Bez goli na koniec sezonu JP, 2019-05-18, 17:33

Na pożegnanie z Lotto Ekstraklasą piłkarze Zagłębia przerwali serię porażek i bezbramkowo zremisowali w Płocku z Wisłą.
Bez goli na koniec sezonu

Piłkarze Zagłębia w trzech ostatnich kolejkach tego sezonu grali już tylko o prestiż i honor, bo szanse na utrzymanie zostały zaprzepaszczone w 34. kolejce po porażce ze Śląskiem Wrocław. Nie udało się dowieźć do końca meczu remisu w Gdyni, gdy od pierwszej minuty drugiej połowy graliśmy w dziesiątkę. Nie udało się we wtorek w meczu z Koroną Kielce, w którym nasza drużyna wyciągnęłą z 0:2 na 2:2, ale potem straciła dwie bramki. Dziś, na pożegnanie z sezonem 2018/2019 Zagłębie wywalczyło punkt w Płocku, co oznacza, że nie żegna się z elitą serią pięciu porażek.

Aż siedmiu zmian w składzie dokonał trener Valdas Ivanauskas w porównaniu do meczu z Koroną Kielce. Kompletnie przebudowana była obrona - Giórgos Mygas i Patrik Mraz pauzowali za kartki, a młodzi Kacper Radkowski i Roman Janicki nie dostaki drugiej szansy w wyjściowym składzie. Podobnie jak Tomasz Pietrzak, którego w środku pomocy zastąpił Mateusz Możdzeń. W defensywie zagrali więc Michael Heinloth, Piotr Polczak, Lukáš Greššak i Tomasz Nawotka. W bramce Lukáš Hroššo zastąpił Dawida Kudłę, a w ataku w miejsce Giorgiego Gabedawy zajął Vamara Sanogo.

Wisła Płock nie mogła przegrać meczu z Zagłębiem, jeśli nie chciała oglądać się na wynik Miedzi Legnica. Aby spaść z Lotto Ekstraklasy płocczanie musieli przegrać z sosnowiczanami, a Miedź musiała równocześnie wygrać w Krakowie z tamtejszą Wisłą. Podopieczni Leszka Ojrzyńskiego nie chcieli czekać na rozstrzygnięcia pod Wawelem i zaatakowali od początku meczu. Sporo było fauli przed polem karnym Zagłębia i okazję do zagrań z rzutów wolnych miał Dominik Furman. Z dośrodkowaniami lub strzałami kapitana Wisły radziła sobie albo nasza obrona, albo bramkarz. Po jednej z interwencji golkipera Zagłębia gospodarze mieli wyborną szansę na strzelenie bramki, gdy Igor Łasicki zagrał wzdłuż bramki, a Grzegorz Kuświk nie trafił w piłkę z kilku metrów.

Piłka wpadła do płockiej bramki w 27. minucie, gdy po prostopadłym podaniu Mateusza Możdżenia z piłką ruszył Dawid Ryndak, minął Bartłomieja Żynela i strzelił do bramki. Asystent sędziego dopiero po tym, jak piłka wpadła do bramki zasygnalizował pozycję spaloną "Denvera", choć powinien był to zrobić znacznie wcześniej, bo nasz prawoskrzydłowy był na ewidentnym spalonym. Tuż przed przerwą dobrą okazję miał Vamara Sanogo, ale Francuz trochę za mocno wypuścił sobie futbolówkę w polu karnym i musiał już uderzać z ostrego kąta, co ułatwiło interwencję Bartłomiejowi Żynelowi.

Na drugą połowę w zespole Zagłębia nie wyszedł już Žarko Udovičić, którego zastąpił Giorgi Iwaniszwili. W 53. minucie prosty błąd popełnił Lukáš Greššak, który z własnego pola karnego zbyt mocno wyłożył sobie piłkę. Do futbolówki dopadł czujny Giorgi Merebaszwili i uderzył z około 15 metrów, ale zmarnował tę doskonałą sytuację posyłając piłkę nad poprzeczką. W odpowiedzi niespełna dwie minuty później Szymon Pawłowski strzelił na bramkę Wisły, a piłkę na róg sparował bramkarz Miedzi.

W 64. minucie zza pola karnego piłką zakręcił Giorgi Iwaniszwili i znowu musiał interweniować Bartłomiej Żynel. Trzy minuty póżniej na placu gry pojawił się trzeci Giorgi z Gruzji - do Iwaniszwilego i Merebaszwilego dołączył Gabedawa. Niestety, szansy debiutu w Lotto Ekstraklasie nie dostał Martin Pribula. W 72. minucie Piotr Polcza zderzył się z Oskarem Zawadą i nasz stoper z powodu urazu nie był w stanie kontynuować gry. Za niego wszedł więc młody obrońca Kacper Radkowski, a Słowak musi jeszcze poczekać na występ w elicie.

W zespole Wisły zaczęło się robić coraz bardziej nerwowo, bo Miedź Legnica prowadziła w Krakowie i ewentualna strata bramki przez płocczan mogłaby równać się ich degradacji. Wielki kamień z serca piłkarzom i kibicom Wisły spadł w 79. minucie, gdy po dośrodkowaniu Vamary Sanogo z lewego skrzydła z kilku metrów główkował Dawid Ryndak i piłka trafiła w poprzeczkę.

W 84. minucie fanów Wisły mógł uspokoić Karol Angielski, jednak spudłował z około 8 metrów po podaniu Mateusza Szwocha. Zagłębie w końcowych fragmentach meczu mogło jeszcze zagrozić gospodarzom po dośrodkowaniach z rzutów wolnych, ale dwukrotnie źle piłkę zagrał Szymon Pawłowski, a raz Giorgi Iwaniszwili. W doliczonym minutach spotkania zespół Wisły już szanował piłkę i próbował grać na czas, wiedząc, że remis jest dla nich korzystnym wynikiem, a ewentualna strata bramki będzie katastrofą.

Sosnowiczanie po raz trzeci w tym sezonie zagrali na wyjeździe na zero z tyłu. Dopiero drugi z 37 rozegranych w tym sezonie przez Zagłębie meczów zakończył się bezbramkowym remisem. Zagłębie pożegnało się dziś z Lotto Ekstraklasą. Na jak długo?

Wisła Płock - Zagłębie Sosnowiec 0:0

Wisła: 31. Bartłomiej Żynel - 26. Igor Łasicki (70, 5. Bartłomiej Sielewski), 18. Alan Uryga, 14. Adam Dźwigała, 95. Patryk Stępiński - 21. Ricardinho (46, 16. Oskar Zawada), 8. Dominik Furman, 6. Damian Rasak, 9. Mateusz Szwoch, 10. Giorgi Merebaszwili - 11. Grzegorz Kuświk (62, 19. Karol Angielski).

Zagłębie: 31. Lukáš Hroššo - 17. Michael Heinloth, 34. Lukáš Greššák, 25. Piotr Polczak (77, 30. Kacper Radkowski), 7. Tomasz Nawotka - 14. Dawid Ryndak, 21. Sebastian Milewski, 10. Mateusz Możdżeń (67, 9. Giorgi Gabedawa), 8. Szymon Pawłowski, 22. Žarko Udovičić (46, 99. Giorgi Iwaniszwili) - 27. Vamara Sanogo.

żółte kartki: Uryga, Stępiński - Greššak, Nawotka, Iwaniszwili, Ryndak, Pawłowski.

sędziował: Jarosław Przybył (Kluczbork).

Wisła Płock - Zagłębie Sosnowiec Wisła Płock - Zagłębie Sosnowiec Wisła Płock - Zagłębie Sosnowiec