Facebook youtube rss Hokej Koszykówka
Nie masz konta? zarejestruj sie!    Przypomnij hasło
Aktualności
Z Radomiakiem po raz jedenasty JP, 2019-09-12, 19:18

W żadnym innym zespole Fortuna I ligi nie znajdziemy aż tylu byłych graczy Zagłębia, ilu gra w Radomiaku Radom.
Z Radomiakiem po raz jedenasty

(Na zdjęciu: w głębokich archiwach naszego serwisu znaleźliśmy zdjęcie z poprzedniego meczu Zagłębia w Radomia. Z piłką szybki Vladimir Bednar, który tak bardzo zakręcił rywalem, że ten aż upadł na trawę. W tle widać szczelnie wypełniony sektor gości. Jakość zdjęcia nie jest najlepsza, ale to były takie czasy, w których pierwsze cyfrówki robiły gorsze fotografie niż obecne smartfony)

W kadrze Radomiaka Radom figuruje aż czterech byłych zawodników sosnowieckiego Zagłębia. Trzech z nich przeszło do Radomia bezpośrednio z Sosnowca, a czwarty między Zagłębiem a Radomiakiem przez półtora roku zaliczył jeszcze dwa inne kluby. Trzech obecnych zawodników Radomiaka w czerwcu 2018 świętowało z Zagłębiem awans do Ekstraklasy, a dwóch z nich grało z Zagłębiem razem w elicie.

Z całej czwórki najwcześniej w Sosnowcu pojawił się 26-letni obrońca Michał Grudniewski. Grał on w II-ligowym Zagłebiu w sezonie 2013/2014 korzystając ze statusu młodzieżowca i zagrał w 26 spotkaniach. Najwięcej występów w Zagłębiu zaliczył 27-letni Mateusz Cichocki, który grał w Zagłębiu przez dwa pełne poprzednie sezony. Jego dorobek to 56 meczów i jeden strzelony gol. 42 spotkania w barwach Zagłębia rozegrał 29-letni Adam Banasiak, który występował w Sosnowcu w sezonie 2017/2018 oraz jesienią 2018. Czterokrotnie zawodnik ten wpisywał się na listę strzelców. 23-letni Rafał Makowski reprezentował Zagłębie w sezonie 2017/2018. Pojawił się na boisku 19 razy i strzelił jednego gola.

Całą wyżej wymienioną czwórkę piłkarzy łączy też to, że przed Radomiakiem i Zagłębiem byli zawodnikami Legii Warszawa. Rafał Makowski i Michał Grudniewski trafili do Sosnowca bezpośrednio po występach w stolicy. Za wyjątkiem Grudniewskiego, który grał tylko w juniorach i III-ligowych rezerwach klubu z Łazienkowskiej, pozostała trójka miała okazję zagrać w Legii w meczach Ekstraklasy.

Tercet Adam Banasiak, Mateusz Cichocki, Rafał Makowski ma także jeszcze jedną wspólną cechę - zarówno do Zagłębia Sosnowiec, jak i do Radomiaka Radom trafili w okresie, gdy trenerem tych klubów był Dariusz Banasik. Szkoleniowiec zespołu z Radomia jest już piątą osobą związaną zarówno z Radomiakiem, Zagłębiem, jak i Legią. Trener Banasik do Zagłębia przyszedł na początku 2017 roku po zamieszaniu związanym ze zwolnieniem Piotra Mandrysza. Został zwolniony po czterech kolejkach sezonu 2017/2018, w których Zagłębie zdobyło zaledwie 3 punkty.

Chociaż Dariuszowi Banasikowi nie było długo dane pracować w Sosnowcu, trzeba jednak oddać mu sprawiedliwość i wspomnieć o tym, że wielu kluczowych zawodników kadry, która wywalczyła w 2018 awans do Ekstraklasy, trafiło do Zagłębia właśnie za kadencji Banasika. Oprócz wspomnianych już wyżej trzech piłkarzy grających obecnie w Radomiaku, byli to także Szymon Lewicki, Tomasz Nawotka, Konrad Wrzesiński, Arkadiusz Jędrych czy Sebastian Milewski.

Z Zagłębiem Dariusz Banasik nie zdołał wywalczyć awansu, ale z Radomiakiem Radom ta sztuka udała mu się już w pierwszym roku pracy. W poprzednim sezonie klub z Radomia okazał się najlepszy w II lidze i po trzynastu latach wrócił na drugi szczebel rozgrywkowy. W sezonach 2016/2017 i 2017/2018 radomianie byli największymi przegranymi II ligi. W pierwszym z tych sezonów po nieudanej rundzie wiosennej wypadli z pierwszej trójki, a w meczach barażowych z Bytovią polegli z kretesem Jeszcze większy dramat przeżyli w Radomiu rok później. Radomiak w ostatniej kolejce spadł z czwartego na piąte miejsce i nie zagrał nawet w barażach.

Sobotni mecz będzie już trzecim w tym sezonie starciem Zagłębia z drużyną prowadzoną przez byłego szkoleniowca naszego klubu. Na razie żadnego z tych meczów nie udało się Zagłebiu wygrać. W 3. kolejce sosnowiczanie przegrali w Niecieczy z Bruk-Betem, którego trenerem jest Piotr Mandrysz, a w poprzedniej kolejce remisem zakończyła się potyczka z prowadzonym przez Artura Derbina GKS-em Bełchatów.

Dariusz Banasik jako trener po raz szósty zmierzy się z Zagłębiem. Dotychczasowy bilans tych starć jest zdecydowanie korzystny dla naszego klubu. Zagłębie cztery razy wygrało z zespołem prowadzonym przez trenera Banasika, a jeden mecz zakończył się remisem. W sezonie 2014/2015 obecny trener Radomiaka prowadził II-ligowego Znicza Pruszków. Na Ludowym Zagłębie wygrało 3:2, a wiosną w rewanżu było 0:0. Z kolei, gdy Dariusz Banasik pracował w Pogoni Siedlce, to przegrał wszystkie trzy I-ligowe mecze z Zagłębiem - w sezonie 2016/2017 0:1 w Sosnowcu i 0:2 w Siedlcach, a wiosną 2018 0:1 w Siedlcach.

W ośmiu rozegranych meczach w tym sezonie Radomiak zgromadził 14 punktów i pod tym względem jest najlepszy z trójki beniaminków. Tu warto przypomnieć, że w meczach z dwoma pozostałymi beniaminkami Zagłębie zdobyło tylko jeden punkt (0:1 z Olimpią Grudziądz i 1:1 z GKS-em Bełchatów). U siebie radomianie wygrali po 2:1 z GKS-em Tychy i Stomil Olsztyn oraz 1:0 z Sandecją Nowy Sącz. Z kompletem punktów z Radomia wyjechała po zwycięstwie 2:0 Warta Poznań, a z GKS-em Jastrzębie Radomiak podzielił się punktami, remisując 2:2.

Zagłębie w obecnym sezonie lepiej punktuje na wyjazdach niż u siebie. Na Stadionie Ludowym podopieczni Radosława Mroczkowskiego wygrali tylko jeden z pięciu meczów, a po porażce w Niecieczy 10 sierpnia, wygrali dwa kolejne spotkania wyjazdowe - 2:0 w Niepołomicach i 3:1 w Olsztynie. Poprzednio tak udana wyjazdowa passa przytrafiła się Zagłębiu w końcowce sezonu 2017/2018, gdy sosnowiczanie wracali z pełną pulą z Głogowa, Olsztyna i Chorzowa.

Poprzedni mecz Radomiaka z Zagłębiem odbył się 30 kwietnia 2006 na będącym obecnie placem budowy stadionie przy ulicy Struga. Zagłębie wywiozło wtedy z Radomia komplet punktów, a bramkę na wagę zwycięstwa 2:1 strzelił Bartłomiej Chwalibogowski. W sezonach 2004/2005 i 2005/2006 katem Radomiaka był Przemysław Pitry. W dwóch występach przeciw drużynie z Radomia strzelił on aż sześć goli. Jesienią 2004 trafił 2 razy w wygrany 3:0 meczu w Radomiu, a jesienią 2005 na Stadionie Ludowy strzelił wszystkie gole dla sosnowiczan w meczu zakończonym zwycięstwe 4:0.

Zagłębie grało z Radomiakiem 10 razy i żadnego z tych meczów nie przegrało. Nasz zespół wygrał siedem razy, a trzykrotnie zanotowano remis. Bramki 26:11 dla Zagłębia. Do pierwszych potyczek Zagłębia z Radomiakiem doszło w 1947 roku w ramach kwalifikacji o miejsce w I lidze. Sosnowiecki klub występował jeszcze pod nazwą RKU. Trzy lata później, w 1950 roku nasz klub funkcjonował jako Stal i dwukrotnie spotkał się z Radomiakiem w II lidze. W sezonie 1984/1985 po raz pierwszy i zarazem ostatni oba zespoły zmierzyły się ze sobą w I lidze. Na kolejne mecze, które opisane są akapit wyżej, trzeba było czekać prawie dwie dekady.


  • Podziel się tą informacją:
Komentarze (2)
  • --miro-- --miro-- napisał(a) 14.09.2019 r, o godz. 17:06
    Hołota
  • --miro-- --miro-- napisał(a) 14.09.2019 r, o godz. 17:05
    No brawo!

    Ryndak, Grzelak, Sinior, Gołota w wyjściowym składzie!

    Czy ten Zamroczony jest przy zdrowych zmysłach?

    Porażka gwarantowana.

Zaloguj się aby dodać własny komentarz

Serwis 100% Zagłębie Sosnowiec nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy - są one niezależnymi opiniami czytelników Serwisu. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy zawierających: wulgaryzmy, treści rasistowskie, treści nie związane z tematem, linki, reklamy, obrażające innych czytelników i instytucje. Czytelnik ponosi odpowiedzialność za treść wypowiedzi i zobowiązuje się do nie wprowadzania do systemu wypowiedzi niezgodnych z Polskim Prawem i normami obyczajowymi.




Fotogalerie
Najnowsze galerie
Zobacz więcej
Wideo
Najnowsze filmy
Zobacz więcej
Bramki, asysty, kartki

I LIGA

BRAMKI:
3 - Kamil Biliński
2 - Ołeksij Bykow, Marek Fabry
1 - Kamil Bębenek, Sebastian Bonecki, Meik Karwot, Hubert Matynia, Adrian Troć, Joel Valencia, Marcel Ziemann, samobójcza (Patryk Procek, Podbeskidzie)

ASYSTY:
3 -
Kamil Biliński
2 - Juan Camara, Adrian Troć
1 - Ołeksij Bykow, Marek Fabry, Dean Guezen, Meik Karwot, Maksymilian Rozwandowicz, Nikodem Zielonka, Marcel Ziemann

ŻÓŁTE KARTKI:
6 -
Ołeksij Bykow, Dominik Jończy
4 -
Sebastian Bonecki, Vedran Dalić, Marek Fabry, Meik Karwot, Joel Valencia
2 - Kamil Biliński, Dean Guezen, Konrad Wrzesiński, Marcel Ziemann
1 - Patryk Caliński, Juan Camara, Ołeksij Dowhyj, Michał Janota, Mateusz Kos, Tymoteusz Klupś, Mateusz Machała, Antonio Pavić, William Remy, Artem Polarus, Maksymiian Rozwandowicz, Dominik Sokół, Artem Suchoćkyj, Adrian Troć, Łukasz Uchnast, Nikodem Zielonka


CZERWONE KARTKI:
1 - Marek Fabry, Marcel Ziemann


PUCHAR POLSKI

BRAMKI:
2 - Marek Fabry
1 - Kamil Bębenek, Dawid Ryndak

ASYSTY:
2 - Sebastian Bonecki
1 - Dawid Ryndak

ŻÓŁTE KARTKI:
1 - Kamil Bębenek, Sebastian Bonecki, Ołeksij Bykow, Marek Fabry, Mateusz Machała, Dawid Ryndak


IV LIGA - REZERWY

BRAMKI:
6 - Antoni Kulawiak
4 - Bartosz Paszczela
3 - Mikołaj Staniak
2 - Igor Dziedzic, Mateusz Machała, Hubert Matynia,
1 - Karol Adamiec, Marek Fabry, Tymoteusz Klupś, Kamil Lipka, Bartosz Martosz, Piotr Płuciennik, Paweł Szostek, Adrian Troć, Łukasz Uchnast, Kacper Wołowiec, Marcel Ziemann, samobójcza (Tymoteusz Trzepizur, Unia Rędziny)

PUCHAR POLSKI - REZERWY

BRAMKI:
4 - Bartosz Paszczela
3 - Jan Janosz, Bartosz Martosz
2 - Kamil Bębenek, Mateusz Mielczarek, Kacper Wołowiec
1 - Szymon Celej, Igor Dziedzic, Antoni Kulawiak, Maksym Niemiec, samobójcza (Adrian Czaplak, Ostoja Żelisławice)

Marek Fabry
Rozkład jazdy kibica 2024-04-01, 15:00Zagłębie Sosnowiec - GKS Katowice 2024-04-06, 15:00Bruk-Bet Termalica Nieciecza - Zagłębie Sosnowiec 2024-04-12, 18:00Zagłębie Sosnowiec - Górnik Łęczna 2024-04-19, 18:00Polonia Warszawa - Zagłębie Sosnowiec 2024-04-23, 18:00Zagłębie Sosnowiec - Stal Rzeszów
© 1998 - 2024 100% Zagłębie Sosnowiec. All rights reserved. Serwis 100% Zagłębie Sosnowiec jest niezależnym serwisem informacyjnym o klubie piłkarskim Zagłębie Sosnowiec, prowadzonym przez kibiców Zagłębia. Herb Zagłębia oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych, są chronione prawem i zastrzeżone przez ich właścicieli. Redakcja | Mapa strony