Robi się gorąco... JP, 2020-07-03, 22:11

Po fatalnym występie Zagłębie przegrało z Chrobrym Głogów 0:2 i na cztery kolejki przed końcem sezonu powinniśmy się poważnie bać o utrzymanie w I lidze, bo z taką grą może być o to bardzo ciężko.
Robi się gorąco...

Według rytmu, w jakim Zagłębie gra w 2020 roku, dzisiaj powinniśmy zdobyć trzy punkty. Niestety, sosnowiczanie przegrali z Chrobrym Głogów. Porażka była całkowicie zasłużona, bo nasz zespół nie pokazał dzisiaj niczego, co dawałoby nadzieję na wywalczenie choćby jednego punktu. Do końca sezonu gramy jeszcze z dwoma drużynami, które walczą o awans (za tydzień z Wartą Poznań i za dwa tygodnie ze Stalą Mielec), z drużyną walczącą o utrzymanie (14 lipca w Chojnicach) i na koniec sezonu z już pewnymi spadku Wigrami Suwałki. Sytuacja robi się więc groźna.

Po bardzo szczęśliwym remisie w Nowym Sączu trener Krzysztof Dębek dokonał trzech zmian w składzie Zagłębia. Na ławce usiedli Bartłomiej Babiarz i Wojciech Słomka, a Kacper Łopata oglądał mecz z trybun. Do wyjściowej jedenastki wrócił pauzujący w poprzednim meczu za żółte kartki Markas Beneta. W pomocy wystąpili Tomasz Hołota i Patryk Mularczyk.

Goście przyjechali do Sosnowca po serii dwóch zwycięstw i od początku pokazali, że ich celem w Sosnowcu jest przedłużenie tej serii. Na bramkę przyszło im czekać zaledwie 11 minut. Marcel Ziemann podał z lewej strony boiska w pole karne do Maksymiliana Banaszewskiego. Pierwszy strzał został zablokowany przez Piotra Polczaka, ale przy dobitce Banaszewski posłał piłkę technicznym uderzeniem obok interweniującego Krystiana Stępniowskiego.

Sosnowiczanie grali dosyć nieodpowiedzialnie w obronie. Mnożyły się proste błędy, które mogły doprowadzić do utraty kolejnej bramki. W 14. minucie po stracie Tomasza Hołoty goście mieli przewagę liczebną w polu karnym Zagłębia. Po podaniu Maksymiliana Banaszewskiego z lewej strony uderzał Marcel Ziemann i Krystian Stępniowski musiał wybić piłkę na rzut rożny.

Na pierwszy strzał w wykonaniu sosnowiczan musieliśmy czekać aż do 21. minuty, gdy po podaniu Patryka Mularczyka nad poprzeczką z około 22 metrów uderzył Szymon Pawłowski. Sześć minut później po zagraniu piłki z prawego skrzydła przez Mateusza Szweda i odbiciu futbolówki od Kamila Juraszka z bliska z ostrego kąta uderzał Patryk Mularczyk i trafił w słupek.

Od 40. minuty drużyna Zagłębia musiała grać w liczebnym osłabieniu. Wychodzącego sam na sam z bramkarzem Mikołaja Lebedyńskiego tuż przed polem karnym sfaulował Piotr Polczak i decyzja sędziego Tomasza Wajdy mogła być tylko jedna - czerwona kartka.

Goście z Głogowa już 9 minut po przerwie wykorzystali grę w przewadze i znowu nie obyło się bez błędów w obronie Zagłębia. Markas Beneta, zagrywając piłkę z pola karnego, podał do Krzysztofa Kubicy, a ten zagrał na prawą stronę pole karnego do Miłosza Kozaka. Zawodnik, który grał w Zagłębiu jesienią 2014 i nie zrobił większej furory, zwiódł Litwina i uderzył lewą nogą. Po drodze jeszcze Rafał Grzelak klęknął na jedno kolano i piłka przeleciała nad nim i wpadła do bramki.

Trzy minuty po stracie drugiej bramki trener Krzysztof Dębek zdjął z boiska Rafała Grzelaka i wprowadził w jego miejsce Bartłomieja Babiarza. Sosnowiczanie grali więc bez ani jednego nominalnego środkowego obrońcy, po wcześniejszej stracie Piotra Polczaka.

W 73. minucie po strzale Filipa Karbowego piłkę ręką w polu karnym zagrał Kamil Juraszek. Arbiter podyktował rzut karny i zatliła się iskierka nadziei, że jeszcze los się może odmienić. Do piłki ustawionej na 11. metrze podbiegł Fabian Piasecki, ale Michał Szromnik poradził sobie z jego uderzeniem. "Piasek" nie zdobył więc szesnastej bramki w sezonie i po raz drugi w obecnych rozgrywkach zmarnował "jedenastkę".

Zagłębie zakończyło dziś nie tylko serię "zwycięstwo - porażka - remis", ale także kresu dobiegła seria meczów ze strzelonej bramki. Po raz drugi serię meczów ze zdobytym golem przerwał nam Chrobry Głogów. Jesienią po 10 spotkaniach, a teraz po 15 meczach, a trener Ivan Djurdjević po raz trzeci w swojej trenerskiej karierze wygrał z Zagłębiem do zera - 4:0 z Lechem Poznań jesienią 2018, 3:0 z Chrobrym Głogów jesienią 2019 i 2:0 dzisiaj.

Następny mecz sosnowiczanie zagrają za tydzień z Wartą Poznań. Jest o czym myśleć przed tym spotkaniem...

Zagłębie Sosnowiec - Chrobry Głogów 0:2 (0:1)

0:1 Maksymilian Banaszewski 11'
0:2 Miłosz Kozak 54'

Zagłębie: 13. Krystian Stępniowski - 16. Dawid Ryndak, 25. Piotr Polczak, 27. Rafał Grzelak (57, 6. Bartłomiej Babiarz), 29. Markas Beneta - 9. Mateusz Szwed, 14. Filip Karbowy, 21. Tomasz Hołota, 11. Patryk Mularczyk (67, 7. Tomasz Nawotka) - 8. Szymon Pawłowski, 99. Fabian Piasecki.

Chrobry: 25. Michał Szromnik - 18. Michał Ilków-Gołąb, 31. Oliver Práznovský, 24. Kamil Juraszek, 32. Przemysław Stolc - 7. Miłosz Kozak (77, 16. Robert Mandrysz), 28. Krzysztof Kubica, 8. Szymon Drewniak, 10. Maksymilian Banaszewski, 19. Marcel Ziemann (61, 87. Damian Piotrowski) - 11. Mikołaj Lebedyński (85, 99. Damian Kowalczyk).

żółte kartki: Mularczyk, Beneta - Kubica, Juraszek, Stolc.

czerwona kartka: Piotr Polczak (40. minuta, Zagłębie, za faul taktyczny).

Zagłębie Sosnowiec - Chrobry Głogów Zagłębie Sosnowiec - Chrobry Głogów Zagłębie Sosnowiec - Chrobry Głogów