O, Matko! Mamy zwycięstwo! JP, 2019-08-17, 16:59

Zagłębie Sosnowiec wygrało z Miedzią Legnica 1:0 po golu Michała Górala w 12. minucie. Kompletu punktów i gry na zero z tyłu nie byłoby, gdyby nie interwencje Matko Perdijicia w drugiej połowie meczu.
O, Matko! Mamy zwycięstwo!

Aż do czwartej kolejki przyszło nam czekać na pierwsze zwycięstwo Zagłębia w sezonie 2019/2020. Powtórzyła się więc sytuacja sprzed dwunastu lat, gdy w poprzednim sezonie w Ekstraklasie sosnowiczanie nie potrafili wygrać żadnego z pierwszych trzech meczów i dopiero w czwartym spotkaniu zaznali smaku zwycięstwa.

Sosnowiczanie, którzy do meczu z Miedzią przystępowali z zaledwie jednym punktem w dorobku, nie byli faworytami spotkania z Miedzią, która w tym sezonie jeszcze nie przegrała i w przypadku wygranej na Stadionie Ludowym mogła wskoczyć na fotel lidera, bo wczoraj porażki doznał prowadzący w Fortuna I lidze Bruk-Bet Termalica Nieciecza.

Czterech zmian w porównaniu do spotkania w Niecieczy w składzie Zagłębia dokonał trener Radosław Mroczkowski. W barwach sosnowieckiego zespołu zadebiutowali Carl Stewart i Quentin Seedorf. Po raz pierwszy w wyjściowej jedenastce znalazł się Michał Góral, a po dwóch meczach przerwy do składu powrócił Patryk Mularczyk. Zastąpili oni kontuzjowanego Płamena Kraczunowa, Wojciecha Słomkę, Stanisława Biłenkiego, a także Fabiana Piaseckiego, któremu występ przeciwko Miedzi uniemożliwiły zapisy w umowie.

Sosnowiczanie już w 6. minucie mieli pierwszą dogodną okazję do objęcia prowadzenia. Faulowany na prawej stronie boiska był Tomasz Nawotka, a z rzutu wolnego dośrodkował Patryk Małecki. Piłka trafiła do Filipa Karbowego, który oddał strzał z około 15 metrów. Po drodze futbolówka odbiła się od nogi Nemanji Mijuskovicia, a następnie od słupka, od pleców odwróconego Łukasza Załuski i zmierzała do bramki, ale w ostatniej chwili sprzed linii bramkowej wybił ją Artur Pikk.

6 minut później padła bramka, która jak się potem okazało, zapewniła sosnowiczanom wygraną w starciu z Miedzią Legnica. Po podaniu od Tomasza Nawotki Patryk Mularczyk miał problemy z utrzymaniem równowagi na 20. metrze, ale zdołał ustać na nogach, a co najważniejsze, nie stracił panowania nad futbolówką i podał w pole karne do Michała Górala, któremu obrońcy Miedzi zostawili sporo swobody. Grający w ataku młodzieżowiec uderzył prawą nogą w długi róg i pokonał Łukasza Załuskę.

Zagłębie po 236 minutach bez zdobyczy bramkowej wreszcie się przełamało i po raz pierwszy od rozegranego 25 kwietnia meczu z Wisłą Kraków było na prowadzeniu w meczu, a po raz pierwszy od 13 kwietnia i meczu z Wisłą Płock sosnowiczanie jako pierwsi strzelili gola w spotkaniu.

Sosnowiczanie poszli za ciosem i mogli podwyższyć prowadzenie, ale w dwóch sytuacjach brakowało zgrania i dokładności. W 17. minucie Szymon Pawłowski trochę za mocno zagrał w kontrze na prawą stronę i Patryk Mularczyk nie mógł już strzelać, bo kąt był za ostry, tylko zdołał wrzucić piłkę w kierunku Michała Górala, którego uprzedził Grzegorz Bartczak. 5 minut później ci sami gracze wzięli udział w akcji. Po zagraniu kapitana sosnowiczan "Mular" odgrywał piłkę głową w kierunku Górala, ale ten nie ruszył do futbolówki.

Strzelec bramki zakończył swój udział w spotkaniu już w 32. minucie. Powodem była kontuzja. Za Michała Górala na boisko wszedł Stanisław Biłeńkyj i Ukrainiec zaledwie po 5 minutach pobytu na boisku mógł wpisać się na listę strzelców. Po świetnym podaniu od Patryka Małeckiego Biłeńkyj strzelił z prawej strony pola karnego i dobrą interwencją popisał się Łukasz Załuska.

Przed przerwą obie drużyny miały jeszcze po jednej dogodnej akcji. W 45. minucie Szymon Pawłowski podał do Filipa Karbowego, który nic sobie nie robił z obecności Krzysztofa Danielewicza, ruszył w stronę legnickiej bramki i uderzył zza pola karnego obok bramki. W doliczonym czasie gry wspomniany już Danielewicz strzelał z około 15 metrów i nogą na przedpolu interweniował Matko Perdijić.

8 minut po rozpoczęciu drugiej połowy z prawej strony dośrodkował Patryk Makuch. Piłkę głową zgrał Valērijs Šabala, a Henrik Ojamaa z około 16 metrów trafił piłką w zewnętrzną część słupka. W 58. minucie Stanisław Biłeńkyj zagrał w pole karne podobną piłkę, po jakiej w pierwszym meczu w sezonie gola zdobył Fabian Piasecki. Tym razem adresatem podania był Szymon Pawłowski, który jednak przegrał pojedynek z Łukaszem Załuską. W 64. minucie bramkarz legniczan znowu wyszedł obronną ręką z rywalizacji z kapitanem Zagłębia.

W 69. minucie drugi zawodnik Zagłębia musiał opuścić boisko z powodu kontuzji. Dobrze spisujący się dziś Filip Karbowy nie był w stanie kontynuować gry i w jego miejsce pojawił się na placu gry Jakub Sinior. W 76. minucie po raz drugi w dzisiejszym meczu Szymon Pawłowski w kontrze niedokładnie zagrał piłkę na skrzydło i tym razem Patryk Małecki z ostrego kąta zagrał wprost w ręce bramkarza Miedzi.

Miedź poczynała sobie coraz odważniej i w 78. minucie po strzale Marquitosa z lewej strony pola karnego Matko Perdijić najpierw odbił piłkę, a za chwilę nakrył ją reką i nie pozwolił Patrykowi Makuchowi na dobitkę. W 85. minucie Hiszpan dośrodkował z rzutu wolnego z prawego skrzydła, a w podbramkowym zamieszaniu Hubert Antkowiak strzelił plecami i trafił w poprzeczkę. W 88. minucie po zagraniu Patryka Makucha z około 8 metrów uderzał Marquitos i Matko Perdijić odbił piłkę zmierzającą do bramki.

Przed upływm regulaminowego czasu gry Zagłębie miało serię rzutów rożnych i po rozegraniu jednego z kornerów Wojciech Somka obsłużył podaniem Szymona Pawłowskiego, który mocnym uderzeniem ustrzelił Łukasza Załuskę. W trzeciej z doliczonych minut Tomasz Nawotka tuż przed polem karnym sfaulował Macieja Śliwę. Sędzia podyktował rzut wolny, a ławka Miedzi protestowała przeciwko takiej decyzji, domagając się rzutu karnego. Decyzja arbitra była jak najbardziej prawidłowa, bo rezerwowy Miedzi był nieprzepisowo powstrzymywany poza "szesnastką", a Tomasz Marciniak pokazał jeszcze żółtą kartkę Dominikowi Nowakowi.

Z rzutu wolnego z 17 metrów na murem uderzył Krzysztof Danielewicz. Piłka wpadłaby do bramki, gdyby nie kolejna świetna parada Matko Perdijić, który wyekspediował futbolówkę na rzut rożny, a po rogu Zagłębie ruszyło z kontrą i powinno podwyższyć wynik. Carl Stewart obsłużył podaniem Patryka Małeckiego, który biegł z połowy boiska i miał przed sobą tylko Łukasza Załuskę, który wybiegł daleko poza pole karne. "Mały" powinien w tej sytuacji lobować legnickiego bramkarza, ale zamiast tego minął go, zbiegł z piłką w bok i oddał niecelny strzał.

Zagłębie przełamało złą serię i po ośmiu meczach bez zwycięstwa wreszcie dopisało do swojego dorobku komplet punktów, a w przyszłym tygodniu czekają sosnowiczan dwa mecze - w środę w Niepołomicach i w niedzielę u siebie z GKS-em Tychy.

Zagłębie Sosnowiec - Miedź Legnica 1:0 (1:0)

1:0 Michał Góral 12

Zagłębie: 23. Matko Perdijić - 7. Tomasz Nawotka, 25. Piotr Polczak, 17. Kacper Radkowski, 22. Quentin Seedorf - 11. Patryk Mularczyk (60' 98. Wojciech Słomka), 14. Filip Karbowy (69' 20. Jakub Sinior), 57. Carl Stewart, 8. Szymon Pawłowski, 30. Patryk Małecki - 19. Michał Góral (32' 10. Stanisław Biłeńkyj).

Miedź: 1. Łukasz Załuska - 23. Paweł Zieliński, 19. Grzegorz Bartczak, 25. Nemanja Mijušković, 33. Artur Pikk - 27. Patryk Makuch, 18. Roko Mišlov (60' 14. Maciej Koziara), 7. Krzysztof Danielewicz, 8. Marquitos, 21. Henrik Ojamaa (82' 70. Maciej Śliwa) - 20. Valērijs Šabala (60' 24. Hubert Antkowiak).

żółte kartki: Polczak - Ojamaa, Mijušković.