid Otczenaszenko - 16. Mikołaj Grzelak, 91. Mateusz Bartków, 21. Mariusz Magiera, 2. Mateusz Szymorek - 99. Jakub Bator (83, 69. Kajetan Kunka), 14. Filip Laskowski (46, 55. Jakub Staszak; 65, 11. Maciej Mas), 8. Damian Hilbrycht (83, 5. Michał Pawlik), 20. Maciej Koziara (87, 70. Marcin Sierczyński), 19. Waldemar Gancarczyk - 94. Valērijs Šabala.

żółte kartki: Polczak, Gojny - Koziara.

czerwona kartka: João Oliveira (15. minuta, Zagłębie, za faul taktyczny).

sędziował: Kornel Paszkiewicz (Wrocław).

Zagłębie Sosnowiec - GKS Bełchatów Zagłębie Sosnowiec - GKS Bełchatów Zagłębie Sosnowiec - GKS Bełchatów