Finlandia - Francja 2:2 JP, 2019-04-22, 17:27

W meczu 31. kolejki Ekstraklasy Zagłębie zremisowało w Legnicy z Miedzią 2:2. Oba gole dla Zagłębia strzelił Francuz Vamara Sanogo (11' i 71' - karny). Dla gospodarzy trafił Fin Petteri Forsell (4' i 45+2')
Finlandia - Francja 2:2

W regularnym sezonie Lotto Ekstraklasy Zagłębie odniosło dwie wygrane nad Miedzią Legnica. Niestety, nie udało się tej serii przedłużyć do trzech i dziś, w pierwszej kolejce finałowej fazy rozgrywek, sosnowiczanie zremisowali z Miedzią 2:2. Gospodarze dwa razy obejmowali prowadzenie, a nam dwukrotnie udało się dogonić rywali. Zagłębie po raz trzeci w tym sezonie zremisowało na wyjeździe 2:2 i po raz trzeci mecz miał taki sam przebieg (wcześniej takie spotkania odbyły się we wrześniu 2018 w Gdyni i w październiku 2018 na Reymonta w Krakowie).

Po pauzie za cztery żółte kartki do składu Zagłębia powrócili Szymon Pawłowski i Martin Tóth, a w jedenastce pojawił się także nieobecny ostatnio Lukáš Greššak. Z powodu czterech żółtych kartek nie mógł dziś wystąpić Patrik Mraz. Od pierwszej minuty na lewej obronie zagrał więc Michael Heinloth. Niemiec jest już siódmym piłkarzem Zagłebia, który w tym sezonie miał okazję grać na lewej stronie defensywy. Zaczynał Tymoteusz Puchacz, którego zastąpił Nuno Malheiro. Po Portugalczyku awaryjnie na lewą stronę defensywy przekwalifikowano Adama Banasiaka. Potem do drużyny dołączył Patrik Mraz, którego zdarzało się zastępował Žarko Udovičiciowi, a dodatkowo w meczu Pucharu Polski z Olimpią Grudziądz obowiązki lewego defensora powierzono juniorowi Romanowi Janickiemu.

Jak się później okazało, niemiecki obrońca grał na lewej obronie niewiele ponad pół godziny. Po kontuzji Giórgosa Mygasa i wejściu na boisko Giorgiego Gabedawy, Michael Heinloth został przesunięty na swoją nominalną pozycję, czyli prawą obronę, a na lewą stronę defensywy powędrował Žarko Udovičić, którego z kolei na lewym skrzydle zastąpił wprowadzony na boisko Gruzin.

Gospodarze rozpoczęli mecz z wysokiego "C". Już w 3. minucie umiejętności sosnowieckiego bramkarz sprawdził Juan Camara, któy oddał strzał z około 16 metrów. W kolejnej akcji Hiszpan wcielił się w rolę asystenta. Dograł piłkę z lewej strony boiska w pole karne, a tam zdecydowanie za dużo swobody miał Petteri Forsell. Fiński snajper uderzył prawą nogą. Piłka odbiła się od słupka i wpadła do sosnowieckiej bramki.

Zaczęło się więc tak jak w debiutanckim neczu Valdasa Ivanauskasa. 20 października 2018 sosnowiczanie przegrywali z Miedzią już od 3. minuty, a strzelcem bramki z rzutu karnego był nie kto inny, jak Petteri Forsell. Wtedy na Stadionie Ludowym legniczanie prowadzili przez 9 minut, a dziś odpowiedź Zagłębia była jeszcze szybsza. W 11. minucie po krótkim rozegraniu piłki z rzutu rożnego przez Mateusza Możdżenia futbolówka trafiła przed pole karne do Žarko Udovičicia. Serb precyzyjnie dośrodkował lewą nogą, a Vamara Sanogo skierował piłkę głową do bramki. Była to dziewiąta asysta w sezonie naszego lewego skrzydłowego, a dla francuskiego napastnika, obchodzącego dziś 24. urodziny, było to dziesiąte w sezonie trafienie.

W 24. minucie Zagłębie było bliskie stworzenia sobie dogodnej sytuacji, gdy po przejęciu piłki przez Martina Tótha Szymon Pawłowski miękko dogrywał z prawej stron boiska w pole karne. Niestety, minimalnie spóźniony był Žarko Udovičić. To była odpowiedź Zagłębia na okazję gości sprzed dwóch minut, gdy rozpędzonego Henrika Ojamę uprzedził w polu karnym Lukáš Hroššo. W 39. minucie po dośrodkowaniu Szymona Pawłowskiego z prawego skrzydła z półwoleja uderzał Giorgi Gabedawa, któremu przy precyzyjnym oddaniu strzału przeszkadzał jednak Vamara Sanogo.

Już wydawało się, że oba zespoły zejdą na przerwę przy remisie, ale w drugiej doliczonej minucie piłkę po akcji prawą stroną w pole karne zagrał Henrik Ojamaa. Skiksował Martin Tóth i futbolówka trafiła pod nogi Petteriego Forsella, a najlepszy strzelec Miedzi nie zmarnował takiej okazji i strzałem w długi róg zdobył drugiego gola dla Miedzi.

Między 55. a 57. minutą dwie okazje na wyrównanie mieli sosnowiczanie. Najpierw Mateusz Możdżeń posłał piłkę z rzutu wolnego z około 25 metrów obok muru i w dolny róg bramki. Debiutujący w Miedzi Sosłan Dżanajew sparował futbolówkę, a chwilę później Lukáš Greššak wpadł w piłką w szesnastkę i oddał niecelny strzał.

W 59. minucie po dośrodkowaniu Henrika Ojamy piłka trafiła w znajdującego się w polu karnym Martina Tótha. Sędzia Paweł Raczkowski uznał, że słowacki stoper zagrywał futbolówkę ręką i podyktował rzut karny. Petteri Forsell już ustawił piłkę na "wapnie" i miał nadzieję na ustrzelenie hat tricka. Główny arbiter skorzystał jednak z podpowiedzi pracujących w wozie VAR kolegów i podbiegł do monitora. Po przeanalizowaniu sytuacji Paweł Raczkowski uznał, że nie ma podstaw do podyktowania "jedenastki" i odwołał swoją pierwotną decyzję.

10 minut później nie było już podstaw do odwołania decyzji o rzucie karnym. Rafał Augustyniak zbyt długo zwlekał z wyekspediowaniem piłki z okolicy własnego pola karnego, aż w końcu o piłkę powalczył Tomasz Nawotka, którego sfaulował Kornel Osyra. Do wykonania "jedenastki" przymierzali się Mateusz Możdżeń i Vamara Sanogo. Ten pierwszy w poprzednim meczu w Legnicy "na raty" zdobył gola z karnego, a potem nie pomylił się w mecu z Wisłą Kraków, natomiast Francuz tej wiosny spudłował karnego w meczu z Arką Gdynia, by trafić do siatki z 11 metrów w powtarzanym trzy razy karnym w Białymstoku. Ostatecznie na strzał zdecydował się Vamara Sanogo. Sosłan Dżanajew po serii "pajacyków" rzucił się co prawda w ten sam róg, w który piłkę posłał Francuz, ale nie dał rady zatrzymać piłki i Vamara Sanogo zapisał na swym koncie jedenastego gola w sezonie.

Zagłębie w decydujących fragmentach drugiej połowy przeszło na grę trójką obrońców. Michael Heinloth, najpierw Martin Tóth, a potem wprowadzony za niego Piotr Polczak oraz Mateusz Cichocki pełnili rolę stoperów, a na "wahadle" grali Tomasz Nawotka i Žarko Udovičić. Ta taktyczna zmiana nie przyczyniła się jednak do strzelenia w Legnicy zwycięskiej bramki.

Bliżsi strzelenia trzeciego gola byli natomiast piłkarze Miedzi. W 77. minucie po akcji Henrika Ojamy i strzale Omara Santany z lewej strony pola karnego piłka minęła już sosnowieckiego bramkarza, ale ustawiony przed linią bramkową Mateusz Cichocki zdołał odbić futbolówkę. W 86. minucie kapitalną interwencją po strzale Petteriego Forsella z pola karnego popisał się Lukáš Hroššo, a w szóstej doliczonej minucie Henrik Ojamaa wycofał piłkę na 10. metr do Borjy Fernandeza. Hiszpan mógł zrobić z piłką wszystko i na nasze szczęście posłał ją nad naszą bramką.

Nie ma co ukrywać, każda strata punktów w finałowej fazie sezonu oznacza dla Zagłębia przybliżenie się do spadku i tak też jest po meczu w Legnicy. Zagłębie tutaj nie zdobyło jednego punktu, tylko straciło dwa. W tej chwili tracimy do 14. miejsca 6 punktów, a przy niekorzystnych dla nas wynikach meczów, które zaczną się o 18:00, ta strata może urosnąć do 8 "oczek".

Miedź Legnica - Zagłębie Sosnowiec 2:2 (2:1)
1:0 Petteri Forsell 4'
1:1 Vamara Sanogo 11'
2:1 Petteri Forsell 45+2'
2:2 Vamara Sanogo 71 (k)

Miedź: 35. Sosłan Dżanajew - 2. Aleksandar Miljković (86, 19. Grzegorz Bartczak), 28. Kornel Osyra, 42. Élton Monteiro, 17. Artur Pikk (88, 3. Mateusz Żyro) - 21. Henrik Ojamaa, 22. Borja Fernández, 6. Rafał Augustyniak, 14. Omar Santana, 11. Juan Cámara (75, 9. Fabian Piasecki) - 10. Petteri Forsell.

Zagłębie: 31. Lukáš Hroššo - 11. Giórgos Mýgas (31, 9. Giorgi Gabedawa), 16. Mateusz Cichocki, 5. Martin Tóth (75, 25. Piotr Polczak), 17. Michael Heinloth - 7. Tomasz Nawotka, 34. Lukáš Greššák (62, 6. Tomasz Nowak), 10. Mateusz Możdżeń, 8. Szymon Pawłowski, 22. Žarko Udovičić - 27. Vamara Sanogo.

Miedź Legnica - Zagłębie Sosnowiec Miedź Legnica - Zagłębie Sosnowiec Miedź Legnica - Zagłębie Sosnowiec